İşletmeniz için nasıl daha fazla Twitter takipçisi kazanırsınız?

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 21 dk
Nile Flores

Sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda muhtemelen Twitter kullanıyorsunuzdur. Veya sosyal medyada yeniyseniz, Twitter kullanmayı düşünmüşsünüzdür. Twitter doğru kullanıldığında ürünlerinizi ve mesajlarınızı birçok kişiye ulaştırma potansiyeli olan bir platform. Ancak küçük işletme sahipleri, nasıl daha fazla Twitter takipçisi kazanacaklarını bilemiyor olabilirler.

Bu yazıda, Twitter hakkında biraz bilgi edinecek, işletmenizin neden Twitter’da olması gerektiğini, yapmamanız gereken bazı şeyleri ve işletmenizin için nasıl daha fazla Twitter takipçisi kazanabileceğinizi öğreneceksiniz.

İşletmeniz için nasıl daha fazla Twitter takipçisi kazanabilirsiniz?

Bu yazıda ele alacağımız konular tam olarak şöyle:

 • Twitter’a hızlı bir başlangıç.
 • Bir işletme olarak Twitter’da aktif olmanın faydaları.
 • Twitter bir sosyal pazarlama aracı olarak nasıl çalışır.
 • İşletmeniz için daha fazla Twitter takipçisi kazanmanın 25 yolu.
 • Twitter kitlesi oluşturmak için neler yapmamalısınız.

Hadi başlayalım.

Twitter’a hızlı bir başlangıç

Twitter takipçisi anasayfa

Twitter, bir mikroblog yapısı kullanarak veya platform üzerinde kısa mesajlar göndermenize olanak tanıyarak dünyanın dört bir yanındaki insanlarla bağlantı kurmanızı sağlayan bir sosyal ağ. Twitter’a katılmak ücretsiz ama aynı zamanda ürün, hizmet veya mesajların reklamını yapmak isteyen işletmeler için platform-içi bir reklam ağı da sunuyor.

Twitter 2006’dan beri hayatımızda ve kullanıcılara diğer kişileri, markaları ve işletmeleri gerçek zamanlı olarak takip etme olanağı sunuyor.

İlgili yazı: Twitter nasıl kullanılır: tweetler, etiketler ve çok daha fazlası

Bir işletme olarak Twitter’da aktif olmanın faydaları

2022 itibariyle Twitter’ın şu an 396,5 milyon kullanıcısı bulunuyor ve bu kullanıcıların 206 milyonu günlük olarak aktif. Başka bir ilginç istatistik de, giriş yapmadan her ay Twitter’ı ziyaret eden 500 milyondan fazla kullanıcı olduğunu gösteriyor.

Bu rakamlar en azından bazı müşterilerinizin potansiyel Twitter takipçisi olarak bu platformu kullandığını ve bunun sizin için bir şans olduğunu ortaya koyuyor. O zaman neden bağlantı kurmak için bunu bir fırsat olarak kullanmayasınız ki?

Tabii, Twitter’da reklam vermek için ödeme de yapabilirsiniz, ancak bu kadar kısa sürede çok sayıda insana ulaşabilmek harika bir şey!

Ayrıca, Twitter kullanıcı adınızın ve tweet’lerinizin Google’da aranabildiğini biliyor muydunuz? Bu, küçük işletme sahipleri için iyi bir destektir çünkü kişisel profiliniz ve Twitter’daki işletme profiliniz için daha dinamik bir arama sonucu bulunmasına yardımcı olur.

Twitter takipçisi Google araması

Henüz Twitter’da aktif değilseniz, umarım şimdi bu platform etrafında bir sosyal medya pazarlama planı yapmaya ve nasıl daha fazla Twitter takipçisi kazanacağınızı öğrenmeye ikna olmuşsunuzdur.

Twitter bir sosyal medya pazarlama aracı olarak nasıl çalışıyor?

Twitter’da satış ya da pazarlama yapmanın imkânsız olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Her zaman olmasa bile, insanları bir şeyler almaya, haber bültenlerinize abone olmaya ya da şirketinizle ilişki kurmaya yöneltecek 280 karakter uzunluğunda bir tweet atmanız mümkün.

