Sevgililer Günü için bu dört öneriyi değerlendirin, etkileşiminizi artırın

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Selina Bieber

Yılbaşı, yıldönümleri, doğum günleri ve Sevgililer Günü gibi özel günlerde hediye almayı son dakikaya bırakan çok fazla insan olduğunu biliyor muydunuz? Hatta belki siz de onlardan birisiniz. Mastercard’ın açıkladığı veriler, Sevgililer Günü hediyesini son dakika alanların sayısında yüzde 30, online alışverişi tercih edenlerin sayısında ise son 3 yılda yüzde 57 artış olduğunu ortaya koyuyor. Param’ın geçen sene açıkladığı veriler ise 2021 yılında Sevgililer Günü döneminde yapılan online harcamaların önceki senenin aynı dönemine kıyasla 7 kat arttığını gösteriyor. Mağazalardan alışveriş yapanların dahi öncesinde online araştırma yaparak ürün ve fiyat karşılaştırdığını göz önünde bulundurursak, bu yıl da Sevgililer Günü online trafiğinin artacağını söyleyebiliriz.

Küçük işletmeler ve girişimciler de Sevgililer Günü yaklaşırken dijital pazarlamaya odaklanıp, birtakım düzenlemeler yaparak müşterileriyle daha fazla etkileşim kurabilir, satışlarını artırabilirler. “Benim kalpli, ayıcıklı ürünlerim yok!” bahanesini kesinlikle kabul etmiyoruz. Evet, Sevgililer Günü dendiğinde insanların aklına genellikle çikolata, çiçek ve kalp şeklinde ürünler geliyor. Bu ürünler Sevgililer Günü’nü en iyi şekilde temsil ediyor olsa da, Sevgililer Günü’nün aynı zamanda hediye alışverişinin gerçekleştiği bir gün olduğunu ve ‘mükemmel hediye’nin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini unutmamamız gerekiyor. Bu da Sevgililer Günü’nün küçük işletmelerin ürün ve hizmetlerini dijital platformlarda pazarlaması için avantajlı bir dönem olduğu anlamına geliyor.

Bu doğrultuda küçük işletmeler de sevdiklerine hediye alacak olan geleneksel bir kitleyi hedefleyebildikleri gibi, Sevgililer Günü’ne karşı olan kişileri de hedefleyebilirler. Bu doğrultuda planlama yaparken size yardımcı olabilecek dört dijital pazarlama önerisi derledik.

Sevgililer Günü için dijital pazarlama önerileri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, “Benim kalpli, ayıcıklı ürünlerim yok” bahanesini kabul etmiyoruz. Mesela, kendinizi temel alarak fikir yürütün: Sevdiğiniz kişi çiçek ve çikolatanın yanında şık bir dolma kalem gördüğünde çok mutlu olabilir. Belki uzun süredir aklında olan bir hobiye başlamak için çizim seti almaya niyetlidir ya da uzun süredir boks derslerine yazılacaktır ama bir türlü fırsatı olmamıştır. Belki en sevdiği kitabın ilk basımını arıyordur veya üstünde Batman olan her ürünü topluyordur. Sonuçta sevgilinizi en iyi siz tanıyorsunuz, değil mi? Sevgililer Günü için klişe hediyelerin ötesine geçerek, gerçekten sevdiğiniz kişinin zevklerine, ilgi alanlarına hitap eden değişik bir hediye bulabilirsiniz.

Yani, ne tür bir ürün veya hizmet sunduğunuzdan bağımsız olarak size de Sevgililer Günü gibi özel günlere yönelik dijital pazarlama aktivitelerinden fayda elde edebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olmak için derlediğimiz dijital pazarlama önerilerimiz şöyle:

  1. E-posta pazarlama konusunda akıllı davranın
  2. Son dakikada alışveriş yapanları hedefleyin
  3. Sanal aşkı yayarken sosyal medya ve influencer’ları kullanın
  4. Mağaza içi alışverişlerin de dijitalden etkilendiğini unutmayın

Şimdi hepsine daha yakından bakalım.

