KOBİ’ler için sosyal medya pazarlaması: kesinlikle yapılmaması gerekenler

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 7 dk
Noah Plumb

Öncelikle baştan şunu söyleyip bir şeye açıklık getirmek istiyorum: GoDaddy’nin pazarlama yönetimini yaparken bir çok hata yaptım. Evet, yaptım. Ben işlerin başındayken; yanlış etiketler kullandık, İngilizce konuşmayan kitlelere İngilizce reklamlar gösterdik ve 5 ay önce çıkmış bir içeriğin reklamını yaptık. Kimse mükemmel değildir; biz de değiliz. Fakat hatalarımızdan dersler çıkardık ve sosyal medya pazarlaması konusunda kendimizi geliştirdik.

giphy_arrested_development_hata

Kimse size sosyal medya pazarlaması zor iş demek istemez.

Ama öyledir aslında. Yani deveye hendek atlatmak kadar zor olmasa bile, bayramın ilk günü kimin ailesine gidilecek sorusunun cevabı kadar zordur.

Doğrusunun nasıl bir şey olduğunu bilmeden, ‘doğru yaptığınızı’ düşünerek kendinizden emin olmak hiç kolay değildir.

İster işlerinizi büyütmek için sosyal medya pazarlama stratejilerini kullanmaya yeni başlamış olun, ister bu konuyla içli dışlı olun, bocalamanız kaçınılmaz. Asıl önemli olan; düştüğünüz zaman yerden kalkıp, üstünüzü başınızı silkeleyip, aynı hatayı yeniden yapmamak için elinizden gelenin en iyisini yapabilmek.

sosyal_medya_pazarlaması_hata

Sosyal medya pazarlaması hataları

Başlıkta belirtilmiş olduğumuz gibi, işte küçük işletmeler için sosyal medya pazarlamasında sık sık yapılan hatalar:

1. Asıl amacınızın ne olduğunu unutmayın.

Sosyal medya pazarlamasının tek bir amacı var: işletmenizi ayakta tutmak ve büyütmek. Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest’te yapacağınız her şey bu amaca hizmet etmeli, ve ölçümlenebilmeli.

Markanıza olan ilgiyi artırmayan, yeni müşteriler cezbetmenize yardımcı olmayan veya müşteri bağlılığı sağlamayan her şey, sizin için hem zaman hem de para kaybı olacaktır.

İnce eleyip sık dokuyun ve sizin için neyin önemli olduğuna karar verin, performansınızı ölçün ve sürekli arkanıza dönüp, ne kadar yol kaydetmişsiniz bir bakın. Sosyal medya, uzun vadede sonuç verir; arada bir yapmış olduğunuz yatırım ve kaydetmiş olduğunuz gelişime bakmak, sosyal medyanın uzun vadede size sağlayacağı getiri hakkında bir fikir verir.

Pro seviyesine geçin: Küçük işletmeler için sosyal medya pazarlamasında, hangi verileri takip etmenin önemli olduğunu araştırın. Kendinize bir yol çizin ve bu yola bağlı kalın.

2. Her an her yerde olmak zorunda değilsiniz.

İnsanlar size hem Facebook’ta, hem Instagram’da, hem Twitter’da, hem Youtube’da, hem Linkedin’de, hem de Google+’da, kısacası her yerde olmanız gerektiğini söyleyecektir. İşin aslı, her an her yerde olmanıza gerek yok. Kendinize, belirlemiş olduğunuz uzun vadeli sosyal medya pazarlama hedefleriniz ile örtüşecek; hem siz, hem de markanız için doğru olduğunu düşündüğünüz bir sosyal ağ seçin.

Pro seviyesine geçin: İşe Facebook ile başlayın. Bugünlerde herkesin bir Facebook hesabı var. Ayrıca işletmenizi temsil edebilmek, müşteri ve fanlarınız ile iletişim kurabilmek için en ideal araçlara sahip.

3. Markanızı göz ardı etmeyin.

Markalama üzerine: Yavru kedi fotoğrafları veya komik videolar paylaşma dürtünüze hakim olun. Bunun yerine, takipçilerinize hitap eden; işletmenizin ürün, hizmet ve tarzı ile ilgili kaliteli içerikler paylaşın.

Dümen kimin elinde unutmayın.

Moderasyon üzerine: Dümen kimin elinde unutmayın. Uygunsuz yorumları sürekli olarak yönetin ve evet, gerekli durumlarda kullanıcıları engelleyebilirsiniz. Trolleri beslemeyin, önemli sorulara uygun bir şekilde, güvenle ve şeffaf bir şekilde cevap verin. Hatta gerekirse konuşmalarınızı sanal ortamın dışına taşıyın.

Pro seviyesine geçin: Sosyal medya profillerinizden ve paylaşmış olduğunuz her bir gönderiden bir kaç adım uzaklasın. Profiliniz hitap ettiğiniz ve hitap etmediğiniz kitlelerin gözünden nasıl görünüyor bir bakın. Sizi sevenlerin, sevmeyenlerin, dostlarınızın, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin gözünden bakmaya çalışın.

4. Neden "Sosyal" medya denildiğini unutmayın

Gün içerisinde başınızdan Twitter’da paylaşmak istediğiniz bir sürü olay geçiyor, bunu çok iyi anlıyorum ama bir tweet atmadan önce, sakin olun ve derin bir nefes alın. İnsanlardan paylaştığınız şeyleri beğenip yorum yapmalarını beklemeden önce, onlara neler sunabilmişsiniz bir gözden geçirin. Faydalı veya değerli bilgi aktarabildiniz mi?

Pro seviyesine geçin: Sosyal medyadaki varlığınıza; şirketinizden, ürünlerinizden ve sizden bağımsız, başka şeyler ile ilgili konuşmaları dinleyerek ve bu konuşmalara katılarak başlayın. Birine yardım edin mesela. Yada birini tebrik edin. Bir başkasına destek olun. Bulunduğunuz ortamda daha rahat hissettiğinizde ve burada bir kaç bağlantı kurduğunuzda, reklamınızı yapmaya "başlama" hakkını elde edebilirsiniz. (Aşırıya kaçmadan tabii ki).

5. Her şeyinizi de otomatiğe almayın.

Aynı içeriği, sosyal ağlarınız veya IFTTT ve Hootsuite gibi üçüncül araçlar ile bir çok farklı platformda otomatik olarak paylaşabilirsiniz. Biz bu işleme “hesapları birbirine bağlama" diyoruz. Tabi bazı durumlarda bu "tembellik" anlamına geliyor ve hiç beklemediğiniz sonuçlar doğurabiliyor.

Spamliyormuşsunuz hissi verebilir. Eğer müşterileriniz sizi tüm sosyal medya profillerinizden takip ediyorsa, onlara sürekli olarak farklı platformlarda aynı içerikler ile ilgilenmeleri için baskı yapıyormuş hissi uyandırırsınız.

Yarım yamalak iş izlenimi verebilir. Twitter’da, tweetlerinize dikkat çekebilmek için başkalarına @mention atmanız gayet iyi bir fikir. Fakat, eğer bu tweetiniz otomatik olarak Facebook hesabınıza bağlı ise, bir platform için üretilmiş sözdizimini, hiç bir anlam ifade etmediği başka bir platformda kullanmış olursunuz. Sizce, daha gönderi yapmak için Facebook’a girmeye bile tenezzül etmediğinizi düşünen takipçileriniz, sizinle ne kadar etkileşime girmek ister ki?

Arkanızı toplamak daha zordur. Daha önce hiç yazım yanlışı yaptığınız oldu mu? Veya bir haberi zamanından önce paylaşıp sonradan pişman oldunuz mu? Bir tweeti gönderdikten hemen sonra silmek zor iş değil. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi, tüm sosyal medya hesaplarınıza bağlı bir tweeti silmek, çok daha uzun sürecektir.

Pro seviyesine geçin: İşleri ağırdan alın. Nicelikten ziyade nitelik önemli unutmayın. Sosyal medyada etkileşimde ve moderatörlükte zamanlama her ne kadar kritik olsa da, bir sonraki gönderi için arkanızdan atlı koşturmuyor.

6. İşletmenizi temsil etmek için kişisel Facebook Profilinizi kullanmayın.

sosyal medya pazarlaması kişisel facebook sayfası

Facebook Profilleri, sen ve ben gibi hizmet alan kullanıcılar için var. Facebook Sayfalar ise Profil ve Gruplardan farklı olarak gerçek kuruluşlar, işletmeler, markalar, ünlüler ve mekanlar için var. Yani işletmeniz için Facebook Profili oluşturmak büyük bir hata. Aynı zamanda, Facebook Profilinde edinebileceğiniz arkadaş sayınız limitli, oysaki Sayfalarda sınırsız “beğeni” yani takipçiniz olabilir.

Pro seviyesine geçin: Kendinize ve işletmenize yakışır bir Facebook Sayfası açın.

Ve son olarak, belki de listemizdeki yapmamanız gereken en önemli şeye gelince…

7. Kendinizi karşı tarafın yerine koymayı unutmayın.

Dikkat çekebilmek için herkesin ortasında alenen şikayette bulunmak en basiti ama küstahlığın da lüzumu yok. İşletmenize karşı benzer şekillerle gelmiş olan şikayetlere cevap vermek zorunda kalınca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.
Bu listeye dikkat ederek arkanızı toplamaya daha az zaman harcayarak, harikalar yaratmak için daha fazla zaman yaratabilirsiniz.

Belirtmiş olduğum tavsiyeler hakkında neler düşünüyorsunuz öğrenmek isterim.