Evden yapılabilecek işler: Düşük sermayeli evden iş fikirleri

GenelKategori
Okuma süresi: 17 dk
Kevin Wood

Evden yapılabilecek işler nelerdir diye düşünüyor ve siz de böyle bir iş modeline mi geçmek istiyorsunuz? Özellikle son zamanlardaki mevcut durum dolayısıyla çoğu kişi evden çalışma modelini bir süredir uyguluyor, ancak bunu işler normale döndükten sonra bile tam zamanlı olarak devam ettirmek isteyenler de var. Bugün internetin sağladığı imkanlar sayesinde evden iş kurmak ve başarıya ulaşmak eskiye oranla çok daha yaygın br şekilde karşımıza çıkıyor.

En iyisi de, evden yapacağınız yeni iş için başlangıç maliyetleri oldukça düşük olabilir. Genellikle tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar, web sitesi ve başarma isteğidir.

Güçlü bir online varlık, işletmenizin başarılı olma ihtimalini artırır. GoDaddy Hazır Web Sitesi ile bir saatten kısa bir sürede profesyonel ve etkili bir web sitesi kurabilirsiniz. Ücretsiz deneme süresi ile başlamak için hemen harekete geçebilirsiniz.

Evden yapılabilecek işler nelerdir, tam olarak emin değilseniz, aşağıdaki liste fikir edinmenize ve başlamanıza yardımcı olabilir.

Düşük sermayeli, evden yapılabilecek işler

İşte bu yazıda ele alacağımız evden iş fikirleri:

 1. Freelance yazarlık
 2. Sanal asistanlık
 3. Sosyal medya yöneticiliği
 4. Blog yazarlığı
 5. Grafik tasarımcı
 6. Web geliştirici
 7. Dijital pazarlama
 8. E-ticaret mağazası sahibi
 9. Online kurslar satmak
 10. Kendi kitaplarınızı yayımlamak
 11. Freelance bir siteye katılmak
 12. Veri girişi
 13. Yaptığınız/sahip olduğunuz ürünleri satmak
 14. Stok fotoğraf/video satmak
 15. Fotoğrafçılık
 16. Evcil hayvan bakıcılığı
 17. Fitness eğitmenliği
 18. Müzik öğretmenliği
 19. Etkinlik planlama
 20. Elektronik tamircisi
 21. Kişisel şef/catering
 22. Pişirdiğiniz ürünleri satmak

Bu, evden yapılabilecek işler hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için okumaya devam edin. Çoğu dijital odaklı işler olsa da, aralarında ekrandan uzaklaşıp müşterilerinizle görüşmenizi gerektirecek olanlar da var.

İlgili yazı: İnternette freelance yapılabilecek işler nelerdir? 

1. Freelance yazarlık

Yazma tutkunuz varsa, internette yazı yazarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Çok az tecrübeyle bile, hızlı bir şekilde istikrarlı bir iş kurabilirsiniz.

İlk adım, nişinizi bulmaktır.

Örneğin SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) şirketlerinin e-postalarını mı yazacaksınız? Teknoloji şirketleri için blog içerikleri mi üreteceksiniz? Ya da fitness uzmanları için metin yazımına mı odaklanacaksınız?

Kendi uzmanlığınız ve ilgi alanlarınız doğrultusunda nişinize karar verdikten ve işlerinizi tanıtacak bir web sitesi kurduktan sonra sıra hizmetlerinize ihtiyaç duyan şirketlerle iletişime geçmeye geliyor. Direkt şirketlerle temas kurmak zor görünüyorsa, Bionluk ve SanalUzman gibi freelance sitelerinde yayınlanan iş ilanlarına göz atarak başlayabilirsiniz.

2. Sanal asistanlık

Planlama ve organizasyon işlerini seviyorsanız, evden yapılabilecek işler arasından sanal asistanlık tam size göre olabilir. Sanal bir asistan olarak iş gününüzü dolduracak tonlarca farklı göreviniz olabilir.