Öne çıkmak ve hedef kitlenizin dikkatini çekmek için video, resim ve yazı kullanabilirsiniz.

Bu kadar insan sürekli olarak havuza bu kadar çok tweet eklerken, her dakika değişen haber kaynaklarında dikkat çekmek bazen en büyük zorluk olabiliyor. Neyse ki, tweet’leriniz ve hesabınız Twitter’ın arama fonksiyonu sayesinde bulunabiliyor. İnsanlar yer, etkinlik, konu, popüler hashtag’ler ve ilgi alanlarıyla alakalı her konu temelinde arama yapıyor. Bu, birilerinin (ki onlara potansiyel Twitter takipçisi de diyebiliriz) sizin sunduğunuz şeyleri arıyor olabileceği anlamına geliyor.

Aklınızdaki konularla ilgili tweet atmaya başlamadan önce, strateji geliştirmeye biraz zaman ayırın. Hedef kitleniz ve işletmenizle ilgili ilgi alanları hakkında bilgi edinin. Sonra Twitter için bir pazarlama planı oluşturun (100 tweet atmak ve önünüze geleni eklemek bir plan değil, zaman israfıdır).

Daha fazla Twitter takipçisi kazanmak için 25 öneri

Artık Twitter hakkında biraz daha bilgi edindiğinize ve işletmeniz için neden önemli olduğunu öğrendiğinize göre, daha fazla Twitter takipçisi kazanmak için hazırladığımız önerilere geçebiliriz.

 1. Düzenli olarak tweet atın.
 2. İnsanların kullandığı trend, anahtar kelime ve hashtag’leri kullanın.
 3. Hedef kitlenizi bulun ve insanları takip edin.
 4. İşletmenizin ne yaptığını açıkça belirten iyi bir profil hazırlayın.
 5. İnsanlarla iletişime geçin.
 6. Mesajınızı birkaç farklı şekilde yazın ve göndermek için zamanlayın.
 7. Satış yapmadan önce yardım etmenin ve değer katmanın yollarını bulun.
 8. Twitter kullanıcı adınız, web sitenizde görünür olsun.
 9. Blog okuyucularınızdan sizi Twitter’da takip etmelerini isteyin.
 10. Blog yazılarınıza sosyal paylaşım düğmeleri de ekleyin.
 11. Başka sitelerde konuk yazarlık yapıyorsanız, profilinize Twitter kullanıcı adınızı da ekleyin.
 12. Tweet atmak için en doğru zamanı bulun.
 13. Twitter kullanıcı adınızı pazarlama materyallerinize ekleyin.
 14. Tweet’lerinizde görsel kullanın.
 15. Başka kullanıcıların ve medya kaynaklarının içeriklerini retweet edin (yeniden paylaşın).
 16. Sizin alanınızla ilgili influencer’lar bulun, Twitter’da takip edin ve onlarla iletişim kurun.
 17. İşletmenizin konumunu Twitter profilinize ekleyin.
 18. Diğer sosyal platformlardaki takipçilerinizi sizi Twitter’da takip etmeleri için teşvik edin.
 19. Twitter sohbetlerine katılın.
 20. Etkinliklerle ilgili sohbetlere katılın.
 21. Twitter listeleri oluşturun.
 22. Soru sorun veya anket yapın.
 23. Kısa videolar paylaşın.
 24. Kişisel bir Twitter kullanıcı adınız olsun.
 25. Twitter kullanıcıları bulmanıza yardım edecek bazı sosyal araçlar kullanın.

İşletmeniz için nasıl daha fazla Twitter takipçisi kazanacağınızı öğrenmek, bir gecede sıfırdan milyonlara ulaşacağınız anlamına gelmiyor. Bu, zaman alacak. Uğraşmanız ve araştırma yapmanız gerekiyor. Bunları yapmak sizin için kolay değilse, markanızın büyümesi için bir sosyal medyacı ile çalışabilirsiniz.

Eğer yola tek başınıza çıkacaksanız Twitter hesabınızla kendiniz ilgilenecekseniz, varlığınızı artırmak ve Twitter’ı bir pazarlama aracı olarak kullanmak için bazı önerilerimiz şöyle:

1. Düzenli olarak tweet atın

İnsanlar aktif olan insanları takip eder. Twitter’da ne kadar çok ilginç şey paylaşırsanız, insanlar profilinizi o kadar sık ziyaret eder (ve Tweet’lerinizi paylaşır). Bu da Twitter takipçisi edinme şansınızı artırır.

