Instagram bio’ya birden fazla link ekleme nasıl yapılır?

GenelKategori
Okuma süresi: 9 dk
Dylan Culhane

İşletmeniz için Instagram bio’ya birden fazla link ekleme yaparak müşterilerinizi farklı platformlarınıza, projelerinize ve tekliflerinize yönlendirebilirsiniz. Markanız için dikkat çekici ve mobil öncelikli bir ana sayfa oluşturarak bunu bunu yapmanızı sağlayan GoDaddy Sosyal Site ile tanışın.

Girişimcilerin ve küçük işletme sahiplerinin çoğu web sitelerine ve online mağazalarına en fazla trafik çeken unsurların Instagram, Facebook, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya platformları olduğu konusunda hemfikir. Geleneksel satış hunisi söz konusu olduğunda sosyal platformlar marka bilinirliğini artırmak için harika bir araç, ancak sıra müşterileri dönüşüme yönlendirmeye (yani satı alma gerçekleştirmeye) geldiğinde onları web sitenize, online mağazanıza, galerinize veya menünüze yönlendirmeniz gerekiyor. Ya da bir sosyal platformdan başka bir sosyal platforma… Peki ya blog yazıları, iş birlikleri, önizlemeler, müşteri yorumları, podcast’ler, yarışmalar, sanal atölye çalışmaları…?

İşletmenizi çok yönden yönetirken ve geliştirirken sadece bir Instagram adası üzerinde var olamazsınız. Takipçilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi farklı aktivasyon bölgelerine yönlendirmek ve etkileşimi derinleştirmek için elinizden geleni yapmanız gerekiyor. Instagram bio’ya birden fazla link ekleme de burada devreye giriyor.

İşte bu yazıda ele alacaklarımız:

 • Bio’daki link nedir ve neden önemlidir?
 • Bio’daki link müşterilerinizi veya takipçilerinizi nereye yönlendirmeli?
 • Dakikalar içinde çekici ve markanızı yansıtan bir Sosyal Site’yi nasıl tasarlayabilirsiniz?
 • Instagram bio’ya ziyaretçilerinizi birden fazla yere yönlendirebileceğiniz link ekleme nasıl yapılır?
 • Bio’daki link ve Sosyal Site için ipuçları.
 • Bir Sosyal Site küçük işletmenizi başlatmanıza ve büyütmenize nasıl yardımcı olabilir?

“Bio’daki link” ya da “profildeki link” ifadelerinin sosyal paylaşımlarda giderek daha fazla ortaya çıktığını görmüşsünüzdür. Bunun nedeni, TikTok ve Instagram gibi platformların, insanları online varlığınızın diğer unsurlarına yönlendirebilmeniz için profilinize sadece tek bir link eklemenize izin vermesi.

Bu nedenle ya profilinizdeki bağlantıyı sürekli olarak değiştirmeniz ya da tüm online varlığınızı tek bir ana sayfada toplayarak insanları farklı yerlere yönlendirebilmenize olanak tanıyan araçlardan faydalanmanız gerekiyor.

Yani Instagram bio’ya link ekleme (ya da herhangi başka bir sosyal profilinize) müşterilerinizi başka platformlara veya web sitenize yönlendirmek için kullanabileceğiniz bir bağlantı eklemek anlamına geliyor.

İster Instagram, TikTok, Twitter veya Facebook profilinizde, ister e-posta imzanızda isterseniz de gönderdiğiniz kısa mesajlarda kullanmak için markanızın tüm yönlerine bir giriş noktası olarak kullanabileceğiniz tek bir link oluşturabilirsiniz.

instagram bioya link ekleme mobil anasayfa

Sosyal Site nedir?

Bio’daki link insanları istediğiniz yere yönlendirebileceğiniz bir “sanal panoya” bağlanmadığı sürece pek de etkili olmayabilir.

Sizi bir yere götürmesi ve markanın diğer temas noktalarına erişimi kolaylaştırması gerekiyor.

GoDaddy tam da bu nedenle mevcut tüm kullanıcıların ücretsiz olarak oluşturabileceği Sosyal Site özelliğini sunuyor. Dakikalar içinde markanız için mobil bir ana sayfa tasarlayıp yayınlayabilir, böylece Instagram bio’ya link ekleme gibi durumlarda kullanmak üzere önemli ürünleriniz, profilleriniz, haberleriniz ve içerikleriniz için tek bir durak noktası oluşturabilirsiniz.

