E ticaret sitesi kurmak: siz de internette satış yapmaya başlayın

WordPressKategori
Okuma süresi: 7 dk
Selina Bieber

Önce şunu belirterek başlayalım: Bir e ticaret sitesi kurmak ve internet üzerinden satış yapmak, fiziksel bir mağaza işletmek kadar meşakkatli bir iş. Bununla birlikte e ticaret Türkiye’de büyümeye devam ediyor ve özellikle karantina döneminde internet üzerinden yapılan alışveriş miktarı artmış durumda. Bu süreçte bizimle iletişime geçerek, “e ticaret sitesi kurmak için ne yapmam gerekir?” sorusunu soran küçük işletme sahibi ve girişimcilerin sayısının da arttığını gördük ve sorularına yanıt olarak bu yazımızdaki rehberi hazırladık.

E ticaret sitesi kurmak isteyen küçük işletme sahibi ve girişimcilere daha verimli bir şekilde yardım edebilmek için WooCommerce ile iş birliği yaparak WordPress Hosting E-Ticaret planımızı oluşturduk. Henüz bir web sitesi olmayan, online dünyaya e ticaret yaparak adım atmak isteyen küçük işletmeler bu planı tercih edebilir, bir yıl ve daha uzun süreli hosting alımlarında ücretsiz alan adı gibi fırsatlardan yararlanabilir. Kurulum Sihirbazı ile yönlendirmeler yaparak, kurulum sürecini hızlandıran ve kolaylaştıran bu planımızın hosting süresi boyunca ücretsiz SSL sertifikası, sınırsız depolama alanı, sınırsız ziyaretçi, rezervasyon ve randevu planlama ve en iyi premium WooCommerce uzantılarına ücretsiz erişim gibi avantajları da bulunuyor. Diğer yandan, halihazırda bir WordPress web siteniz varsa ve online alışveriş özelliğini eklemek istiyorsanız da WooCommerce eklentisini yükleyip, aşağıdaki adımları takip ederek ürün ve hizmetlerinizi satmaya başlayabilirsiniz.

WordPress ve WooCommerce ile e ticaret sitesi kurmak

WordPress Hosting ve WooCommerce ikilisi ile e ticaret sitesi kurmak için takip etmeniz gereken adımlar şöyle:

1. WooCommerce eklentisini indirin ve aktifleştirin

WordPress’in özgür ve açık kaynak kodlu e ticaret eklentisi olan WooCommerce, farklı teknik bilgi ve beceri seviyelerindeki tüm WordPress kullanıcılarının kolaylıkla kullanabilmesi için tasarlanmış bir ürün. E ticaret sitesi kurmak için de WordPress hosting platformunuza WooCommerce eklentisini yükleyerek başlayacağız.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce yükleme
WooCommerce eklentisini yükleme ekranı

Mevcut web sitenize WooCommerce’ü eklemek için GoDaddy WordPress Hosting hesabınıza giriş yapın ve Eklentiler > Yeni Ekle’ye tıklayın. Sağ üstte çıkan arama kutusuna “WooCommerce” yazıp, enter’a basın. Eklenti çıktığında Hemen Yükle’ye tıklayın. Yükleme tamamlandıktan sonra Etkinleştir’e tıkladığınızda WooCommerce aktif ve web sitenizde kullanıma hazır olacak.

2. WooCommerce eklentisinin kurulumunu yapın

WooCommerce’ü indirip etkinleştirdiğiniz zaman karşınıza kurulum sihirbazı çıkacak. Evet, lütfen’e tıklayarak devam edin.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce kurulum sihirbazı
WooCommerce Kurulum Sihirbazı

Bir sonraki adımda işletmenizin lokasyon bilgileri sorulacak. Adres bilgilerinizi girin.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce lokasyon bilgileri

Bir sonraki adımda ise işinizi temsil eden bir veya daha fazla faaliyet alanını seçin.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce faaliyet alanı

Bir sonraki adımda web sitenizde ne tür ürünler satacağınızı seçin.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce ürün çeşitleri

Daha sonra WooCommerce, tavsiyelerde bulunmak ve optimizasyon yapmak üzere işletmenizle ilgili biraz daha bilgi paylaşmanızı isteyecek.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce ek bilgiler

Sonrasında temanızı seçin. WooCommerce için ücretsiz ve ücretli tema seçenekleri bulunuyor. Eğer GoDaddy WordPress Hosting kullanıyorsanız, “Go” temanız WooCommerce’te kullanılmak üzere hazır.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce tema seçimi

