Siber güvenlik farkındalık ayı: Herkesin bilmesi gereken önemli uygulamalar

GenelKategori
Okuma süresi: 11 dk
Adem Asha

Ekim ayında ulusal siber güvenlik farkındalık ayı yaklaşırken, siber tehditlerin tüm yıl boyunca var olduğunu unutmayın. Çevrimiçi olarak gerçekleşen daha fazla etkinlikle birlikte, internet üzerinde ve sık kullanılan uygulamalarda daha fazla kişisel veri depolanıyor.

Bilgisayar korsanları, siber suçlar ve dolandırıcılık yapmak için güvenlik açıklarından yararlanıyor.

Bilgi güvenliği ve siber güvenlik

üzerine anahtar çizilmiş bir sim kart anahtarlığı

Daha fazla kuruluş bilgi güvenliği için genel bütçesini artırırken, bilgi güvenliği yalnızca siber güvenliğin bir alt kümesidir. CİSCO ya göre bilgi güvenliği : hassas iş bilgilerini; değişiklik, bozulma, yok etme ve denetimden korumak için tasarlanan ve uygulanan süreçler ve araçlardır. Siber güvenlik, verilerimizi ve sistemlerimizi siber saldırılardan korumak için teknolojilerin ve en iyi uygulamaların birleşimidir.

Siber güvenlik bilinci sadece araçların ve teknolojinin uygulanması değildir. Bireylerin siber güvenliği bilmesi önemlidir. Güçlü siber güvenlik farkındalığına sahip çalışanların gücünü doğru bilgi güvenliği çözümleriyle birleştirmek, herhangi bir kuruluşun olası siber güvenlik tehditlerine karşı en iyi seçeneğidir.

Bu güvenlik sorunlarına yönelik farkındalık, siber güvenlik farkındalık ayı boyunca daha yüksek olsa da, tüm yıl boyunca potansiyel tehditler mevcuttur. Bu makalede, farklı siber güvenlik tehditleri türlerini ve bu güvenlik risklerini kendiniz ve kuruluşunuz için nasıl azaltabileceğinizden bahsedeceğiz.

Siber güvenlik farkındalık ayı nedir?

Siber güvenlik farkındalık ayı 2004'te başladı. O yıl, Amerika Birleşik Devletleri ve Kongre Başkanı, Her yıl ekim ayının Siber Güvenlik farkındalık ayı olduğunu ilan etti. Bu girişimle, Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA) ve Ulusal Siber Güvenlik İttifakı (NCA), Amerika Birleşik Devletleri'nde ve küresel olarak siber güvenlik bilincini artırmak için sektördeki hükümet ve özel şirketler arasında ortak bir çabaya öncülük ediyor.Her yıl belirli bir tema ile bu işbirliğinin amacı, siber güvenliğin önemi hakkında farkındalık yaratmak ve herkesin kişisel verilerini dijital suçtan korumasına olanak tanımaktır.

Siber güvenlik farkındalığı neden önemlidir?

Siber saldırılar karmaşık görünse de, bu saldırılar genellikle insan hatası ve dikkatsizlikten kaynaklanır.

İnternetin günlük işlevleri yerine getirmek için daha fazla bağımlılığı ile tüketicilerin çok sayıda özel veriyi çevrimiçi olarak paylaşması kaçınılmazdır. Kuruluş ve işletme sahipleri olarak, müşterinin kişisel ve diğer hassas verilerini bilgisayar korsanlarından korumak zorunludur. Yine de, COVID-19 sırasında çevrimiçi ortama geçiş yapan benzeri görülmemiş sayıda işletme göz önüne alındığında, çevrimiçi ortama geçişin aciliyeti, işletme sahiplerinin siber güvenlik ihtiyaçlarını tahmin edememesi anlamına geliyordu. Siber güvenlik için uzmanlığa veya özel kaynağa sahip birkaç küçük işletmeyle, küçük işletmelerin siber saldırılara maruz kalması şaşırtıcı değil ve bu tür saldırılar katlanarak artıyor.

Siber tehdit türleri:

Son yıllarda, siber tehditler daha karmaşık hale geliyor. Pandemi öncesinde veri ihlalleri ve siber saldırılar gibi olaylar genellikle sağlık, finans ve profesyonel hizmetler gibi büyük kuruluşları ve sektörleri hedef alırdı. Ancak, uzaktan çalışmanın bir norm haline gelmesi ve daha fazla işletmenin çevrimiçi ortama taşınması ile birlikte, çevrimiçi varlığı olan herhangi bir işletme veya kuruluş siber tehditlere açıktır.

Siber güvenlik farkındalık bilincinin bir parçası olarak bilmeniz gereken bazı yaygın siber tehditler şunlardır:

Kimlik avı saldırısı

bir masada “scam” kelimesi oluşturan klavye tuşları fotoğrafı

Kimlik avı; genellikle oturum açma, kimlik bilgileri ve kredi kartı numaraları vb. bilgiler olmak üzere kullanıcı verilerini çalmak için kullanılan bir sosyal mühendislik saldırısı biçimidir.

