Güven Tuhafiye, web sitesi sayesinde bütün bez mendillerini sattı

GenelKategori
Okuma süresi: 4 dk
Selina Bieber

1976 yılında Ali Türk tarafından kurulan Güven Tuhafiye, bugün Turgutreis Pazaryeri Mevkiinde okul kıyafetleri, hobi ve dikiş malzemeleri satıyor. Ali Türk’ün oğlu Hasan Türk, iki yıllık üniversite mezunu ve aslen elektrik teknikeri olmasına rağmen baba mesleğini tercih etmiş ve Güven Tuhafiye’yi devralmış.

Hasan Türk, yaptığı işi “adı üstünde, tuhafiye; tuhaf şeyler, her yerde bulunmayan şeyler satıyoruz” diye tanımlıyor.

web sitesi güven tuhafiye dükkan

Ağırlıklı olarak Turgutreis, Gümüşlük ve Akyarlar’a hizmet veren Güven Tuhafiye, buradaki ilkokul, ortaokul ve liselerin formalarını yapmasının yanı sıra örgü, hobi ve dikiş malzemeleri satıyor. On iki ay boyunca daimi müşterileri olan ve işleri bölgeye gelen veya gelmeyen turist sayısından etkilenmeyen Güven Tuhafiye, müşteri memnuniyetine ve yarım adada yaşayanların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya odaklanıyor. Hasan Türk, amaçlarını şu şekilde açıklıyor:

Olabildiğince geniş kesimlere, daha geniş bir ürün yelpazesiyle ulaşmayı hedefliyoruz. Amacımız, Bodrum yarım adasında yaşayanların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmek.

web sitesi güven tuhafiye dükkan hasan türk
Hasan Türk

Öncelik, müşteri memnuniyeti

Hasan Türk, dükkâna gelen müşterilerini eli boş göndermemeye çalıştıklarını ve “güler yüz, güler hizmet” politikasıyla hareket ettiklerini belirtiyor. Bodrum civarlarında birkaç tane daha tuhafiye olmasına rağmen kendilerinin en çok tercih edilen mağaza olmasını da müşterilerine güler yüzlü, ilgili ve çözüm odaklı yaklaşmalarına bağlıyor. Bunun ikinci nedeni de halen genişletmeye devam ettikleri ürün çeşitliliği:

Tuhafiye denince akla gelen geleneksel ürünlerin ötesine geçerek, işin biraz daha detayına inmeye odaklanıyoruz. Mesela düğme satacaksak, farklı farklı modellerine yer vermeye çalışıyoruz. Bu bizim için bir avantaj oluyor çünkü bizde olan ürünler, başka yerde olmuyor. Biraz da bu nedenle tercih ediliyoruz.

Boş zamanlarında da kendini mümkün olduğu kadar işle meşgul eden Hasan Türk, yeni ürün arayışında interneti de aktif bir şekilde kullanıyor. Müşterilerin istek ve taleplerine göre planlama yapan Türk, müşteri memnuniyetine yönelik çalışmaları doğrultusunda memnun kalınmayan ürünleri değiştirip, yerine yenisini verdiklerini ve şikayetler olduğunda buna yönelik hızlı aksiyon aldıklarını vurguluyor.

Yeni kitlelere ulaşmayı hedefliyor

Hasan Türk, Güven Tuhafiye’nin mevcut durumunu ve geleceğe yönelik hedefini şu şekilde anlatıyor:

Güven Tuhafiye olarak, bulunduğumuz bölgede zaten bilinen bir markayız. Bodrum yarımadası, sürekli göç alıyor ve bizim asıl amacımız, Güven Tuhafiye’yi bilmeyenleri de dükkânımıza çekebilmek.

Bodrum’a yeni gelen insanların bir metre lastik için bile dört dolandıklarını, çocuklarını okula verecekleri zaman okul kıyafetlerini nereden temin edebileceklerini bilmediklerini belirten Hasan Türk, web sitesi ile bu kişilerin Güven Tuhafiye’yi rahatlıkla bulabilmesini amaçlıyor.

web sitesi güven tuhafiye
Güven Tuhafiye’nin web sitesi, guventuhafiye.com

Web sitesi ile yeni müşteriler kazanıyor

Halihazırda Facebook ve Instagram gibi platformları kullanan Güven Tuhafiye, dijital kimliğini oluşturmak için GoDaddy’nin “İşletmeme Web Sitesi” lansmanı kapsamında Hazır Web Sitesi ürünü ile web sitesini kurdu. guventuhafiye.com web sitesi, Nisan ayında yayına alındığından beri Güven Tuhafiye’ye Diyarbakır ve Mersin gibi şehirlerden/illerden ulaşarak, ürünleri ve satış seçenekleri hakkında sorular soranlar oldu.

Hasan Türk, web sitesi kurmanın kendilerine sağladığı faydayı kısa bir anekdotla aktarıyor:

Bu yaz, erkek ve bayan mendili arayıp bulamayan bir müşterimiz bizi Türkbükü’nden aradı. Hiçbir yerde mendil bulamayınca internette arama yapıp, Güven Tuhafiye’yi bulmuşlar. Web sitesi üzerinden telefonumuzu bulup, aradı. Konuşmamızın ardından mağazamıza gelerek elimizde ne kadar mendil varsa hepsini alıp gittiler.

Bundan sonra da GoDaddy ile çalışmaya devam edeceklerini belirten Hasan Türk, Güven Tuhafiye web sitesi ile yeni gelen ürünlerini duyuracaklarını, işletme hakkında daha fazla bilgi vereceklerini, mağazaya gelenlerin hangi ürünleri, hangi fiyata bulabileceğini belirteceklerini söylüyor. Türk, “Bizim amacımız, potansiyel müşterilerimizin mağazamıza gelmeden önce Güven Tuhafiye web sitesi üzerinden ürünlere göz atabilmeleri” diyor.