Bunlar defter tutmak, e-postalara yanıt vermek, toplantıları planlamak, sosyal medyada gönderi paylaşmak veya genel veri girişi yapmak gibi görevler olabilir.

Türkiye’de henüz çok yaygın olmasa da online işletme ve girişimciler günlük görevleri yerine getirmeye vakitleri olmadığı için sanal asistanlara yöneliyor.

Bu sizin için doğru bir iş fikri gibi görünüyorsa ve daha da iyisi yabancı diliniz varsa, Upwork veya Remote.co gibi sitelerdeki iş ilanlarına bakabilir ve bu alan hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

3. Sosyal medya yönetimi

Bugünlerde neredeyse hepimiz sosyal medyada aktifiz. Ancak, başkalarının sosyal medya hesaplarını yönetmek ve büyütmek üzerine bir iş kurabileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle markalar, sosyal medya hesaplarının yönetimi için bu alanda uzman kişiler ile anlaşıyorlar.

Kendi sosyal medya hesaplarınızla başarılı olduysanız, zaten bir adım öndesiniz. Değilseniz de, becerilerinizi geliştirebilmeniz için internette yüzlerce kaynak eğitim içeriği bulabilirsiniz.

evden yapılabilecek işler sosyal medya ikonları

4. Blog açmak

Evden yapılabilecek işler arasından blog açmak, sizin için mükemmel bir ek gelir kaynağı veya ne kadar zaman ve çaba harcadığınıza bağlı olarak tam zamanlı bir iş olabilir. İnternet, iyi paralar kazanan bloggerların başarı hikayeleri ile dolu…

Bir blogger olarak bu seviyeye erişmek epey çaba gerektirir, ancak doğru strateji ile sağlam bir iş kurabilirsiniz.

Bir blog kendi başına size pek para kazandırmaz. Ancak, trafik çekmeye başladıktan sonra sitenizden para kazanmanın birçok farklı yolu vardır. Örneğin;

 • Satış/gelir ortaklığı yapmak
 • Ücretli reklamlar
 • Online kurslar ve e-kitaplar satmak

İlgili yazı: Blog yazarak para kazanmak için neler yapabilirsiniz? 

5. Grafik tasarımcılığı

Tasarım yapmayı seviyorsanız veya boş zamanlarınızı Photoshop ve Illustrator’da oyalanarak geçiriyorsanız, tasarım becerileriniz etrafında bir iş yapabilirsiniz.

Grafik tasarım becerilerinizle farklı niş ve pazarlarda işler bulabilirsiniz. Örneğin:

 • Kitap kapağı tasarımı
 • Ön-uç web tasarımı
 • Logo tasarımı
 • Mobil uygulamalar için UX (kullanıcı deneyimi) tasarımı

Doğru becerilere sahip olanlar için açık olan neredeyse sınırsız seçenek var.

6. Web geliştirici

Web tasarımı konusunda yeteneğiniz varsa ve site yapmak ilginizi çekiyorsa, o zaman size uygun bir iş kurabilirsiniz.

Tabii ki ilk adım nasıl kod yazılacağını öğrenmek ve becerilerinizi geliştirip portföyünüzü oluşturmak. Başlamak için Codeacademy gibi ücretsiz eğitim veren kaynaklardan faydalanabilirsiniz. Yeteneklerinize güvendiğinizde de müşteri bulmaya başlayabilirsiniz.

Müşterilerinizi Bionluk gibi platformlardan bulabilir ya da doğrudan işletmelerle iletişime geçebilirsiniz.

Başarı şansınızı artırmak için, hizmetlerinizi bir nişe odaklamak her zaman iyi bir fikirdir. Örneğin, emlakçılar için web siteleri mi kuracaksınız? Yerel bir pazara mı odaklanacaksınız? Ya da e-ticaret girişimleri için siteler mi kuracaksınız?

İlgili yazı: Tam zamanlı freelance tasarımcı ya da geliştirici nasıl olunur? 

