Sahte e posta nasıl anlaşılır ve e postanız hack’lenirse ne yapmalısınız

GenelKategori
Okuma süresi: 9 dk
Brenda Barron

E posta en yaygın kullanılan iletişim araçlarından biri. Bu yüzden çoğu siber suçlunun e posta hesabınızın yanı sıra kimliğinizi ve daha fazlasını ele geçirmek için sahte e posta yöntemine başvurmaları şaşırtıcı değil. Çoğumuz sosyal medya hesaplarımıza girmek, online bankacılık hizmetlerinden faydalanmak, web sitemize ve hayatımızın diğer dijital alanlarına giriş yapmak için e posta adresi kullanıyoruz.

Bu yüzden, e posta hesabınız sahip olduğunuz en değerli dijital varlıklardan biri.

Ancak, aynı zamanda en korunmasız dijital varlıklardan biri. Bu yüzden, potansiyel tehditlerin nasıl tespit edileceğini ve bilgilerinizin el e geçirilmesi durumunda ne yapılacağını bilmek büyük önem taşıyor.

Bu yazımızda sahte e posta tespit etmenin 4 yönteminden ve e postanızın hack’lenmesi durumunda neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

4 potansiyel sahte e posta göstergesi

Sahte bir e postayı tanımanıza yardımcı olabilecek 4 büyük işaret var:

  1. Yanlış e posta adresi
  2. Yazım ve dil bilgisi hataları
  3. Kişisel bilgilerin istenmesi
  4. Tehdit edici konu başlıkları

Sahte e posta tespit edip edemeyeceğinizi görmek için okumaya devam edin.

1.Yanlış e posta adresi

İlk olarak gönderenin e posta adresini kontrol etmeniz gerekiyor.

Genellikle hacker’lar güvenilir bir kaynaktan gelmiş gibi görünen ama yanlış yazılmış veya birkaç harfi farklı olan bir e posta adresi kullanırlar.

Doğru adresten geldiğinden emin olmak için gönderenin e posta adresini dikkatle kontrol edin.

2.Yazım ve dil bilgisi hataları

E posta içindeki yazım ve dil bilgisi hataları da başka bir sahte e posta göstergesidir.

Herkes yazım hatası yapabilir ama tanınmış bir markadan ya da işletmeden içi hatalarla dolu bir e posta gelme ihtimali oldukça düşüktür.

Ayrıca size e posta içinde nasıl hitap edildiğine de bakmalısınız. Örneğin e posta “Değerli Müşterimiz” diye başlıyorsa ama gönderici normalde ilk adınızı kullanıyorsa, e posta büyük olasılıkla sahtedir ve onu silmeniz gerekir.

3.E postanın kişisel bilgilerinizi isteyen bağlantıları ya da ekleri olması

Sahte e postaların asıl amacı hassas kişisel bilgileri çalmaktır. Bu nedenle, sahte e posta yoluyla şifreniz, kullanıcı adınız, banka numaranız ya da TC kimlik numaranız gibi bilgilerin istenmesi sıklıkla rastlanan bir olaydır.

Bu tür e postalara karşı dikkatli olun ve sizden böyle bilgilerin istenip istenmediğini kontrol etmek için e postanın geldiği şirket ya da işletmeyi telefonla arayın.

Genellikle bu bilgileri e posta yoluyla göndermeye gerek olmadığını çünkü söz konusu şirket veya işletmenin ilgili dosyalarında bilgilerin zaten mevcut olduğunu göreceksiniz.

4.Tehdit edici konu başlıkları

Sahte e postaların başka bir yaygın göstergesi de “Dikkat: Hesabınız Kapanacak!” gibi tehdit edici konu başlıklarının olmasıdır. Bu tip başlıklar korkuya neden olabildiğinden sizin e postada yazılı olanları yerine getirme eğiliminizi artırırlar.

Bu konu başlıkları genellikle bankanızdan veya resmi devlet kurumlarından geliyormuş gibi görünen sahte e posta hesaplarında kullanılır. Hemen harekete geçmek yerine önce e postayı doğrulamak için bankanızla ya da söz konusu devlet kurumuyla temasa geçin.

Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kurumların sizinle irtibata geçmek için ilk iletişim aracı olarak e posta kullanmayacaklarını unutmayın.

E posta hesabınızın hack’lendiğini nasıl anlarsınız

Sahte e posta göstergelerini öğrenmek önemli olsa da, e postanızın hack’lendiğini nasıl anlayacağınızı da bilmeniz gerekiyor. İşte dikkate almanız gereken durumlar:

Kontaklarınız sizden gelen spam mesajlardan şikayet ediyor

Hack’lenmiş bir e posta hesabının ilk belirtisi kontaklarınızın sizin hesabınızdan gelen spam veya garip e postalardan şikayet etmesidir. Spam iletiler ya adres defterinizdeki herkese gönderiliyordur ya da kontaklarınız hesabınızdan çok sayıda e posta alıyordur.

E posta hesabınıza erişemiyorsunuz

Bazı durumlarda hacker’lar şifrenizi değiştirir, bu da e posta hesabınıza erişmenizi engeller. Normalde kullandığınız giriş bilgilerinizle hesabınıza erişemiyorsanız ve yakın zamanda bilgilerinizi değiştirmediyseniz, e posta hesabınız büyük olasılıkla hack’lenmiştir.