Yapabileceklerinizden bazıları şöyle:

 • Özelleştirilebilir şablonlar, yazı tipleri ve renklerle hızlı ve kolay bir şekilde markanıza uygun tek sayfalık profesyonel bir site oluşturun.
 • Öne çıkan ürünleri, etkinlikleri, promosyonları ve diğer ilgili içerikleri önem sırasına göre listeleyin ne hedef kitlenizle daha fazla etkileşim kurmak için farklı sosyal medya platformlarına bağlantı verin.
 • Sosyal Sitenizi hedef kitlenize tanıtmaya yardımcı olmak için GoDaddy Studio’nun resim ve video oluşturma araçlarını kullanın. Güzel tasarlanmış içerikleriniz daha fazla trafiği daha verimli bir şekilde çekebilir.
instagram bio’ya link ekleme godaddy studio giriş ekranı

İşletmenizin online varlığını büyük olasılıkla farklı sosyal medya ve/veya web platformları kullanarak çeşitlendirmişsinizdir.

Ayrıca ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek istediğiniz sezonluk indirim, heyecan verici yeni bir ürün, yeni bir blog yazısı, üzerinde çalıştığınız bir proje gibi aynı anda birden fazla şey yapıyor olabilirsiniz. Bunların hepsini ayrı ayrı tanıtmak epey zaman alıcı olabilir. (Ayrıca Instagram bio’ya normalde tek bir link ekleme yapabildiğinizi ve bunların hepsine dikkat çekebilmek için profildeki linki sürekli değiştirmeniz gerektiğini de hesaba katmak gerek.) Farklı hesaplarınız ve profillerinizdeki tüm kitlenizin ve içeriğinizin toplu etkisinden yararlanmak da zordur.

Bio’daki linki bunların hepsini bir arada bulundurabileceğiniz bir Sosyal Siteye yönlendirerek, farklı kanallara farklı bağlantılar ekleme derdinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca takipçilerinize içeriğinizi nasıl bulabilecekleri konusunda ayrıntılı talimatlar vermenize de gerek olmaz. Artık tüm platformlarınız için, müşterilerinizi tam olarak gitmek istedikleri yere yönlendirebilecek tek bir bağlantınız var.

Sosyal Sitemi kişiselleştirebilir miyim?

Tabii ki.

Harika tasarımı, Sosyal Siteyi diğer benzer uygulamalardan ayrı kılıyor. Bu özellik GoDaddy Studio’nun mobil uygulaması içinde bulunduğundan, Studio’nun sunduğu tüm görsellere, grafiklere ve tasarım araçlarına erişebilirsiniz.

Bu size Sosyal Sitenizi yalnızca işlevsel değil iyi tasarlanmış bir hale getirmenize de olanak sağlıyor. Sosyal Sitenizi işletmenizle uyumlu hale getirmek için markanızın logosunu, renklerini ve görsellerini kullanabilirsiniz.

instagram bio’ya link ekleme godaddy studio sosyal site

İşte yapmanız gerekenler:

 • En sevdiğiniz Sosyal Site şablonunu seçin.
 • Profil resminizle şablonunuzu kişiselleştirin.
 • İşletmenizin adını, logosunu ve açıklamasını ekleyin.
 • Marka renklerinizi seçin.
 • Arka plan görseli seçin.
 • Tüm sosyal profillerinize ve web platformlarınıza bağlantı verin.
 • Ücretsiz bir .go.studio alt alan adı oluşturun ve yayınlayın.

Sosyal Site ile istediğiniz bir alt alan adını ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz, böylece Instagram bio’ya link ekleme yaparken markanızın adı da bağlantıda yer alır (isletmeminadi.go.studio gibi).

Sosyal Site, iOS ve Android GoDaddy Studio uygulamasında bulunan bir özellik, bu nedenle başlamak için uygulamayı indirmeniz ve bir GoDaddy hesabı oluşturmanız (halihazırda yoksa) gerekiyor.

