Kârlılığınıza zarar vermeden nasıl ücretsiz kargo fırsatları sunabilirsiniz?

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Eric Rosenberg

İşletmenizin, rekabet oranı yüksek e-ticaret ortamında öne çıkmasını istiyorsanız gönderilerinizi ücretsiz sağlamayı düşünebilirsiniz. Fiyat değişiklikleri, ortaklıklar ve promosyonlar, kârlılığınıza zarar vermeden ücretsiz kargo seçeneği sunmanın yollarından sadece birkaçı. Özellikle COVID-19’un hayatımızla birlikte alışveriş alışkanlıklarımızda da getirdiği değişiklikler göz önüne alınırsa, satışlarınızı artırmak için ne gibi teklifler sunabileceğinizi düşünmeniz önemli. Ücretsiz kargo da sunabileceğiniz cazip tekliflerden biri… Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Gönderim ücretini taban fiyatınıza ekleyerek ücretsiz kargo sunun

Bazı satıcılar kredi kartı ile yapılan alışverişlerde kart ücretini de ekleseler de çoğu işletme kredi kartı işlemlerini iş yapmanın bir maliyeti olarak kabul eder. Her satışın yüzde 2’si ile 3’ü arasında değişen bu işlem ücretleri, online işletmeler için kaçınılmaz bir maliyettir.

COVID-19’un alışveriş alışkanlıklarına getirdiği büyük değişimlerden sonra, işletmelerin kargo gönderim maliyetlerini de aynı şekilde ele alması gerekiyor. Artık telefonunuzdaki uygulamadan sayısız ürün sipariş edebileceğiniz ve aynı gün evinize ulaşmasını talep edebileceğiniz bir ekonomide yaşıyoruz.

Kârınızdan ödün vermeden ücretsiz kargo sunmanın en kolay yolu, kargo maliyetini ürün maliyetinize eklemektir.

Ücretsiz kargo sunan diğer işletmeler de tam olarak bunu yapıyor. Örneğin 50 TL’lik bir ürün satıyorsanız ve kargolama ücreti 7 TL ise, ürünü 57 TL olarak fiyatlandırabilir ve ücretsiz gönderim sunabilirsiniz.

ücretsiz kargo posta kutusu

Üçüncü taraf bir kargo hizmeti kullanın

Birçok e-ticaret işletmesi, gönderim yapmak için üçüncü taraf bir hizmet kullanmayı da tercih edebiliyor. Bu, siparişlerin gönderim ve paketleme işlemlerinin sizin adınıza yapılması için bir şirkete sabit bir ücret ödemeniz anlamına geliyor. Bunu yapmanın iki popüler yolu bulunuyor:

1. Klasik bir dropshipping hizmeti kullanmak

Dropshipping (ya da stoksuz satış) ile mağaza envanterinizi üçüncü taraf bir depoya gönderiyorsunuz. Onlar da tüm siparişlerin paketlenme ve gönderimini sizin adınıza gerçekleştirerek nakliye aşamasında zaman ve emekten tasarruf etmenizi sağlıyor. Bu ücretsiz bir hizmet olmasa da, dropshipping yapanların sizden daha avantajlı kargolama tariflerine ulaşabileceklerini aklınızda bulundurmanızda fayda var. Satışlarınızda ücretsiz kargo teklif ederken kâr marjınızı korumak için bu hizmetin maliyetini de satış fiyatına dahil etmeyi düşünebilirsiniz.

2. Üçüncü taraf bir platform kullanmak

Bu platformların en popüleri, ürünlerinizi Amazon’un deposuna gönderdiğiniz ve Amazon.com üzerinden satış yaparken Prime ile ücretsiz kargo sunduğunuz Fulfillment by Amazon’dur. Diğer seçeneklerde olduğu gibi bu hizmetin maliyetini de ürün fiyatınıza dahil edebilirsiniz. Ancak bu maliyetlerin birikerek artabileceğinin ve işletmenizin gönderim gibi önemli bir kısmını başka bir şirketin platformuna bağlamanın riskli olabileceğinin de farkında olmanız önemli.