7. Dijital pazarlama

Evden yapılabilecek işler arasından dijital pazarlama oldukça geniş bir kategori ve neredeyse tüm online pazarlama görevlerini kapsayabilir. Ama artık daha fazla şirket online dünyaya atıldığından, siz de bu şirketlerin başarılı olmasına yardımcı olacak bir iş kurabilirsiniz.

Daha önce de söylediğimiz gibi, bir niş belirlemek başarı şansınızı artırmaya yardımcı olabilir.

İşte üzerine bir iş kurabileceğiniz dijital pazarlama alanlarından birkaçı:

 • SEO ve SEM (Arama Motoru Optimizasyonu ve Arama Motroru Pazarlaması)
 • İçerik pazarlaması
 • E-posta pazarlama
 • Web siteleri kurma
 • Google My Business sayfası oluşturma

İster yerel müşterilere isterseniz de dünyanın her yerinden işletmelere hizmet verebilirsiniz.

evden yapılabilecek işler dünya haritası

8. E-ticaret mağazası sahibi

E-ticaret mağazalarının popülerliği son yıllarda giderek artıyor. Dijital hizmetler yerine fiziksel ürünler satmayı tercih ediyorsanız, bu seçenek sizin için mükemmel olabilir.

E-ticaret ile dilerseniz kendi ürettiğiniz ürünleri satabilir, dilerseniz yabancı bir ülkeden ürün alıp üzerine ekleyeceğiniz kârdan para kazanabilirsiniz.

Doğru fikir ve strateji ile siz de başarıyı yakalayabilirsiniz.

İlgili yazı: İnternette satış nasıl yapılır: Kapsamlı bir e-ticaret rehberi 

9. Online kurslar satmak

Evden yapılabilecek işler arasından online kurslar vermeyi hiç düşündünüz mü? Belki de bir kurs olarak paketleyip satabileceğiniz bir beceriniz ya da bilginiz vardır. Online eğitim sektörünün 2025 yılına kadar 325 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Bu alanda kendinize bir isim oluşturmak için şimdiden çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bilgilerinizi paket haline getirip farklı şekillerde satabilirsiniz. Kursunuzu mevcut bir bloga entegre edebilir, sosyal medya hesaplarınızdan kurs satabilir, hatta Udemy ve Skillshare gibi birçok online eğitim platformunu kullanabilirsiniz.

10. Kendi kitaplarınızı yayımlamak

evden yapılabilecek işler ekitap tablet

Yazar olarak geçiminizi sürdürmeyi hayal ediyorsanız, bu hayale düşündüğünüzden daha yakın olabilirsiniz. Amazon gibi sitelerde kişisel bir yayıncı olarak, kitaplarınızdan yüzde 70’e varan bir telif hakkı kazanabilirsiniz.

Birkaç başarı hikayesi duymak ister misiniz? Mark Dawson, polisiye/gerilim romanları ile Amazon’dan yılda 6-haneli rakamlar kazanıyor. Andy Weir, hâlâ milyonlarca kopya satan ve gişe rekorları kıran bir film haline gelen bilim kurgu romanı Marslı’yı kendi başına yayınladı.

Kişisel yayıncılığın gittikçe daha yaygın hale gelmesi, yazarlık kariyerinizin önündeki engelleri aşmanıza yardımcı olabilir.

Kitap yayımlamanın daha kolay hale gelmesi tabii ki rekabetin de arttığı anlamına geliyor, ancak okuyucu beklentilerini karşılayan bir kitap yazarak yine de isim yapabilirsiniz.

Yazacağınız türe karar vermek için zaman ayırın sonra da elinizden gelenin en iyisini yapın. Kitabınızı bitirdikten sonra tanıtım amaçlı e-postalar gönderebilmek için şimdiden bir kişi listesi oluşturmaya başlamak da işinizi kolaylaştırabilir.

11. Freelance bir siteye katılmak

Freelance becerilerinizden para kazanabileceğiniz birçok büyük platform bulunuyor.

