E-ticaret sitenizi Anneler Günü için nasıl hazırlayabilirsiniz?

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Brenda Barron

Bahar tüm hızıyla devam ederken, e-ticaret sitenizi Anneler Günü için hazırlama vakti de geldi. Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, yılbaşından sonra en çok hediyelik alışverişi Anneler Günü için yapılıyor ve insanlar bu zamanda annelerinin yanı sıra eşleri, sevgilileri, kız kardeşleri ve kızları için de hediyeler alıyor.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin (ETİD) 2020 verileri, Anneler Günü’ne yaklaşılan dönemde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 60’a varan talep artışı yaşandığını gösterdi.

Pandemi nedeniyle fiziksel mağazaların büyük oranda kapalı olması tüketicileri online alışverişe yönlendiriyor ve e-ticarette büyüme yaşanmasını sağlıyor.

Bir online mağaza sahibi olarak bu alışverişlerden siz de faydalanmak istiyorsanız, mağazanızın artacak ziyaretçi trafiğine hazır olmasını sağlamanın tam sırası. Bu yazıda, e-ticaret sitenizi Anneler Günü satışlarına hazırlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu paylaşacağız.

E-ticaret sitenizi Anneler Günü için hazırlamanıza yardımcı olacak 9 ipucu

Aşağıdaki ipuçları, ürünlerinizi Anneler Günü satışları için öne çıkarmanıza, web sitenize trafik çekmenize ve başarınızı analiz edebilmenize yardımcı olacak.

  1. Alakalı ürünleri öne çıkarın.
  2. Ürün açıklamalarını güncelleyin.
  3. Teslimat ve iade politikalarınızı gözden geçirin.
  4. Çapraz satış kategorilerini kontrol edin.
  5. Anneler Günü için özel kampanyalar oluşturun.
  6. Ödeme sürecini test edin.
  7. Sitenin geri kalanını test edin.
  8. Google Analytics yükleyin.
  9. Pazarlamaya başlayın.

E-ticaret sitenizi Anneler Günü için uygun hale getirmeye hazır mısınız? Hadi başlayalım.

1. Anneler Günü ile alakalı ürünleri ön plana çıkarın

Mağazanızın envanterini inceleyin ve Anneler Günü içi alışveriş yapanlara hitap edecek ürünleri not edin. Bu ürünler için özel bir kategori oluşturabilir veya “Anneler Günü hediyesi” olarak etiketleyebilirsiniz. Ardından, ana sayfanızda bu kategoriyi ya da etiketi ön plana çıkarabilirsiniz. Böylece sitenizi ziyaret edenlerin alakalı ürünleri bulmalarını ve satın almalarını kolaylaştırabilirsiniz.

2. Ürün açıklamalarını güncelleyin

İlgi çekici ürün açıklamaları, dönüşüm oranlarınızı büyük ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle, Anneler Günü de yaklaşırken, şimdi ürün açıklamalarınızı gözden geçirmenin ve gün ile alakalı olacak şekilde de güncellemenin tam sırası.

Açıklamanın, ürünü doğru bir şekilde tanımladığından ve yararlarını vurguladığından emin olun.

Sitenizdeki ürün fotoğraflarını da gözden geçirin ve gerekiyorsa onları da güncelleyin ya da ürünün nasıl kullanıldığını gösteren bir video eklemeyi de deneyebilirsiniz. Ayrıca, ürünlerinize yapılan müşteri yorumlarını da kolayca görülebilecek bir şekilde sergilemeyi atlamayın. Böylece potansiyel müşterilerin ürünlerinize olan güvenini artırmaya yardımcı olabilirsiniz.

3. Anneler Günü için teslimat ve iade politikalarını gözden geçirin

Teslimat ve iade politikaları her durumda güncel olmalıdır, ancak bu, ürünlerin vaktinde teslim edilmesinin özellikle sağlanması gereken Anneler Günü gibi zamanlarda daha da önemlidir.

Politikalarınızın güncel olmalarını ve web sitenizde kolayca bulunabilmelerini sağlamanın yanı sıra kayıtlarınızda geriye gidip teslimat süreciniz hakkında müşteri şikayetleriniz olup olmadığına da bakın.

Müşterileriniz belirli bir kargo şirketinden memnun değilse, şimdi onu değiştirmek için doğru zaman olabilir. Şikayet yoksa, kargo şirketinizle iletişime geçin ve Anneler Günü için müşterilerinizin bir sorun yaşamaması açısından tahmini teslim sürelerini tekrar kontrol edin.

