Domain nasıl alınır?

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Will Stevens

Yeni bir proje için domain almak istiyorsunuz ama domain nasıl alınır bilmiyor musunuz? Merak etmeyin, bu oldukça kolay. Bu rehberde, nasıl domain alabileceğinizi birkaç adımla kısaca özetleyeceğiz.

1. Domain nasıl alınır: İlk önce güvenilir bir domain kayıt şirketi bulun

Yapmanız gereken ilk şey domaininizi kaydettirebileceğiniz saygın bir şirket bulmaktır. Bu şirketler domain kayıt kuruluşları olarak bilinir ve halka domain kayıt hizmetleri sunarlar.

GoDaddy bir domain kayıt şirketidir.

Bir domain kayıt kuruluşunun, işletme hakkındaki online incelemeleri okuyarak ve bununla ilgili haber öykülerini arayarak güvenilir olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Saygın bir domain kayıt kuruluşunun, inceleme sitelerinde ve online haber yayınlarında önemli miktarda yer alma olasılığı yüksektir.

Sizin için doğru olan bir domain kayıt kuruluşu bulduğunuzda, domaininizi kaydetme işlemine başlayabilirsiniz.

2. İstediğiniz domaini araştırın

Tüm saygın domain kayıt kuruluşları, satın almak istediğiniz domainin kullanılabilir olup olmadığını görmenizi kolaylaştıran bir arama işlevi sunar. Buradan < GoDaddy ile bir domain arayabilirsiniz.

Aklınızda zaten bir domain olduğunu varsayarak, bu noktada domaininizi alıp alamayacağınızı görmek için bir arama yapabilirsiniz. Size uygun bir domain bulmak için ilhama ihtiyacınız varsa “Mükemmel alan adı seçimi için 10 ipucu” yazımıza göz atabilirsiniz.

Ancak almak istediğiniz domain kullanılabilir değilse de yapabilecekleriniz var. İşte seçenekleriniz:

Farklı bir domain bulun

İlk tercih ettiğiniz domain mevcut değilse, potansiyel domainler listenizde biraz daha aşağıya inmeniz gerekebilir.

Farklı bir domain uzantısı kullanın

Seçebileceğiniz çok çeşitli domain uzantıları var (örneğin .com, .istanbul, .co ve daha fazlası).

İstediğiniz domaini belirli bir uzantıyla alamıyorsanız, başka bir uzantı ile almayı deneyebilirsiniz.

Böyle bir durumda, almak istediğiniz domainin bir başkasının fikri mülkiyetini ihlal etmediğinden emin olmak daha da önemlidir. (Bu rehberde fikri mülkiyet hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.)

Domaininizi ikinci el alan adı pazarından satın alın

Çok istediğiniz bir domaine takıldıysanız mevcut sahibinden domaini almanız mümkün olabilir.

Ancak, bu şekilde bir domain almak, genellikle kullanılmayan bir domaini kaydettirmekten çok daha pahalıya gelir.

İkinci el alan adı pazarında bir domain için ödeyebileceğiniz fiyat, domainin gücüne bağlı olarak birkaç yüz lira ile milyon lira arasında değişebilir.

Sahibi olan bir domain nasıl alınır konusunda daha ayrıntılı bilgi için “Alan adı sorgulama nasıl yapılır? İstediğiniz alan adı alınmışsa ne yapabilirsiniz?” yazımıza göz atabilirsiniz.

3. Domain(ler)inizi seçin

Beğendiğiniz ve kullanılabilir bir domain bulduğunuzda, sıra hangisini (ya da hangilerini) kaydettireceğinizi seçmeye geliyor.

Farklı yerlerde iş yapmayı planlıyorsanız, istediğiniz domaini birkaç farklı uzantıya kaydettirmek de iyi bir fikir olabilir.

Örneğin, hem İstanbul’da hem de ülke genelinde iş yapmayı planlıyorsanız, domaininizi hem .com hem de .istanbul uzantıları ile kaydettirmeyi düşünebilirsiniz.

Birden fazla uzantı ile kayıt yaptırmak, sizinkine benzer bir domaini başka hiç kimsenin kaydettiremeyeceğinden emin olmak için de iyi bir yöntemdir.

Bulunduğunuz aşamada düşünmeniz gereken bir diğer konu da domaininizi ne kadar süreyle kaydettirmek istediğinizdir. Bu rehberde “domain nasıl alınır” konusundan bahsetmiş olsak da aslında domainin satın alınan bir şey olmadığını unutmayın. Bu süreç daha çok kiralamaya benzer.

Bu, domaninizi kaydettirdiğinizde, ne kadar süreyle kaydolmak istediğiniz sorulacağı anlamına gelir. Minimum süre bir yıl, maksimum süre ise on yıldır.

Bir domaini daha uzun süre kaydettirmenin avantajı, yenilemeyi unutursanız ve süresi dolarsa domaininizin kontrolünü kaybetme konusunda endişelenmenize gerek olmamasıdır.

Bir domaini daha uzun süre kaydettirmenin dezavantajı ise önden daha fazla ödeme yapmanızın gerekmesidir.

Domaininizi daha uzun süre saklamak istiyor ancak peşin para harcamak istemiyorsanız domain için otomatik yenilemeyi etkinleştirmeyi düşünün. Bu, sizden ödeme alabildiği sürece kayıt kuruluşunuzun domaininizi yenilemeye devam etmesine olanak tanır.

4. Domain nasıl alınır: Ödeme sürecini tamamlayın ve domaininizi doğrulayın

Artık ödeme işlemini tamamlamaktan başka yapabileceğiniz bir şey kalmadı. Daha önce domain almadıysanız, ilk olarak bir domain sağlayıcısında hesap açmanız gerekiyor.

Kaydolmak için kullandığınız bilgilerin doğru olduğundan emin olun, çünkü domainlerinizi satın aldıktan sonra kayıt kuruluşundan iletişim bilgilerinizin doğruluğunu onaylamanızı isteyen bir e-posta alabilirsiniz. Bilgilerinizi doğrulamazsanız domainleriniz askıya alınabilir.

Bunun nedeni, Domain Sistemini yöneten yapı olan ICANN’in kayıt kuruluşlarından bu bilgileri doğrulamalarını istemesidir.

5. Domaininizi kullanmaya başlayın

Domain nasıl alınır rehberimizdeki aşamaları tamamlayıp istediğiniz domaine sahip olduktan sonra, muhtemelen bir web sitesi için kullanmak isteyeceksiniz. Bunu yapmak için, sitenizi sizin yerinize oluşturması için bir profesyonele ödeme yapabilirsiniz veya kendiniz bir site oluşturabilirsiniz.

Kendiniz bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, ancak teknik becerilere sahip değilseniz, GoDaddy Hazır Web Sitesi gibi bir paketi düşünebilirsiniz.

Web sitesi mimarlarının sürükle-bırak arayüzleri ile kodlama bilmenize gerek kalmadan kolayca bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Domain nasıl alınır üzerine son sözler

Domain almak hızlı ve kolay bir süreç olmalıdır. GoDaddy ile domain nasıl alınır konusunda herhangi bir sorunuz varsa, 0850 390 75 46 numaralı telefondan GoDaddy Destek Ekibini arayabilirsiniz.