Daha değerli bir web tasarım hizmeti sağlamak için öğrenebileceğiniz 5 beceri

GenelKategori
Okuma süresi: 10 dk
Andrew Claremont

Bir WordPress gurusu ve işaretleme uzmanı olabilir; her pikseli büyük bir hassasiyetle yerleştiriyor olabilirsiniz. En yeni web tasarım tekniklerini ve araçlarını incelemek ve öğrenmek için saatler harcıyor da olabilirsiniz. Ancak daha iyi bir web tasarım hizmeti sağlamak için web tasarım becerilerini geliştirmek söz konusu olduğunda herkesin kör noktaları olabilir. Çoğu web tasarımcının göz ardı ettiği bu beceriler, web tasarım müşterilerinize sağladığınız değeri artırır ve diğerlerinden bir adım önce çıkmanıza yardımcı olabilir.

Bu yazıda, niş ama tüm web tasarımcıların, daha kaliteli ve değerli bir web tasarım hizmeti sağlamak için ihtiyaçları olan 5 beceriden bahsedeceğiz. Tüm bunlar zamansız ve müşterilerin aradığı becerilerdir ve sizi mevcut ve potansiyel müşterileriniz için daha değerli yapabilir.

Daha değerli bir web tasarım hizmeti sağlamanıza yardımcı olacak beceriler

 1. Aşamalı Web Uygulamaları
 2. Niş WordPress Becerileri
 3. Erişilebilir Web Tasarımı
 4. Bilgi Mimarisi
 5. Metin Yazarlığı

1. Aşamalı Web Uygulamaları

Aşamalı web uygulamaları veya PWA’lar (Progressive Web Apps) JavaScript tabanlı klasik online uygulamalar gibi çalışır, ancak onların yerel mobil veya masaüstü uygulamaları gibi görünmesini ve kullanılmasını sağlayan ek özelliklere sahiptir. AliExpress ve Twitter gibi şirketler PWA’lar konusunda öncülük ediyor ve inkar edilemeyecek kadar iyi sonuçlar alıyorlar: Örneğin, AliExpress, 2016 yılında PWA’larını piyasaya sürdüğünde dönüşüm oranlarında yüzde 104’lük bir artış gördü. PWA’lar daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar – tarama daha hızlıdır ve siteler çevrimdışı olarak bile erişilebilir. Artık daha fazla ziyaretçi gezinmek için ana araç olarak mobil cihazlarını kullanıyor, bu yüzden web tasarımcılarına ve PWA konusunda deneyimli geliştiricilere olan talep artmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yetenekli bir PWA tasarımcısı olmak, işiniz için sigorta gibidir. Aşamalı web uygulamaları, büyük olasılıkla bir noktada yerel mobil uygulama geliştirmenin yerini alacak ve mobil web geliştirme için norm haline gelecekler. Mobil uygulamaların aksine, PWA’lar arama motorları sonuç sayfalarında da üst sıralarda yer alır, böylece müşterilerinizin görünürlüğünün ve dönüşümlerinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca, burada listelediğimiz tüm beceriler gibi, PWA geliştirme de sağladığınız web tasarım hizmeti için daha fazla ücret talep etmenize imkan sağlar, böylece herkes kazanır.

Bazı harika PWA örneklerine göz atmak için PWA.rocks adresini ziyaret edebilirsiniz.

2. Niş WordPress Becerileri

Suqarespace, Webflow ve GoDaddy Hazır Web Sitesi (eski Web Sitesi Mimarı) gibi araçlar temel web siteleri ve bloglar oluşturmayı kolaylaştırıyor olsa da, tüm CMS (içerik yönetim sistemi) pazarının neredeyse yarısı WordPress kullanıyor. Bu siteleri desteklemek için uzmanlaşmış becerilere olan talep ise her zamankinden fazla. Belirli bir niş veya kategoride uzmanlaşarak WordPress tasarımı işinizin geleceğini garantiye alabilirsiniz. Örneğin, Mode Effect  bunu WooCommerce kullanan e ticaret sitelerinde uzmanlaşarak, Member Up ise üyelik gerektiren WordPress tabanlı web sitelerinde uzmanlaşarak gerçekleştiriyor.

Belirli bir alanda uzmanlaşmak, pazarlama çalışmalarınızı daha etkili bir hale getirecek güçlü bir araçtır.