Tam olarak hangi içerikleri paylaşmanız gerektiğini bilmiyorsanız, sektörünüzdeki ilgili içerikleri araştırıp onları paylaşabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf ve videolar ile kendi içeriklerinizi de oluşturmaya özen gösterin.

Sektörünüzle veya işletmenizin nişiyle ilgili bloglar bulun ve bunları otomatik olarak Twitter gönderilerinizde paylaşmak üzere planlayın.

Kendiniz tweet atmaya zaman bulamıyorsanız, çalışanlarınızdan birini bu iş için görevlendirebilir veya bir sanal asistan bulmayı düşünebilirsiniz.

2. İnsanların kullandığı trend, anahtar kelime ve hashtag’leri kullanın

Twitter trendleri konusunda dikkatli olun. Trende ve sizin buna nasıl tepki verdiğinize bağlı olarak, yaptıklarınız ters tepebilir. Trendleri dikkatle seçin ve yorumlarınızın spam gibi değil, zevkli görünmesini sağlayın. ‘Trending topic’lerle, yani o anda popüler olan başlıklarla ilgili aktif olarak yorum yapan kişilerle etkileşime girmek, etkileşim kurmak açısından daha iyi olabilir, ancak kiminle sohbet başlatacağınızı seçerken yine zeki davranın.

3. Twitter takipçisi kazanmak için hedef kitlenizi bulun ve insanları takip edin

İnsanları takip etmelisiniz ama rastgele herkesi değil. Hedef kitlenizin içinde söylemek istediklerinizle gerçekten ilgilenebilecek kişileri takip edin.

Örneğin, çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar satan bir işletmeyseniz, hedef kitleniz büyük olasılıkla ebeveynler olacaktır.

Twitter’ın arama özelliği belirli konuşmaları takip etmenize yardımcı olabilir.

Twitter’da belirli sohbetleri dinlemeyi sağlayan bir arama kutusu var. Belirli bir grup arıyorsanız, onların kullanabileceği bir kelime ya da ifade ile arama yapabilirsiniz. Twitter, o konuyla ilgili konuşanların bir listesini gösteriyor; siz de ya sohbete katılabilir ve bu kitleyle iletişim kurabilirsiniz ya da onları takip edebilirsiniz. Ya da gelecekteki pazarlama kampanyaları için bu kişileri bir listeye ekleyebilirsiniz.

Normal arama terimlerinin yanı sıra hashtag terimlerini de arayabilirsiniz. Belirli bir hashtag kullanan tüm tweet’ler aynı gruba dahil edilir, böylece o konu hakkında yorum yapan tüm kişileri bulmak kolay olur.

İlgili yazı: Hashtag nasıl kullanılır? Instagram ve Twitter için ipuçları 

4. İşletmenizin ne yaptığını açıkça belirten iyi bir profil hazırlayın

Bir ilgi alanı ya da lokasyonu hedeflemeye çalışıyorsanız, profilinizin bunu yansıtması gerekiyor. İnsanlar kim olduğunuzu ve neden onlara hitap ettiğinizi bilmiyorlarsa, sizi takip etmelerini sağlamak gerçekten zor olacaktır.

Twitter bir profil oluşturmak için sadece 160 karakter kullanmanıza izin veriyor. Bu size çok fazla şey anlatmak için alan bırakmasa da net bir profil oluşturabilmeniz için yeterli.

Ayrıca, markanız veya işletmeniz size dayanıyorsa profilinize yüzünüzü eklemeyi de atlamayın. Profesyonel bir profil istiyorsanız, arkadaşlarınızla eğlenirken çektiğiniz bir selfie’yi değil profesyonelliğinizi yansıtan bir fotoğrafınızı paylaştığınızdan emin olun.

5. Twitter takipçisi kazanmak için insanlarla iletişime geçin

Twitter’ın varlığının BÜYÜK bölümü bu. Her sosyal ağ gibi Twitter’ın da amacı iletişim kurmak.

Sürekli satış yapmaya çalışmayın.

Onun yerine değerli bağlantılar kurmaya ve bilgi alışverişi yapmaya odaklanın. Bunların sonucunda satış da elde ederseniz, harika!

6. Mesajınızı birkaç farklı şekilde yazın ve göndermek için zamanlayın

Pazarlama dünyasında 7 kuralı olarak bilinen bir kural var; buna göre tüketicilerin bir mesaj üzerine eyleme geçmeleri için o mesajı en az 7 kere duymaları gerekiyor. Bu eylem bir şey satın almak, abone olmak, içeriğinizi paylaşmak hatta sizinle etkileşime girmek bile olabilir.

Twitter içerikleri gerçek zamanlı olduklarından, bazen mesajınızı bir kere söylemek binlerce ses arasında kaybolmasına neden olabilir. Bu sebeple mesajınızı içeren birkaç tweet oluşturmak ve onları belirli aralıklarla paylaşılacak şekilde zamanlamak yararınıza olabilir.

Örneğin, işletmeniz eskimeyen blog içerikleri ya da bilgiler üretiyorsa bu içerikleri zaman içinde tekrar kullanabilirsiniz. Böylece 10 sene önce yazılmış bir blog yazısı hâlâ yeni bir tweet için içerik oluşturabilir.

7. Satış yapmadan önce müşterilerinize yardım etmenin ve değer katmanın yollarını bulun

Pazarlamada, Pareto ilkesi olarak da bilinen 80-20 kuralı vardır. Pazarlama açısından bu, sosyal kanallarınızda paylaştığınız içeriklerin yüzde 80’inin promosyon amaçlı olmaması anlamına geliyor. Yani paylaşımlarınızın sadece yüzde 20’si promosyon amaçlı içeriklerden oluşmalı.

Tabii ki bir işletmesiniz ve Twitter profiliniz de bunu açıkça belirtiyor, ancak kullanıcılar işletmenizin Twitter takipçisi olduklarında tweet’lerinizin onların haber kaynağına düşeceğini unutmayın. İnsanları sürekli satış odaklı içeriklere boğarsanız spam olarak algılanabilirsiniz.

Promosyon yapmadığınız yüzde 80’lik kısıma gelince bunların yararlı, eğlenceli ve müşterilerinize değer katan içerikler olduğundan emin olun. Bu, işletmenizle etkileşim kurmak isteyen insanları çekmenize yardımcı olacaktır.

8. Twitter kullanıcı adınız, web sitenizde görünür olsun

Twitter’daysanız, buradaki hesabınızı web sitenize eklemelisiniz. Twitter linkini blogunuzun kenar çubuğuna, iletişim sayfasına, ön sayfaya ya da hakkında sayfasına eklemeyi deneyin.

Ancak spotları akıllıca seçin, çünkü bunun gereğinden fazla görünmesini istemezsiniz.

9. Twitter takipçisi kazanmak için blog okuyucularınızdan sizi Twitter’da takip etmelerini isteyin

Bir blog yazısı yazdığınızda bazen insanlara makaleye ulaşmaları için blogdaki yorum bölümü dışında başka bir yol sunmak isteyebilirsiniz. Arada okuyucuları sizi Twitter’da (ya da başka bir sosyal ağda) takip etmeye ve makaleyi retweet’lemeye teşvik edin. Bu, para ödemeden kendinizi tanıtmanıza yardımcı olur.

10. Blog yazılarınıza sosyal paylaşım düğmeleri de ekleyin

twitter takipçisi paylaşma düğmesi

İşletmenizin Twitter hesabı ve blogu varsa, yazılarınıza Twitter paylaşım düğmesi de içeren sosyal paylaşım simgeleri eklemeyi düşünün. Böylece içeriklerinizi paylaşmak isteyen kullanıcıların işini kolaylaştırabilirsiniz.

İşletmenizin web sitesi ve blogu için içerik yönetim sistemi olarak WordPress kullanıyorsanız, Sassy Social Share gibi bir sosyal paylaşım eklentisi yükleyebilir ve tweet’leri yazınızın bağlantısını, başlığını ve Twitter kullanıcı adınızı içerecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

Uzman tavsiyesi: Sosyal paylaşım düğmelerini yazıların hem başına hem de sonuna ekleyin. Böylece yazınızın paylaşılma olasılığını artırabilirsiniz. Yazıyla birlikte kayan bir paylaşım çubuğu güzel olsa da, tüm cihazlar için ideal olmayabilir.

