Küçük işletmelerin Ramazan için hazırlık yapmasına yardımcı olacak 5 ipucu

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Selina Bieber

Bu coğrafyada yaşıyorsanız takvime bakmadan da rahatça bileceğiniz gibi Ramazan ayının başlamasına çok az kaldı. Bu ay, bazı sektörler için zorlayıcı olurken bazıları için de oldukça cömert geçebiliyor. Ancak ne olursa olsun tüm işletmeler yılın bu zamanından mümkün olan en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyor. Bu yazıda işletmenizin başarılı bir Ramazan geçirmesine yardımcı olacak araçlara ve ipuçlarına değineceğiz.

Küçük işletmelerin Ramazan hazırlığı yapmasına yardımcı olacak 5 ipucu

 1. Bütünsel bir sosyal medya stratejisi planlayın
 2. Kampanyalar oluşturmayı düşünün
 3. Yardım etkinliklerine katılın
 4. Özel fırsatlar sunun
 5. E-posta pazarlama ile müşterilerinizle bağlantı kurun

Şimdi hepsine daha yakından bakalım.

1. Ramazan için bütünsel bir sosyal medya stratejisi hazırlayın

Araştırmalar, uzun süren oruç saatlerinde zamanın geçmesine yardımcı olduğu için Ramazan’da sosyal medya kullanımının arttığını gösteriyor. Genellikle her ölçekten işletme de bu artıştan faydalanabilmek için Ramazan özelinde bir sosyal medya stratejisi hazırlıyor.

Facebook kullanımı yüzde 5 artarken, YouTube’da ortalama görüntülenme süresi yüzde 11 artış gösteriyor ve yorumlar yüzde 57 artıyor.

Sosyal medya stratejiniz için uygulayabileceğiniz ipuçlarımız şöyle:

 • Gönderi zamanlarınızı gözden geçirin: Ramazan’ın kutlandığı ülkelerde sosyal medya kullanımı sabah 3-5 arası ve akşam 7 saatlerinde zirveye çıkıyor. Bu trafikten faydalanmak için sosyal medya gönderilerinizi yoğun saatlere ayarladığınızdan emin olun.
 • Sosyal medya mesajlarınızı günün zamanına uygun olarak belirleyin: Sosyal medya içeriklerinizi gönderi zamanına göre düzenleyin. İftar öncesi paylaştığınız mesajların sahur vaktinde paylaştığınız mesajlardan farklı olması gerekiyor.
 • Tüm aktivitelerinizi tek bir platform ile sınırlamayın: Sosyal medya içeriklerinizi planlarken Instagram, Facebook ya da Twitter gibi tek bir platformla sınırlı kalmayın. Kullanıcılar genellikle farklı platformlar arasında geçiş yaparak zaman geçiriyorlar. Bu nedenle içeriklerinizi birden fazla platforma uygun olacak şekilde düzenleyin ve potansiyel müşterilerin önüne çıkma fırsatını kaçırmayın.
 • Trendleri takip edin: Ay boyunca sosyal medyada nelerin trend olduğunu takip edin. Trendler ve gündemdeki konular bir çırpıda değişebilir. İnsanların neyle ilgilendiğini bilmek ve her zaman güncel kalmak için Twitter’da trend olan hashtag’leri takip edebilir veya Google Trends ile trend konuların ve aramaların ne olduğunu kontrol edebilirsiniz.

2. Ramazan özelinde kampanyalar oluşturmayı düşünün

Ramazan’da sadece yaratıcı ve ilgi çekici değil, ayın ruhunu yansıtan ve kişisel bir his uyandıran kampanyalar oluşturmak önemli. Ramazan’ın manevi ve sosyal değerleri öne çıkaran ve bağ kurulan bir ay olduğunu unutmayın ve kampanyalarınız için hayırseverlik, misafirperverlik, bağlılık ve nezaket gibi değerleri göz önünde bulundurun.

İşte alakalı kampanyalar oluşturmanıza yardımcı olacak birkaç fikir:

