Hashtag nedir ve nasıl kullanılır? Instagram ve Twitter için ipuçları

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Caroline Barker

Sosyal medyada, özellikle de Instagram ve Twitter’da, hashtag kullanmak yeni konuşmalar başlatmak ve içeriğinizi yeni insanların önüne çıkarmak için etkili bir yol olabilir. Ancak yanlış kullanıldığında, izleyicilerinizin dikkatini dağıtabilir ve vermek istediğiniz mesajı bozabilir.

Kullanıcılar daha fazla içerik keşfetmek için hashtag’lere tıklar. Baktıkları içeriklerdeki hashtag’lerin alakalı, ilgi çekici ve tıklamaya değer olmasını isterler. Bu yüzden gönderilerinize gereğinden fazla hashtag ekleyerek abartmamaya dikkat etmeniz gerekir. Yanlış veya çok fazla etiketleme yaparak takipçilerinizin dikkatini dağıtmak ve kafalarını karıştırmak istemezsiniz.

“Kullanıcılar açısından, hashtag’ler, içeriğin kategorize edilmesini, yeni ve ilgili içeriklerin keşfedilmesini kolaylaştırıyor,” diyor Sprout Social, ancak, “yanlış kullanıldıklarında, yeni içerikler keşfetmek isteyen insanların alakasız ve yanlış kategorize edilmiş gönderiler arasında kaybolmasına neden olabiliyorlar.”

Sosyal medya içeriklerinizde ilgili hashtag’leri doğru miktarda kullanarak etkileşiminizi ve erişiminizi artırabilir, içeriklerinizi yeni insanların önüne çıkarabilirsiniz.

İşte yeni takipçilerin ilgisini çekmenize ve sadık takipçilerinizle olan etkileşiminizi artırmanıza yardımcı olacak ipuçları:

Instagram’da hashtag kullanımı

hashtag instagram akıllı telefon kullanan adam

Instagram gönderilerinizde trend ve popüler olan hashtag’ler kullanmak iyi bir fikir. Ayrıca, markanıza, bulunduğunuz bölgeye ve sektörünüze uygun hashtag’leri de kullanmaya çalışın. Bunları gönderilerinize dahil etmek, işletmenizin Instagram içeriklerine yeni takipçiler çekmenize ve etkileşiminizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Peki, neler “alakalı” olarak kabul edilir? Takipçilerinizin ilgisini çekebilecek veya mesajınızın platformda daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabileceğinizi düşündüğünüz her şey.

Trend hashtag’ler

Instagram’ın arama çubuğuna bir hashtag yazarak hangilerinin trend olduğunu (yani insanların en çok kullandığı hashtag’leri) görebilirsiniz. Burada, sadece ilgili hashtag’leri değil, her birinin kaç kez kullanıldığını da görebilirsiniz.

Bu yüksek sayıda kullanılan hashtag’leri, gönderinizin yazısına, en sonuna ya da ilk yorumuna eklemek etkili bir yöntemdir.

Not: Her bir gönderiye en fazla 30 hashtag ekleyebilirsiniz, ancak 10’un üstüne çıktığınızda etkileşimin düşmeye başladığını bilmenizde fayda var.

Marka hashtag’leri

Sadık takipçilerinizin işletmeniz hakkında konuşmak için kullanabileceği, markanıza özgü bir hashtag oluşturabilirsiniz. Bu sadece #işletmenizinadı şeklinde olabilir ya da daha yaratıcı olabilirsiniz, seçim size kalmış. Örneğin, Austin’deki bir spinning salonu olan RIDE Cycling, onlarla birlikte antrenman yapan herkesin ekibin bir parçası olduğu hissini kuvvetlendirmek için #RIDEtribe hashtag’ini kullanıyor.

Sektörel hashtag’ler

Sektörel hashtag’leri kullanmak, yiyecek, içecek ya da örneğin saçlarını kestirecek yeni yerler arayan insanların radarına girebilmeniz için iyi bir yöntemdir. Topluluğunuzun neleri aradığını düşünün ve dikkatlerini çekmek için bunları gönderilerinize ekleyin.