Giriş yaptıktan sonra yapmanız gerekenler şöyle:

 1. Ana gezinme çubuğundaki (ekranın alt kısmında) Sosyal Site (ya da link in bio) düğmesine dokunun.
 2. Ücretsiz bir site oluştur (create a free site) yazısına tıklayın.
 3. Başlamak istediğiniz şablonu seçin.
 4. Sosyal sitenizi özelleştirin:
  · Kendi görsellerinizi yükleyin ya da kütüphaneden görsel seçin.
  · Arka plan rengini değiştirin.
  · Metni değiştirin.
  · Yazı tipi rengini değiştirin.
 5.  Sosyal medya hesaplarınızı ve diğer bağlantılarınızı ekleyin. 12 taneye kadar sosyal medya profili ve istediğiniz kadar başka bağlantı ekleyebilirsiniz.
 6. Sosyal Sitenizden memnun olduğunuzda sağ üst köşedeki Yayınla (Publish) düğmesine tıklayın.
 7. İstediğiniz URL’yi yazarak .go.studio uzantılı özel bağlantınızı belirleyin.
 8. Devam’a tıklayın. Seçtiğiniz bağlantı zaten kullanılıyorsa bir hata mesajı alırsınız ve başka bir bağlantı seçmeniz gerekir.

Yaptığınız her değişikliği kaydetmek için sağ üst köşedeki onay simgesine dokunun.

Ondan sonra siteniz hemen yayınlanacak. Sitenizi hemen görüntüleyebilir veya sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Ayrıca bağlantınızı Instagram bio’ya link ekleme gibi amaçlarla kullanmak üzere kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Henüz paylaşmaya hazır değilseniz Bitti’ye tıklamanız yeterli.

Uyarı: Sosyal Sitenizin bağlantısını sonradan değiştiremezsiniz. Farklı bir bağlantı almak istiyorsanız Sosyal Sitenizi silmeniz ve yeni bir tane oluşturmanız gerekiyor.

Sosyal Siteme ne eklemeliyim?

Instagram bio’ya link ekleme için sosyal Sitenizi ilk kurarken size kendiniz ve işletmeniz hakkında önemli bilgileri eklemeniz ve içeriklerinize bağlantı vermeniz konusunda yönergeler vererek rehberlik ediyoruz.

Web sitenizin linki ya da Twitter akışınız gibi bazı bağlantılar her zaman kalıcı ve değişmezdir.

Ancak Sosyal Sitenizi değişken ve güncel içeriklerinizi tanıtmak için de kullanabilirsiniz. YouTube’daki son videonuz, en yeni blog yazınız, bir ürünle ilgili kısa süreli bir kampanya, yeni bir indirim veya bir podcastteki son röportajınız gibi içeriklere güncel olduklarında yer verebilir ve zamanla kaldırabilir ya da yenileriyle değiştirebilirsiniz.

En alakalı ve önemli bağlantıları, insan gözü ilk oralara bakacağı üst sıralarda, listenizin başında tutmanızı öneriyoruz. Bağlantılarınız için açıkça belli eylem çağrıları kullanın ve müşterileri onlara tıklamaya teşvik edin.

Bu bağlantıları istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz. Böylece Sosyal Sitenizi içerik stratejinizin dinamik bir parçası olarak kullanabilirsiniz.

Duyurmak istediğiniz yeni bir şey olduğunda bu bağlantıları değiştirmek veya yeniden sıralamak yalnızda birkaç dakikanızı alır. Sosyal Sitenizin tasarımını değiştirmek epey kolay olduğundan zaman zaman arka planı ve renkleri güncellemeyi de düşünün. Bu renkleri sezonluk pazarlama takviminize veya yürüttüğünüz herhangi bir kampanyaya uyumlu olacak şekilde düzenlemeyi düşünebilirsiniz.

Herkes. Sosyal Site özelliği, tüm pazarlardaki GoDaddy Studio kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

GoDaddy Studio Prı kullanıcıları ise sitelerini özelleştirmek için daha geniş bir şablon, görsel ve diğer içerik yelpazesine sahiptir.

Henüz GoDaddy Studio mobil uygulamasına sahip değilseniz, iOS veya Android’de ücretsiz bir sürümünü hemen indirebilirsiniz. Mevcut GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları kullanıcıları için ise GoDaddy Studio ve Sosyal Site tüm ücretli ve ücretsiz aboneliklere dahildir.