Instagram’da takipçi kazanmak: İşletme hesabınız için ilk 1000 takipçi nasıl kazanılır?

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Shanna Fujii

İşletmenizin Instagram hesabını yeni açtıysanız, henüz çok fazla takipçiniz olmaması normal. Hesaplar ve kitleleri zamanla gelişir, evet, ama yine de Instagram’da takipçi kazanmak ve tabanınızı oluşturmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bu yazıda, Instagram işletme hesabınız için ilk 1000 takipçiyi nasıl kazanabileceğinize dair faydalı ipuçları paylaşacağız.

Instagram’da takipçi kazanmak için neler yapabilirsiniz?

İşte, işletmenizin Instagram takipçi tabanını oluşturmanıza yardımcı olacak 6 ipucu:

  1. Hesabınızın herkese açık olduğundan emin olun.
  2. Hashtag kullanın.
  3. Dikkat çekici görseller paylaşın.
  4. Çekiliş yapın.
  5. Etkileşim yaratın.
  6. Instagram İstatistikleri’ni inceleyin.

Instagram’da takipçi kazanmak için hazır mısınız? Hadi başlayalım.

1. Instagram’da takipçi kazanmak için hesabınızın herkese açık olduğundan emin olun

Bu oldukça bariz gelebilir ama Instagram’a cidden yeni giriş yapanlar için söylemekte fayda var: Hesabınızın herkese açık olduğundan, gizli hesap olmadığından emin olun. Ancak, bu yalnızca kişisel bir hesap kullanıyorsanız geçerli. Bir Instagram işletme hesabınız varsa, profiliniz otomatik olarak herkese açık hale getiriliyor.

Şu anda markanız için kişisel bir hesap kullanıyorsanız, hesap analizi gibi avantajlara erişebilmek için bir işletme hesabına geçmenizi öneririz.

Henüz geçiş yapmadıysanız ve işletmenizi kişisel bir hesap ile yürütüyorsanız, “açık hesap” seçeneğini aktif hale getirin. Bunu yapmak için profilinize gidin, Ayarlar sekmesinden Gizlilik bölümünü tıklayın. Hesap Gizliliği ayarlarında, Gizli Hesap seçeneğinin kapalı olduğundan emin olun.

instagram’da takipçi kazanmak gizli hesap ayarları

2. Hashtag kullanın

Çirkin bir görüntü ortaya çıkarsa da hashtag kullanmak, Instagram’da takipçi kazanmak için etkili bir yoldur. Hashtag’lerin takipçi çekme potansiyelinden tam anlamda faydalanabilmek için ilk ipucumuzu uyguladığınızdan da emin olun. Neden mi? Hesabınız gizliyse, fotoğraflarınız hashtag’lerin altında görülmez.

Hangi hashtag’lerin ürünlerinize uygun olduğunu araştırın, gönderilerinizi alakasız hashtag’ler ile doldurmayın.

Örneğin bir giyim işletmesiyseniz, sektörünüzle ilgili en çok kullanılan hashtag’leri bulmak için Google’da “en iyi giyim hashtagleri” diye bir arama yapın. Çok kullanılan hashtag’lerin yanı sıra, nispeten daha az kullanılanları da gönderilerinize ekleyin. Bir milyondan fazla kullanıcısı olan hashtag’ler, görünürlüğünüz açısından daha faydalı gibi gelse de, bunların rekabet oranı da yüksek olduğu için tam tersi bir etki yaratabilir.

3. İçerikleriniz görsel açıdan çekici olsun

Çok çeşitli hashtag’ler kullansanız bile, içerikleriniz iyi değilse insanlar sizi takip etmeyecektir. Instagram’da takipçi kazanmak için yayınladığınız içeriklerin kaliteli olmasına özen gösterin, zaman ve çaba harcayın. İster bir giyim firması olun, ister farklı malzemeli kurabiyeler satın, ürünlerinizin profesyonel fotoğraflarını çekmek için zaman ayırın. Böylece sosyal medyada tanıtım yapmak için yüksek kaliteli görsellerden oluşan bir fotoğraf galerisine sahip olursunuz.

Akıllı telefonunuzla çektiğiniz anlık görüntüler zaman zaman iyi olsa da, içerikleriniz görsel açıdan çekici olursa takipçileriniz hesabınızla bağlantıda kalmak için de daha istekli olurlar.

