Instagram’da satış

Instagram’da satış nasıl yapılır: satış ipuçlarını da içeren eksiksiz kılavuz

GenelKategori
Okuma süresi: 15 dk
Adem Asha

1,2 milyarı aşan kullanıcısı ile Instagram, dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Instagram, 2018'de işletmelerin hedef kitleleriyle bağlantı kurmasına ve satışları artırmasına yardımcı olmak için bir e-ticaret çözümü olan Instagram Alışveriş'i oluşturdu. Geniş kullanıcı tabanı ve görsel olarak çekici arayüzü nedeniyle Instagram'da satış, ürünlerinizi doğrudan potansiyel müşterilere sergilemek için harika bir platformdur. Tam özellikli satın alma desteği sayesinde müşteriler, Instagram'dan ayrılmadan yalnızca birkaç tıklamayla ürünlerinizi görüntüleyebilir ve satın alma işlemi gerçekleştirebilir.

Bu yazıda Instagram'da satış nasıl yapılacağına dair adım adım bir kılavuz sunacağız ve bu platformda en başarılı olmanın ipuçlarını paylaşacağız.

Instagram'da satış nasıl yapılır: adım adım kılavuz

Aşağıdaki adımlar bir Instagram hesabınız ve bir Facebook hesabınız olduğunu varsaymaktadır; bu nedenle, bu kılavuzun geri kalanına devam etmeden önce birkaç dakikanızı ayırıp bunları ayarlayın!

Instagram İşletme sayfası oluşturun

Öncelikle küçük işletmeler için özel olarak tasarlanmış bir dizi özelliğe erişmenizi sağlayacak bir Instagram İşletme sayfası oluşturun.

Mevcut kişisel hesabınızı bu işletme için kullanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek kişisel hesabınızı ticari hesaba geçirebilirsiniz:

  1. Instagram hesabınızdan sol alt köşedeki menü simgesini seçin ve Ayarlar'a tıklayın.
  2. Ayarlar sayfasında Profesyonel hesaba geç'e tıklayın
  3. Kendinizi yaratıcı olarak mı yoksa işletme olarak mı tanımladığınızı seçin ve İleri'ye tıklayın. Bu makalenin geri kalanı işletmeler için en uygunudur.
  4. İşletme türünüze en uygun kategoriyi seçebileceğiniz kategori sayfasına devam edin. Kategorinizin profilinizde görüntülenip görüntülenmeyeceğini de seçebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra Bitti'yi tıklayın.
  5. İşletme iletişim bilgilerinizi gözden geçirin ve gerekiyorsa güncelleyin. Müşterilerin sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırmak için bu bilgileri profilinizde görüntülemeyi seçebilirsiniz. Devam etmeye hazır olduğunuzda Kaydet'i tıklayın.
  6. Instagram Business hesabınızın kurulumunu tamamlamak için Bitti'ye tıklayın.

Bu profili kişisel hesabınızdan ayrı tutmak istiyorsanız işletmenize özel yeni bir hesap da oluşturabilirsiniz.

Facebook Business sayfanızı Instagram hesabınıza bağlayın

Instagram hesabınız bir işletme hesabı olarak ayarlandığında, daha sonra Facebook Business sayfanızı Instagram'ınıza bağlamanız gerekir. Ayarlar sayfasında Hesap Merkezinde daha fazlasını görün bağlantısını tıklayın.

hesap ekle

Hesap Merkezi'nde Hesap ekle'ye tıklayın ve Facebook Business sayfanızı Instagram hesabınıza bağlamak için talimatları izleyin.

hesba bağlamak için

Web sitenizi Instagram sayfanızla senkronize edin veya ürün kataloğunuzu yükleyin

Daha sonra, e-ticaret web sitenizi Instagram sayfanıza bağlayın.

Instagram, GoDaddy'nin Yönetilebilir Wordpress E-Ticaret Hosting hizmetini kullanarak çok kanallı listeleme yazılımının yanı sıra diğer e-ticaret web sitesi platformlarıyla da entegre olur. Platformunuz destekleniyorsa Ticaret Yöneticisi'nden çevrimiçi mağazanızı Facebook ve Instagram'a bağlayabilirsiniz. Envanteri yönetmenizi ve Instagram ürün listelemelerinizi doğru tutmanızı çok daha kolaylaştıracağından, mümkün olduğunda ürününüzü bu entegrasyonlar aracılığıyla senkronize etmenizi öneririz.

Özel bir e-ticaret web sitesi kullanıyorsanız, desteklenmeyen bir platform üzerine kurulmuş bir web sitesi kullanıyorsanız veya henüz özel bir e-ticaret web siteniz yoksa Ticaret Yöneticisi'nden manuel olarak bir ürün kataloğu da oluşturabilirsiniz.

Instagram Alışverişini Kullanın

Artık Ticaret Yöneticisinden Instagram Mağazanızı kurmaya hazırsınız. Bu işlem sırasında, müşterilerin tamamen Instagram'dan mı, e-ticaret sitenizden mi yoksa doğrudan mesaj yoluyla mı ödeme yapacağını belirleyecek bir ödeme yöntemi seçeceksiniz. Haziran 2023'ten itibaren yeni mağazaların Instagram/Facebook üzerinden ödeme işlemini kullanması gerektiğini unutmayın.

Bu bölümde Instagram Alışveriş'in birçok özelliğini ve bunların etkili bir şekilde nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz.

Alışverişe uygun ürünler oluşturun

alışverişe uygun ürünler

Alışveriş yapılabilir gönderiler, kataloğunuzdaki bir veya daha fazla ürünü öne çıkarmak için alışveriş etiketlerini kullanan bir Instagram gönderisi türüdür. Instagram'da ürün görselleri paylaşırken, fotoğraftaki ürünü/ürünleri bu alışveriş etiketleriyle etiketleyin, böylece müşterilerin ürün adlarını ve fiyatlarını görebilmesi sağlanır. Müşteriler daha sonra bu gönderilerle etkileşime geçerek etiketlenen ürünleri Instagram'dan veya e-ticaret siteniz aracılığıyla satın alabilir.

Alışveriş yapılabilir hikayeler oluşturun

alışveriş yapılabilir hikayeler oluşturun
Görünürlüğünüzü artırmak için doğru hashtag'leri kullanın

Instagram Hikayeleri, hedef kitlenizle etkileşime geçmeniz ve ürünlerinizi tanıtmanız için dinamik bir yoldur. Alışveriş yapılabilir bir hikaye oluşturmak için bir ürün etiketi ekleyin ve kataloğunuzdan öne çıkan ürünü seçin. Alışveriş yapılabilen gönderilere benzer şekilde müşteriler, ürün detay sayfasını görüntülemek için etikete tıklayabilir ve burada isterlerse bu ürünü satın almaya devam edebilirler.

Instagram'da ödemeyi kullanın

Instagram Checkout, müşterilerinizin Instagram uygulamasından çıkmadan satın alma işlemlerini tamamlamalarına olanak tanır. Bu, satın alma sürecindeki zorlukları azaltır ve siparişten vazgeçmeyi azaltarak daha fazla satış yapılmasına yardımcı olabilir. Müşteriler ödeme bilgilerini Instagram'a kaydedebilir; bu da onların gelecekte Instagram Checkout aracılığıyla sipariş vermelerini daha da kolaylaştıracak.

Instagram Checkout'u kullanmak için öncelikle tüm gereksinimleri karşıladığınızdan emin olmalı ve ilgili ücretleri okumalısınız. Ardından, mağaza oluşturma işleminiz sırasında bu ödeme yöntemini (artık Facebook ve Instagram ile Ödeme olarak adlandırılıyor) seçebilir veya daha sonra Ticaret Yöneticisi aracılığıyla ekleyebilirsiniz.

Keşfet sekmesindeki reklamları kullanın

Instagram kullanıcıları, Keşfet sekmesinde ilgi alanlarına göre yeni içerikler keşfedebiliyor. Kullanıcılar Keşfet sekmesinde bir gönderiyi tıkladıklarında, seçimleriyle ilgili bir içerik akışına (reklamlar dahil) erişecekler. Keşfet sekmesindeki kullanıcılar aktif olarak yeni bir şeyler keşfetme arayışında olduklarından burası reklam yayınlamak için harika bir yer olabilir.

Keşfet sekmesinde reklam yayınlamak için reklam kurulumu sırasında yerleşim bölümünde "Instagram Keşfet akışı"nı seçin. En iyi sonuçları elde etmek için, reklamınızın kullanıcının fotoğraf ve video döşemeleri akışında öne çıkmasına yardımcı olacak göz alıcı görseller kullanın.

Ürün koleksiyonları oluşturun

Ürün koleksiyonları, müşterilerin birbirine benzeyen veya birbiriyle ilişkili ürünlere daha kolay göz atabilmesi için ilgili ürünleri gruplandırmanıza olanak tanır. Örneğin giyim mağazaları mevsimlere, tarzlara veya özel günlere göre koleksiyonlar oluşturabilir. Bu, belirli ürün türleri için alışveriş yapan müşteriler için alışveriş deneyimini daha kolay ve anlaşılır hale getirir.

Ticaret Yöneticisi aracılığıyla bir ürün koleksiyonu oluşturabilir ve ardından Instagram uygulamasının mağaza düzenleyicisi aracılığıyla mağazanıza koleksiyonlar ekleyebilirsiniz.

Doğrudan Mesajları (DM) kullanarak web sitesi olmadan Instagram'da satış yapın

Bir web siteniz olmasa bile doğrudan mesaj (DM) kullanarak Instagram üzerinden satış yapabilirsiniz.

DM yoluyla satış yapmak için, ürün gönderilerinizin müşterilere bir ürünle ilgilenmeleri durumunda size DM göndermelerini açıkça bildirdiğinden emin olmanız gerekir. Ardından, işlemi tamamlamak için ürün ayrıntılarını paylaşabilir, soruları yanıtlayabilir ve ödeme bağlantılarını veya başka bir ödeme yöntemini (PayPal gibi) kullanma talimatlarını sağlayabilirsiniz. Gördüğünüz gibi bu, hem siz hem de müşteri için Instagram'da veya çevrimiçi mağazanızda ödeme yapmaktan kesinlikle daha yavaş ve daha fazla çaba gerektirir, ancak hâlâ bir iş fikrini doğrulamakta olan solo girişimciler için yararlı olabilir.

Instagram'da satış yapmanın ipuçları

Artık Instagram'da bir satıcı olarak hangi özelliklerin mevcut olduğunu anladığınıza göre, işte rekabette öne çıkmanıza, potansiyel müşterilerle etkileşimi artırmanıza ve daha fazla satış elde etmenize yardımcı olacak bazı ipuçları ve stratejiler.

Ürünlerinizi tanıtan makaralar yayınlayın

Instagram Reels, Instagram kullanıcıları arasında oldukça popüler olan kısa video kliplerdir. Ürünlerinizi çalışırken sergilemek, eğitimleri paylaşmak veya mağazanızla ilgili başka şekilde eğlenceli içerikler oluşturmak için Makaraları kullanın. Makaralar, ürünlerinizi sergilemenin ve müşterilerle etkileşim kurmanın dinamik bir yoludur.

Yalnızca ürün içeriği değil, ilgi çekici içerik oluşturun

Ürünlerinizi tanıtmak için Instagram’ın özelliklerini kullanmak önemli olsa da Instagram içeriğinizi çeşitlendirmeyi unutmayın. Her gönderi bir satış konuşması olmamalıdır; müşterilerinizin markanızla bir ilişki ve bağlılık geliştirmesine yardımcı olacak içerikleri paylaşın.

Belirli bir satışı hedeflemenize gerek kalmadan, müşterilerin ilgisini çekecek yaşam tarzı görsellerini, ürün oluşturma sürecinin görüntülerini ve diğer ilgili içerikleri paylaşabilirsiniz. Bu çeşitlilik, feed'inizin ilgi çekici olmasını sağlar ve alıcı yolculuğunun farklı aşamalarındaki kullanıcıların ilgisini çeker.

Görünürlüğünüzü artırmak için doğru hashtag'leri kullanın

Hashtag'ler markanızın daha fazla müşteriye ulaşmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynar. Kullanıcılar benzer etiketli içeriği görüntülemek için hashtag'lerle etkileşime girebildiğinden, hashtag'leri dikkatli seçmek önemlidir. Bunların markanız ve ürünlerinizle alakalı olduğundan emin olmak istersiniz, böylece bu hashtag'leri içeren gönderilere göz atan kullanıcıların içeriğinizle etkileşime geçme olasılığı artar.

Markanız için, ürün kategoriniz için ve ürünlerinizle ilgili duygu veya duygusal durum için farklı kategorilerde hashtag'ler oluşturabilirsiniz. Örneğin, Ev Hastası mumları tarafından kullanılan çeşitli hashtag'lere bir göz atın:

Bir çalışma, gönderi başına yaklaşık 11 hashtag'in, spam gibi görünmeden keşfinizi geliştirmek için iyi bir denge olduğunu buldu; kullanabileceğiniz mevcut maksimum 30'dur.

Hikayenin öne çıkanlarını kullanın

Instagram'ın Öne Çıkan Hikayeleri, en iyi ve en alakalı içeriğinizi kaydetmenizi ve profilinizin en üstünde sergilemenizi kolaylaştırır. Bu, müşterilerin bu bilgilere kolayca erişebilmesi için sık sorulan soruları yanıtlamanın, ürün promosyonlarını öne çıkarmanın veya etkileyici müşteri yorumlarını paylaşmanın harika bir yoludur.

Kendinizi tanıtmak için biyografinizi kullanın

Instagram biyografiniz, işletmenizi ve markanızı ve ürünlerinizi benzersiz kılan şeyleri tanıtmak için akıllı bir yerdir. Kim olduğunuz, ne sattığınız ve insanların sizi neden takip etmesi gerektiğine dair ilgi çekici bir hikaye paylaşın. Müşterilerin sizi iletişim kurduğunuz ve satış yaptığınız tüm farklı kanallarda bulmasını kolaylaştırmak için bio'ya bir bağlantı ekleyin.

İnfluencerlar ile işbirliği yapın

İnfluencerlar ile, Instagram ortamındaki kilit operatörlerdir; dolayısıyla doğru İnfluencerlar ile ortaklık kurmak, işletmeniz için büyük bir kazanç olabilir. İnfluencerlar, ürünlerinizi Instagram gönderileri ve hikayeleri aracılığıyla tanıtabilir ve özel takipçileriyle markanızı tanıtmanıza yardımcı olabilir.

Satış yapmak istediğiniz müşterilerle konuşan, nişinizdeki etkileyicileri belirleyin ve ardından nasıl işbirliği yapabileceğinizi tartışmak için onlara ulaşın. Unutmayın, bu ilişkiden faydalanmak için en ünlü ve tanınmış influencerlara ulaşmanıza gerek yok. Küresel ad bilinirliğinden ziyade iyi uyuma öncelik verin.

Promosyonlar ve hediyelerle heyecan yaratın

Promosyonlar, indirimler ve hediyeler uzun süreli perakende pazarlamanın temel öğelerinden biri olmuş ve Instagram'ın küresel hedef kitlesinden yararlanabildiğinizde bunlardan daha da etkili hale gelir. Özel indirimler, sınırlı uzunlukta teklifler veya ücretsiz hediyeler sunarak yeni bir ürünün piyasaya sürülmesi veya yaklaşan bir indirim hakkında heyecan piyasaya sürülmesi.

Kullanacağınız taktiğin tam olarak istediğiniz sonuca göre belirlenmesi gerekir; örneğin, yeni müşteriler çekmeye çalışıyorsanız tavsiyeye dayalı bir ödül düşünün. Müşterilerinize nasıl katılabilecekleri ve bilmeleri gereken belirli uygunluk kuralları olup olmadığı konusunda net bir şekilde bilgi verdiğinizden emin olun.

Bağlılığı artırmak için müşteri içeriğini yeniden yayınlayın, etiketleyin ve öne çıkarın

Müşteri referansları ve ürün incelemeleri gibi sosyal kanıtlar, ürün pazarlamanızın giderek daha önemli bir parçası haline geliyor. İçeriklerini Instagram sayfanızda yeniden yayınlayarak, etiketleyerek veya başka şekilde öne çıkararak müşterilerinizi ürünlerinizle ilgili deneyimlerini paylaşmaya teşvik edin. Bu, mevcut müşterilerinizde sadakat yaratır ve yeni müşteriler çekmenize yardımcı olur.

Temel çıkarımlar

Instagram, işletmelerin müşterilerle etkileşim kurmasına ve satışlarını artırmasına yardımcı olacak birçok özellik sunduğundan işletmeniz için kazançlı bir platform olabilir. Çoğu çevrimiçi hazır web sitesi, kurulumu ve çalıştırmayı kolaylaştıran Instagram ile doğrudan entegrasyonlar içerir, ancak bu platformda başarılı olmak için Instagram'ın kullanıcı tabanına benzersiz şekilde uygun premium içerik sergilemeniz gerekir.

Bu makalede vurgulanan kurulum talimatlarını, ipuçlarını ve stratejileri takip ederek Instagram'da başarıya giden yolda ilerleyeceksiniz.

Instagram'da nasıl satış yapılır SSS      

Doğrudan Instagram'da satış yapabilir misiniz?

Evet, Instagram Checkout'u kullanarak doğrudan Instagram'da satış yapabilirsiniz. Bu, müşterilerin Instagram uygulamasından ayrılmadan ürünleriniz için ödeme işlemini başlatmasına ve tamamlamasına olanak tanır.

Instagram'da satış yapmanın maliyeti var mı?

Instagram işletme profili oluşturmak, ürün kataloğu eklemek ve bu makalede açıklanan Instagram özelliklerinin çoğunu kullanmak ücretsizdir. Ancak Instagram Checkout kullanımıyla ilişkili ücretler vardır; bunlar, kredi kartlarını işlemek veya PayPal'ı kullanmak için ödeyebileceğiniz diğer ödeme işlem ücretlerine kabaca benzer. Ayrıca Instagram'da reklam yayınlamanın da maliyeti vardır.

Instagram'da kaç takipçi satmanız gerekiyor?

Instagram'da satış yapmak için belirli bir takipçi sayısına gerek yoktur! Takipçi sayınızı artırmak potansiyel olarak satışlarınızı artırabilirken, hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza yardımcı olacak kaliteli içerik oluşturmaya odaklanmak da aynı derecede önemlidir.

Instagram'da satış yapmak Çiçekspeti üzerinden daha mı iyi?

Instagram ve Trendyol farklı amaçlara hizmet ettiğinden bazı işletmeler bir platformun kendi markalarına diğerine göre daha uygun olduğunu görecektir. Instagram, ürün satın alma veya satmayla ilgisi olmayan çok sayıda içerik de dahil olmak üzere, büyük ölçüde görsel içerikle yönlendirilen bir sosyal platformdur. çiçeksepeti, el yapımı, vintage ve el sanatları odaklı ürünler için özel bir pazar yeridir. Hedef kitlenize ve ürün kategorilerinize bağlı olarak seçeneklerden birinin veya her ikisinin markanıza uygun olduğunu görebilirsiniz.

Instagram'da ödemeleri nasıl kabul ederim?

Instagram Checkout (müşterilerin ödeme işlemini tamamen Instagram'da tamamladığı yer) aracılığıyla Instagram'daki ödemeleri kabul edebilirsiniz, ikinci bir seçenek olarak da müşterileri çevrimiçi mağazanıza yönlendirerek veya müşterilerden ödeme bağlantıları veya doğrudan mesajlaşma yoluyla koordine edebileceğiniz diğer uygulamalar (PayPal gibi) aracılığıyla ödeme yapmalarını isteyebilirsiniz.

Kullanılan Ürünler