11. Başka sitelerde konuk yazarlık yapıyorsanız, profilinize Twitter kullanıcı adınızı da ekleyin

Başka sitelerde konuk yazarlık yapıyorsanız, harika! Konuk yazarlık, sizin daha fazla kişinin karşısına çıkma ihtimalinizi artırır. Bu nedenle mümkünse konuk yazarlık yaptığınız sitelerde de profilinize Twitter kullanıcı adınızı ekleyin.

12. Tweet atmak için en doğru zamanı bulun

Hedef kitlenizin yaşadığı yer Twitter’da genellikle aktif oldukları zamanları da yansıtıyor. Bu bilgilere Twitter İstatistikleri’nden ulaşabilirsiniz. Buffer, kendi araştırmalarından derledikleri, tweet atmak için en uygun zamanların hangileri olduğuna dair bir makale yayınladı. Bulguları özetle şöyle:

 • Sabahın erken saatlerinde insanların tweet’lerinize tıklama olasılıkları daha yüksek. Yani takipçileriniz ile yazılarınızın bağlantıları paylaşıyorsanız sabah saatlerini tercih edin.
 • Akşam saatleri, insanların favori veya retweet yapma olasılıklarının daha yüksek olduğu zamanlar.

13. Twitter takipçisi kazanmak için kullanıcı adınızı pazarlama materyallerinize ekleyin

Gazete, dergi, reklam panoları ve broşür gibi yerlerde reklam yapıyorsanız, bunlara da Twitter kullanıcı adınızı ekleyin.

Ayrıca, işletmenizin kartviziti varsa, Twitter kullanıcı adınızın orada da bulunması gerekiyor. Böylece kullanıcılara web sitenizi ziyaret etmeye ek olarak işletmenizle bağlantı kuracakları başka bir mecra da sunmuş olursunuz. Tabii bu web siteniz önemsiz demek olmuyor, web sitenizi de KESİNLİKLE tüm materyallerinize eklemelisiniz.

14. Tweet’lerinizde görsel kullanın

Görseller kısa ve ilgi çekicidir. Paylaştığınız görseller komik, bilgilendirici veya eğlendirici olabilir. Bu kullanıcıların içeriklerinizi görmesini ve işletmenizin Twitter takipçisi olup olmamaya karar vermelerini hızlandırır.

Ayrıca, görselli tweet’ler daha fazla etkileşim alır.

15. Başka kullanıcıların ve medya kaynaklarının içeriklerin retweet edin (yeniden paylaşın)

Paylaşacak kendinize ait içerikler olabilir ancak takipçileriniz sadece tek bir kişinin içeriklerini görmekten sıkılabilirler.

Başkalarının içeriklerini paylaşmak gerçekten değerlidir ve bilinirliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, Twitter hesabınızda nişinizdeki diğer kişilerden içerikler paylaşırsanız, erişiminizi artırmaya yardımcı olabilecek kişilerin de dikkatini çekersiniz.

16. Sizin alanınızla ilgili influencer’lar bulun, Twitter’da takip edin ve onlarla iletişim kurun

Sektörünüzde sözü geçen ve adı bilinen insanları bulmak için çaba harcayın. Sonra onları Twitter’da takip edin ve etkileşime geçin.

Hatta daha iyisini yapıp Twitter’da ne gibi içerikler yayınladıklarını ve nasıl etkileşime geçtiklerini gözlemleyin. Topluluk tarafından güvenilen insanlardan çok şey öğrenebilirsiniz.

Ek olarak, bu insanlarla ortaklıklar kurabilir ve işinize fayda sağlayabilecek fırsatlardan haberdar olabilirsiniz.

17. İşletmenizin konumunu Twitter profilinize ekleyin

Profilinize işletmenizin konumunu eklemek çok faydalıdır çünkü yerel işletmelerden alışveriş yapmak isteyen insanların sizi kolaylıkla bulabilmesini sağlar. Ayrıca, bir işletme sahibi olarak, mesajlarınızı daha fazla kişiye ulaştırmanıza yardımcı olabilecek yerel influencer’lar bulmak için de konum özelliğini kullanabilirsiniz.