Sağladığınız web tasarım hizmetini belirli bir ideal müşteriye odaklamak ve belirli, pahalı bir sorunu çözmelerine yardımcı olmak, yeni müşteriler bulmanızı kolaylaştırabilir. Çekeceğiniz müşteriler, uzmanlık ve rehberliğinize güvenirlerse, sizden alacakları web tasarım hizmeti için daha fazla ücret ödeyebilirler.

web tasarım hizmeti woocommerce
WooCommerce tasarımında uzmanlaşmak oldukça kârlı olabilir.

Yeni bir alanda uzmanlaşmak, tüm işinizi geliştirmeniz ya da değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Başlamak için aşağıdaki ipuçlarını takip edin:

 • Küçük başlayın. Sitenizde verdiğiniz mesajı değiştirmeden önce yeni nişinizi bir-iki müşteri üzerinde test edin.
 • Nişinizi enikonu öğrenin. Müşterilerin size uzman olarak güvenebilmesi için, öncelikle bir uzman olmanız gerekir. Bir işi öğrenmek için harcayacağınız zaman buna değer.
 • Kendi kendinize deneyin. Belirli bir uzmanlığın sizin için uygun olup olmadığından emin değilseniz, hizmeti müşterilerinize sunmadan önce platformu kullanarak bir yan proje oluşturmayı deneyin.

E ticaret, özellikle de WordPress’te WooCommerce eklentisini kullanan siteler, web tasarımcılar için değerli bir niştir. WooCommerce topluluğuna adım atma hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu adresi ziyaret edebilir, WooCommerce hakkında daha fazla bilgi için bloğumuzdaki ilgili yazılara göz atabilirsiniz.

3. Erişilebilir Web Tasarım Hizmeti

Hayatımızın daha fazla alanı giderek online yönetiliyor – ama internetin büyük bir kısmı hâlâ birçok insan için erişilebilir değil. Web sitelerinin erişilebilir olarak tasarlanması, herhangi bir engeli olan insanların da aynı dijital hizmetler ve bilgilerden yararlanabilmesini sağlar.

web tasarım hizmeti engelli köpek

Erişilebilir web siteleri oluşturmak, müşterileriniz için çok değerli olabilir çünkü bu tür siteler arama motorlarında daha yüksek bir sıralamada yer alır ve böylece daha geniş bir kitleye ulaşırlar. Çoğu web tasarımı müşterisi, erişilebilir web sitelerinin avantajlarını duyduğunda bunu web sitelerinde uygulamak için heyecanlanıyor – ama çoğu zaman nereden başlayacaklarını bilemiyorlar. Sunduğunuz web tasarım hizmeti arasına erişilebilir web tasarımını da dahil etmek, sizi müşterilerinizin kafasında diğer tasarımcılardan ayırmakla kalmak, tasarımlarınız için daha fazla ücret talep etme fırsatı da sunar.

İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • Bir şablonla başlayın. Bootstrap gibi web taslakları, hem kodlarına hem de örneklerine erişilebilirliği entegre etmeye başlıyor. Bir taslak (framework) kullanmıyorsanız, işe mevcut bir erişilebilir projeyi kopyalayarak başlayabilirsiniz.
 • Bir kontrol listesi oluşturun. Tasarım sürecinizde bir erişilebilirlik kontrol listesi kullanın. WebAIM’in başlangıç noktası olarak kullanabileceğiniz harika bir kontrol listesi bulunuyor.
 • Tekrar tekrar test edin. Yaptığınız her yeni tasarımı erişilebilirlik açısından test edin ve ancak sitenin erişilebilir olduğuna emin olduktan sonra müşterinize teslim edin.

4. Bilgi Mimarisi

Bilgi mimarisi, yani bir web sitesinde sunulan bilgilerin organizasyonu ve yapısı, birçok tasarımcı tarafından göz ardı edilen önemli bir web tasarım becerisidir. Bir yazar için taslak ya da bir çizer için eskiz ne ise, bir web tasarımcı için bilgi mimarisi de odur – sitedeki her bir bilginin nereye yerleştirileceğinin bir haritasını çıkarır, böylece web site ziyaretçilerine daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatabilirsiniz.

