SEO için içerik yönetimi: Eskimiş içerikler nasıl güncellenir?

GenelKategori
Okuma süresi: 10 dk
Anıl Zengin

Güncel, kaliteli ve zengin içeriklere sahip olmak günümüzde SEO’nun en önemli noktalarından biri. Özellikle son algoritma güncellemeleri de kaliteli içerik kullanmanın ve sayfalarınızda zengin içeriklere yer vermenin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gözler önüne seriyor. Bir konuyu tamamen ele alan, görseller, videolar ve çeşitli materyaller ile desteklenmiş ve güncel bilgiler içeren kaliteli içerikler, SEO'da rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olan önemli bir kriter. Peki, web siteniz için içerik yönetimi yaparken, bayat yani eskimiş bir içeriği güncellemek için ne yapmamız gerekir? Bu rehberde eskimiş bir içeriği nasıl güncelleyebileceğinizi ve bu içeriğin sitenize organik trafik kazandırması için neler yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Bayat/eskimiş içerik nedir?

Bayat/eskimiş olarak adlandırılan bir içerik; arama sonuçlarında yeterli düzeyde performans gösteremeyen, anlattığı konuyu tam anlamıyla yansıtamayan, kullanıcının ihtiyacına karşılık veremeyen ve güncel bilgi içermeyen içerik olarak tanımlanabilir. Bu içerikler, sitenize organik trafik çekme konusunda yetersiz kalır ve SEO performansınızı olumsuz düzeyde etkiler. Bunun önüne geçmek için içerik yönetimi çalışmaları ile içeriğinizin yeteri miktarda iyileştirilmesi, görsellerle ve videolarla desteklenmesi gerekir. Her şeyden önemlisi, içeriklerinizde yer alan bilgiler kullanıcıların gerçekten ilgi duyduğu, aradığı ve sorguladığı bilgiler olmalıdır.

İçerikleri güncelleyerek içerik yönetimi yapmak neden önemli?

İçerik güncellemenin ve taze içeriklere sahip olmanın en büyük avantajı elbette SEO performansının olumlu olarak etkilenmesi! Google, 2011 yılında yayınladığı "Giving you fresher, more recent search results" başlıklı blog yazısında, taze içeriğin bir SEO faktörü olduğunu resmen açıklamıştı. Bundan hariç olarak da uygulanan yeni algoritma güncellemeleri de içerikleri zengin ve taze tutmanın önemini site sahiplerine gösteriyor.

Eğer içeriğinizde anlattığınız bilgiler değiştiyse ya da anlatılan konuya dair yeni bilgiler oluştuysa, içeriğinizi bu doğrultuda güncelleyerek en taze içeriği kullanıcılara servis etmeniz gerekir ve bu da SEO performansınızı olumlu düzeyde etkiler.

Özellikle içerik bakımından zayıf, eksik ve boş sayfalarınız mevcutsa, içerik yönetimi çalışmalarınız sırasında bu sayfalara içerik eklemesi yaparak güncellemeniz SEO performansınızı ciddi ve olumlu derecede etkileyecektir.

İçeriğinizi güncellerken kullanıcıların arama terimlerine ve sorgu kelimelerine odaklanmak ek bir avantaj sağlar.

Eskimiş bir içeriği güncellemek için neler yapılabilir?

Eskimiş veya yeteri zenginliğe sahip olmayan bir içeriğinizi güncellemek için yapabileceğiniz çeşitli işlemler mevcuttur:

  1. Sayfalarınızın başlıklarını ve açıklamalarını düzenlemek
  2. İçeriğinize ara ve alt başlıklar eklemek
  3. Sıkça Sorulan Sorular’a yer vermek
  4. Benzer ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak
  5. İçeriği zenginleştirmek
  6. Search Console yardımıyla içerik yönetimi ve güncelleme yapmak

Aşağıda ayrıntılarıyla bahsedeceğim bu içerik yönetimi yöntemleri ile birlikte organik trafik alamayan sayfalarınızdaki içerikleri denetleyebilir ve verimli bir şekilde içerik güncellemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