Örneğin, Bionluk, SanalUzman, UzmanKirala, Sanalİşçi gibi sitelere katılabilirsiniz. Yabancı diliniz varsa, Fiverr, Guru, Freelancer ve Upwork gibi platformlara da bakmanızı öneririz.

Bu platformlarda sürdürülebilir bir iş yürütmek için kendinize özel bir niş yaratmanız gerekiyor. Örneğin, büyük içerik siteleri için SEO mu yapıyorsunuz? Tek sayfalık site tasarımları yapan bir grafik tasarımcı mısınız? Ya da küçük işletme finansı konusunda uzmanlaşmış bir yazar mısınız?

Evden yapılabilecek işler arasında tanınmış ve güvenilir freelance platformlarına katılmak kısa zamanda gelir elde etmeye başlamanın en iyi yollarından biridir. Deneyiminiz ve itibarınız arttıkça bu platformların ötesine geçebilir ve müşteri tabanınızı çeşitlendirebilirsiniz.

12. Veri girişi

Veri girişi heyecan verici bir iş gibi görünmeyebilir. Ancak evden veya sahil kenarındaki bir cafeden rahatça çalışabilmeniz, bunu çekici bir iş fikri haline getirebilir.

Ayrıca başlamak için ihtiyacınız olan beceri yok denecek kadar azdır.

Tek yapmanız gereken, müşterilerinizin istediği yazılım programına nasıl veri girileceğini öğrenmektir.

Evden yapılabilecek işler arasından veri girişi, diğerleri kadar kazançlı olmayabilir ancak diğerleri kadar dikkat de gerektirmez. Bu nedenle çalışırken bir yandan sevdiğiniz bir podcast’i dinleyebilir veya Netflix izleyebilirsiniz.

13. Yaptığınız/sahip olduğunuz ürünleri satmak

El işi ürünler konusunda beceriklisiniz ama bunlardan nasıl gelir elde edebileceğinizi bilmiyor musunuz? Ya da dolaplarınızı temizlediniz ve elinizden çıkarmak istediğiniz çok sayıda ürünle mi karşılaştınız? İster kendi el beceriniz olsun ister sahip olduğunuz ürünler olsun, internette ilgili alıcılara ulaşabilirsiniz. Henüz kendi e-ticaret sitenizi kurmaya hazır hissetmiyorsanız ikinci el ürünler ve el işi ürünler satabileceğiniz online pazaryerlerine üye olabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için bu yazılara göz atabilirsiniz:

14. Stok fotoğraf/video satmak

Fotoğraf veya videoya ilginiz varsa, bunu bir işe dönüştürebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, talep gören görsellere yönelik içerikler üretmek.

En bilinen stok fotoğraf siteleri iStockPhoto ve Shutterstock’a üye olup ne gibi görsellerin talep gördüğünü inceleyebilirsiniz. Bu sitelerin fotoğraf politikalarını okumayı da ihmal etmeyin. Video yoluna gitmeyi tercih ediyorsanız Pond5, VideoBlocks veya VideoHive gibi sitelere işlerinizi yükleyebilirsiniz.

İşinizin uzun vadeli olması için, stilinizle ya da yakaladığınız konular ile bir niş oluşturmak, öne çıkmanıza yardımcı olabilir.

15. Fotoğrafçılık

fotoğraf çeken kadın

Evden yapılabilecek işler arasından kamera severlere yönelik başka bir tanesi ile devam ediyoruz. Evde kurabileceğiniz pek çok fotoğraf tabanlı işletme bulunuyor.

Örneğin, bebek fotoğrafçılığı, portreler, e-ticaret için ürün fotoğrafı, stüdyo fotoğrafçılığı, drone fotoğrafçılığı, etkinlikler, emlak fotoğrafçılığı ve daha fazlası konusunda uzmanlaşabilirsiniz.

