Instagram Reels nedir ve nasıl kullanılır?

GenelKategori
Okuma süresi: 9 dk
Raisa Lynn

Haberi henüz duymadıysanız, geçtiğimiz sene Instagram artık bir fotoğraf paylaşma uygulaması olmadığını açıkladı. Yakın zamana kadar kare fotoğraf paylaşma uygulaması olarak bilinen şirket, Instagram Reels (Reels nedir konusuna birazdan değineceğiz) aracılığıyla sunulanlar gibi video içeriklere daha fazla odaklanmaya başlamak istediğini duyurdu.

“Instagram olarak her zaman deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak yeni özellikler oluşturmaya çalışıyoruz. Şu anda dört temel alana odaklanıyoruz: İçerik Üreticiler, Video, Alışveriş ve Mesajlaşma.” – Instagram CEO’su Adam Mosseri

Bu karar akla oldukça yatkın çünkü kısa, ilgi çekici videolar (aşırı hassas algoritmaların gösterdiği üzere) insanların ilgisini diğer tüm içeriklerden daha fazla canlı tutuyor. Öyle ki, video içerik kullanan pazarlamacıların yüzde 93’ü bunun pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası olduğunu söylüyor. Ayrıca, kullanıcıların video içerikleri arkadaşları ve aileleri ile paylaşma olasılığı, sosyal medya gönderileri, blog yazıları ve ürün sayfaları dahil olmak üzere diğer içerik türlerinden iki kat daha fazla.

Bu nedenle, Instagram Reels videoları yapma konusunda tereddüt ettiyseniz veya biraz cesaretlendirmeye ihtiyacınız varsa size yardımcı olmak için buradayız. Bu yazıda Instagram Reels nedir gibi temel bilgileri ele alacağız, işletmeniz ve markanız için ne tür içerikler oluşturabileceğiniz konusunda size bazı fikirler vereceğiz ve bunların arkasındaki verileri anlamanıza yardımcı olacağız.

Ama öncesinde Instagram Reels’ın neden pazarlama stratejinizin bir parçası olması gerektiğinden bahsedelim.

Instagram Reels nedir ve neden kullanmaya başlamalısınız?

instagram reels nedir telefonuyla video çeken kadın

Instagram Reels 2020’nin sonlarında kullanıma sunuldu ve popülaritesi artmaya devam etti. Reels, içerik üreticilerinin ana akım müzik ve kullanıcılar tarafından oluşturulan ses koleksiyonunu kullanarak kısa, ilgi çekici videolar üretmelerini ve paylaşmalarını sağlıyor.

Hız kontrolü, filtreler ve geçişler gibi daha gelişmiş düzenleme araçları sayesinde, kısa video kliplerini en fazla 30 saniyelik olacak şekilde Reels videolarına dönüştürebiliyorsunuz. Hem de bunların hepsini Instagram uygulaması içinden yapabiliyorsunuz. Bu video çekmek, düzenlemek ve çıktıları sosyal medyada paylaşmak için birden fazla uygulama ve ek ekipman kullanmak istemeyenler için harika bir özellik.

Reels’ın, platformun keşfetmeye değer faydalı bir özelliği olduğu bir gerçek. Metriklere gelirsek, Reels videoları doğrudan akışta paylaşılan videolardan yüzde 22 daha fazla etkileşim alıyor. IG Canlı Yayın ve Hikayeler’e ek olarak Instagram Reels, platformda fark edilmek ve potansiyel müşterilere ulaşmak için kullanabileceğiniz harika bir araç.

Instagram kullanıcılarının yaklaşık üçte ikisi 18-29 yaş grubu arasında ve 18-34 yaş aralığındakiler platformu en aktif kullanan grup. Bu, işletmelerin hedef kitleleri tarafından platformda keşfedilmeleri için bir dolu fırsatları olduğu anlamına geliyor. Instagram stratejinizin akılda kalmak ve rakiplerinizin önüne geçmek konusunda geliştirilmeye ihtiyacı varsa, Reels aradığınız çözüm olabilir.

Küçük işletmeler için Instagram Reels içeriği fikirleri

Instagram Reels nedir ve neden kullanmayı düşünmelisiniz sorularını cevapladığımıza göre artık içerik kısmına geçebiliriz. İşletmeniz Instagram’da aktifse ama henüz bir Reel paylaşmadıysanız, endişelenmeyin, başlamak için geç kalmadınız. Sizi takip etmeyen hesaplar, Keşfet sayfasında gezinirken içeriklerinizle karşılaşabilir, bu nedenle markaların hedef kitlelerinin bulunduğu yerlerde aktif olmaları önemlidir.

İlham eksikliğinin sizi durdurmasına izin vermeyin. İşte başlamanıza yardımcı olabilecek bazı basit ve etkili video fikirleri:

Eğitici içerikler paylaşın

Erişiminizi ve etkileşiminizi artırmanın en iyi yolu izleyicilerinize değer sağlamaktır. Yardımcı içerikler oluşturursanız, kullanıcıların bunları beğenme, arkadaşlarıyla paylaşma ve daha fazlasını görmek için sizi takip etme ihtimali daha yüksektir. Bu da sonuç olarak programın algoritmasına, içerikleriniz platformda başkalarına göstermeye değer olduğunu söyler.

Örneğin adım adım süreçleri göstererek egzersiz, yemek pişirme veya el işi videoları oluşturabilirsiniz.

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sergileyin

Sunduğunuz her ürün veya hizmete özel Reels videoları çekerek işletmenizi diğerlerinden ayıranın ne olduğunu vurgulayın. Bunun için ürünlerinizin en iyi şekilde nasıl kullanılacağına dair bir “nasıl yapılır” videosu çekebilir ya da müşterilerinizi yeni teklifleriniz hakkında bilgilendirebilirsiniz.

Orijinal içerikler oluşturun

Bunu söylemek her zaman yapmaktan daha kolay. Ama işe sahne arkası içerikleri, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler ve sık sorulan sorular tarzı içerikler gibi genellikle ilgi çeken içerikler hazırlayarak başlayabilirsiniz.

Ayrıca trend olmak veya viral olma potansiyeli yakalamak için de farklı yollar deneyebilirsiniz. Trend olan hashtag’leri, popüler ses kliplerini veya filtreleri kullanabilir ve bu öğelerle diğer videolar arasında keşfedilebilirsiniz.

Markanızı öne çıkarırken popüler bir trendden faydalanmak, Instagram Reels ile işinizi büyütmenin en hızlı (ancak en kolay değil) yollarından biridir.

Instagram Reels videolarınızı optimize etme yolları nedir?

instagram reels nedir mikrofon kayıt cihazı

Diğer sosyal medya platformlarında da olduğu gibi, içeriğinizin görülme olasılığını artırmak ve platformun algoritmasını memnun etmek için atabileceğiniz adımlar bulunuyor.

Örneğin TikTok için içerik oluşturan birçok kullanıcı, bu videoların aynılarını Reels olarak da yüklemeye başladı. Bu zamandan tasarruf sağlamak için mantıklı bir yöntem gibi görünüyor, değil mi? Ancak Instagram, başka uygulamalardan “geri dönüştürülen” içeriklerin kullanılmasını tavsiye etmemenin yanı sıra, bu videoların tanınmasını sağlamak ve platformda iyi performans göstermesini önlemek için algoritmasını güncelledi.