Nasıl oluşur? Bir bilgisayar korsanı işinizin bir parçası gibi davranır ve kurbanları sizden bir kimlik avı e-postası, anlık mesaj veya kısa mesaj açmaya kandırır. Kurbanlar bu mesajları açtıklarında, genellikle kötü niyetli bağlantılara tıklamaya yönlendirilirler. Bu bağlantılar, kötü amaçlı yazılım yüklenmesine, bir fidye yazılımı saldırısının parçası olarak sistemin donmasına veya hassas bilgilerin açığa çıkmasına neden olabilir.

Kimlik avında, müşterileriniz son kullanıcılar olarak bu saldırıların kurbanıdır. Bu, şirketinizin ve markanızın uzun vadede güvenilirliğini ve güvenini kaybedebileceği anlamına gelir.

Bilgisayar korsanları, kötü niyetli müşteri iletişimleri göndermenin yanı sıra, müşterileri tuzağa düşürmek için URL kimlik avı da kullanır. Potansiyel kurbanların düzenli olarak eriştiği güvenli sitelere çok benzeyen sahte web siteleri oluştururlar. Çoğu zaman, bu sahte web sitelerinin URL'si neredeyse tam olarak gerçek URL'ye benziyor. Sonuç olarak, kurbanlar bu kimlik avı sitelerini gerçek sitelerle karıştırıyor. Banka hesabı şifreleri ve kredi kartı detayları gibi hassas bilgileri ifşa edebilir veya bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılım indirebilirler. Siber suçlular daha sonra bu verileri kötü amaçlı kullanım için kullanabilir.

Editörün Notu: URL kimlik avı ve kendinizin veya işletmenizin kimlik avı saldırılarının kurbanı olmasını nasıl önleyeceğiniz hakkında ayrıntılı bir makale hazırladık. Web siteleri bir kimlik avı saldırısının bir sonraki hedefi haline gelen işletme sahipleri, müşterilerin güvenini ve işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıyadır.

Kötü amaçlı yazılım

Kötü amaçlı yazılım, bilgisayar sistemlerine zarar vermek için tasarlanmış bir dosya veya koddur. Kötü amaçlı yazılım sisteme bir kez bulaştığında, siber suçlular daha fazla zarara neden olmak için bu sistemlere neredeyse sınırsız erişime sahip olurlar. Bazı yaygın kötü amaçlı yazılım örnekleri arasında truva atları, reklam yazılımları, fidye yazılımları, casus yazılımlar ve bilgisayar virüsleri bulunur.

Her biri kendi yıkıcı özelliklerine sahip birçok kötü amaçlı yazılım türü olsa da, çoğu kötü amaçlı yazılım, bilgisayar sistemlerinin kontrolünü ele geçirmeye, hassas verileri çalmak ve/veya şüpheli olmayan kurbanlara kimlik avı mesajları göndermek için kullanmaya çalışır.

Sosyal Mühendislik

Sosyal mühendislik, bilgisayar korsanlarının insan etkileşimleri yoluyla gerçekleştirdiği çok çeşitli kötü niyetli eylemleri içerir. Bilgisayar korsanları, psikolojik manipülasyon ve diğer saptırma taktiklerini kullanarak, kullanıcıları hassas kişisel verileri ifşa etmeleri veya güvenlik hataları yapmaları için kandırırlar.

Bu dolandırıcılar genellikle hedeflenen kurbanın arka plan araştırmasıyla başlar ve yaşamları hakkında veri toplar. Bu bilgilerle kurbanlarla iletişim kurar, onların güvenini kazanır ve sonunda kurbanları, daha sonra kötü niyetli faaliyetler için kullanabilecekleri veya önemli kaynaklara erişebilecekleri hassas verileri açığa çıkarmaya yönlendirirler.

insan etkileşimleri yoluyla gerçekleştirilen çok çeşitli kötü niyetli faaliyetler için. Kullanıcıları güvenlik hataları yapmaları veya hassas bilgileri vermeleri amaçlı kandırmak için psikolojik manipülasyon kullanırlar.

Fidye yazılımı

McAfee'ye göre fidye yazılımı, kurbanın bilgilerini fidye olarak tutmak için şifreleme kullanan bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Bir kullanıcının veya kuruluşun kritik verileri, dosyalara, veritabanlarına veya uygulamalara erişememeleri için şifrelenir. Bilgisayar korsanları genellikle erişim sağlamadan önce fidye talep eder. Fidye yazılımları genellikle bir ağa yayılmak ve veritabanı ve dosya sunucularını hedeflemek üzere tasarlanmıştır. Böylece tüm bir organizasyonu hızla felç edebilir.