Gönderilenler dosyanızda daha önce görmediğiniz e postalar var

Hesabınıza erişebildiğiniz durumlarda gönderilenler ve çöp kutusu dosyalarını kontrol edip içlerinde tanımadığınız e postalar olup olmadığına bakın. Hesabınız ele geçirilmişse, kontaklarınıza gönderilen spam iletiler olduğunu görebilirsiniz.

Aynı zamanda, düzenli kullandığınız diğer web sitelerinden gelen şifre yenileme e postalarına karşı da tetikte olun.

Kendiniz bir şifre yenileme işlemi başlatmadıysanız, biri hesabınıza girmeye çalışıyor demektir. Böyle durumlarda güvenliğinizi artırmak için güçlü bir şifre oluşturarak mevcut şifrenizi hemen değiştirmelisiniz.

sahte e posta endişeli emoji balon

E posta hesabınız hack’lendiyse ne yapmalısınız?

E posta hesabınızın hack’lenmesi talihsiz bir olaydır, ancak hasarın artmasını engellemek ve başka bir güvenlik ihlali olasılığını en aza indirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

1. Şifrenizi değiştirin

E postanız hack’lendiyse ilk yapacağınız şey şifrenizi değiştirmek olmalı. Böylece hem hacker’ların yeniden hesabınıza giriş yapmanızı engelleyebilir hem de o anda hesabınızda olan bir hacker’ın atılmasını sağlayabilirsiniz.

E postanız ve diğer hesaplarınız için daha güvenli şifreler oluşturmanıza yardımcı olacak LastPass gibi bir hizmetten faydalanabilirsiniz.

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanmayı düşünün.

İki faktörlü kimlik doğrulama etkin olduğunda, hesabınıza erişmek için normal kullanıcı adı ve şifrenizi girmenin yanı sıra, Google Authenticator gibi bir uygulama tarafından oluşturulan özel bir kod da girmeniz gerekir. Bu ekstra adım küçük de olsa, e posta hesabınızın güvenliğini artırmak için etkili bir yöntem.

2. E posta adresinizi diğer hesaplarınızdan kaldırın

E postanızı büyük olasılıkla sayısız online hizmete kayıt olmak için kullanmışsınızdır. Bu hesaplara giriş yapın ve hesaba kayıtlı e posta adresinizi ve şifrelerinizi değiştirin.

Böylece hacker’ların şifre yenileme seçeneğini kullanarak o hesapları da ele geçirmelerini engelleyebilirsiniz.

Aynı zamanda, çalıştığınız finansal kurumlara da hesabınızın ele geçirildiğini bildirin ve giriş bilgilerinizi değiştirin. Bankanız da ekstra güvenlik önlemlerinin uygulanmasında yardımcı olabilir ve hesabınızla olağandışı bir finansal işlem yapılıp yapılmadığını takip edebilir.

3. Kontaklarınıza haber verin

Adres defterinizdeki herkesi e posta hesabınızın hack’lendiğinden haberdar edin. Böylece sizden gelen herhangi bir bağlantıya tıklanması sonucu onların da hesaplarının tehlikeye girmesinin önüne geçebilirsiniz.

4. IT bölümünüzü bilgilendirin

Hack’lenen e posta hesabı şirketinize aitse, IT bölümünüzü bilgilendirmeniz gerekir. Hesabı size geri verebilmenin yanı sıra, başka verilerin de ele geçirilmediğinden emin olmak için gerekli güvenlik önlemlerin de uygulayabilirler.

Editörün notu: İşletmenizin profesyonel e postaya mı ihtiyacı var? GoDaddy’nin Profesyonel E-Posta  hizmetine göz atın. Ödüllü müşteri hizmetlerinin yanı sıra veri güvenliği ve spam filtrelemesinden de faydalanın.

5. Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım taraması yapın

Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım taraması da yapmalısınız. Tarama sonucunda bilgisayarınızda zararlı yazılım olduğu ortaya çıkarsa, virüs, trojan veya diğer kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmak için bilgisayarınızı temizlemeniz veya işletim sisteminizi yeniden kurmanız gerekir.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz: Zararlı yazılım nedir? Web sitenizi zararlı yazılımlardan nasıl temizlersiniz? 

6. Yeni bir e posta adresi oluşturun

Hack’lenmiş hesabınıza yeniden erişim sağlasanız da hem büyük hem küçük harfler, sayılar ve sembollerden oluşan güçlü bir şifresi olan yepyeni bir e posta adresi oluşturmayı düşünün.

Ayrıca, online alışverişleriniz ve hassas bilgilerinize erişim izni veren hesaplarınızda kullanmak için ayrı bir e posta da oluşturmalısınız.

Sahte e posta üzerine son görüşler

Sahte e posta kullanılması yeni bir sorun değil ve azalacak gibi de durmuyor. Neyse ki, e posta hesabınızın hack’lenmesine karşı alabileceğiniz güvenlik önlemleri bulunuyor.

Bu yazıdaki ipuçlarından faydalanarak sahte e posta tespitini kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca artık e posta hesabınız hack’lendiğinde neler yapmanız gerektiğini de biliyorsunuz.

Kullanılan Ürünler