1. Sayfalarınızın başlıklarını ve açıklamalarını düzenlemek

Bir içeriği güncellemenin temeli, sayfanın başlığını (meta title) ve açıklamasını (meta description) düzenlemektir. Anahtar kelime(ler)nizi içeren, dikkat çekici ifadelere ve harekete geçirici kelimelere sahip ve gerekli uzunlukta olan bir sayfa başlığı ve açıklaması, ilgili varış sayfasının organik arama sonuçlarında pozisyon kazanmasına ve sıralamada yükselmenize olanak sağlayabilir. Bundan dolayı eski/bayat bir içeriği güncellerken ilk adımda sayfanın başlığını ve açıklamasını düzenlemeniz gerekir. Sayfa başlığınızı ve sayfa açıklamanızı SEO kurallarına ve faktörlerine uyumlu olarak nasıl yazabileceğiniz hakkında detaylı bilgi için "SEO Uyumlu Başlık ve Açıklama Yazma Rehberi"ni inceleyebilirsiniz.

2. İçeriğinize ara ve alt başlıklar eklemek

Eski içeriğinizi güncellerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da içeriğin ara ve alt başlıklarıdır. Bir konuyu ele alırken tamamen tüm detaylarıyla birlikte anlatmak ve kullanıcılarınıza sunmak önemlidir. İçeriğinizde doğru ara ve alt başlıklara yer vermek, SEO performansınızı ve içeriğinizin arama sonuç sayfasındaki pozisyonunu etkileyen bir faktördür. Sayfa içeriğinizde anlattığınız konuyla ilgili ara başlıkları doğru bir şekilde kullanabilmek için ilk olarak Google arama sonuçlarında ilgili ana anahtar kelimede çıkan sonuçları gözden geçirin. Rakiplerinizin ara başlık olarak neleri tercih ettiğini not alın ve beraberinde Google arama sonuç sayfasındaki "İlgili aramalar" bölümündeki ifadeleri de bir kenara yazın.

Bu iki işlem sonrasında elinizdeki veriyi içeriğinize dahil edin ve bu şekilde ara ve alt başlıklarınızı oluşturarak altındaki içerikleri yazın ve içeriğinizi güncelleyin. Yapacağınız bu içerik yönetimi güncellemesi, hem konuyla ilgili en çok aranan sorgulara içeriğinizde yer vermenize hem de rakiplerinizden daha iyi bir iniş sayfası oluşturmanıza olanak sağlar. Bu da arama sonuçlarında ilgili iniş sayfanızla daha iyi bir performans göstermenize yardımcı olur ve anahtar kelime pozisyonlarınızı olumlu etkiler.

3. Sıkça Sorulan Sorular'a yer yermek

Özellikle Google'ın yaklaşık 1,5 yıl önce duyurduğu FAQ (Sıkça Sorulan Sorular) adlı Yapılandırılmış Veri İşaretlemesi ile birlikte önem kazanan Sıkça Sorulan Sorular, içerik güncelleme işlemlerinizde kullanmanızın önerildiği bir içerik türüdür. Bir içeriğinizde anlattığınız konuyla ilgili sıkça sorulan sorulara ve yanıtlarına içeriğinizde yer vermek, rakiplerinizin önüne geçmek ve SEO performansınızı artırabilmek için bir adım daha atmanıza olanak sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular'a içeriklerinizde yer verdikten sonra ayrıca FAQ Yapılandırılmış Veri İşaretlemesi ile Google’ın da görmesini sağlamanız, SERP (arama motoru sonuç sayfaları) görünümü için bir avantaj elde etmenize ve tıklama oranınızı artırabilmenize yardımcı olur. SEO performansınızı üst düzeye çıkarmak ve kullanıcıların dikkatini çekebilmek için FAQ Yapılandırılmış Veri İşaretlemesi'ni mutlaka kullanmanız önerilir.

