Yeni e-posta aboneleri için sıcak bir karşılama sunmanın yolları

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 6 dk
Tom Rankin

Müşterilerinizin şirketiniz üzerindeki ilk izlenimleri, er ya da geç cüzdanlarını açıp açmayacakları konusunda oldukça etkilidir. İşe doğru adımla başlamanın yollarından biri de, e-posta haber bültenlerinden geçiyor. Ancak, alelade yazılmış bir hoş geldin maili, hem markanıza hem de abone oranlarınıza zarar verebilir. Yeni e-posta aboneleri için doğru bir karşılama hazırlamanın yolları da elbette var.

Bu işe biraz kendinizi adayarak ve sağduyu kullanarak iyi bir ilk izlenim yaratabilir ve işinizin önünü açabilirsiniz. İster çekingen olun, ister dışa dönük bir kişiliğiniz olsun, yeni e-posta aboneleri potansiyel müşterilere dönüştürmenizi sağlayacak bir hoş geldin maili atmak oldukça mümkün.

Bu yazımızda, öncelikle iyi bir ilk izlenim yaratmanın neden son derece önemli olduğunun üzerinde duracağız. Daha sonra, hoş geldin maillerinizi olabildiği en iyi şekilde gönderebilmeniz için tavsiyelerde bulunacağız. Haydi, işe koyulalım!

Hoş geldin mailleri ile e-posta aboneleri üzerinde iyi bir izlenim bırakabilmek neden önemlidir?

Hoş geldin e-postalarında iyi bir ilk izlenim yaratabilmek, kabaca markanızı ve felsefelerinizi kısa, öz ve dostane bir yaklaşımla tanıtabilmek demektir. Bunun önemi ise olukça açık: çok az insan görünürde huysuz kişilerle iş yapmak ister.

Dahası, sanal gülücüğünüzü kullanmanın birçok faydası var:

 • Müşterileriniz kendilerini değerli hissederler ve bu da onların ürün ve hizmetlerinizi olumlu bir tavırla incelemelerini sağlar.
 • Markanıza olan sadakati artırırsınız, daha çok müşteriyi elde tutarsınız.
 • Etkili bir hoş geldin maili, yeni abonelere vermeniz gereken ilgiyi azaltmanızı sağlar. Siz de böylelikle ilginizi, hizmetinizle ilgili diğer alanlara yöneltebilirsiniz.

Kısacası etkili bir hoş geldin e-postasının odak noktası, kâr payınızı yükseltebilmektir.

Ancak, hoş geldin maillerinizi para getiren bir kaynak olarak görmekten ziyade, müşterinin ilgisini çekmek için büyük bir fırsat olarak düşünün ve onlara neler sunduğunuzu gösterin.

Yeni e-posta aboneleri için sıcak karşılama yöntemleri

Hoş geldin maillerinizin etkili olup olmadığını anlayabilmek oldukça basit aslında. Maillerinizin beklenen veya istenilen durumda olup olmadığını anlayabilmeniz için izlemeniz gereken bazı basit ve mantıklı adımlar mevcut. Hoş geldin mailinizi hazırladıktan hemen sonra, aşağıda yer alan üç tüyo, mailinizin tam olarak işlevini gördüğünden emin olmanıza yardımcı olacak:

 1. Dizayn ve görsellerin doğru ve yerinde olduğundan emin olun.
 2. Yeni bir abone alır almaz, hemen harekete geçin.
 3. Aboneyi karşılayın ve kendinizi tanıtın.

Şimdi bu tüyolara ayrıntıları ile bir göz atalım.

1. Dizayn ve görsellerin doğru ve yerinde olduğundan emin olun.

Yeni müşteriler ile buluşmaya kısa paçalı pantolon ile giderseniz, sunduğunuz hizmetler ne olursa olsun, büyük ihtimalle eliniz boş dönersiniz. E-postalarınızda, markanıza uyan profesyonel görünümü yakalayabilmek aynı önemi teşkil eder.

Muhtemelen, hoş geldin e-postalarınızın nasıl görünmesi gerektiğine dair kendi fikirleriniz vardır, özellikle de bir tasarımcıysanız. Fakat denenmiş ve test edilmiş tasarımları kullanmak başlangıç için oldukça verimli olabilir.