Kısacası, verileriniz bilgisayar korsanlarının eline geçtiğinde, bu bilgisayar korsanları kendi verilerinize erişiminizi engellemekle veya daha da kötüsü, onlara bir fidye ödemediğiniz sürece tüm dünyanın görmesi için yayınlamakla tehdit eder.

Veri İhlalleri

vikipedi' ye göre, bir veri ihlali; hassas, korunan veya gizli verilerin kopyalanması, iletilmesi, görüntülenmesi, çalınması veya yetkisiz bir kişi tarafından kullanıldığı bir güvenlik ihlalidir. Bu veriler, kredi kartı bilgilerinden sağlık ve diğer kişisel olarak tanımlanabilir bilgilere (PII) kadar herhangi bir şey olabilir.

Kasıtlı olsun ya da olmasın, bu veri sızıntıları kuruluşlar için zararlıdır ve ağır kayıplara neden olabilir.

Bu maliyetler, güvenlik olayı araştırmaları, tazminatlar ve iyileştirme gibi doğrudan maliyetler olabilir. Bununla birlikte, uzun vadeli hasar genellikle dolaylı maliyette yatmaktadır. Kullanıcılar, verilerini korumayan kuruluşlara olan güvenini kaybettikçe kuruluşlar itibar kayıplarına maruz kalır.

Editörün Notu: Bu siber tehditlerin daha derinlemesine bir analizi ve web sitenizi nasıl güvence altına alabileceğiniz için bu makaleye göz atın.

İşletmeniz için siber güvenlik farkındalık ipuçları ve en iyi uygulamalar

bir klavyeye yazı yazan el fotoğrafı

Siber güvenlik, doğru bilgi güvenliği altyapısını uygulamaktan daha fazlasıdır. Hassas verileri işlerken doğru alışkanlıklara sahip olmak, kuruluşunuzun siber güvenlik saldırılarından korunmasında uzun bir yol kat edecektir.

İşte işletmeniz ve çalışanlarınız için uygulayabileceğiniz bazı uygulanabilir ipuçları:

  • Dizüstü bilgisayarlarınızı ve mobil cihazlarınızı koruyun: Sağduyu gibi mi geliyor? Kişisel verilerini içeren bu cihazlarda şifre belirlemeyen çok kişi var!
  • Şifre koruması: Daima harf, sayı ve özel karakterlerden oluşan güçlü parolalar kullanın. İşlenecek birden fazla platformunuz varsa, bu platformlar arasında farklı şifreler belirlemenize yardımcı olması için şifre yöneticilerini kullanmayı keşfedin. Şifrenizi asla kimseyle paylaşmayın.
  • Çok faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlayın: Parola kullanmanın yanı sıra, çok faktörlü kimlik doğrulama (2FA), hesaplarınızın güvenliğini artırmanın harika bir yoludur.
  • Wifi'nizi güvenli hale getirin: İşletme sahipleri için, özellikle hassas verileri işlemeniz gerektiğinde, her zaman wifi bağlantınızın güvenli olduğundan emin olun. Kullanıcılar için güvenli olmayan ağları kullanmaktan kaçının. Başka seçeneğiniz yoksa, güvenli olmayan bir ağ kullanırken hassas verileri ifşa etmeyin.
  • Kuruluşunuzun hassas bilgilerine ve verilerine erişimi sınırlayın: Yukarıda bahsedildiği gibi, birçok veri ihlali ve siber saldırının arkasındaki maliyet insan hatasıdır. Bu verilere çok fazla kişinin erişmesi, bu bilgilerin istismar edilme riskini artırır. Ayrıca, sosyal medyada organizasyon bilgilerini fazla paylaşmayın.tarayıcı ve web sunucusu. Google'ın SSL şifrelemesi olan web sitelerine öncelik verdiğini de unutmamak gerekir. Burada SSL hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • Siber güvenlik farkındalık eğitimi ile kendinizi ve çalışanlarınızı bilgi ile donatın: Siber güvenlik farkındalığı bireyden başlar. Düzenli güvenlik bilinci eğitim programlarına ve sertifikalarına öncelik veren bir kuruluş, iyi bir siber güvenlik uygulamaları kültürü oluşturacaktır.

Editörün Notu:küçük işletmeniz için siber güvenliği nasıl artırabileceğiniz konusunda daha fazla ipucu için bu makaleye göz atın!

Web sitenizi siber suçlulardan korumayı öğrenin

Umarım bu kılavuz, siber güvenlik bilincini artırmanın önemi hakkında size bilgi vermede faydalı olmuştur.

GoDaddy'de web güvenliğinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Her web sitesi güvenlik tehditlerinden korunmalıdır. Web sitenizin güvenliğini sağlamak için yardıma ihtiyacınız varsa, web sitemizi ziyaret edin veya arkadaş canlısı rehberlerimizden biriyle görüşün. Başlamanız için hazırız!