4. Benzer ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmak

İçerik oluştururken tek bir anahtar kelimeye odaklanmak yerine anahtar kelimenizle benzer/bağlantılı olan diğer kelimelere de aynı içerikte yer vermek ve beraberinde uzun kuyruklu (long tail) anahtar kelimeleri kullanmak, birçok farklı anahtar kelime varyasyonunda pozisyon kazanmanızı ve organik trafik elde etmenizi sağlayabilir.

Bu sebeple, güncelleme için içerik yönetimi işlemi yaparken yine bu şekilde bir yol izleyip farklı anahtar kelimelere de içeriklerinizde yer verirseniz, SEO performansınız için olumlu bir adım atmış olursunuz.

5. İçeriği zenginleştirmek

Son Google algoritma güncellemeleri, bize çok net bir şekilde içerik zenginliğinin ve kaliteli içerik üretmenin SEO'da ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Konuyu tam detayıyla zengin bir şekilde anlatan varış sayfalarına sahip olmak, SEO'da rakiplerinizin önüne geçmek ve performansınızı üst düzeye çıkarabilmek için bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Bu doğrultuda içeriklerinizin zengin ve verimli hale getirilmesi eskimiş içeriklerinizi güncellerken en çok dikkat etmeniz gereken konu haline geliyor.

İçeriklerinizde bilgilendirici metinlere ek olarak görsel, video, infografikler, ses dosyaları, alıntılar, maddelemeler, tablolar ve buna benzer çeşitli materyaller kullanmanız, içeriği dolu ve zengin bir hale getirmek için oldukça önemlidir.

İçerik zenginliğini sağlamanız halinde elde edeceğiniz kaliteli içeriğe sahip sayfalarınız ile de arama sonuçlarında daha iyi performans gösterebilirsiniz.

6. Search Console yardımıyla içerik yönetimi ve güncelleme yapmak

Search Console yardımıyla bayat/eski içeriklerinizi güncellemek ve zengin bir hale getirmek de mümkündür. Google Search Console'da yer alan Performans Raporu sayesinde anahtar kelimeleri gösterim sayılarına göre sıralayarak, pozisyonunuzun 4 - 15 arasında olduğu ve ayda en az 2000 gösterime sahip olan anahtar kelimeleri tespit edebilirsiniz. Sonrasında tespit ettiğiniz anahtar kelimeleri Google'da aratıp, arama sonuç sayfasında arattığınız kelimeyle ilgili video bileşeninin olup olmadığını kontrol edin ve eğer varsa, bunu not alın. Ayrıca yine arama sonuç sayfasında yaptığınız aramayla ilgili olarak sağ bölümde bilgi kutucuğunun gelip gelmediğini kontrol edin ve varsa not alın. Beraberinde "Kullanıcılar bunları da sordu" alanının olup olmadığını ve varsa buradaki soruları da not alın.

Devamında, Google'da anahtar kelimelerinizi arattığınızda karşınıza çıkan ilk 5 sonucu açarak incelemeye başlayın. Açtığınız sitelerdeki içerik yapısını ve detayları inceleyin. Örneğin anahtar kelimenizle ilgili incelediğiniz içeriklerdeki anlatım şekline göz gezdirin. Kullanılan anlatım ciddi bir makale mi, yoksa eğlenceli bir dil ile mi yazılmış da adım adım şeklinde bir anlatım mı yapılmış? Ayrıca ara başlıkları, kullanılan görselleri, alıntıları, varsa madde şeklinde listeleri, varsa tabloları ve varsa videoları not alın.

Aldığınız bu önemli notlarla birlikte içeriğinizi kurgulamaya ve oluşturmaya başlayın. Tüm bu notlara dikkat ederek, kullanıcıların sorgularını içeren, ara başlıklarla anlattığınız konuyu tam verimli olarak sunabileceğiniz, görseller ve videolar ile zenginleştirilmiş, çeşitli materyallerle detaylandırılmış bir içerik oluşturabilirsiniz ve SEO performansınızı daha üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu da organik trafiğinizi artırmanıza ve hedef anahtar kelimelerinizde pozisyon kazanmanıza giden yolda büyük bir adım atmanızı sağlar.