Yerel SEO nedir, nasıl yapılır ve ne işe yarar?

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Selina Bieber

Hâlihazırda bir web siteniz varsa veya dijital varlığınızı oluşturmaya çalışıyorsanız, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) terimini şimdiye kadar yüz kez duymuşsunuzdur. Evet, ideal olarak tüm dünyanın ne iş yaptığınızı bilmesini, ürün ve hizmetlerinizi satın almak istemesini dilersiniz. Ancak, işe yerelde başlamak işinizi büyütmenin daha verimli bir yolu olabilir. Yerel SEO, işinizi online ortamda pazarlamanın daha etkili bir yolu olduğu gibi potansiyel müşterilerinize oldukları yerde, ürün ve/veya hizmetlerinizi ararken ulaşmanızı sağlayabilir.

Pek çok insan, restoran, kuaför ve tesisatçı gibi işletmeleri ararken kendi yakınlarındaki en iyi yerleri bulmaya odaklanıyor. Yerel SEO da tam bu noktada devreye giriyor:

Yerel SEO sayesinde ürün ve/veya hizmetlerinizi arayanlar, sizi bulabilir.

Yerel SEO nedir?

Genel anlamıyla SEO, bir işletmenin internetteki görünürlüğünü, trafiğini, potansiyel müşterilerini ve marka farkındalığını organik olarak artırmak ve arama motoru sonuçlarında daha yukarılarda görünmesini sağlamak için web sitesini optimize etme çalışmalarına deniyor. Geleneksel SEO, web sitesinin görünürlüğünü daha geniş ölçekte iyileştirmeye odaklanırken, yerel SEO daha çok belirli bir alanı, yani işletmenizin bulunduğu ve faaliyet gösterdiğini bölgeyi hedeflemeye ve yakınlardaki arama yapan insanlara ulaşmaya odaklanıyor.

Arama motoru sonuç sıralamasını iyileştirmek için genel SEO yöntemleri uygulamak faydalı olsa da yukarıda da belirttiğimiz gibi daha çok hizmet tabanlı işletmeler, çabalarını yerel müşterilerin dikkatini çekmeye odaklayarak işletmelerine daha fazla fayda sağlayabilirler.

Sizin için yerel SEO ile ilgili birkaç ipucu derledik.

1. ‘İyi’ yerel SEO nasıl görünüyor?

Örneğin, Google’da “İstanbul oto kiralama” araması yaptığınız zaman üst sıralarda çıkan web sitelerine göz atın. Ortak özellikleri ne? Göreceğiniz ilk şey, hepsinin adreslerini ve iletişim bilgilerini düzgün bir şekilde belirtmiş olması olacak.

yerel seo Google araması

Arama motorlarına sizi nerede bulacaklarını söylemek çok ama çok önemli. Bunu yapmanın en önemli adımlarından biri de web sitenizde açık adresinize yer vermek. Aynı zamanda işletmenizin adını, adresinizi ve telefon numaranızı her yerde aynı şekilde yazmaya da özen göstermelisiniz.

2. Google Benim İşletmem kaydınızı yapın

İşletmenizin Google Benim İşletmem kaydını mutlaka yapın. Kayıt için bilgilerinizi girerken de SEO uyumlu içerikler oluşturmaya, işletmeniz için doğru kategorileri seçmeye, kaliteli fotoğraflar yüklemeye, yerel telefon numaranızı belirtmeye, açık adresinizi web sitenizde göründüğü gibi girmeye, yüksek çözünürlüklü profil ve kapak fotoğrafları yüklemeye ve çalışma saatlerinizi belirtmeye dikkat edin. Unutmayın ki Google Benim İşletmem müşteri yorumları ve puanlamaları toplamak için de etkili bir platform.

yerel SEO google benim işletmem
İşletmenizin arama sonuçlarında yukarıdaki gibi Google Haritalar’da görünmesini istiyorsanız Google Benim İşletmem kaydınızı yaptırmayı atlamayın.

İlgili yazı: GoDaddy Hazır Web Sitesi’ne Google Benim İşletmem özelliği eklendi 

3. Yerel anahtar kelimeler kullanın

Web sitenizin içeriklerini yerel anahtar kelimeler kullanarak oluşturmanız da önemli. Yerel anahtar kelimeler derken neyi kastediyoruz? Hem yaptığınız işi hem de bulunduğunuz yeri içeren anahtar kelimeleri. Örneğin, Kadıköy’de tesisat hizmeti veriyorsanız, hedef anahtar kelimeleriniz “Kadıköy tesisat”, “Kadıköy tesisatçı”, “acil tesisat” gibi hizmetlerinizin ve konumunuzun çeşitli varyasyonlarını içerebilir.

4. Başka web sitelerinde de varlık gösterin

Başka siteler web sitenizden bahsederse, bu arama motorları açısından daha olumlu bir durum oluşturuyor. Bunu yapmanın yollarından bazıları işletmenizi online rehberlere kaydetmek (örneğin sarı sayfalar) veya başka web sitelerinin veya blogların işletmenizden bahsetmesini sağlamak olabilir. Online rehberleri basit bir Google aramasıyla bulabilirsiniz. Diğer web sitelerinin işletmenizden söz etmesi için de blogger’larla iletişime geçebilir, yerel basına bülten gönderimi yapabilirsiniz.

5. Müşteri görüşlerine yer verin

Müşteri görüşleri ve yorumları, yerel SEO için olmazsa olmazlar arasında. Sosyal medya hesaplarınız veya e-posta bültenleriniz üzerinden işletmeniz hakkında görüş sunmaları için müşterilerinize çağrı yapabilirsiniz. Bunlara web siteniz de yer verin ki yeni ziyaretçileriniz de şimdiye kadar müşterilerinize iyi deneyimler sunduğunuzu görsün ve sizinle iş yapmak istesin.

Yerel SEO üzerine son sözler

We Are Social’ın 2021 verilerine göre dünyada 4,88 milyar internet kullanıcısı bulunuyor. Hepsini birden hedeflemek yerine size yakın olan, mağazanıza uğrayarak alışveriş yapma fırsatı olan insanlarla başlayın. Yerel SEO ile elde edeceğiniz güçlü sonuçlar müşteri sayınızın artmasına ve bu müşterilerin müdavimlere dönüşmesine yardımcı olabilir.