SEO uzmanı olarak yaşam koçluğu ve pilates eğitmenliği de yapılır mı? Yapılır!

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Simay Yıldız

Günümüzde pek çok kişi hem iş yerinde, hem de iş dışında mutluluğu yakalamanın yollarını arıyor. Araştırmalara göre iş yerinde mutlu olmanın yollarından biri yeni şeyler öğrenmek; sürekli aynı şeyleri yaptığında herkes bir süre sonra sıkılıyor ve motivasyon için yeni şeyler öğrenmek, yeni projelere atılmak ve kendini geliştirebilecek bir şeyler yapmak şart. hadiyapalim.co web sitesinin sahibi, tam zamanlı SEO uzmanı, yarı zamanlı pilates eğitmeni ve yaşam koçu Bilge Aydoğan, işini ilgi alanlarıyla harmanlayarak bu alanda herkesi kıskandıracak bir denge yakalamış.

Çok yönlü olmayı ve kendimi farklı şeylerle beslemeyi seviyorum. Bu yönüm sayesinde kendimi birden fazla meslek yapan biri olarak buldum.

Bilge’nin sağlıklı yaşam ve kişisel gelişim alanlarına olan ilgisi her geçen gün artarken, dijital dünyadan da uzak kalamıyor. hadiyapalim.co ile SEO uzmanı olarak sahip olduğu deneyimini, sağlıklı yaşam alanındaki deneyimi ve ilgisiyle birleştirerek “bir arkadaş grubunun hadi yapalım diyeceği her şey hakkında” yazılar paylaşıyor. SEO’nun çok değerli bir şey olduğunu vurgulayan Bilge, web sitesinin SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmalarını da yapıyor.

“İnternet üzerinde SEO ve reklam çalışmaları yapmıyorsanız, aslında yoksunuz demektir.

Farklı alanlara ilgi duyan üç arkadaşın kurduğu hadiyapalim.co, gezi, yemek ve spor konularını ele alıyor. Bunlara ek olarak trendler ve şehirdeki etkinliklere de yer veriliyor. Okur kitlesi ağırlıklı olarak 24-35 yaş aralığında ve İstanbul’da yaşayan kadınlardan oluşan web sitesi, okurlarına bilhassa kendi deneyimledikleri, yazılanların gerçekten yapan birinin gözünden aktarıldığı içerikler sunarak benzer konuları ele alan diğer sitelerden farklılaşıyor.

Web sitesi ile müşteri de kazanıyor

Bilge Aydoğan’ın biri hadiyapalim.co, biri de henüz yapım aşamasında olmak üzere iki web sitesi var. Her ikisinin de alan adı ve hosting hizmetlerini GoDaddy’den alan Bilge, kurulumu internette bulduğu yardımcı videoları izleyerek kendisi yapmış. Henüz çok yeni bir web sitesi olduğu için hadiyapalim.co’dan gelir elde etmiyor ancak siteyi içerik yönünden zengin hale getirerek, markalarla iş birliği yapma planları var. Henüz maddi gelir elde etmiyor olsa da web sitesinin kendisine ve işine sağladığı katkılar yok değil:

Web sitem sayesinde birçok kişiye ulaşabiliyorum, böyle hem okuyucu kazanıp hem de müşteri kazanabiliyorum.

Şu bir gerçek ki günümüzde pek çok küçük işletme, girişimci ve hobi sahibi web sitesi kurmak konusunda çekingen davranıyor. Bunun temel sebeplerinden biri de yeterli teknik bilgiye sahip olmadıklarını ve sürecin hem zorlu, hem de maliyetli olacağını düşünmeleri. Hem bir hizmet sağlayıcısı, hem de SEO uzmanı olarak Bilge’ye bu konuda ne düşündüğünü de sorduk:

Benim de böyle önyargılarım vardı ancak bunlar fiyatları incelediğimde tamamen yok oldu. Hem alan adı, hem de hosting satın alma maliyetleri çok uygun; hem de hazır şablonlardan faydalanarak bir web sitesi yapmak çok kolay. Aynı zamanda internette size bu konuyla ilgili yardımcı olmak isteyen ve videolar çekip kurumların nasıl yapıldığını anlatan bir sürü kişi var!

SEO uzmanı olarak dijital işler yapan bir çevreye sahip olan Bilge, web sitesi kurmaya karar verdiğinde arkadaşlarına danıştı. Herkes hem global, hem de daha güvenilir bir firma olduğunu söyleyerek kendisine GoDaddy’yi önerdi. Önce “nasıl bir sitedir, yabancı mıdır, anlaşabilir miyiz” diye düşünerek tereddüt yaşayan Bilge, alan adı ve hostingi satın aldıktan sonra bazı sıkıntılar yaşasa da bunları GoDaddy’nin desteği ile aştı.

GoDaddy’nin müşteri hizmetlerini aradığımda Türkçe cevap veren biriyle karşılaştığımda gerçekten şaşırdım. Daha sonrasında da çok sevindim. Hatta şu anda GoDaddy’de iki tane alan adım var. Öncesinde de bir alan adımı başka bir firmadan GoDaddy’ye taşımıştım. O esnada da bana çok yardımları dokundu.

SEO uzmanı bu alanda ne tavsiye ediyor

Bilge, SEO’nun kendi kendinize başlayıp yapabileceğiniz bir şey olduğunu söylüyor. SEO, teknik, yapısal ve içeriksel açıdan ele alınıyor ve düzenlemeler bu şekilde yapılıyor. Bilge’ye göre içeriksel düzenlemeler, herkesin kendi kendine yapabileceği bir şey. İçerik düzenlemelerinin ardından da teknik ve yapısal kısımda yeterli bilgiye sahip değillerse SEO uzmanı desteği alabilirler.

Özellikle sınırlı kaynağa sahip küçük işletmelerin de SEO alanında, internette daha fazla görünür olabilmek için yapabilecekleri şeyler var. Bilge’ye göre, söz konusu bir e-ticaret sitesi ise satılan ürünlerin çok iyi bir şekilde kategorilere ayrılması gerekiyor. Ardından, SEO’da başarı için doğru anahtar kelimelerin, doğru kategorilerle eşleştirilmesi önem taşıyor. Web sitesinin kullanıcı dostu olması, içeriğinin kaliteli olması, dijital pazarlama tarafında sosyal medya çalışmalarıyla da desteklenmesi de önemli. Bilge, Google’ın içeriğe giderek daha fazla önem verdiğine dikkat çekerek, sıralama söz konusu olduğunda içerikteki başlık, açıklama, ürün adı gibi unsurların titizlikle hazırlanması gerektiğini vurguluyor.

“İyi içerik” denen şeyin “okunan içerik” olduğunu belirten Bilge, okunduktan sonra paylaşılmaya değecek içerikler üretmenin önemine değiniyor. SEO uzmanı olarak bazı araçlar üzerinden günlük olarak web sitelerinin verilerine bakıyorlar. Kullanıcı siteye geldiğinde ne tip davranışlar sergiliyor, bir yazının ne kadarını okuyor; bunların hepsini görebiliyorlar. Eğer bir içerik kaliteliyse, ziyaretçi zaten onu okuduktan sonra paylaşma isteği de duyuyor ve bu da SEO’nuzu olumlu etkiliyor.

Son olarak günümüzde dijital ortamda bulunmanın artık “şart” olduğunu belirten Bilge, “GoDaddy’den bir alan adı satın alın ve mutlaka siz de artık dijital dünyaya girin” diyor.

Kullanılan Ürünler

Web HostingDaha fazla bilgi edinin
Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin