3 modern web tasarım ve geliştirme trendi

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Tom Rankin

Kodlama standartlarında sürekli gelişmelerin olmasına artık alışkınız. Bu, web geliştirmenin nasıl ilerlediğini ve geliştiğini de doğrudan etkiliyor. Web tasarım veya geliştirme yapıyorsanız ve bu gelişmelere ayak uydurmuyorsanız, işinizin büyümesi ve kârlılığı zora girebilir. Son gelişmeleri uygulamaya almanız günlük işlerinizi çok fazla etkilemeyeceği gibi müşterileriniz üzerinde olumlu etki oluşturur. Diğer yandan, web tasarım gibi, günlük işlerinizin elle tutulabilir unsurları gelecekteki projeleriniz için de iyi bir yatırım olabilir.

Hemen uygulamaya almanız gereken 3 web tasarım ve geliştirme trendi

Bu yazımızda, giderek daha fazla yaygınlaşan 3 web tasarım trendine göz atacağız.

  1. Lokal geliştirme için sanal makineler kullanın
  2. Önceliğiniz kullanıcı ve web sitesi güvenliği olsun
  3. Her zaman kullandığınız web tasarım yazılımına bir alternatif düşünün

Daha fazlasını öğrenmeye hazırsanız, başlayalım!

1. Lokal geliştirme için sanal makineler kullanın

web tasarım desktopserver
Desktopserver, WordPress konuşlandırmasını dakikalar içerisinde yapabilen lokal geliştirme ortamlarından bir tanesi.

Web tasarım alanından WordPress web sitelerinin lokal olarak tasarlanması söz konusu olduğunda bunun geleneksel yolu XAMPP veya WampServer gibi bir aracın yüklenmesi ve gereken ortamın kendi bilgisayarınızda oluşturulmasıydı. İleri seviyedeki kullanıcılar için bu dert değil, tabii.

Ancak, buna harcadığınız zamanı daha verimli bir şeyler yapmak için kullanabilirsiniz.

Burada, “sanal makineler” devreye giriyor. WordPress’in yüklü geldiği bu makineler ile konuşlandırma ve kurulum tek bir yerden yapılabiliyor. Bu nedenle yeni bir WordPress yüklemesi yapılması gerektiği zaman yapan kişiye zaman ve enerji tasarrufu sağlıyorlar.

Bunlara ek olarak, sıklıkla kullandığınız kurulumların şablonlarını saklayabiliyorsunuz. Tek bir tuşa basarak, müşterileriniz için genellikle kullandığınız kurulumları yeniden oluşturabiliyorsunuz. Bazı çözümler lokal kurulumlarınızı anlık konuşlandırmanızı da sağlıyor. Bu da WordPress web sitesi oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyin tek bir pakette toplandığı anlamına geliyor.

Spesifik bir araç arıyorsanız, DesktopServer’ı öneriyoruz. Gerçekten de en iyi çözümlerden biri olmasının yanı sıra türünün tek örneklerinden de biri. DesktopServer kullanarak anlık sunucu yüklemesi ve kurulumu yapmak oldukça kolay ve bu çözüm farklı barındırma çözümleriyle de uyumlu çalışıyor.

DesktopServer, hem Windows, hem de macOS makinelerde kullanılabiliyor. Bunlara ek olarak, ücretsiz versiyonu ürünü test etmenizi sağlıyor. Ancak biz ücreti yükseltmeyi öneriyoruz çünkü sıklıkla WordPress kurulumu ve tasarımı yapıyorsanız paraya değiyor.

2. Önceliğiniz kullanıcı ve web sitesi güvenliği olsun

web tasarım godaddy sucuri
GoDaddy’nin Web Sitesi Güvenliği güçlü ve ölçeklenebilir güvenlik hizmetleri sunuyor.

Eskiden, bir şirketin başarısı pazarlama vizyonuyla direkt olarak ilişkiliydi. Ancak günümüzün modern dünyasında müşteriler işin anahtarının genel deneyim olduğunu görmeye başlıyor.

Kullanıcı deneyimi, işletmelerin kârlı olup olmayacağı söz konusu olduğunda temel etkenlerden biri haline geldi.

Bunlara ek olarak 2017’de web tasarım kadar geliştirme alanında da çeşitli gelişmeler gördük. Bunlardan biri, HTTPS ve diğer güvenlik ölçütlerinin öne çıkışıydı. Google ve WordPress, kullanıcıları ve web sitelerini kötü amaçlı saldırılardan korumak için güçlerini birleştirdi.

Güvenlik, gerçekten birinci önceliğiniz olması gereken bir konu. Teknolojik gelişmeler sayesinde bu iş artık eskisi kadar zor da değil; örneğin, GoDaddy kendilerinizi ve müşterilerinizi korumanız için gereken tüm araçları sunuyor.

3. Her zaman kullandığınız web tasarım yazılımına bir alternatif düşünün

web tasarım affinity designer
Serif’s Affinity ürünleri, geleneksel web tasarım çözümlerinin en başarılı rakiplerinden biri.

Web tasarım alanında da Adobe ürünlerinin hakimiyetini göz ardı edemeyiz. Ancak Adobe geleneksel satış modelinden uzaklaşarak SaaS modeline geçtiğinden beri web tasarım alanında faaliyet gösterenler farklı araçlara yönelmeye başladı. Kaliteli alternatiflerin ortaya çıkması biraz zaman alsa da son yıllarda pek çok çözümün kullanıma sunulduğunu gördük. Bunların açık kaynak olanlarının arasında GIMP ve Inkscape iyi seçenekler olarak dikkat çekiyor. Ancak şu anda Adobe’nin Photoshop ve Illustrator ürünlerinin asıl rakibi Serif’s Affinity serisi gibi çözümler. Bunun nedenlerinden biri, kullanıcıların gelecek sürümlerin nasıl şekilleneceği konusunda söz sahibi olması.

Son sözler…

Web tasarım veya geliştirme alanında çalışıyorsanız, belli bir ritminizin olması iyi bir şey ancak yaklaşımınızı nasıl değiştirebileceğiniz konusunda düşünmek de akıllıca. Daha verimli bir yaklaşım ile saatler kazanabilirsiniz! Ayrıca, müşterilerinizi, iş ortaklarınızı daha da mutlu edebilir ve gelirinizi artırabilirsiniz.