Tabii ki bunların çoğu için evinizden ayrılmanız gerekecek ama fotoğrafçılığın büyük bir kısmının çekim bittikten sonra masa başında düzenleme yapmak olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bunlara ek olarak, iyi derecede Photoshop biliyorsanız sadece dekupe yaparak bile bir gelir akışı oluşturabilirsiniz.

16. Evcil hayvan bakıcılığı

Hayvanları seviyorsanız, evden yapılacak işler arasında bundan daha iyisini bulamazsınız. Sahipleri uzakta olduğunda gün içinde evcil hayvanlarla vakit geçirebilir ve onları yürüyüşe çıkarabilirsiniz.

Evcil hayvan sahiplerinin çoğu onlara çocukları gibi baktıkları için, detaylara önem vermek ve güvenilir olmak sahip olmanız gereken temel özelliklerdir.

Genellikle bakacağınız hayvanlar kedi veya köpekler olacakır. Ancak zaman zaman balık, kuş, tavşan gibi diğer hayvanlarla da karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca deneyiminiz varsa köpek kuaförlüğü, tırnak kesimi gibi hizmetler de sağlayabilirsiniz.

17. Fitness eğitmenliği

Fitness sizin için bir tutkuysa, bunu başkalarıyla paylaşacağınız bir iş kurabilirsiniz.

Bir fitness eğitmeni için başarıya giden birçok yol vardır. Özel olarak evlere gidebilir, küçük gruplar halinde fitness etkinlikleri oluşturabilir, spor salonunda ders verebilir veya evinizde yeterince yeriniz ve ekipmanınız varsa müşterilerinizin size gelmesini sağlayabilirsiniz.

Hangi yolu tercih ederseniz edin, Instagram gibi sosyal medya pazarlama araçları markanızı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

18. Müzik öğretmenliği

Şimdilerde çoğu anne-baba çocuklarını genç yaştan müzik derslerine yazdırıyor. Piyano, keman, gitar gibi bir müzik aleti çalabiliyorsanız, müzik sevginizi gelecek nesillere aktarabilirsiniz.

Gerekli ekipmanlarınız varsa direkt olarak evinizden özel ders verebilirsiniz.

Yoksa, anaokulları ve ilkokullarda dersler verebilir veya müzikal performans eğitimi sunabilirsiniz.

19. Etkinlik planlama

Etkinlik planlama stresi herkesin başa çıkabileceği bir iş değildir. Ancak bazı insanların baskı altında çok daha iyi çalıştığı da bir gerçek. Etkinlik planlama ve koordine etmeyi, catering bulmayı, müzisyenlerle anlaşmayı, personel yönetmeyi ve daha fazlasını seviyorsanız, bu sizin için doğru bir iş fikri olabilir.

Bir etkinlik planlayıcısı olarak, düğünler veya kongreler gibi belirli bir türe odaklanabilir veya bölgesel olarak hizmet verip, örneğin kendi yaşadığınız çevredeki etkinliklere odaklanabilirsiniz.

Etkinlik planlama işleri daha çok ağızdan ağıza yayılan tavsiyeler yolu ile gelişir ancak kaliteli bir online varlık ile, başarı yakalama ihtimalinizi artırabilirsiniz.

20. Elektronik tamircisi

Kendi elektronik cihazlarınızı tamir etmeyi seviyor musunuz? Öyleyse evden yapılabilecek işler arasından elektronik tamirciliği sizin için uygun olabilir. Modern elektronik aletlerin çoğu oldukça kırılgan olduğundan insanların çatlamış ekranlar, ölmüş piller ve benzeri sorunlar konusunda yardıma ihtiyaçları oluyor.

İşinizde örneğin yeni iPhone’lar gibi belirli bir ürüne odaklanabilir veya genel olarak elektronik aletlere yöneliğ yerel topluluğunuza hizmet verebilirsiniz.

21. Kişisel şef/catering

Kişisel bir şef olarak oldukça geniş bir müşteri tabanına sahip olabilirsiniz: Hizmetlerinize ayıracak bütçesi olan ve yemek yemeyi seven herkes.