İşletmenizin Instagram’ında içerik paylaşırken, fotoğraflarınızdaki kişi ve markaları da etiketleyin. Fotoğrafçınızın Instagram hesabını da tüm fotoğraflarınızda etiketlediğinizden emin olun, özellikle de iyi bir takipçi kitlesi varsa… Böylece insanların Keşfet sekmesinde gösterilme şansınızı artırabilir ve Etiketli Fotoğraflar albümlerinde yer alabilirsiniz. Diğer hesaplar tarafından bulunabilmek için ne kadar fırsat yaratırsanız, o kadar iyidir!

4. Çekiliş yapın

Instagram’da takipçi kazanmak için hesabınızda bir çekiliş yapmayı deneyebilirsiniz. Bir veya iki ürünü ücretsiz vereceksiniz, evet, ama dikkatle düzenlenmiş kurallara bağlı bir çekiliş, takipçi sayınızı artırma konusunda çok işinize yarayabilir.

Hedefiniz Instagram’da takipçi kazanmak ise, çekilişin kurallarından birini “hesabınızı takip etmek” olarak belirlemeyi unutmayın.

Çoğu çekilişin görünürlüğü artırmak için “hesabımızı takip edin ve yorumlarda iki arkadaşınızı etiketleyin” gibi birden fazla kuralı vardır. İnsanların arkadaşlarını etiketlemeleri sağlayarak daha fazla kişiye ulaşabilir ve takipçi kazanma şansınızı artırabilirsiniz. Bazı çekilişlerde kullanıcıların birden fazla kez katılmalarına da izin veriliyor, kurallarınızda bunları açıkça belirttiğinizden emin olun.

5. Instagram’da takipçi kazanmak için etkileşim yaratın

“Size nasıl davranılmasını istiyorsanız siz de başkalarına öyle davranın” sözü, Instagram’da takipçi kazanmak için de geçerli. İnsanların işletme hesabınızla etkileşime geçmeleri için sizin de onların hesapları ile etkileşime geçmeniz gerekiyor. Hesabınızı yeni açtıysanız, günde 20-30 dakika ayırarak etkileşim yaratmak için takipçilerinizin yorumlarına yanıt verin, içeriklerini beğenin ve takip edilecek yeni hesaplar keşfedin.

İşin sırrı şu: Yorum yapın.

İstediğiniz kadar fotoğraf beğenebilirsiniz ama insanların fotoğraflarına ne kadar beğeni aldıklarını da düşünün. Beğeniler kronolojik olarak listelenir ve bir süre sonra diğerleri arasında kaybolur. Ancak yorumlar söz konusu olduğunda bildirimleriniz görünür kalır ve daha dikkat çekici olur. Diğer hesaplarla etkileşime girerken bu bilgiyi hatırlayın ve hesabınıza dikkat çekmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin.

instagram’da takipçi kazanmak instagram logosu el

6. Instagram İstatistikleri’ni inceleyin

Instagram’da bir işletme hesabınız varsa Instagram İstatistikleri’ne erişebilirsiniz. Profilinizin sağ üst köşesinde bulunan ve alt alta üç çizgiden oluşan ikona tıklayın. Burada İstatistikler sekmesini tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Instagram İstatistikleri çok ayrıntılı, derin bir analiz sağlamıyor, ancak takipçilerinizin sayısını ve davranışlarını öğrenmenize yardımcı olabilecek temel bilgiler içeriyor.

İstatistikler sayfanızda üç sekme bulunuyor: İçerik, Hareketler ve Hedef Kitle

Hedef Kitle, buradaki en yararlı sekmelerden biri. Size Instagram takipçilerinizin cinsiyeti, yaşı, konumu ve en aktif oldukları gün ve saatler gibi bilgileri sağlıyor. Hedef Kitle sayfasının en altında Takipçiler için bir bölüm bulunuyor ve içinde bulunduğunuz gün içinde takipçilerinizin online olduğu saatlerin bir çizelgesini gösteriyor.

Bu çizelgede haftanın günleri arasında geçiş yaparak takipçilerinizin yoğunlukla hangi saatler ve günlerde online olduğunu görebilirsiniz. Böylece gönderilerinizin görülme olasılığının en yüksek olduğu zamanları belirleyebilir ve paylaşımlarınızı ona göre yapabilirsiniz.

Instagram’da takipçi kazanmak üzerine son görüşler

İşletmenizin Instagram hesabı için ilk 1.000 takipçiye ulaşmak biraz zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olun! Düzenli olarak, hesabınıza en uygun zamanlarda, kaliteli içerik paylaşmaya devam edin. Hashtag’lerden yararlanmayı, diğer markaları ve kişileri etiketlemeyi, etkileşim kurmayı atlamayın ve bir çekiliş yapmayı düşünün. Bu adımlar, işletmenizin Instagram hesabının ivme kazanmasına yardımcı olacaktır.