 • Özel bir YouTube kampanyası oluşturun: Yerel markaların yanı sıra Coca-Cola gibi uluslararası markalar, ürünleri yerine Ramazan ruhunu öne çıkaran YouTube kampanyalarının faydasını görüyor. Siz de geleneksel reklam anlayışının dışına çıkıp Ramazan’ın değerlerini marka değerlerinizle birleştirmeyi ve bu doğrultuda bir YouTube kampanyası oluşturmayı deneyebilirsiniz. İnsanların genellikle duygulara hitap eden ve kişisel içeriklerle daha çok ilgilendiğini ve etkileşime girdiğini aklınızda bulundurun.
 • Tarifler ve Kendin Yap içeriklerine önem verin: İftar ve sahur zamanları ile birlikte yemek Ramazan’ın büyük bir bölümünü oluşturduğundan bu dönemde tarif içeriklerine olan ilgi de artıyor. Ancak tarif deyince kendinizi yemekle sınırlamak zorunda da değilsiniz. İşletmenizin faaliyet gösterdiği alanı düşünün ve kitlenize bu ay özelinde ne gibi içerikler sunabileceğinizi belirleyin.
 • Mobili göz önünde bulundurun: Google’ın verilerine göre Ramazan’daki aramaların yüzde 60’ı mobil cihazlardan yapılıyor ve bu diğer aylardaki ortalama mobil paydan yüzde 5 daha fazla. Bu da demek oluyor ki, bir kampanya hazırlarken öncelikle mobil kullanıcıları düşünmelisiniz. İçeriğinizin ve hazırlayacağınız landing page’in (varış sayfası) mobil uyumlu olmasına dikkat edin.
 • Influencer marketing yapmayı düşünün: Bu ayda erişiminizi artırmak içeriklerinizi daha fazla insanın önüne çıkarmak için influencer statüsündeki kişilerle iş birliği yapmayı da deneyebilirsiniz. İşletmenizin alanıyla ilgili mikro-influencer’lar ile çalışmak, size ilgi gösterebilecek kitleleri daha iyi hedefleyebilmenizi sağlamanın yanı sıra daha bütçe-dostu bir yaklaşım da olabilir.

Bu ay boyunca insanların markalarla yaptıkları organik etkileşimlerin oranı artıyor. Diğer zamanlara kıyasla daha uygun maliyetli ve etkili olacağından, Ramazan’da online kampanyalar oluşturmayı düşünün.

3. Yardım etkinliklerine ve girişimlerine katılın

Ramazan, insanlara yardım eli uzatmak için mükemmel bir zaman. Cömertlik, fedakarlık ve hayırseverlik ayın temel değerleri arasında ve işletmenizin Ramazan’daki mesajlarının da bunlarla uyumlu olması önemli.

Ramazan’da gönüllülük ve bağışlar da artıyor. İşletmenizin bu değerlere önem verdiğini göstermek için farklı yollar deneyebilirsiniz. Örneğin satışlarınızın bir kısmını bağışlayabilir, ekibinizle bir hayır kurumunda bir günlüğüne gönüllü çalışabilir ya da özel ürünler hazırlayıp satışlarını belirli bir amaç için bağışlayabilirsiniz. Bu çalışmalarınızı sosyal medya içerikleriniz ile duyurabilir hatta bir blog yazısı ile bile paylaşabilirsiniz.

4. Özel indirimler ve fırsatlar sunun

Ramazan ve bayram zamanı artan alışveriş hacminden faydalanmak, web sitesi satışlarınızı artırmaya yardımcı olabilir. Bunun için belirli ürünlerde Ramazan’a özel fırsatlar sunmayı ya da kuponlar oluşturmayı düşünebilirsiniz. Bayram için bir hediye rehberi oluşturabilir ve teşvik için belirli satın alımların üzerine ekstra indirim fırsatları sunabilirsiniz.

5. E-posta pazarlama ile müşterilerinizle bağlantı kurun

Oxford Journals tarafından yayınlanan bir araştırma, Ramazan ayında sektörün gayri safi yurtiçi hasılasında bir düşüş yaşandığını, bunun nedeninin de insanların bu ay genellikle daha kısa saatler çalışması olduğunu belirtiyor. Ancak bu eğilime, daha fazla kullanıcı ve müşteri kazanmak isteyen girişimciler için bir fırsat sunan tüketim artışı eşlik ediyor. Bu nedenle Ramazan’ın işletmenizi kötü etkileyeceğini düşünüp karamsarlığa kapılmayın, aylık hedeflerinizi tutturamasanız da yeni kullanıcılar veya müşteriler kazanabilirsiniz.

E-posta pazarlama bu konuda büyük yardımcınız olabilir. Etkili bir e-posta pazarlama kampanyanızı müşteri sadakatinizi artırabilir ve mevcut müşterilerinizle bağlantıda kalmanızı sağlar. Sonuçta ister aileniz, arkadaşlarınız, komşularınız ile ister müşterileriniz ile olsun, bağlantıda kalmak ve bağ kurmak da Ramazan’ın kıymetli değerlerinden biri…

İlgili yazılar:

Ramazan, markalar arası bir pazarlama ve reklam yarışına dönebiliyor. Ancak ürün ve hizmetler yerine duygulara odaklanmak işletmeniz ve markanız için daha iyi bir dönüş sağlayabilir. Başarılı sonuçlar elde etmek isteyen işletmelerin, çok yönlü bir pazarlama stratejisine ihtiyaçları olduğunu unutmamak da önemli. Geçen yıl, birbirimizden uzakta olsak da birlikte olmanın vurgulandığı harika çalışmalara tanıklık ettik, bu yıl nelerle karşılaşacağımızı görmek için sabırsızlanıyoruz.