Web sitesi tasarımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

GenelKategori
Okuma süresi: 4 dk
Murat Erdör

“Kimseyi dış görünüşüne göre yargılama” sözü çoğu durum için geçerli, ancak konu web sitesi tasarımı olduğunda durum biraz değişiyor. Web siteniz dijital dünyadaki kimliğiniz ve vitrininiz olduğu için, müşterileriniz sizinle ilgili ilk izlenimlerini sitenize bakarak oluşturuyorlar. Kullanıcı dostu olmayan ve demode görünümlü web siteleri işletmeniz hakkında kötü bir izlenim oluşmasına sebep olabilir. Uç bir örnek vermek gerekirse, 90’ların kalabalık arka planlı, rengarenk ve bol Comic Sans fontlu web sitelerini hepiniz hatırlarsınız. Hatırlamaya ihtiyacı olanlar ise, Marvel evreninin 90’larda geçen son filmi Captain Marvel için özel olarak 90’lar tarzında tasarlanmış resmi web sitesine göz atabilir. Bu konseptte bir web sitesi görmek nostaljik olarak hoşumuza gitse de, şimdi böyle görünümlü bir işletme web sitesiyle karşılaşmayı düşünemiyoruz bile…

Tabii konu web sitesi tasarımı olunca sadece görünümden de bahsetmiyoruz. Web siteleri için tasarım yapılırken, arama motoru algoritmalarının istekleri de göz ardı edilmemeli. Günümüzde web sitelerinin estetik ara yüzleri ve tasarımlarının oldukça önemli ve etkili olduğu aşikar. Ancak sadece bu iki unsur sizleri tek başına başarıya ulaştırmada yetersiz kalıyor. Web sitelerinin tasarımı kadar arka planda yer alan teknik çalışmalar da önem taşıyor. İşte web sitesi tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler:

Açık ve anlaşılır bir tasarım

Web site tasarımı ve SEO ilişkisini doğru bir şekilde oluşturmanız için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sitenin açık ve anlaşılır bir şekilde tasarlanmasıdır. Ana sayfada yer alan metinler ve bilgiler; sitenin temel amacına uygun olmalı, detaylı bir biçimde alt sayfalara gönderilmelidir. Çok sayıda alt sayfanın oluşturulmasının SEO çalışmalarına zarar vereceğini de unutmamak gerekiyor. Bunun yanı sıra web sitesi URL yapısının kısa olması ve içerisinde özel karakterlerin yer almaması da arama motorları için önem arz ediyor.

Mobil tasarıma dikkat edin

Dünya çapında mobil cihazlardan internete erişen bireylerin sayısı 5 milyarı aşmış durumda. Günümüzde web aramalarının yüzde 60-70 oranında mobil cihazlar üzerinden yapıldığı düşünülürse, web sitelerinin mobil tasarımı ve optimizasyonu da gözden kaçırılmamalıdır. Ayrıca site hızı hem arama motorları hem de kullanıcı deneyimi açısından üzerinde durulan bir diğer konu olarak öne çıkıyor. Kullanıcılar site hızı düşük olan web sitelerinde vakit geçirmekten hoşlanmıyor, arama motorları ise hızın düşük olduğu web sitelerini geri plana atıyor.

Trafiğin anahtarı görseller

Web sitesine konulacak resimler için resim yükleme alanına bir alt etiket alanı oluşturulması SEO çalışmaları için oldukça kritik bir nokta. Bu sayede web sitenize eklediğiniz jpeg formatlı görseller üzerinden trafik çekebilirsiniz. Bunun dışında resim optimazasyonlarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Bu işlemi web sitenizi kodlarken thump alanları üzerinden ya da site kurulumu tamamlandıktan sonra manuel olarak yapabilirsiniz.

Alan adınızı doğru seçin

Web siteniz için domain seçimi yaparken arama motorlarının önem vereceği kelimeleri seçmeye özen gösterin. Doğru uzantılı, anahtar kelimenizi içeren ve akılda kalıcı bir alan adı ile SEO çalışmalarınızı güçlendirebilirsiniz. Mükemmel alan adınızı bulmak için GoDaddy’nin domain sorgulama aracını kullanabilirsiniz.

Sade kodlar kullanın

web sitesi tasarımı html kod

Web sitenizin kodlamasının HTML5 teknolojisine uygun olması gerekiyor. Ayrıca kodları kısa ve sade kullanmanız sitenizi arama motorlarının gözünde daha değerli kılacaktır. CSS ve javascriptlerin yoğun ve gereksiz yere kullanımı arama motorları tarafından sitenizin tanınmasını zorlaştırıyor, site hızınızı düşürüyor ve SEO çalışmalarınıza zarar veriyor.

Özgün içeriklerden vazgeçmeyin

Web sitenize özelinde estetik ara yüzünü destekleyecek içerikleri belirli sıklıklarla hazırlamalı ve sitenize girmelisiniz. Ancak bu noktada üzerinde titizlikle durmanız gereken bir konu bulunuyor. Web siteniz özelindeki tüm içerikler özgün ve yazım kurallarına uygun olmalıdır. Taklitlerin hem arama motorları hem de kullanıcı deneyimi açısından web sitenize zarar vereceği unutulmamalıdır.