18. Diğer sosyal platformlardaki takipçilerinizi işletmenizin Twitter takipçisi de olmaları için teşvik edin

Muhtemelen Facebook, Instagram veya Pinterest gibi diğer sosyal ağlarda da bulunuyorsunuz. Tüm kanallarınızda tamamen aynı içerikleri paylaşmak pek akıllıca olmasa da, sosyal hesaplarınızı çapraz tanıtım yapmak için kullanmayı es geçmeyin.

Bazı insanlar bir platformu değil başka bir platformu kullanmayı tercih ederler (Facebook yerine Instagram gibi), bu yüzden onların sizi istedikleri platformda bulmalarını mümkün olduğunca kolaylaştırın.

19. Twitter sohbetlerine katılın

papağanlar

Twitter sohbetleri, üzerine odaklanılan konularla ilgilenen kişilerin dikkatini çekmek için tartışmaları yönlendirme konusunda kullanışlı bir alandır. Örneğin, #Blogchat her Pazar günü bloggerlar için düzenleniyor. Birçok kişinin ve bazen de özel konukların katıldığı bu sohbetlerde genelde önceden belirlenmiş bir konu ele alınıyor.

Kendiniz bir Twitter sohbeti düzenlemeyi tercih ederseniz, influencer’ları davet edip soru-cevap seansı ayarlayabilirsiniz. Böylece ister müşterilerinize ister yeni bir işletme sahibi olarak sektör hakkında bilgi edinmek isteyenlere sohbetleriniz ile değer sağlayabilirsiniz.

20. Twitter takipçisi kazanmak için etkinliklerle ilgili sohbetlere katılın

Etkinliklerle ilgili sohbetlere katılmak, Twitter takipçisi edinmek ve daha görünür olmak açısından işletmeniz için oldukça faydalı olabilir. #BlogHer16 ve #Inbound16 gibi bazı etkinlikler, önemli bilgilerle doluydu.

Bu etkinliklere katılmamış olsanız da, sohbete dahil olabilir ve insanların tweet’lediği içerikleri paylaşabilirsiniz. Bunu yapmak, kaynağınızda işinizle ilgili içeriğin oluşmasına yardım eder ve aktif görünmenizi sağlar. Ayrıca etkinliğe katılan kişiler sizin sohbete katıldığınızı görür ve özellikle de onların içeriğini retweet’lediğinizde sizi takip etme olasılıkları artar.

21. Twitter listeleri oluşturun

Twitter’da ulaşmak istediğiniz kişilerin bir listesini yapın. Bu kullanıcılarla iletişim kurmaya, onları takip etmeye ve onlara da sizi takip etmeleri için bir neden vermeye odaklanın.

Listenizi düzenli olarak güncellemeye de dikkat edin çünkü bu özellikle bir pazarlama kampanyası yürütürken ve geri bildirim için belirli kişilere ulaşmak istediğinizde geri dönüp bakmanız açısından kolaylık sağlar.

Twitter birden fazla liste yönetmenize de izin veriyor, bu sayede odakları farklı olan listeler de hazırlayabilirsiniz. Örneğin işletmenizle ilgili konferanslar, işletmenizinkine benzer ilgi alanlarına sahip olan influencer’lar veya işletmenizle en çok etkileşime geçen insanlar gibi farklı listeler oluşturabilirsiniz.

22. Soru sorun veya anket yapın

İnsanların etkileşim kurmasını sağlamanın en iyi yolu onlara soru sormak veya bir anket yapmaktır. Bu anketler pazarlama amacıyla veya sadece eğlence olsun diye yapılabilir.

23. Twitter takipçisi kazanmak için kısa videolar paylaşın

Kısa videolar doğru yapıldıklarında oldukça etkili olabilirler. Bunun için büyük büyük bir prodüksiyon yapmanıza gerek yok. Hatta videolar her zaman müzik bile içermeyebilirler. Videolarınızda kısaca bir ürününüzü tanıtabilir, ilginç bir alıntı paylaşabilir veya bir konferanstaki standınızı paylaşabilirsiniz. Sadece videolarınızın ne olursa olsun eğlenceli olmasına özen gösterin.