<blockquote> Bilgi mimarisi, web tasarım projeleriniz için bir yol haritasına sahip olmaya benzer. </blockquote>

Her yeni site tasarımına iyi tanımlanmış bir bilgi mimarisi ile başlamak göstereceğiniz çabaya değer. Önceden haritanızı inşa etmek, site teslim edildikten sonra yapılacak revizyonlara harcanacak zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Bilgi mimarisi, müşterilerinizin sağladığı içerikteki boşlukları tespit etmeyi ve düzeltmeyi kolaylaştırır. Güçlü bir bilgi mimarisi, size ve müşterilerinize site için bir yol haritası verir, projelerin kapsamını belirlemeye ve son dakika değişikliklerini en aza indirmeye yardımcı olur.

İşte sunacağınız web tasarım hizmeti için bilgi mimarisi öğrenmenize yardımcı olacak ipuçları:

 • Önemli şeyleri vurgulayın ve önemsizleri en aza indirin. Ziyaretçilerinizi düşünmek zorunda bırakmayın – sitenizin her sayfasında ne yapmaları gerektiğini net bir şekilde belli edin.
 • Navigasyonunuzu planlayın. İçerik yönetim sisteminizin size sunduğu varsayılan seçenekleri kullanmayın ve işinizi son dakikaya bırakmayın.
 • Arama kayıtlarından faydalanın. Ziyaretçiler aradıkları bilgiyi bulamadıklarında genellikle arama çubuğuna yönelirler. Sitenizin bilgi mimarisini nasıl geliştireceğinizi anlamak için arama çubuklarının kayıtlarından faydalanabilirsiniz.

5. Metin Yazarlığı

Etkili metin yazarlığı, web tasarım hizmeti sağlayan bir web profesyonelinin ustalaşabileceği en değerli becerilerden biridir. Ziyaretçilerin e posta bültenine kaydolmasını, bir ürün satın almasını ya da sizi işe almasını sağlayabilecek güçlü ve ikna edici metinler yazmayı öğrenmek tasarım projelerinizin verimliliğini artırabilir. Böylece müşterilerinize daha fazla değer katarken bir yandan da daha fazla müşteri çekebilirsiniz.

Müşterilerin eyleme geçmesini sağlamak, dikkatli bir metin ve tasarım dengesi gerektirir. Tasarım ve metin bir ahenk içinde birlikte çalışmıyorsa, müşterilerinizin siteleri potansiyellerinden düşük performans gösterebilir. Bir web tasarımcı olarak, müşterilerinize metin yazarlığı konusunda yardımcı olmayı öğrenmek, sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşıyabilir.Müşteriler ister resmi ve profesyonel, ister eğlenceli ve canlı bir tarz arasınlar, tasarımlarınızı ve sitenin yazı dilini siz daha kolay bir şekilde eşleştirebilirsiniz. Ayrıca web tasarım hizmeti ve metin yazarlığını bir paket halinde sunarak müşterilerinize daha fazla değer katabilir ve kendiniz için daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

İşte metin yazarlığınızı geliştirmenize yardımcı olacak birkaç temel ipucu:

 • Kısa ve öz olun. Basit ve kelimeler ve kısa cümleler kullanın; ne söylemek istediğiniz açık olsun.
 • Avantajlara odaklanın. Okuyuculara bir ürünün veya hizmetin her detayından bahsetmeyin; bunun yerine o ürünü veya hizmeti kullanmanın sonuçlarını ve müşterilere katacağı değeri öne çıkarın.
 • Müşterilerinizin dilini tekrarlayın. Müşterilerinizin ürünlerinizi tanımlamak için kullandıkları sözcük ve ifadeleri bulmak için size gönderdikleri e-postaları, ürün incelemelerini, yorumları ve diğer tüm müşteri iletişimini gözden geçirin, ardından aynı ifadeleri yazılarınızda tekrarlayın.

Daha değerli bir web tasarım hizmeti sağlayın

Bugünlerde klasik bir “WordPress tasarımcısı” olmak oldukça standart, ancak müşteriler gittikçe daha fazlasını beklemeye devam edecekler. Bu yazıda bahsettiğimiz beceriler bazen göz ardı edilse de, daha iyi bir web tasarım hizmeti sağlamanın önemli parçalarıdır ve müşteriler ve işverenler tarafından aranan özelliklerdir. Bunları öğrenip hizmetlerinize dahil ederek, web tasarım hizmetlerinizin değerini artırabilirsiniz.