Twitter nasıl kullanılır: retweet, hashtag ve çok daha fazlası

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 7 dk
Ashley Grant

2006 senesinde kullanıcıların düşüncelerini belirli bir karakter sınırlaması ile paylaşabileceği yeni bir web sitesi hayatımıza girdi. Muhtemelen duymuşsunuzdur; şimdi sosyal medya denince akla ilk gelen isimlerden… Tabii ki Twitter’dan bahsediyorum! Twitter’ı seven de var, nefret eden de, ama işin garip tarafı 15 yıldır hayatımızda olmasına rağmen Twitter hala çoğu insanın kafasını karıştırabiliyor. Peki, Twitter nedir ve nasıl kullanılır? Gelin en temel adımlarıyla başlayalım.

Twitter nedir?

Twitter, insanların düşüncelerini 280 karakter ile sınırlı kalarak paylaştıkları, 2006 yılında hayata geçirilen bir Amerikan mikroblog ve sosyal medya platformu. Bu platforma kullanıcıları gönderi paylaşabilir, tweet atabilir, retweetleyebilir (başkalarının tweetlerini yeniden paylaşabilir), tweetleri beğenebilir ve doğrudan mesaj gönderebilirler.

Twitter nasıl kullanılır? Temel adımlar!

Twitter nasıl kullanılır sosyal medya

Twitter'da dilediğiniz her şeyi paylaşabilirsiniz; yediğiniz yemeği, nasıl hissettiğinizi, kiminle beraber olduğunuzu, siyasi görüşlerinizi vb. Her güncellemenizde, tweetleriniz canlı olarak yayınlanır (tabii eğer gizlilik ve güvenlik ayarlarından “Tweetlerimi korumaya al” seçeneğini seçmediyseniz). Eğer tweetleriniz koruma altındaysa, yalnızca izin verdiğiniz takipçiler tweetlerinizi görebilir ve cevap verebilir.

Twitter’a ilk giriş yaptığınızda, karşınıza en son atılan tweetlerin bir listesi gelir. Siz de kendi profilinizde kendi tweetlerinizi paylaşabilirsiniz. Twitter ana sayfanızda başkalarının tweetlerini görmek istiyorsanız, kendilerini takip etmeniz gerek. Aynı şekilde, başkaları da sizin tweetlerinizi ana sayfalarında görmek istiyorsa, sizi takip etmeliler. Konu başlıklarını aratarak takip etmediğiniz kişilerin tweetlerini bulup görüntüleyebilmeniz de mümkün, fakat kendisini takip etmediğiniz sürece, tweetleri ana sayfanıza düşmez.

Şimdi temel adımları attığınıza göre, işin biraz daha ayrıntılarına girebiliriz. Twitter nasıl kullanılır?

Editörün notu: GoDaddy Hazır Web Sitesi sayesinde web sitenizi direkt olarak Twitter veya diğer sosyal medya hesabınıza yalnızca bir kaç adımda bağlayabilirsiniz.

Twitter özellikleri nasıl kullanılır: Retweetler, Hashtagler, Direkt Mesajlar ve daha fazlası!

Twitter başkaları ile etkileşim kurarken yararlanabileceğiniz bir takım araçlara sahip, ama merak etmeyin; her şeyi açıklayacağız.

Tweet nedir?

Birine tweet atmak için, tweet’in içerisinde “@” sembolünü ve bu kişinin Twitter kullanıcı adını kullanmanız gerek. Twitter’ın da dediği gibi:

“@ işareti tweetlerde kullanıcı adlarını çağırmak için kullanılır: Merhaba @twitter!” İnsanlar sizin @kullanıcı adınızı tweetlerde sizden bahsetmek, profilinize mesaj veya link yollamak için kullanır.”

twitter nasıl kullanılır tweet nasıl atılır

Profesyonel bir tavsiye: Eğer “@twitter gelmiş geçmiş en iyi sosyal medya platformu!” diye bir tweet atarsanız, bu tweeti sadece @twitter’ı takip eden kişiler görebilir. Fakat eğer bu tweeti herkesin görmesini istiyorsanız, tweet içerisindeki @ sembolünün önüne her hangi bir şey yazın.

Örneğin; “Gelmiş geçmiş en güzel sosyal medya platformu kesinlikle @twitter” ve hatta “.@twitter en iyisi” bile yazabilirsiniz. Sadece bir nokta, herhangi bir karakter veya yazacağınız tüm cümleyi @ sembolünden önce yazmak, bu tweetin hem kendi takipçilerinize, hem de bahsettiğiniz kişinin takipçilerine görünmesini sağlar.

Twitter'dan mesaj atma  

Twitter nasıl kullanılır mobil

Twitter nasıl kullanılır deyince, akla direkt mesajlar da geliyor. Twitter’da direkt mesaj, sizi takip eden biri ile aranızda geçen özel konuşmalara denir. Takip etmediğiniz birine direkt mesaj atabilmeniz için, herkesin kendisine direkt mesaj atabilmesine izin vermiş olması veya daha önceden size direkt mesaj atmış olması gerekir.

Zaten doğru olan, sizi takip eden veya sizinle daha önceden iletişime geçmiş kişilere mesaj atmanızdır.

Direkt mesaj atmanızı gerektirecek durumlara gelince: biriyle bir konu hakkında konuşuyorsanız ve bu konuşmayı 140 karakter sınırı içerisinde devam ettiremiyorsanız veya müşteri hizmetleri ile ilgili bir durumla ilgilenmeniz gerekiyorsa, direkt mesaj yollayabilirsiniz.

Profesyonel bir tavsiye: Sunmuş olduğunuz hizmet ve ürünlerin tanıtımını yapmak için sürekli olarak DM kullanmaktan kaçının.

Eğer aynı mesajı birden fazla kişiye DM olarak gönderirseniz, spam olarak işaretlenebilirsiniz.

Hashtag nedir?

Hashtag, diyez (#) sembolünün ardından boşluk bırakılmadan gelen kelime ve ifadelere denir. Twitter konu başlıklarını ve anahtar kelimelerini bu şekilde belirtir ve tweetleri yazıldıkları etiketler ile gruplandırır. Böylelikle belirli etiketleri içeren tüm gönderiler beraberce görüntülenebilir ve kullanıcılar bu sayede ilgi duydukları konuları kolaylıkla takip edebilirler.

Bir konuyu “öne çıkanlar” arasında görürseniz, bu birçok insanın aynı hashtagi kullanarak tweet attığı anlamına gelir.

Örneğin, eğer Taylor Swift hakkında attığım tweetleri herkesin görmesini istiyorsam, bu tweeti #TaylorSwift hashtagi ile paylaşırım. Bu Twitter alemine, benim de pop yıldızı hakkında konuşan yüzlerce insan arasında yer aldığımı bildirir. Aslında, olası müşterilerinin neler hakkında tweet attıklarını görebilmek ve dolayısıyla ilgi alanlarını daha iyi anlayabilmek için işletmeler bazı hashtagleri takip eder.

hashtag işareti godaddy

Hashtagler bir konuşma başlatmak veya belirli bir konu hakkındaki düşüncelerinizi belirtmek için oldukça idealdir. Network grupları dışında Twitter, müşteriler veya olası müşteriler ile direkt olarak iletişim kurabilmek için işletmelerce de kullanılmaktadır.

İlgili yazı: Hashtag nasıl kullanılır? Instagram ve Twitter için ipuçları 

Retweet nedir?

Twitter nasıl kullanılır sorusunu yanıtlarken, Retweet özelliğini göz ardı edemeyiz. Retweet denilen şey, başka birinin paylaştığı bir tweeti alıp kendi takipçilerinizle paylaşmanıza denir. Twitterın da dediği gibi, “Haberleri ve yeni keşfettiğiniz ilginç hikâyeleri paylaşabilmeniz için mükemmel bir yöntem.” Aynı zamanda tweetin sahibine, söylediklerine saygı duyduğunuzu gösterir. Bazen bu hareketiniz, kendilerini sizi takip etmeye veya sizinle etkileşime geçmeye teşvik eder.

twitter nasıl kullanılır retweet godaddy

Profesyonel bir tavsiye: Diğer bloggerları desteklemek, sosyal medyada belirli bir etkiye sahip bireylerin dikkatini çekebilmek veya olası müşteriler ile konuşma başlatabilmek için retweeti kullanabilirsiniz.

Tweet silme

Twitter’da paylaştığınız tweetleri ve retweetleri bir süre sonra profilinizden kaldırmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için profilinize girin ve ardından silmek istediğiniz tweeti bulun. Silmek istediğiniz tweetin üstüne gelip üç nokta (…) simgesine tıklayın ve silme tuşuna tıklayarak işleminizi onaylayın. Unutmayın ki tweetinizi sildikten sonra bu işlemi geri alamazsınız. O yüzden silmek istediğiniz tweeti seçerken dikkatli olun.

tweet silme

Twitter, iletişim kurabilmenin en kolay yollarından biri

Twitter ile dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurabilmek oldukça kolay. Facebook’ta paylaşım yapabilmeniz için ya bir sayfayı beğenmeniz ya da bu kişi ile arkadaş olmanız gerekir, hatta o zaman bile duvarlarında paylaşım yapamayabilirsiniz. LinkedIn daha insanlarla konuşma başlatabilmeniz için bile direkt olarak bağlantı kurmanızı bekliyor. Öte yandan Twitter, herkes ile basitçe iletişim kurabilmenizi ve düşüncelerinizi tek bir tık ile paylaşabilmenizi sağlar. Birinin Twitter kullanıcı adını kullanarak, kendisine ulaşabilir, konuşma başlatabilir, hoşlarına giden şeyleri ve çok daha fazlasını kolayca öğrenebilirsiniz.