1. E-posta pazarlama konusunda akıllı davranın

Gönderdiğiniz e-postaların “konu” kısmı müşterilerinizle etkileşim kurmak açısından kritik önem taşıyor. Kime seslendiğinizden emin olmanız ve kendileriyle neden iletişime geçtiğinizi belirtmeniz gerek. “Romantizm,” “aşk” gibi veya “anti Sevgililer Günü parti fikirleri” ve “anti Sevgililer Günü oyun kartları” gibi anahtar kelimeleri kullanmanız, belirlediğiniz hedef kitlenize onlara özel, dikkatlerini çekecek mesajlarla ulaşmanızı sağlayabilir. Ürünlerinizin Sevgililer Günü ile alakası olmadığını düşünüp, müşterilerinize değerli içerik ve teklifler sunma fırsatını kaçırmayın. Ürün veya hizmetinizi özel bir şekilde konumlandırmanın yollarını düşünün; örneğin, müşterilerinizin sevgilisi, ailesi, arkadaşları ve hatta evcil hayvanları için her zaman kullanabilecekleri bir hediye önerisi sunabilirsiniz.

İlgili yazı: Sevgililer Günü’ne özel e-posta pazarlama önerileri 

2. Son dakikada alışveriş yapanları hedefleyin

İnsanların çoğu, tatil dönemlerinin bir hafta öncesine kadar planlama yapmaya başlamıyor. Bu, Sevgililer Günü gibi özel günler için de geçerli. Buna ek olarak, başta da belirttiğimiz gibi, çoğu kişi hediye almayı son dakikaya bırakıyor. Bu nedenle promosyonlarınızı tatil dönemleri ve özel günler yaklaşırken biraz daha artırmaya dikkat edin. Ayrıca unutmayın; hediye alacak olan erkekler, kadınlara oranla iki kat daha fazla harcama yapıyor; bunu dikkate alarak Sevgililer Günü pazarlama çalışmalarınız kapsamında onları da hedefleyin. Erkekler aynı zamanda ağırlıklı olarak son dakikada alışveriş yapıyor ve bu da dijital pazarlama faaliyetlerinizde onları hedeflemeniz için daha fazla fırsat sunuyor.

3. Sevgililer Günü için sanal aşkı yayarken sosyal medya ve influencer’ları kullanın

sevgililer günü laptop kullanan kızlar

Sosyal medya ve influencer’lar, insanların satın alma kararlarını etkiliyor. Araştırmalar, sosyal medya meraklısı kadınların satın alma kararlarının güvendikleri bir blogger’dan etkilendiğini gösteriyor. Online alışveriş yapan insanların çoğunluğu satın alma kararı vermeden önce online yorumları inceliyor ve büyük bir kısım ise sosyal medya referanslarına göre karar vermeye meyilli. Ürünlerinizin internette daha görünür olmasını sağlamanın yollarından biri, uygun vlogger ve blogger’ların onlara yer vermesini sağlamak olabilir. Hedef kitlenizi tanıyan influencer’lar, ürün ve hizmetlerinizi pazarlamak konusunda size yardımcı olabilir.

4. Mağaza içi alışverişler de dijitalden etkileniyor

Alışveriş yapan gençlerin çoğu bir mağazadan alışveriş yapmadan önce online araştırma yapıyor. Alışveriş yapanların büyük bir kısmı mağazaya oranla, online dükkanlardan daha uygun fiyata alışveriş yapabileceklerini düşünüyor. Bunları da göz önünde bulundurarak, bu Sevgililer Günü’nde deneyebileceğiniz diğer dijital pazarlama faaliyetleri şöyle:

  • Hızlı, ücretsiz kargo sunun
  • Hediye çeklerinde kampanya yapın
  • Ürünlerinizi, özel insanlar için ideal hediyeler olarak konumlandırın
  • Sosyal medyada daha sık paylaşım yapın ve bu gönderimlerinizi reklam olarak da verin
  • Instagram ve Pinterest gibi platformda hediye önerileri paylaşın
  • Öne çıkan ürünlerinizin yer aldığı bir hediye sepeti için çekiliş yapın

İnanıyoruz ki bir işletme her ne satarsa satsın, Sevgililer Günü’nde onu almak isteyecek birileri vardır. Bunu demişken, Sevgililer Günü denince ilk akla gelen ürünleri satan işletmeleri de seviyoruz ve sizin için de önerilerimiz var: Sosyal medya pazarlaması: Çiçekçiler ve kuyumcular için Sevgililer Günü pazarlama önerileri 

İlgili yazı: Dijital pazarlama trendleri 2020’de KOBİ’lere ne gibi avantajlar sağlayacak?