İade politikalarınız için de, iade kabul süresinin ne kadar olduğu ve iade durumununda kargo masraflarından kimin sorumlu olduğu gibi ayrıntıları değerlendirin ve bu doğrultuda güncellemelerinizi yapın.

4. Çapraz satış kategorilerini kontrol edin

Ürün sayfalarınızı tek tek ziyaret edin ve alakalı veya önerilen ürünler (sayfanın sonunda çıkan “bu ürünler de ilginizi çekebilir” bölümü) olarak nelerin geldiğine bakın. Başarılı bir çapraz satı gerçekleştirebilmek için bu kısımda gelen ürünlerin bakılan ana ürünle gerçekten alakalı olduğundan emin olmalısınız. Seçilen kategorileri tek tek kontrol edin ve bunları yaklaşan Anneler Günü’nü de göz önünde bulundurarak güncelleyin.

5. Anneler Günü için özel kampanyalar oluşturun

Anneler Günü için özel kampanyalar oluşturmak, mağazanızın yapacağı satışları artırabilir. Web sitenizin ana sayfasının en tepesine Anneler Günü’ne geri sayan bir banner eklemek ve sınırlı süre için geçerli olacak kampanyanızı burada belirtmek, insanları alışveriş yapmaya teşvik etmenin harika bir yoludur. Özel bir indirim kodu, ücretsiz kargo ya da ertesi gün teslimat gibi fırsatlar, insanları satın alma yönünde karar vermeye teşvik ederken sizin de satışlarınızı artırmanıza yardımcı olur.

6. Ödeme sürecini test edin

Ürün açıklamalarınızı ve politikalarınızı güncelledikten ve özel fırsatlar oluşturduktan sonra sıra ödeme sürecini test etmeye geliyor.

Ödeme sayfası, web sitenizdeki en önemli sayfalardan biridir. Eğer çok uzun veya çok karmaşıksa insanlar alışveriş sepetlerini terk edeceklerinden müşteri kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ödeme sürecinin, gereksiz ayrıntılar sormadan, mümkün olduğunca net ve kolay bir şekilde tamamlandığından emin olmalısınız.

7. Sitenizin geri kalanını da test etmeyi unutmayın

Ödeme sürecinin, müşteri yolculuğunun önemli bir parçası olması sitenizin geri kalanını görmezden gelebileceğiniz anlamına gelmiyor. Sitenizin hızlı yüklendiğinden emin olmak için Google Pagespeed Insights veya Pingdom Tools gibi araçları kullanarak sitenizi test etmeye birkaç dakikanızı ayırın. Kissmetrics’in yaptığı bir araştırmaya göre, yavaş yüklenme süreleri web sitelerinin dönüşüm oranlarını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Sitenizin büyük bir trafik artışı sırasında nasıl performans göstereceğini görmek için Locust gibi bir hizmetten de faydalanabilirsiniz. Kesinti yaşıyorsanız ya da sitenizin hatırı sayılır bir şekilde yavaşlıyorsa, hosting planınızı yükseltmenin zamanı gelmiş olabilir.

anneler günü için locust

8. Google Analytics yükleyin

Başka bir önemli adım da, henüz yapmadıysanız, sitenize Google Analytics yüklemektir. Böylece sitenizin ziyaretçi davranışıyla ilgili bilgi edinebilir, dönüşümün tam olarak nerede gerçekleştiği, hangi ürünlerin popüler olduğu gibi değerli verileri öğrenebilirsiniz. Sitenize halihazırda Google Analytics yüklediyseniz Anneler Günü için yeni dönüşüm hedefleri oluşturmayı düşünün, bu sayede mağazanızın nasıl performans gösterdiğini tam olarak görebilir ve gelecek yıl için daha iyi bir dönüşüm süreci oluşturabilirsiniz.

9. Pazarlamaya başlayın

Artık online mağazanız Anneler Günü satışları için hazır olduğuna göre, geriye pazarlama ve reklam çalışmalarına başlamak kalıyor. Sosyal medya hesaplarınızı kullanarak Anneler Günü özelindeki ürünlerinizi ve oluşturduğunuz kampanyaları duyurun ve kişi listenize kampanya e-postaları göndermeyi de unutmayın.

Anneler Günü kapıda! Bu yazıdaki ipuçlarından faydalanmak online mağazanızı artacak trafik ve taleplere hazırlamanıza yardımcı olabilir. Hayırlı işler!

Kullanılan Ürünler