Müşterilerinize farklı kargo seçenekleri sunun

Müşteriler de harcamalarını kontrol etmeyi sever. Onlara farklı kargo seçenekleri sunarak, ürünlerini nasıl alacaklarına kendilerinin karar vermelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin standart gönderimi ücretsiz olarak sunabilir ve hızlandırılmış gönderim tercih eden müşterilerin bunun için daha fazla ödeme yapmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Ücretsiz kargo sunarken kâr marjınızı korumak için standart gönderim maliyetini ürün fiyatına dahil etmeniz gerekecek. Ancak seçeneklerinizi çoğaltarak müşterilerinize istedikleri ve ihtiyaç duydukları ürünlere daha hızlı erişme fırsatı da sağlamış olacaksınız. İnsanların düzenli olarak acil bir şekilde ihtiyaç duydukları ürünler için hızlı gönderim seçeneğinin bulunması, hızlı hizmet için bu ücreti ödemeye istekli müşterileri de kazanmanıza yardımcı olabilir.

Farklı kargo şirketlerini değerlendirin

Müşterilerinize ücretsiz kargo sunabilmek için fiyatlandırma planı yaparken, mümkün olduğunca tasarruf edebilmek için farklı kargo şirketlerini değerlendirdiğinizden emin olun. Örneğin PTT ile en iyi fiyat teklifini aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz ancak Yurtiçi, Aras ya da MNG gibi şirketlerin de tekliflerini değerlendirmeyi atlamayın.

Ayrıca HepsiJET gibi nispeten yeni hizmetleri ya da toplu indirim sunan online ve self-servis gönderim araçlarını değerlendirmeyi de düşünün. Türkiye’de gönderim yapan birkaç ana kargo şirketi olsa da kendinizi bu listeyle sınırlandırmanız gerektiğini düşünmeyin.

Belirli bir miktar alışveriş yapanlara ücretsiz kargo sunun

Ücretsiz kargo sunmak için minimum sipariş miktarı belirlemek, riski yönetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca bu yöntem insanları tekliften yararlanmak için sepetlerine normalde alacaklarından daha fazla ürün eklemeye de teşvik eder. Bu, çoğu büyük perakendecinin izlediği bir kargo politikasıdır.

Örneğin birçok online mağaza 100 lira ve üstü alışveriş yapanlara ücretsiz kargo fırsatı sunuyor. Bu miktarı ürünlerin maliyetine göre gönderim maliyetini dengelemek için istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Satışlarınız için belirlediğiniz standart bir marj varsa, kârlılığınıza zarar vermeden müşterilerinize ücretsiz kargo fırsatı sunmak için ihtiyacınız olan minimum sipariş fiyatını böylece hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Ücretsiz kargo promosyonlarını test edin

Fiyatlarınızı değiştirmekten veya ücretsiz kargo fırsatı sunmaktan çekiniyorsanız, öncelikle işe birkaç promosyon ürünü belirleyip bunları test ederek başlayın ve kısa bir süre sonra sonuçları karşılaştırın. Bu testi tamamladığınızda ücretsiz gönderim sunmakla ilgili karar vermek için ihtiyacınız olan verilere sahip olacaksınız.

İyi sonuçlar elde etmek için uygulayabileceğiniz testlerden bazıları şöyle:

  • Yalnızca belirli ürünler için ücretsiz kargo fırsatı sunun ve sonrasında bu ürünlerin satışlarında artış olup olmadığını bakın. Birbirine benzer iki ürünün birini ücretsiz gönderim fırsatına dahil edip diğerini etmeyerek ve daha sonra satışlarını karşılaştırarak sunduğunuz fırsatın satışlarınızı nasıl etkilediğini belirleyebilirsiniz.
  • Özel bir promosyon etkinliği süresince ücretsiz kargo fırsatı sunun. Etkinliğin süresini test yapmanıza yetecek kadar uzun tuttuğunuzdan emin olun.

Kargo maliyetlerinin satışlarınızı etkilemesine izin vermeyin

Ücretsiz kargo sunma konusunda tereddütte kalmış olabilirsiniz, ancak neredeyse tüm rakiplerinizin COVID-19’un başından beri bu ve benzer teklifler sunduğunu unutmayın. Modern işletme sahipleri ve yöneticileri, müşterilere talep ettikleri ücretsiz kargo fırsatlarını sunarken kârlılıklarını korumaya devam edebilmek için maliyetlerini tam olarak anlamaya ve doğru fiyat ve satış stratejisini belirlemeye zaman ayırıyor.