Bayram yaklaşırken uygulanması gereken pazarlama stratejisi önerileri

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Selina Bieber

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bayram dönemleri işletmelerin satışlarını artırması için çok önemli zamanlar. Eğer bayrama özel bir pazarlama stratejisi planlamak için çok zamanınız kalmadıysa acele etmeyin. Bu işletmeniz için verimsiz zaman ve kaynak kullanımı anlamına gelebilir. Bir pazarlama stratejisinin sonuç verebilmesi adına test ve analiz için zaman gereklidir. Erken planlamanın avantajlarından yararlanmak için bir sonraki bayram için şimdiden hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Bayram için pazarlama stratejisi önerileri

Bayram dönemleri için pazarlama stratejisi planlarken küçük işletmelerin göz önünde bulundurması gereken unsurlar arasında artan web sitesi trafiği, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), sosyal medya, tanıtıcı içerikler, mevcut ve potansiyel müşterilerle iletişime geçilmesi için e posta pazarlama listesi bulunuyor.

Şimdi bu unsurlara biraz daha yakından bakalım…

1. Web sitenizi bayramda artacak trafik için hazırlayın

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) 2020 verileri, pandeminin de etkisiyle bayram öncesi alışverişlerde e-ticarette önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 75’lik bir artış gerçekleştiğini gösteriyor. Bu nedenle, bayrama doğru artan trafikte ziyaretçilerinize mümkün olan en hızlı ve pürüzsüz web sitesi deneyimini sunabilmek için yüklenme testleri yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Ancak her şeyden önce web sitenizdeki bilgilerin güncel olduğundan emin olmalısınız. Telefon numaranız, adresiniz ve çalışma saatleriniz gibi işletmenizle ilgili temel bilgileri kontrol edin. Eğer web siteniz üzerinden satış yapıyorsanız bir SSL sertifikasına sahip olmanız çok önemli.

Bununla birlikte, Deloitte ve TÜSİAD'ın 2022 araştırmasına göre, tüketicilerin yüzde 65'i alışveriş sitelerine göz atma, yüzde 61'i ise online satın alım gerçekleştirme için cep telefonlarını kullanmayı tercih ediyor. Google’ın mobil uyumlu web sitelerini arama sonuçlarında ödüllendirdiğini de göz önünde bulundurursak pazarlama stratejisi için sitenizin mobil uyumlu olmasının ne kadar önemli olduğunu görebiliriz.

İşletmeniz henüz bir web sitesine sahip değilse, GoDaddy Hazır Web Sitesi ile bir saatten kısa bir sürede mobil uyumlu bir web sitesi kurabilirsiniz.

2. SEO yapın

Konu SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) olunca, çalışmalarınızın sonuçlarını görmenin zaman aldığını aklınızda bulundurmanız gerekiyor. Bir yandan da SEO’nun asla bitmediğini ve sürekli güncellenmesi, üzerinde çalışılması gerektiğini unutmayın.

Bayram için SEO hazırlıklarına erkenden başlayın ki belirlediğiniz dijital pazarlama stratejisi meyve verebilsin.

Bayram döneminde ve öncesinde aranan kelimeleri belirleyin ve işletmenizle ilgili olanları web sitenize entegre edin. Ayrıca, bayramda işletmenizin bulunduğu bölgeyi ziyaret eden insanları hedeflemek için yerel SEO’dan yararlanabilirsiniz.

3. Sosyal medya hesaplarınızı gözden geçirin

bayram pazarlama stratejisi hediye

Sevdiklerine bayram hediyesi almak isteyen birçok insan ne alacağına karar verirken sosyal medyadan ilham alıyor. Sosyal medya hesaplarınızda ürün görsellerinin yanı sıra, müşterilerinizin ilgisini çekecek içerikler de sunun. Gelen sorulara ve yorumlara yanıt vermeyi ihmal etmeyin.

Bayrama özel promosyonlar ve/veya kampanyalarınız varsa bunu hedef kitlenize sosyal medyada reklamlarla duyurun. Ancak reklam testlerine erkenden başlamakta yarar var; böylece zamanı geldiğinde ne tür içeriklerin hedef kitlenizde en iyi sonucu verdiğini bilebilirsiniz.

4. E posta pazarlama stratejisi belirleyin

Mevcut müşterilerinizin alışveriş için tekrar size dönmesini sağlamak, yeni bir müşteri edinmeye oranla hem zaman, hem de mali açıdan daha verimli. E posta pazarlama ile fazladan bütçe ayırmadan mevcut müşterilerinize mesajınızı ulaştırabilirsiniz.

Etkili e posta pazarlama stratejisi için size yardımcı olacak bazı önerilerimiz var:

  • Bir e posta pazarlama listesi oluşturun ve en etkili e posta pazarlama stratejisi için listenizi segmentlere ayırın.
  • Gönderdiğiniz e postanın tasarımına dikkat edin. Markanızla uyumlu olduğundan ve mesajınızın kolayca fark edildiğinden emin olun.
  • Hedef kitleniz tarafından açılması için e postanızın ilgi çekici olması gerekiyor. Burada da başlık devreye giriyor. Kısa bir sürede, küçük bir alanda parlayacak konu başlıkları seçin.
  • Müşterilerinizi mesajınızı arkadaşlarıyla da paylaşmalarını teşvik etmek için “ilet” butonu veya doğrudan sosyal medyada paylaşmalarını sağlayacak sosyal medya butonları ekleyin.
  • Belirlediğiniz e posta pazarlama stratejisi ne kadar etkili oldu öğrenmek için performansını test edin. Böylece bir sonraki bayramda daha hazırlıklı olabilirsiniz.

Bu ipuçlarını uygulayarak son dakika hazırlıklarından kaçınabilir ve işletmenizin bir sonraki bayrama hazırlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.