Bunu belirttiğimize göre, işte Reels videolarınızdan iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

  1. Başka bir yerde oluşturduğunuz videoları platforma yüklemek yerine videolarınızı Instagram içinde çekmeye (dikey olarak), düzenlemeye ve efekt eklemeye çalışın.
  2. Instagram’ın sizi içerikle alakalı bir algoritmaya eklemesini sağlamak için videolarınıza metin geçişleri, hashtag’ler, ses ve açıklayıcı altyazılar eklemeniz de önemli.
  3. Uygun yerlerde başka hesapları da tag’leyin. Aynı hashtag’lerde olduğu gibi, başka hesapları içeriklerinize dahil etmek daha fazla erişim elde etmenizi sağlayabilir.
  4. Videoya özel küçük resimler kullanın. Bunu yapmak kullanıcıların hesabınızda gezinirken izlemek istedikleri videoları bulmalarını kolaylaştıracaktır. Bu ayrıca videolarınıza markanızı dahil etmenin ve akışınızın uyumlu görünmesine yardımcı olmanın harika bir yoludur.
  5. Instagram Reels videolarınızı Hikayeler’inizde ve hatta akışınızda paylaşmak daha fazla insanın onları görmelerini sağlar. Videolarınızı Reels’da paylaştığınız gün diğer yerlerde de paylaşabilir ya da paylaşacak başka içeriklerinizin olmadığı başka bir güne saklayabilirsiniz.

Algoritmalar her gün değişiyor ve her zaman eskisinden daha iyi hale de gelmiyor. Mevcut trendler ve en iyi uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak için biraz araştırma yapmam uzun vadede çok işinize yarayacaktır.

Instagram Reels istatistiklerini anlamak

instagraçekim yapan vücut geliştirici

Son olarak, çabalarınızın karşılığını alıp almadığınızı bilmenin bir yoluna ihtiyacınız olacak.

Instagram, statik gönderileriniz ve videolarınızdaki İstatistikler sekmesine benzeyen ve Reels videolarınız ilgili detaylı bilgi veren özel bir sekme içeriyor. İşletme sahipleri Instagram Reels İstatistikler ile ulaşılan hesaplar, oynatmalar, beğeniler, yorumlar, kaydetmeler ve paylaşımlar gibi önemli metriklere ulaşabiliyor.

Reels videolarınıza ne tür hesaplara ulaştığınızı ve hedef kitlenizin ne tür içeriklerle en çok etkileşime geçtiğini bilmek, içeriğinizi hedef kitlenize daha iyi hitap edecek şekilde iyileştirmenize ve işletmenizi büyütmenize yardımcı olabilir.

Bu istatistikleri ölçmek, kitlenizle etkileşim kurmak için harcadığınız çabaların gerçekten işe yaradığından emin olmanın en iyi yoludur.

Metriklerinizin ortalama olarak nasıl seyrettiğine dair iyi bir fikriniz olduğunda, Reels videolarınızı paylaştığınız günün saati, içerik türü ve hashtag’lerle denemeler yapmayı deneyin.

Nasıl-yapılır videoları, çekim hataları ve kullanıcı tarafından oluşturulan daha fazla içerik gibi videolarla yeni kullanıcıların karşısına çıkmanın yollarını düşünün. Fazladan sosyal kanıt sağlamak için müşteri yorumlarını ve başarı hikayelerini paylaşmayı da düşünebilirsiniz.

Instagram Reels nedir üzerine son sözler

İçerik oluşturma listeme yeni bir öğe ekleme fikriyle şahsen ben de mücadele ettim. Ancak YouTube kanalımdaki videolardan birkaç eski kesintiyi Reelsa dönüştürmenin bile Instagram’daki etkileşimimi ve erişimimi artırmaya yardımcı olduğunu gördüm.

Sosyal medyanın yeni bir özelliğini kullanmak bazen göz korkutucu ve yorucu olabilir, ancak Reels, kısa videolar kullanarak sosyal medya varlığınızı geliştirmenin yeni ve eğlenceli bir yolu gibi görünüyor. Reels’a bir şans vermenizi ve hedef kitlenize ulaşmanız konusunda ne derece işe yaradığını test etmenizi öneriyorum. Kim bilir, belki de sosyal medya stratejinizin en sevdiğiniz yeni üyesi haline bile gelebilir.