24. Kişisel bir Twitter kullanıcı adınız olsun

İşletmenizin hesabı kişisel bir hesap değildir. Onu işletmenizin bir parçası olarak düşünün ve kişisel kullanımınız için ayrı bir Twitter hesabı açın. Kendi kişisel nedenleriniz için kullandığınız ton, işletmenizin iletmesini istediğiniz tona uymayabilir.

Tabii kişisel hesabınızı da ara sıra işletmenizin tanıtımını yapmak için de kullanabilirsiniz.

Ancak bir birey olarak işiniz dışında da ilgi alanlarına sahipsinizdir, bu yüzden ayrı bir Twitter hesabınızın olması iyi olur.

25. Twitter kullanıcıları bulmanıza yardım edecek bazı sosyal araçlar kullanın

Daha fazla Twitter takipçisi bulmak fazlalıklara yol açabilir, bu nedenle üçüncü taraf hizmetler bazı hesapları elemeye yardım edebilir. Aşağıdaki araçlar aktif olan kişileri bulmanıza yardım eder. Bu araçlar Twitter kullanıcılarını kategori ve ilgi alanına göre ayırır:

Bu hizmetlere katılmak ücretsizdir, ancak size daha da faydalı bilgiler sağlayabilecek bazı premium veya ücretli özelliklere sahip olabilirler.

Twitter takipçisi kazanmak için neler yapılmaz?

Bu yazıda işletmeniz için Twitter takipçisi kazanmanıza yardımcı olabilecek pek çok ipucuna yer verdik. Ama neler yapmamanız gerektiğini bilmek de bir o kadar önemlidir.

 • Takipçi satın almayın.
 • İşletmeniz hakkında konuşmak için özel mesajlar (direct message) atmayın.
 • Her şeyi tweet’lemeyin.

Takipçi satın almayın

Bu çok büyük bir yanlış. Takipçi satın alıyorsanız, YAPMAYIN! Buna değmez.

Size gerçek kullanıcılar verdiklerini öne sürebilirler, ama bu hesaplar genelde gerçek kişilere ait değildir. Çoğu gerçek gibi görünen ve otomatik tweet’ler atan sahte hesaplardır. Genelde gizli amaçları vardır ve kendinize ait organik bir takipçi kitlesine sahip olmanız çok daha iyidir.

İşletmeniz hakkında konuşmak için insanlara özel mesajlar göndermeyin

Bunu kimin başlattığını kimse bilmiyor, ama biri işletmenizin Twitter takipçisi diye ona özel mesaj göndermeyin. Takipçilerinizin kendi istedikleri şekillerde size gelmesine izin verin.

Sizi takip etmeleri sizinle zaten ilgilendiklerini gösteriyor. Etkileşimde bulundukları mesajlar haber kaynağınızdaki tweet’leriniz olmalıdır. Bunlar dışında özel soruları ya da sorunları varsa size kendileri mesaj atabilirler.

Her şeyi tweet’lemeyin

Belki işinizle hiç alakalı olmayan bir konsere gittiniz ve bunun hakkında konuşmak istiyorsunuz. İşletmenizin Twitter hesabında bu konu hakkında tweet atmalı mısınız? Kesinlikle hayır!

İşletmenizin sosyal hesaplarında kişisel gönderiler paylaşmayın.

Twitter’da sadece işletmenize özel bir ton oluşturmalısınız. Komik ve eğlenceli olmakta bir sakınca yoktur ama kişisel olarak kendinizi filtreleyemiyorsanız işletmenizin Twitter varlığı için farklı bir tonu tercih etmek yararınıza olabilir.

Twitter takipçisi kazanmak üzerine son görüşler

İşte tüm olay bu. Artık Twitter hakkında genel bir bilginiz var, Twitter takipçisi kazanmanıza yardımcı olacak ipuçlarını ve neler yapmamanız gerektiğini de biliyorsunuz. İşletmeniz için nasıl daha fazla Twitter takipçisi kazanacağınıza dair bu önerileri yerine getirirseniz, değerli bir takipçi kitlesine sahip olabilirsiniz. İyi şanslar!

Editörün notu: Sosyal medya profillerinize entegre olacak bir web sitesi mi istiyorsunuz? GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi’ne bir göz atın.