WooCommerce, son adımda JetPack eklentisini yüklemek isteyip istemediğinizi soruyor. JetPack, hesap oluşturan kullanıcılar için ücretli ve ücretsiz performans ve güvenlik araçları sunan bir araç. JetPack’i bu adımda yükleyebilir veya “Hayır, teşekkürler” diyerek daha sonra yükleyebilirsiniz.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce jetpack yükleme

Ve artık yeni online mağazanıza ürün yüklemeye hazırsınız.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce kurulum neredeyse bitti

3. Online mağazanıza ilk ürününüzü ekleyin

WooCommerce’ü kurduktan sonra online mağazanızda satmak istediğiniz ürünleri eklemeye başlayabilirsiniz. Bunun için İlk ürününüzü ekleyin’e tıklayın. Bu sayfada aynı zamanda daha sonra dönüp düzenleyebileceğiniz ek alanlar da göreceksiniz. Buradan dilediğiniz zaman online mağazanızın temasını da değiştirebilirsiniz.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce ilk ürününüzü ekleyin

İlk ürününüzü eklemek için Manuel olarak ekleyin’e tıklayın.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce manuel ürün ekleme

Doldurmanız gereken ilk alanlar ürün adı ve açıklaması olacak. Bu alanlar daha sonra ziyaretçilerinizin görebileceği şekilde web sitenizde de yer alacak. Bu nedenle ilgi çekici ürün isimleri bulmaya ve açıklama kısmında mümkün olduğu kadar ayrıntı vermeye çalışın.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce ürün adı ürün açıklaması ekleme

Daha sonra Ürün Çeşidi ve eklediğiniz ürüne dair fiyat gibi diğer bilgileri gireceksiniz. WooCommerce’ün sunduğu varsayılan ürün çeşitleri şöyle:

Basit ürün: En sık kullanılan ürün çeşidi. Bir masa gibi, tekli olarak satabileceğiniz ürünleri kapsıyor.

Gruplandırılmış Ürün: Bu seçeneği tercih ettiğinizde yeni bir ürün oluşturmak yerine daha önce oluşturduğunuz basit ürünlerden seçim yapacaksınız. Bunlar genellikle birbirleriyle ilgili ürünler olduğundan paket halinde satış yapabileceksiniz. Örneğin, akıllı telefon, kılıf ve kulaklık paketi gibi.

Dış/iştirak ürünü: Mağazanızda yer alan ancak satışı başka bir yerden yapılan ürünleri listelemek ve tanımlamak için tercih ediliyor.

Çeşitli Olan Ürünler: Farklı çeşitleri olan ürünler için tercih ediliyor. Farklı çeşitler için farklı SKU’lar, fiyat, stok bilgileri ve görseller eklenebiliyor. Örneğin, farklı renk ve beden seçenekleri olan bir bluz bu kategoride listelenecektir.

Bunlara ek olarak Sanal (mesela bir hizmet) ve İndirilebilir (mesela e-kitap gibi dijital bir ürün) seçenekleri arasından da seçim yapabilirsiniz.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce ürün çeşidi fiyat bilgileri

Bir sonraki adımda eklediğiniz ürün için kısa bir açıklama girin. Bu yazı genellikle ürün fotoğrafının yanında görüntüleniyor. Genellikle ürün tanıtımının tamamı değil, bir özeti niteliğinde oluyor.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce ürün açıklaması ekleme

Son olarak da ürün sayfanızı web sitenizde ne zaman yayına almak istediğinizi ve ürününüz için etiket ve kategori seçin, ek görseller veya fotoğraf galerisi ekleyin.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce ürün kategori ek bilgi ekleme

Böylece online mağazanıza ilk ürününüzü eklemiş oluyorsunuz.

e ticaret sitesi kurmak woocommerce online mağaza

E ticaret sitesi kurmak artık daha kolay!

Gördüğünüz gibi GoDaddy WordPress Hosting ve WooCommerce ile e ticaret sitesi kurmak ve satacağınız ürünleri yayına almak artık daha kolay. Ancak online mağazanızı faaliyete geçirmeden önce kredi kartı ve diğer ödeme seçeneklerinin yanı sıra gönderim opsiyonlarını da incelemeniz, fiziksel ürün satışı yapacaksanız kargo anlaşmalarınızı yapmanız gerekiyor.

İlgili yazılar:

GoDaddy, WooCommerce tarafından desteklenen yeni WordPress E-Ticaret Hosting planını sunuyor
E ticaret nedir? Bir e ticaret sitesi nasıl kurulur?
Schema işaretlemesi nedir ve e ticaret siteleri için neden önemlidir?
Güvenilir alışveriş siteleri arasına girmek için e ticaret sitenizi nasıl güvenli hale getirirsiniz?

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin