Ramazan Pazarlama 2023 Etkili bir sosyal medya stratejisini nasıl planlayabilirsiniz?

GenelKategori
Okuma süresi: 13 dk
Adem Asha

Ramazan, insanların erdemli işlere, aileleriyle bağlantı kurmaya ve kutsal kutlamalara odaklandıkları, yılın sosyal ve manevi bir zamanıdır. Ama mesele sadece ramazan ruhu değil, sosyal medya davranışları değişiyor ve buna "yeni ramazan normları" diyoruz. Bu makale, oyunun zirvesinde kalmak için Ramazan Pazarlama stratejilerinde size yol gösterecek.

Müslümanlar, kendi arkadaş ve aile ağları içinde, ancak bu sürekli büyüyen dijital çağda, aynı zamanda çevrimiçi olarak, konuşmalarına daha fazla dahil oluyor.

Türkiyede yapılan bir araştırmaya göre ramazanda sosyal medya kullanımı artıyor.instegram kullanımı %83 , youtyoube kullanımı %73 , twitter kullanımı %53, facebook kullanımı %40, linkedin kullanımı %24, tiktok kullanımı %9.5, snapchat kullanımı %9.1 ve son olarak pinterest kullanımı %4.

Bu Kutsal Ay boyunca hızdaki değişikliği anlamanın neden başlamak için iyi bir yer olduğunu soranlarınız için. Kendimizi düşünürken ve hızlıyken, çalışma saatlerimizi ayarlıyor ve bir dereceye kadar yavaşlıyoruz, bu da bize göz atmak, meşgul olmak ve etkileşimde bulunmak için biraz daha zaman veriyor.

Mastercard'ın 2021 yılında yayınladığı bir rapora göre, Türkiye'de online alışverişlerin yüzde 53'ü gıda, yüzde 17'si giyim ve yüzde 11'i ev eşyaları kategorisinde gerçekleşti. Bu kategorilerin hepsi, Ramazan ayında yapılan alışverişler için önemli kategorilerdir.

Bu, markalar ve işletmeler için ne anlama geliyor? Ramazan, pazarlamacılar ve içerik oluşturucular için Ramazan Pazarlama Kampanyalarını oluşturmaları ve sosyal medya stratejilerini ve planlarını yeniden tasarlamaları için altın bir fırsat sunuyor. Mevcut müşterileriyle ilişki kurdukça veya yeni müşterilerle konuştukça, müşterilerle ilişkilerini büyütme ve derinleştirme potansiyeli mevcuttur.

Aşağıdaki yazıda, Ramazan Pazarlamasının sosyal medya platformları ve tüketici davranışları üzerindeki etkisini ve Ramazan 2023 için en iyi sosyal medya stratejinizi nasıl planlayabileceğinizi açıklayacağız.

Ilişkin: küçük işletmelerin Ramazan için hazırlık yapmasına yardımcı olacak 5 ipucu

Ramazan ayının sosyal medyaya etkisi

Ramazan, sosyal medya pazarlaması ve markaların sosyal medyada parlaması ve aktif kalması için kilit bir mevsim olarak görülüyor. Aşağıda, bu sezonun işletmenin sosyal medya etkinliği üzerindeki etkisini ve önemini vurgulayan bazı istatistikler ve görüşler yer almaktadır:

  • Ramazan'da uygulama indirmeleri %36,5 arttı: Yiyecek ve İçecek uygulamaları Ramazan'a yaklaşan haftalarda güçlü bir büyüme görüyor, bu nedenle agresif kullanıcı edinimi kutsal aydan önce başlamalıdır.
  • Sosyal ve e-ticaret için zamanlama çok önemlidir: Analiz edilen tüm uygulama kategorileri arasında, sırasıyla %12 ve %8'lik indirme artışıyla sosyal ve e-ticaret, Ramazan ayında indirmelerde en büyük sıçramaları gördü.
  • Ramazan sonrası büyüme: Ramazan'ı takip eden ayda tüm kategorilerde indirme sayısı arttı ve dört kategori %10'un üzerinde arttı. Yerel Seyahat, Eğlence, Yeme İçme ve Oyunlar, etkileyici bir kullanıcı artışı gördü.
  • Harcama alışkanlıkları: Ramazan, harcamaların artmasıyla birlikte gelir. 12:00-05:00 arasındaki dönemde alışveriş paylarında %20 artış var. Bu, çoğu kullanıcının bu saatlerde en aktif hale geldiği gerçeğiyle örtüşüyor.
  • Shopping preparations: According to Facebook’s report for Ramadan, 47% of the people surveyed in the UAE stated they began preparing and planning clothing purchases a month before.
  • Alışveriş hazırlıkları: Türkiye'deki Ramazan alışveriş hazırlıkları genellikle Ramazan ayı öncesinde başlar ve bayramın sonuna kadar devam eder.
  • Hediye verme alışkanlıkları: Özellikle Instagram ve Facebook gibi popüler sosyal medya platformları, kullanıcıların gönderilerini etiketleyerek veya hikayelerinde paylaşarak sevdikleri insanlarla hediye fikirlerini ve alışveriş önerilerini paylaşmalarını kolaylaştırmaktadır.
  • Araştırma alışkanlıkları: Google'a göre Ramazan ayı kullanıcı aramaları neredeyse iki katına çıktı. Aramalar yemek tarifleri, parfümler, giysiler, ramazan teklifleri, otomobiller, dini içerik ve hipermarket fırsatlarını içeriyordu.
  • Mobil araştırma: Ramazan ayında Google aramalarının %60'ı mobil cihazlardan yapılıyor, bu da diğer tüm aylara göre %5 daha fazla. Bu nedenle, tüm içeriğinizin mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olun.
  • Sosyal medya kullanımı: Mübarek ay boyunca sosyal medyanın insanların hayatında önemli bir rol oynadığı bir sır değil. Twitter, ay boyunca tweet sayısında %18'lik bir artış bildirdi. Ayrıca Twitter kullanıcıları %17 daha fazla video içeriği tüketti.

Tüm bu istatistikler ve içgörüler, 2023 Ramazan Pazarlama stratejiniz için güçlü bir sosyal medya varlığının ve iyi planlanmış bir stratejinin önemini vurguluyor. Harcamalardaki ve başkaları ve kendileri için hediye fikirleri aramak için çevrimiçi kullanımdaki artışla birlikte, şimdi doğru ürünleriniz veya hizmetlerinizle kullanıcılara ilham verme zamanı. O halde, bu ay için çok önceden planlamanız gereken taktikleri inceleyelim.

2023'te sosyal medya için Ramazan Pazarlama kampanyası nasıl oluşturulur?

Ramadan pazarlama 2023

(1) Önceden plan yapın ve içerik takviminizi ayarlayın

Kendinize 2023 Ramazan ayı için ne zaman plan yapmaya başlamalıyım diye soruyor olabilirsiniz. Ne kadar erken olursa o kadar iyi deriz. Bazı işletmeler ayları ve ayları önceden planlamaya başlar, bu nedenle asla çok erken olamazsınız ama çok geç kalmamaya dikkat edin.

Ekibinizle bir beyin fırtınası oturumu düzenleyerek ve ileride biraz araştırma yaparak planlamaya başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz temadan ilham alan bir sosyal medya çevrimiçi içerik planı oluşturun. Sosyal medya gönderilerinizi kanallar arasında önceden planlayarak içerik planınızı uygulayın.

(2) Kitlenizin olduğu yerde olun

Kendinize bir sosyal medya platformuna odaklanmam gerekip gerekmediğini soruyor olabilirsiniz. Yoksa her yerde mi olmalıyım? Daha fazla YouTube reklamına ihtiyacım var mı? Yoksa uzun videolar çekip ramazan ayına özel bir seri mi başlatayım?

Size tavsiyemiz, önce müşterinizin kişiliğini tanımlamanız, ardından bu potansiyel müşterilerin zamanlarını nerede geçirdiklerini araştırmanızdır. Ve orada ol

Facebook, hem Facebook hem de TV kullanan kampanyalara erişimde %8'lik bir artış sağladığı için içerik ve sponsorlu videolar yayınlamak için popüler bir yerdir. Facebook, ramazandan önceki ayda giyim, otomobil ve mücevherat gibi büyük satın alımlar için yapılan aramaların ve planlamaların arttığını ve bunun da tüketicilerinizle etkileşim kurmak ve onlara ulaşmak için çevrimiçi reklamlar planlamak için harika bir zaman olduğunu belirtiyor.

YouTube'a gelince, raporlar Ramazan ayında platformun kullanımında büyük bir artış olduğunu, izleyicilerin daha uzun içerik izlediğini ve daha sık aktif etkileşimde bulunduğunu gösteriyor. Aynı zamanda, maliyet ölçümleri YouTube'da diğer aylarda olduğu gibi aynı görüntüleme başına maliyet ve görüntüleme oranlarını koruyor. Bu nedenle, markanızın görünürlüğünü ve bilinirliğini artırmaya yardımcı olmak için YouTube'a teaser'lar, hatta tam reklamlar ve diziler koyabilirsiniz.

Tüketiciler, insanların Instagram'da moda, iftar mekanları ve yemek tarifi fikirleri gibi konuları tartıştığı Ramazan ayında ilham almak için Instagram'ı kullanıyor. Tüketiciler bayram için abartılı hediyeler de arayacak, lüks markalar en çok ramazan ayının son günlerinde parlıyor.

Son olarak, arama motoru reklamcılığı ve sponsorlu reklamlar, markanıza bu süre zarfında artan bir marka erişimi ve farkındalığının yanı sıra satış olasılığını da sağlayacaktır.

Böylece, tek bir platforma veya tek bir stratejiye odaklanmak yerine aynı anda birkaçını deneyebilir ve etkilerini ve yatırım getirisini (ROI) izleyebilirsiniz.

(3) Ramazan ile ilgili içerik oluşturun

Ramazan pazarlama içeriği

Ramazan, kendi sosyal medya temaları ve kuralları ile birlikte gelir. Ramazan boyunca, markanızla ilişkilendirilebilecek en az bir tema bulmak ve onunla oynamak önemlidir. Dolayısıyla, ister hayır kurumu, ister aile, maneviyat veya konukseverlik olsun, markalar yalnızca temalardan birine odaklanarak marka değerlerini artırabilir. İçeriğinizde, mesajınızda ve işletmenizin hedef kitlenizle alaka düzeyi konusunda samimi olun.

Markanızla alakalı ve Ramazan ayına uygun bir tema belirleyin ve içeriğinizi buna göre planlayın. Temanızı tüm sosyal medya etkinliğinizle ilişkilendirmeye çalışın ve bu temayı müşterilerinizle etkileşim kurmak ve bağlantı kurmak için kullanın.

Çoğu markanın bu süre zarfında daha sohbet havasına yöneldiğini de belirtmekte fayda var. İnsanlar, o ay boyunca markalarla iletişim kurmayı ve kişiselleştirmeyi seviyor.

Ramazan gelenekleri, faaliyetleri ve temel eğilimler Orta Doğu'nun kendi içinde farklılık gösterebilir, bu nedenle yerel normları araştırmaya çalışın, bölgedeki insanlarla konuşun veya kültürel açıdan bilinçli ve anlayışlı yerel yeteneklere yatırım yapın.

(4) İzleme, analiz etme ve optimize etme

Sosyal medya takibi, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin markanız ve faaliyetleriniz hakkında söylediklerini dinlemektir. Ardından, ürün ve pazarlama stratejinizi daha iyi bilgilendirmek için bu verileri kullanabilirsiniz. Herhangi bir sosyal medya stratejisi için bir zorunluluktur, böylece insanların markanız ve içeriğinizle kimin, nasıl ve nasıl etkileşim kurduğunu bilirsiniz.

Bu nedenle, kampanyanız yayınlandıktan sonra onu gözlemlemeye ve ilgili verileri toplamaya başlamanız gerekir. Bu, kampanyanızın başarısını değerlendirmenize yardımcı olacak, böylece sizin için iyi çalışmaması durumunda, üzerinde ince ayar yapabilir veya yerinde biraz optimize edebilirsiniz. Veya başarılı olması durumunda, bunu ileride başvurmak üzere kullanabilirsiniz.

a small toy store with a green background

Ramazan ayında pazarlama, satışlarınızı artırmanıza nasıl yardımcı olabilir??

Bunu iki ayrı soruda ele alacağız. Ramazan'da nasıl pazarlama yapıyorsunuz ve Ramazan'da satışları nasıl artırıyorsunuz?

Hemen inceleyelim:

Ramazan Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Ramazan, tüm dünyadaki Müslümanlar tarafından kutlanan kutsal bir aydır. İşletmeler için, bu dönemde tüketici harcamalarındaki artıştan yararlanmak için bir fırsat. Ramazan pazarlama kampanyaları, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki perakendeciler ve e-ticaret işletmelerinin hedef kitlelerini etkili bir şekilde hedeflemesi için çok önemlidir. Ramazan ayı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Mısır, Katar ve Kuzey Afrika gibi ülkeleri içeren Arap dünyasında önemli bir olaydır.

Başarılı bir Ramazan pazarlama stratejisi oluşturmak için işletmeler, Ramazan sembollerini ve geleneklerini reklam kampanyalarına dahil etmelidir. LinkedIn, YouTube ve Instagram gibi sosyal medya platformları, video içeriğini ve video reklamları tanıtmak için harikadır. Hashtag'ler, optimizasyon ve marka bilinirliğini artırmak için de kullanılabilir. Tüketicilerin harcamalarının yoğun olduğu Ramazan haftasında tüketicileri hedeflemek için mobil pazarlamadan yararlanılabilir.

Endonezya'dan bir vaka çalışması, Ramazan ayında düzenlenen bir video reklam kampanyasının indirme ve gönderim sayısında artışa neden olduğunu gösterdi. BAE'de perakendeciler, tüketicileri çekmek için özel Ramazan teklifleri ve promosyonları sunuyor. Aynı zamanda işletmelerin, hayırseverlik amaçlarını geri vererek ve teşvik ederek topluma desteklerini gösterme zamanı.

Son olarak, Ramazan Bayramı'nın Ramazan ayının sonunu işaret ettiğini hatırlamak önemlidir. İşletmeler, Ramazan pazarlama kampanyalarını bayram için promosyonlar ve teklifler içerecek şekilde genişletebilir. Bu, müşterilerle daha güçlü ilişkiler kurmaya yardımcı olabilir ve markanın sevdiklerine değer verdiğini gösterebilir. İşletmeler, kampanyalarının başarısını ölçmek için metrikleri kullanarak bir sonraki Ramazan için pazarlama stratejilerini geliştirebilirler.

Ramazanda satışlar nasıl artırılır?

Bu kutsal ayda satışların nasıl artırılacağını anlamak önemlidir. Dijital pazarlama, Ramazan ayında hedef kitlenize ulaşmak için güçlü bir araç olabilir. Instagram ve LinkedIn gibi sosyal medya platformları, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi Dubai ve ötesindeki Müslüman kitlenize sergilemenize yardımcı olabilir.

Ramazan ayında satışları artırmanın bir yolu, İslami temaları ve sembolleri pazarlama kampanyalarınıza dahil etmektir. Örneğin hilal, kutsal ayın başlangıcının bir simgesidir ve Ramazan ruhunu yakalamak için pazarlama malzemelerinizde kullanılabilir. En sevdiğiniz yemeği öne çıkaran gizli malzemeyi eklemek gibi.

Ramazan ayında satışları artırmanın bir diğer yolu da Ramazan ayına özel fırsatlar ve promosyonlar sunmaktır. Tıpkı bir büyükannenin Ramazan Bayramı'nda torunlarına özel tarifini sunması gibi, işletmeler de Ramazan ayında hedef kitlelerinin ilgisini çekeceği kesin olan benzersiz ve cazip promosyonlar sunabilir.

Ayrıca işletmeler, Ramazan ayında Müslüman hedef kitlelerine ulaşmak için e-posta pazarlamasının gücünden yararlanabilirler. İşletmeler, hedefli e-posta kampanyaları oluşturarak abonelerine, ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına hitap eden kişiselleştirilmiş ve alakalı içerikle ulaşabilir.

Müşterilerinize e-posta gönderirken alanınızla eşleşen profesyonel bir e-posta kullandığınızdan emin olun. Gönderdiğiniz her e-posta ile markanızı güçlendirin.

Özetle, Ramazan ayında satışları artırmak için işletmelerin Müslüman kitlelerinde yankı uyandıran bir pazarlama stratejisi oluşturmaları gerekiyor. İşletmeler, İslami temaları ve sembolleri birleştirerek, özel fırsatlar ve promosyonlar sunarak ve e-posta pazarlamanın gücünden yararlanarak Ramazan ruhunu yakalayabilir ve satışlarını artırabilir. Ve her zaman hatırlayın, pazarlama kampanyanızdaki iyi bir şaka, müşterilerinizin ağızlarında tatlı bir tat bırakan bir dondurmanın üzerindeki vişne gibidir!

GoDaddy e-ticaret, pazarlama faaliyetlerinizi aynı platformdan yönetmeniz için bir e-posta pazarlama aracıyla birlikte gelir.

Final Sözler

Artık bu ayın markalar ve işletmeler için önemini vurgulayan Ramazan ile ilgili bazı istatistikleri inceledik. Ramazan 2023 için Ramazan pazarlama ve sosyal medya etkinliğinizi planlamaya henüz başlamaya hazır mısınız? Markanız bu sezonu nasıl kutlayacak ve potansiyel kitlenize nasıl ulaşacak.

Kullanılan Ürünler