E-posta pazarlama ile işinizi devamlı kılın

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 6 dk
Selina Bieber

Bütçesi sınırlı küçük işletmelerin cep yakmadan mesajlarını müşterilerine ulaştırmaları bir hayli zor olabilir. Anlıyoruz, müşterilerinizle bağlantıda kalmanızı sağlayarak onların daha fazlası için ayaklarını alıştıracak basit ve hesaplı bir yönteme ihtiyacınız var.

Müşteri devamlılığı sağlamak için en uygun maliyetli çözüm e-posta pazarlamasıdır. Mesaj başına birkaç kuruş ile müşterilerinizi yeniden ayağınıza çekecek çekici ve profesyonel e-posta kampanyaları yaratabilirsiniz. Ayrıca, yatırım karlılığı da şahane...Harcanan her 1$ için 43$.

İşte başlamanız için beş öneri:

E-posta listenizi oluşturun

Öncelikle e-posta listeleri satın almayın. E-postalarınızı almak istemeyen insanlara ısrarla e-posta göndermek sadece etik dışı değildir, anonim listeler kullanmak sizi bir spammer olarak etiketleyebilir ve çoğu e-posta pazarlama hizmetlerini kullanmanızı engelleyebilir.

Bunun yerine web sitenizin ana sayfasında veya bloğunuzda yer vereceğiniz bir kayıt formu veya hesap ödeme sayfanıza ekleyebileceğiniz isteğe bağlı bir e-posta ricasıyla e-posta adreslerini toplamaya başlayabilirsiniz. Facebook sayfanıza da bir kayıt formu ekleyerek takipçilerinizle bu linki paylaşabilir veya linkinizi tweetleyebilirsiniz. Bir konferansa veya etkinliğe mi katılıyorsunuz? Masanıza bir kayıt formu yerleştirerek ilgilenen katılımcıların e-postalarını alabilirsiniz.

Diğer güzel bir fikir e-posta kayıt formunuzu özelleştirmek olacaktır. Eğer abonelerinize demografik bilgilerini veya ilgi alanlarını sorabilirseniz e-posta listelerinizi ayrıştırabilir ve belli hedef kitlelerine özel mesajlar yollayabilirsiniz.

E-posta veri tabanınızı oluşturmak zaman alır ama bu sizin sahip olabileceğiniz en değerli varlıklardan biri olacaktır.

Hızlı Çözüm: GoDaddy E-posta Pazarlama dakikalar içinde muhteşem kampanyalar oluşturmanıza olanak sağlar.

Mesajlarınızı tasarlayın

Sağlam bir abone listesi oluşturdunuz. Şimdi ilgi çekici, ilham verici ve motive edici bir e-posta pazarlama mesajı göndermeye hazırsınız. Ama işe nereden başlayacaksınız? İşte size birkaç fikir:

Özel indirim ve satışlar sunun: Üyelere özel: Bugün için %40 indirim!
Profesyonel bilgiler, tavsiyeler ve uyarılar gönderin: Topladığınız bağışları işin uzmanlarından tavsiyelerle arttırın.
Abonelerinizi son etkinliklerinizden haberdar edin: Bu aya özel: Her Cuma 16:00-19:00 arası çocuklara ücretsiz ikramlar!

Güçlü başlıklar yazın

Tabii ki ilk amaç mesajlarınızın açılıp okunmasını sağlamak. Okuyucunuzun ilgisini çekmek için ortalama yaklaşık 40 ila 60 karakteriniz ve yaklaşık beş saniyeniz var. Seçtiğiniz kelimeler kritik öneme sahip. İşte size muhteşem başlık satırları için birkaç ipucu:

Bilmek istediğiniz her şey burada! Birkaç kelimeyle mesajınızın en önemli bölümlerini öne çıkarın (aynı yerel gazete başlıkları gibi).
Bu bir sayılar oyunu. Geç vakit TV komedi şovları Top 10 listesini işgal etmiyor! Müşterilerinize Top Beş veya Top Yedi sunarak okunma oranlarınızın bir anda fırlamasını izleyebilirsiniz.
Özel kılın. Başlığınıza zaman kısıtları veya ayrıcalıklar katarak okuyucularınızı cezbetmeye çalışın. “Sadece bir günlük indirim!” veya “Sadece size özel indirim!” gibi ifadeler müşterileriniz için e-postalarınızı okuma konusunda daha baştan çıkarıcı olacaktır.

Haberi duyurun

Mükemmel bir e-postayı oluşturduğunuza göre daha fazla kişiye ulaşmak için bunu Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer sosyal networkler üzerinden paylaşabilirsiniz. Sosyal medya müşterilerinizle bir sohbet başlatmak ve insanlara neleri kaçırdıklarını göstermek için mükemmel bir yoldur. Ayrıca, e-posta mesajlarınıza sosyal medya ikonları ekleyerek abonelerinizin sizi popüler sosyal medya ortamlarında da takip etmesini teşvik edebilirsiniz.

Uzman önerisi: E-postalarınıza “paylaş” veya “bir arkadaşa ilet” linki ekleyerek alıcılarınızın e-postalarınızı arkadaş ve aileleriyle paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Kampanyanızı test edin

E-posta pazarlama kampanyalarınızı test ederek hedef kitlenizle en iyi nasıl iletişime geçeceğinizi keşfedebilirsiniz. Farklı tasarımlar, başlıklar, teklifler ve içerik yerleştirmeleriyle hangi versiyonların daha iyi tepki aldığını görebilirsiniz. Kampanyalarınızdaki görselleri değiştirin, linkler ekleyip çıkarın ve aynı e-postalar için farklı başlık satırları kullanın ve hangilerinin daha çok okunduğunu takip edin. Kısa bir sürede test sonuçlarınıza göre daha iyi kampanyalar oluşturmaya başlayacaksınız.

Tepkileri analiz edin

Birkaç e-posta pazarlama kampanyası gönderdikten sonra e-postalarınızın nasıl performans gösterdiğini keşfetmek için ihtiyacınız olan geri bildirimlere sahip olacaksınız.

Okunma oranlarınız istediğiniz miktarlarda mı? Okunma oranları; işiniz, teklif tipleriniz, hangi sıklıkta e-posta gönderdiğiniz vb etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Sıradaki mücadeleniz okuyucularınızı web sitenizin linkine tıklatmak olacaktır.

Hedeflerinizi içinde bulunduğunuz iş alanının ortalamalarına göre belirleyin ve daha sonra testler yapıp mesajlarınızı bu test sonuçlarına göre tasarlayarak ortalamanın üzerine çıkmaya çalışın.

Linklerinize göz atın. Müşterilerinizin neye ve nereye tıkladığını keşfettikten sonra link yerleştirmelerinizi daha iyi sonuçlar alacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Demografik bilgiler toplayıp analiz etmek size özel ilgi alanlarına sahip çok spesifik gruplara hedefe yönelik kampanyalar iletmek konusunda yardımcı olacaktır.

Daha da önemlisi her iyi şeyin bile fazlasının zarar olacağını unutmayın.

E-posta pazarlaması çok kolay ve ekonomik olduğundan bazı şirketler abonelerinin gelen kutusunu talan etme eğiliminde olur. Bu genelde ters bir tepki yaratır; e-postalar o kadar çok dolup taşar ki müşteriler ya dikkate almayı bırakır ya e-postalarınızı spam olarak işaretler yada bunu sinir bozucu bulup abonelikten ayrılırlar. O nedenle akıllı olun, yukarıdaki önerileri takip edin ve işinizin serpilmesini izleyin.

Kullanılan Ürünler