Başarılı olmak için mutfakta usta olmanızın yanı sıra, en son gıda işleme ve sağlık düzenlemeleri konusunda da güncel olmanız gerekiyor.

Tüm öğünlerini hazırladığınız tek bir müşteriniz olabilir, farklı ailelere hizmet verebilirsiniz ya da tek seferlik kalabalık bir akşam yemeği gibi hizmetler sunabilirsiniz. Ya da belirli bir tarzda – örneğin glutensiz, vegan, Meksika mutfağı, ketojenik beslenme vs. – yemekler hazırlayabilirsiniz. Burada çeşitli mutfak kurulumlarına uyum sağlayabilmeniz önemlidir ya da kendi taşınabilir mutfak eşyalarınıza yatırım yapabilirsiniz.

Yemek yapma işinizi daha da büyütmek istiyorsanız ofis toplantıları, yılbaşı partileri gibi etkinliklerde hizmet verebilirsiniz. Bunun için bir mutfak kiralamanız ve ek personel işe almanız gerekebilir. Ancak, etkinlik başına alacağınız ücreti de buna bağlı olarak artırabilirsiniz.

22. Pişirdiğiniz ürünleri satmak

kapkekler

Evden yapılabilecek işler listemizin son maddesine geldik. Hamur işleri ile uğraşmayı seviyorsanız, yerel işletmelere yaptığınız unlu mamülleri satabilirsiniz. Çoğu café menülerinde sundukları ürünleri kendi imal etmeyip dış kaynak olarak uygun becerileri olan insanlara yaptırıyor.

Glutensiz, vegan, fit ürünler gibi belirli bir hamur işine odaklanabilir veya her türlü hamur işini pişirmeyi seçebilirsiniz.

Evden yapılabilecek işler ile başarıyı yakalamanıza yardımcı olacak ipuçları

Evden yürütülen bir iş kurmak, genel masrafları azaltmaya yardımcı olacağından başarıya ulaşmanızı kolaylaştırabilir. Yukarıdaki iş fikirleri listesini inceledikten sonra, sadece potansiyel kârlılığı için değil gerçekten tutkulu olduğunuz ve yapmak isteyeceğiniz bir iş seçmeye özen gösterin.

Bir iş kurmak ve işletmek çok fazla çaba gerektirir, bu nedenle gerçekten tutkulu olduğunuz bir iş yapmak, zor zamanlarda da yola devam edebilmeniz için sizi motive edebilir.

Ancak sadece tutkulu olmak da yeterli olmayabilir. Evden çalışmaya alışkın değilseniz başlarda ev hayatı ve iş dengesini kurmakta zorlanabilirsiniz. Size bu yolda yardımcı olacak kuralları derlediğimiz “Home ofis kurarken başarılı olmak için 10 ipucu” yazımızı okuyarak karşılaşabileceğiniz zorluklar ve başa çıkma yolları hakkında fikir edinebilirsiniz.

Evden yapılabilecek işler ile ilgili son görüşler

Umarız bu yazıda bahsettiğimiz evden iş fikirleri, kendi iş hayallerinizi gerçekleştirmek için adım atmanıza yardımcı olmuş ve size ilham vermiştir.

Ne gibi yetenekleriniz olduğunu değerlendirmek ve tam zamanlı olarak nasıl bir iş yapmak istediğinizi düşünmek için biraz zaman ayırın. Bu yazıdaki fikirleri bir başlangıç noktası olarak alabilir ve ilginizi çekenler için daha fazla araştırma yapabilirsiniz.

Ayrıca unutmayın, dijital bir çağda yaşadığımızdan, işinizin başarı şansını artırmak için güçlü bir online varlığa da ihtiyacınız olacak. GoDaddy, yeni girişiminizi başlatmak ve büyütmek için ihtiyacınız olan tüm yardım ve araçları sunuyor. İyi şanslar!

Kullanılan Ürünler