İçeriğinize gelince, öncelikle AIDA gibi klasik bir format izlemenizi öneririz. Ancak, abone rakamlarınızdan geribildirim toplamaya başlayınca, sonuçlara bağlı olarak içeriğiniz ile oynayabilirsiniz. Bunun için başvurabileceğiniz 6+1 modeli ve 4Ps metodu gibi birçok alternatif tasarım var. Bunlardan kolayca işinize yarayan bir tasarım bulabilir ve hemen işe koyulabilirsiniz.

2. Yeni bir abone alır almaz, hemen harekete geçin.

Kendinize bir hayat arkadaşı ararken, sizinle iletişime geçen taliplerinizi cevapsız bırakırsanız sonsuza dek yalnız kalırsınız. Aynı şey e-posta aboneleri için de geçerlidir.

Yeni bir abone elde eder etmez iletişim kurmanın iki önemli faydası var: abonenin aklında kalırsınız ve işletmenize karşı göstermiş oldukları ilk ilgide harekete geçmiş olursunuz. Yeni e-posta aboneleri karşıladığınızda, ilgiyi devamlı kılmak başarının anahtarlarındandır.

Neyse ki, bu tüyoyu uygulamak oldukça basit: Sadece otomatik yanıt sisteminizi, listeye yeni biri eklenir eklenmez e-posta göndermek üzere ayarlamanız yeterli.

Aynı zamanda, unutmayın ki nasıl abone olduklarına bağlı olarak aboneleriniz ile zaman kaybetmeden iletişime geçmek her zaman doğru adım olamayabilir. Örneğin, kendileri ile şahsen tanışmışsanız, hoş geldin mailini bir veya iki gün geciktirmek, hizmetlerinize olan ilgiyi yeniden canlandırır ve kendilerini sizi aramak için teşvik eder.

e-posta aboneleri gönderim

3. Aboneyi karşılayın ve kendinizi tanıtın.

Gerçek hayatta olduğu gibi, insanlar ile az etkileşim kurmak, iş dünyasında kötü itibara sebep olabilir. Mesafeli bir tutum da, müşterileri daha sosyal alternatifler aramaya itebilir.

E-postalarınızda cana yakın bir tavır takınmanın faydaları, gerçek hayat ile nerdeyse aynıdır: insanlar üzerinde, iş yapmak için kaygılı biri yerine, ilgili ve dost canlısı biri olduğunuz izlenimini bırakırsınız.

Hoş geldin e-postanız, kim olduğunuzu ve işletmenizin müşterileriniz için neler sağlayabileceğini sunabilmeniz için bir fırsat tanır. Tabii ancak onların ilgisini çekebilirseniz.

Neyse ki, e-posta sosyalliğinizi artırabilmek oldukça basit:

 • E-posta gövdesinde okuyucuyu sıcak bir tavırla karşılayın; özellikle konu başlığında.
 • Hem “Gelen:” kısmını, hem de e-posta gövdesini müşterinin ismini kullanarak kişiselleştirin (bu bilgiyi sakladıysanız tabii)
 • Okuyucuyu, e-postalarınızın kendilerine neler katacağı konusunda bilgilendirin. Bunu yazışmalarınızın “Oturduğun yerde rahat mısın?” kısmı olarak düşünebilirsiniz.

Bu kapsamda, yüz yüze olan iletişiminizi hoş geldin maillerinize taşıyabilmek başarıyı getirir.

Sonuç olarak:

Her ne kadar zamanla iletişim tavrımız gittikçe daha az kişisel ögelere sahip olsa da, bu durum web dünyasında çalışan profesyoneller olarak sorumluluklarınızdan kaytarmanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında, sosyal olmanız yeni işler bağlamanızı bile sağlar, dahası otomatik yanıt maillerini her seferinde iyi bir ilk izlenim bırakabilmek için kullanabilirsiniz.

E-postası aboneleri için hazırlanacak hoş geldin maillerine yönelik 3 tüyoya yeniden bir göz atalım:

 1. Dizayn ve görsellerin doğru ve yerinde olduğundan emin olun.
 2. Yeni bir abone alır almaz, hemen harekete geçin.
 3. Aboneyi karşılayın ve kendinizi tanıtın.

Bu kadar basit! Şimdi hemen işe koyulun ve işletmenizi ilerletmek için yeni abonelerinize sıcak bir hoş geldin deyin!

Kullanılan Ürünler