Tatile çıkmadan önce almanız gereken online güvenlik önlemleri

GenelKategori
Okuma süresi: 10 dk
Tracy Ring

Seyahat etmek stresli olabilir. Sonuçta bayram tatiline çıkıyor bile olsanız, izlenmesi ve ilgilenilmesi gereken çok fazla ayrıntı var: biniş kartı, onay numarası, kimlik, bavulların uçağa verilmesi (ve belli bir kilonun altında olmaları)… Liste uzayıp gidiyor. Bu süreçte belki de aklınıza gelen ve uğraşmak istediğiniz son şey online güvenlik önlemleri. Ancak seyahat etmek, kimlik hırsızlığı gibi risklerin artmasına sebep olabilir. Bu yüzden seyahat ederken bu ve benzeri tehlikelerden kaçınmak için almanız gereken güvenlik önlemlerini bilmeniz gerekiyor.

Potansiyel online güvenlik tehditleriyle mücadele etmenin en iyi yolu, seyahate çıkmadan önce gerekli güvenlik önlemlerini almaktır.

Tatile çıkmadan önce almanız gereken online güvenlik önlemleri

İşte seyahat ederken güvenli olmanızı sağlayacak bir kontrol listesi:

  1. Seyahat öncesi önlem planı uygulayın.
  2. Güvenli olmayan ağları kullanmayın ve VPN yükleyin.
  3. Kullandığınız yazılımları güncelleyin (evet, HEPSİNİ).
  4. Şifrelerinizin güvenliği sağlayın.
  5. Seyahat ederken güvenlik tehditlerinin farkında olun.

Şimdi hepsine daha yakından bakalım ve tatile çıkmadan önce hangi güvenlik önlemlerini almanız gerektiğini öğrenelim. Böylece tatilinizden gerçekten keyif alabilir ve kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

1. Seyahat öncesi önlem planı uygulayın

Birkaç kolay güvenlik önlemi, özellikle de cihazlarınızın seyahat sırasında tehlikeye girmesi durumunda ekstra koruma sağlayabilir.

Evinizdeki cihazların güvenliğini sağlayın

Kişisel bilgisayar, iş bilgisayarı, tablet, iş telefonu, masaüstü bilgisayar gibi evde bıraktığınızın tüm cihazların güvenli olması gerekir.

Evinize birinin girmesi durumunda, kişisel verileriniz de sahip olduğunuz eşyalar kadar değerlidir.

Öncelikle, hâlihazırda kullanmıyorsanız, açılış ekranı için şifre uygulamasını etkinleştirin. Ardından, daha küçük cihazlarınızı göze çarpmayan yerlere koyun. Son olarak da web tarayıcınız, sosyal medya hesaplarınız, e-posta gelen kutunuz ve banka hesaplarınızın dahil olmak üzere cihazlarınızdaki tüm web siteleri ve platformlarda oturumunuzu kapatın.

Her şeyi şifre ile koruyun

Tatilde yanınıza aldığınız tüm cihazları şifre ile koruyun. Şifreli açılış ekranları, kaybolan veya çalınan cihazlar için güvenliğin ilk adımıdır.

Değerli verileri yedekleyin

Tatilde yanınıza alacağınız cihazlardaki önemli verileri tatile çıkmadan önce yedeklemeyi unutmayın. Bir cihazı kaybetmeniz durumunda, verilerinizin bulut-tabanlı ya da fiziksel bir sabit sürücüye yedeklenmiş olması, çifte bir felaketten kaçınmanızı sağlayabilir.

Editörün notu: GoDaddy Web Sitesi Yedekleme sizin hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan ihtiyacınız olan tüm korumayı sağlayabilir. Bu hizmet, sunucular çöktüğünde, bilgisayar korsanları saldırdığında veya cihazlarınıza kötü amaçlı yazılımlar bulaştığında verilerinizin güvende kalmasına yardımcı olur.

Konum takibi kullanın ve oturumlarınızı uzaktan nasıl kapatabileceğinizi öğrenin

Telefonunuz ve bilgisayarınız için konum izlemeyi etkinleştirin. Böylece bir kayıp veya hırsızlık durumunda cihazlarınızı bulmanız daha kolay olur. Ayrıca telefonunuzu ve hesaplarınızı uzaktan kilitlemenin yollarını araştırın. Apple ürünleri, kullanıcıların cihazlarını iCloud hesapları üzerinden kayıp moduna almalarına izin veriyor. Google hesaplarının da benzer bir kilitleme işlevi bulunuyor. Çoğu sosyal medya platformu, kullanıcıların herhangi bir cihazdan uzaktan oturum kapatmalarına imkan sağlıyor. Çok kapsamlı ve derin bir araştırma yapmanıza gerek yok ancak online bilgilerinizi korumak için ne tür güvenlik önlemleri almanız gerektiğini bilmek her zaman işinize yarar.

