GoDaddy’den cPanel ve WordPress Rehberi

GenelKategori
Okuma süresi: 4 dk
Selina Bieber

Hosting platformları söz konusu olduğunda, cPanel’ın endüstri standardı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 1997’den bu yana kullanımda olan cPanel, bugün sektördeki en güvenilir, anlaşılması ve kullanımı kolay panel konumuna yerleşmiş durumda. cPanel, WordPress web sitelerinin yönetiminde de tercih edilen bir panel.

Bir WordPress web sitesi yönetmek için WordPress’ten daha fazlası gerekiyor.

Web sitelerinin alan adına, hosting alanına, SSL sertifikalarına, veri tabanlarına ve e-postaya ihtiyacı var. Neyse ki cPanel tüm bunları yönetmemizi sağlıyor. GoDaddy’den cPanel + WordPress Rehberi başlıklı e-kitabımızda, öncelikle cPanel’da neyi, nerede bulabileceğimize göz atarak başlıyoruz.

cPanel Kullanımı

cPanel’ı kullanmak, biraz bisiklete binmek gibi. Başlamak biraz zor olabilir ancak alıştıktan sonra da neyin, nasıl yapılacağını hiçbir zaman unutmazsınız. Oldukça düzenli bir panel olan cPanel, her aracı bölüm başlıkları altında gruplandırıyor ve arama filtresi, istediğiniz aracı aramanızı kolaylaştırmasının yanı sıra hızlandırıyor da.

wordpress cpanel arama

Kullanıcı hesaplarının yönetimi

WordPress’in yüklenmesi ve çalıştırılması için oluşturulması gereken farklı kullanıcı hesapları var. Hepsi aynı kişiye ait olabilir ancak bunları her biri farklı araçlarla kullanılacak, farklı hesaplardır. MySQL hesapları, FTP hesapları ve e-posta hesapları cPanel üzerinden yönetilebiliyor.

Alan adları satın alın

Her cPanel hesabı, bir alan adına bağlıdır. cPanel’da, farklı alan adlarına sahip WordPress web sitelerini aynı hesap üzerinden yönetebilmeniz de mümkün. Aynı zamanda web siteleriniz için alt alan adları da oluşturabilirsiniz.

SSL

SSL, sunucunuz ve web sitenizi ziyaret edenler arasındaki web trafiğini şifreleyen bir güvenlik protokolüdür. Bir web sitesinin SSL’si varsa, URL’si “https://” ile başlar ve adres çubuğunda bir kilit ikonu görünebilir. SSL kullanmaya başlamak için bir SSL sertifikası almanız gerekiyor. Daha sonra sertifikanızı cPanel üzerinden WordPress web sitenize yükleyebilirsiniz.

cPanel’den WordPress yükleme

cPanel, sistem yöneticisi olmayan kişilerin de normalde yönetici gerektirecek pek çok işlemi yapabilmelerini sağlayan güçlü bir araç. Bu işlemlerden biri de WordPress yüklemek. WordPress, “beş dakikalık yükleme” özelliği ile meşhur ancak veritabanının hazırlanması ve WordPress’in sunucuya yüklenmesi işlemleri bu süreye dâhil değil. cPanel, bu işlemleri de herkes için daha kolay bir hale getiriyor.

wordpress cpanel yükleme

cPanel üzerinden WordPress yönetimi

cPanel, WordPress web sitelerini yönetmek için kullanışlı bir araçtır. cPanel ile yapabilecekleriniz arasında Yedeklemeler, Hata Kayıtlarına Erişim ve WP_DEBUG ile sorun giderme yer alıyor. Bunlara ek olarak, cPanel’ın WordPress’e özel, gelişmiş özellikleri sayesinde kötü niyetli botları engelleyebilir, bant genişliğinin suiistimal edilmesini önleyebilir, web sitenizin tamamını veya bir kısmını gizleyebilirsiniz.

cPanel’in bir diğer özelliği de SSH (Secure Shell - Güvenli Kanallardan İletişim). SSH, sunucunuza uzaktan bağlanmanızı ve yönetici görevlerini daha verimli bir şekilde yapmanızı sağlıyor.

Kitabımızın “WordPress için gelişmiş cPanel özellikleri” bölümünde yer alan başlıklar şöyle:

 • Manual olarak WordPress yükleme
 • Veritabanı kullanıcılarını oluşturma
 • FTP kullanıcısı oluşturma
 • WordPress dosyalarını yükleme
 • Manual olarak eklenti ve tema yükleme
 • Veritabanıyla phpMyAdmin kullanımı
 • phpMyAdmin ile veritabanının dışa aktarımı
 • phpMyAdmin ile SQL veritabanı dosyasının içe aktarımı
 • cPanel ile WordPress gizliliği ve güvenliği
 • Hotlink koruması ile bant genişliğinin kötüye kullanımının engellenmesi
 • IP Engelleyici ile kötü amaçlı bağlantıların engellenmesi
 • Uzaktan komut yönetimi (SSH erişimi)

cPanel, kankanız olacak

Birden fazla web sitesini yöneten bir web geliştirici de, kendi sitelerini verimli bir şekilde yönetmeye çalışan bir şahıs da olsanız e-kitabımızda yer alan yönlendirmelerle kısa zaman cPanel ile kanka olacağınıza eminiz. GoDaddy Kurumsal Hosting üzerinden aldığımız ekran görüntüleri ile her adımı takip edebilecek ve uygulayabilecek, kısa sürede web sitelerinizi verimli ve etkili bir şekilde yönetiyor olacaksınız.