Yerel hashtag’ler

Bir başka iyi yöntem de topluluğunuzda popüler olan yerel hashtag’leri gönderilerinize eklemektir. Kendi şehrinizdeki ya da bölgenizdeki Instagram topluluklarının gücünü kullanarak sizinki gibi işletmeler arayan insanların dikkatini çekebilirsiniz.

Gönderi yazılarınıza birden fazla hashtag eklemek istiyorsanız, 3 tane alt alta nokta koyun, sonra biraz boşluk bırakın (bunu birkaç kere Enter’a basarak ya da boş karakter ekleyerek yapabilirsiniz) ve sonra hashtag’lerinizi eklemeye başlayın. Böylece kullanıcılar “daha fazla”ya basmadıkları sürece bu hashtag’leri görmezler.

Twitter'da hashtag kullanımı

hashtag twitter akıllı telefon

Hashtag içeren tweet’ler, içermeyenlere kıyasla yüzde 33 daha fazla retweet ediliyor.

Peki, hangi hashtag’leri kullanmalısınız? Instagram için geçerli olan kurallar Twitter için de geçerli. İşletmeniz, bulunduğunuz bölge ya da sektörünüzle alakalı ve ilgi çekici hashtag’ler kullanın. İşletmenizin Twitter hesabı açıksa, kullandığınız hashtag’i arayan herhangi biri arama sonuçlarında sizin tweet’inizi bulabilir.

Trend hashtag’ler

Twitter, neyin trend olduğunu görmenizi kolaylaştırıyor. Twitter’da anasayfanızdaysanız, sağ tarafta “ilgini çekebilecek gündemler” bölümünü görebilirsiniz. Twitter’ın yaptığı bu öneriler kimleri takip ettiğinize ve platformdaki diğer kullanıcılarla nasıl etkileşim kurduğunuza dayanır. Gündemler menüsünün ayarlar bölümünden, hangi trend hashtag’leri göreceğinizi kişiselleştirebilir, böylece gerçekten müşteriniz olma ihtimali olan insanlarla etkileşime girdiğinizden emin olabilirsiniz.

Marka hashtag’leri

Markanız için Instagram’da yarattığınız ya da keşfettiğiniz hashtag’leri Twitter’da da kullanabilirsiniz. Ayrıca, takipçilerinize her hafta bekleyecekleri bir özellik sunan hashtag’ler de oluşturabilirsiniz. Örneğin, #CumaSpesyalleri veya #CanlıMüzikGünü.

Sektörel hashtag’ler

Twitter’da, kullanıcıları sayfanıza çekmek için bir-iki adet sektörel hashtag kullanmak iyi bir yöntemdir. Ancak, kullanıcıların sizi bulmasını istediğiniz anahtar kelimeleri hashtag’siz kullanmanın da Twitter’da bir o kadar etkili olduğunu unutmayın.

Yerel hashtag’ler

Twitter’da yerel hashtag’ler kullanmak, bölgenizdeki kullanıcıların dikkatini çekmek açısından çok önemlidir. Birçok kullanıcı Twitter’ın arama çubuğunu Google’ın arama çubuğu gibi kullanır – örneğin arama çubuğuna “Antalya restoran” yazabilirler. Bu arama sonuçlarında görüntülenmek işletmeniz yararına olacağından siz de tweet’lerinizin hizmetlerinizin ya da ürünlerinizin ve bulunduğunuz bölgenin adını içerdiğinden emin olun: örneğin, #AntalyaRestoran ya da #restoran #Antalya.

Unutmayın, sizinki gibi küçük işletmeleri ya da girişimleri arayan sosyal medya kullanıcıların ilgisini çekmek için hashtag kullanıyorsunuz. Instagram’da ya da Twitter’da paylaşım yapmadan önce kitlenizin gönderilerinize nasıl tepki vermesini istediğinizi ve markanızı yeni insanların önüne çıkarmak için hangi hashtag’leri kullanabileceğinizi düşünün. Böylece hem yeni kullanıcıların hem de sadık takipçilerinizin gönderilerinizle etkileşime girmesine yardımcı olabilir, erişiminizi artırabilirsiniz.