2. Güvenli olmayan ağları kullanmayın ve VPN yükleyin

güvenlik önlemleri cafe laptop kahve

Seyahat ederken – özellikle de havaalanında uzun bir gecikme yaşarsanız – ücretsiz WiFi ağı bulup da kullanmamak çok zordur. Uluslar arası veri/roaming ücretlerinden endişe ettiğiniz için ya da hizmet kesintileri olabileceğinden telefonunuzu hotspot olarak kullanıp mobil verinizi harcamak istemeyebilirsiniz. Sebep ne olursa olsun, halka açık WiFi kullanmak bazen kaçınılmaz olabilir.

Ancak, halka açık ve ücretsiz WiFi bağlantıları genellikle en güvenli olmayan ağlardır.

  1. Parola ile korunmayan ağları kullanmayın – bunlar en güvenli olmayan ağlardır.
  2. Bu ağları kullanırken internetten alışveriş yapmayın, kredi kartı bilgilerinizi girmeyin ya da banka/finans web sitelerine giriş yapmayın. Bu tür işlemleri güvenli bir ağa bağlı olduğunuz zamanlara saklayın.

Halka açık WiFi ağlarını hiç kullanmasanız bile, telefonunuza ya da bilgisayarınıza VPN (Virtual Private Network; Sanal Özel Ağ) yükleyerek ek koruma sağlayabilirsiniz. VPN yazılımı, bir web sitenize cihazınızdan doğrudan bağlanmanızı sağlamak için şifreleme teknolojisi kullanır. VPN’ler IP adresinizi korur, verilerinizi gizli tutar ve siber saldırı olasılığını önemli ölçüde azaltır.

3. Kullandığınız yazılımları güncelleyin (evet, HEPSİNİ)

Yazılım güncellemeleri can sıkıcı olabilir; telefonlar, uygulamalar, dizüstü bilgisayarlar, web tarayıcıları vs. her yerde karşınıza çıkarlar. Bir seyahat veya tatil planlarken yazılım güncellemesi yapmak öncelik listenizin en sonlarında yer alabilir, ancak yazılım güncellemeleri son kullanıcıyı korumak için yapılır. Geliştiriciler, yazılımlarda sorun veya güvenlik açıkları bulduğunda, bunu güncellemeler ile çözerler. Güncellemeleri yüklemezseniz, kendinizi potansiyel tehditlere açık bırakırsınız.

Bir güvenlik önlemi olarak, seyahate çıkmadan önce tüm cihazlarınızı ve yazılımlarınızı güncellemeye zaman ayırın.

Güncellemeler uzun sürebilir ve iyi bir internet bağlantısı gerektirir, bu yüzden tüm güncellemelerinizi evinizde, şifre korumalı WiFi ağınıza bağlıyken yapmaya özen gösterin. Telefonunuzdaki ve bilgisayarınızdaki işletim sistemleri birinci önceliğiniz olmalıdır, ama uygulamalar ve web tarayıcıları da önemlidir.

Zaman kazanmak için cihazlarınızda otomatik güncelleme özelliğini etkinleştirin. Böylece, cihazlar şarj edilirken ve WiFi’a bağlıyken güncellemeler otomatik olarak yüklenir.

4. Şifreli girişlerinizin güvenliğini sağlayın

Web siteleri ve uygulamalardaki şifreleriniz otomatik olarak kaydediliyor ve dolduruluyor mu? Bu normalde işinizi kolaylaştıran bir uygulama olsa da, seyahat ederken kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü cihazınızın kaybolmadı ya da çalınması gibi bir durumda sizi potansiyel tehditlere açık bırakabilir.

Tatile çıkmadan önce tüm şifrelerinizin güçlü ve güvenli olduğundan emin olun. Sonra da, hem cihazlarınızda, hem de e-postalar veya banka hesapları gibi hassas bilgilerin olduğu hesaplarda iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini etkinleştirin.

Bu özellik, hesabınıza yapacağınız girişi başka bir cihaz üzerinden doğrulayarak ek bir güvenlik katmanı sağlar.

Diyelim ki dizüstü bilgisayarınız çalındı ve e-posta hesabınızdan telefonunuzla çıkış yaptınız. Biri e-postanıza erişmeye çalışırsa, yalnızca şifrenizi tekrar girmeleri değil, telefonunuza gönderilen tek seferlik kodu da girmeleri gerekir.

Ayrıca, bir şifre yöneticisi kullanmayı da düşünün. Bu uygulamalar, parolalarınızı ek şifreleme ile saklamakla kalmaz, hesaplarınız için uzun ve karmaşık şifreler de oluşturabilir.

5. Seyahat ederken güvenlik tehditlerinin farkında olun

güvenlik önlemleri sahil şemsiyeler

Seyahat ederken karşılaşabileceğiniz potansiyel tehditlerin farkında olmazsanız alacağınız güvenlik önlemleri ve hazırlıklar size pek de yardımcı olamaz. İşte dikkat etmeniz gereken birkaç unsur daha:

Bankanızı seyahate çıkacağınız konusunda bilgilendirin

Ülke dışında harcamalar yaptığınızda bankanız hesabınızı kilitleyebilir. Genellikle konumunuzu doğrulamak için onları aramanız gerekir, ancak önceden seyahatiniz konusunda bankanızı bilgilendirirseniz bunu yapmanıza gerek kalmaz. Buna ek olarak, bankanız nereye gittiğinizi bilirse, başka konumlardan yapılan şüpheli harcamaları da hemen fişleyebilir.

Gümrükten geçmeden önce hassas bilgilerinizi içeren tüm oturumları kapatın

Bilgisayarınızda ya da telefonunuzda hassas bilgileriniz bulunuyorsa, başka yere taşıyın, oturumları kapatın hatta bazı uygulamaları silin. Gümrük politikaları ülkeden ülkeye farklılık gösterir – kilidini açtığınız bir cihazınıza bakması için gümrükçüye teslim etmeniz gereken durumlar olabilir.

Kalacağınız yerdeki güvenlik seçeneklerini bilin

Yanınıza elektronik cihaz almadan gideceğiniz yeri keşfe çıkmak istediğiniz zamanlarda, cihazları otel odanızda bırakmanız gerekebilir. Odada bilgisayarınızın ya da tabletiniz sığabileceği büyüklükte bir kasa olup olmadığını kontrol edin. Bir hostel ya da Airbnb’de kalıyorsanız, ev sahibine cihazlarınızı nasıl güvenceye alabileceğinizi sorun.

Bluetooth gibi paylaşım özelliklerini kapatın

Tüm cihazlarınızın paylaşım ve Bluetooth işlevlerinin kapalı olduğundan emin olun. Bu özellikler açık bırakıldığında aynı WiFi ağına bağlı kişiler dosyalarınıza erişebilir, istenmeyen verilen gönderebilir veya cihazınıza girebilir.

Seyahat ederken ziyaret ettiğiniz web sitelerinin HTTPS olmasına özen gösterin

URL’deki “S” sitenin bir SSL sertifikası ile korunduğunu ve kimlik avı avcıları ya da sahte sitelere maruz kalma ihtimalinizin daha düşük olduğunu gösterir.

Doğru güvenlik önlemleri online güvenliğinizi sağlamanıza ve gönül rahatlığıyla seyahat etmenize yardımcı olabilir

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, seyahat stresli olabilir. İster heyecan verici bir tatile gidin, ister bayram zamanı ailenizi ziyaret edin, ister iş için yola koyulmuş olan, bir yandan online güvenliğiniz hakkında endişelenmek en son isteyeceğiniz şeydir. Doğru güvenlik önlemleri ile cihazlarınızı seyahate çıkmadan önce hazırlamak, online güvenlik tehditlerinin hedefi olmamanıza yardımcı olabilir.

Tüm cihaz ve hesaplarınızı güçlü şifreler ile koruyun, bir şifre yönetici kullanın ve ek güvenlik için iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini etkinleştirin. Kayıp veya hırsızlık durumunda cihazlarınızı nasıl kilitleyebileceğinizi ve oturumlarınızı uzaktan nasıl kapatabileceğinizi araştırın. Verilerinizi korumak için cihazlarınıza VPN yükleyin. Potansiyel tehditlerin en çok nereden geldiğini bilin: halka açık WiFi ağları ve güvenli olmayan bağlantılar.

Online güvenliğinizi anlamaya zaman ayırdığınızda, endişe etmeden seyahate çıkmanın tadına varabilirsiniz.