Küçük işletmeler için gizlilik ve güvenlik koruması nasıl sağlanır?

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Deborah Sweeney

Bir girişimcinin, işinin sınırlı sorumluluk koruması almasını sağlamak için limited şirket kurması gibi küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerinin de işletmelerinin gizlilik ve güvenlik korumasına önem vermeleri gerekiyor.

Veri ihlalleri ve siber güvenlik tehditleri bir küçük işletmenin güvenliğini ve gizliliğini tehdit edebilir. Örneğin bir siber saldırı, müşterilerin kişisel verilerinin çalınmasına sebep olabilir. Bu verilerin bir kısmı daha sonra kimlik avı veya kredi kartı hırsızlığı amacıyla kullanılabilir.

Siber saldırılara maruz kalan müşteriler o işletme ile bir daha iş yapma konusunda kendilerini rahat ve güvende hissetmeyebilirler. Bu nedenle güvenlik ihlalleri işletmelerin müşterilerini ve müşterilerinin güvenlerini kaybetmelerine neden olabilir. Bir güvenlik ihlali ne kadar büyük olursa, işletmenin şirketle ilgili özel bilgileri kaybetme riski de o kadar yüksek olur.

İşletmenizin online gizlilik ve güvenlik korumasını sağlamaya yönelik ipuçları

Veri ihlalleri ya da siber güvenlik tehditlerinin küçük işletmelerin başına gelmeyeceğini düşünmeyin. İyi haber şu ki, verileri korumak sanıldığı kadar pahalı ve karmaşık değil. İşte işletmenizin gizlilik ve güvenlik korumasını sağlamanıza ve siber güvenlik tehditleri riskini azaltmanıza yardımcı olacak ipuçları:

 1. Bir gizlilik politikası oluşturun.
 2. Çalışanlarınızı eğitin ve bilgilendirin.
 3. Güvenlik yazılımına yatırım yapın.
 4. Çok faktörlü kimlik doğrulama uygulayın.
 5. Güvenli bir WiFi ağı kullanın.
 6. Verilerinizi düzenli olarak yedekleyin.
 7. Siber sorumluluk sigortasına yatırım yapın.

Şimdi hepsini daha yakından inceleyelim.

1. Bir güvenlik politikası oluşturun

Küçük bir işletmenin, çalışanlarının ve müşterilerinin gizlilik ve güvenlik korumasını sağlamak için en iyi siber güvenlik uygulamalarından biri bir gizlilik politikası oluşturmaktır. Gizlilik politikanızda işletmenin, kişisel bilgileri güvende tutmak için neler yaptığını belirtebilirsiniz.

Bazı işletmeler müşterilerin isim, telefon numarası ve e-posta adresi gibi verilerini toplar. Gizlilik politikası, işletmenin ne tür verileri topladığını, şirketin bu verilerle ne yapmayı planladığını ve bu verilerin korunmasına yardımcı olacak güvenlik önlemlerini detaylı bir şekilde belirtmelidir. Müşterilerden T.C. kimlik numaraları veya diğer gizli bilgiler gibi hassas verileri toplamaktan kaçının.

2. Gizlilik ve güvenlik koruması sağlamak için çalışanlarınızı eğitin ve bilgilendirin

gizlilik ve güvenlik eğitim

Veri ihlallerinin yüzde 88’inin insan hatasından kaynaklandığını biliyor muydunuz? Küçük işletmelerin, bu bilgileri korumak için çalışanlarının eğitim ve bilgilendirilmesine zaman ayırması gerekiyor. Bu eğitim, çalışanların müşteri verilerinin ve diğer değerli işletme bilgilerinin korunmasına yardımcı olma konusunda nasıl bir rol oynadıklarını anlamalarına yardımcı olabilir.

Küçük bir işletmenin güvenlik ve gizlilik korunmasının sağlanmasına yönelik eğitim, aşağıdaki alanlara öncelik vermeli:

 • Güçlü şifreler oluşturmak için ipuçları ve bu şifreleri her 60-90 günde değiştirmeleri gerektiği bilgisi
 • En son dolandırıcılık türleri ve trendleri hakkında bilgi verme
 • Sahte veya bilinmeyen e-postaların nasıl tespit edileceğini bilmek ve bu tür e-postaların eklerini açmamak ya da şüpheli bağlantılara tıklamaktan kaçınmak gibi güvenlik uygulamaları
 • Hassas verilerin korunmasına yönelik tavsiyeler. Örneğin çalışanlara verileri şirketin bulut sunucusu gibi işletme tarafından onaylanan alanlarda depolamaları öğretilebilir.

Eğitim tamamlandıktan sonra, küçük işletmeler çalışanlarına şirketin güvenlik politikaları konusunda uygun bir şekilde eğitildiklerini ve bilgilendirildiklerini belirten bir belge imzalatabilirler.

3. Güvenlik yazılımına yatırım yapın

Küçük işletmelere genellikle “temiz bir makine” çalışmaları tavsiye edilir. Bu, virüslerin ve kötü amaçlı yazılımların küçük işletmelerin gizlilik ve güvenlik korumasını etkilemesini önlemek için yazılımlarını, web tarayıcılarını ve işletim sistemlerini her zaman güncel tutmaları anlamına geliyor.

Peki, küçük işletmeler gizliliklerini korumak için ne tür yazılımlar yüklemeli? İşte veri güvenliği açısından göz önünde bulundurmanız gereken birkaç seçenek:

 • Kimlik avı saldırılarına karşı korunmaya yardımcı olması için kötü amaçlı yazılım koruması
 • Veri ihlali oluşmadan önce güvenlik açıklarını taramak ve belirlemek için ağ güvenliği yazılımı
 • Her bilgisayar güncellemesinden sonra virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar için tarama yapan anti-virüs yazılımı
 • Siber saldırganların özel bir ağa girmesini ve verilere erişmesini engelleyen güvenlik duvarı (firewall) yazılımı
 • Herhangi bir olası tehdide karşı gerçek zamanlı koruma sağlamak için bilgisayar güvenlik yazılımı. Bu yazılım ayrıca bilgisayarları mevcut tehditlere karşı taramanın yanı sıra, şüpheli kodları ve yazılımları belirliyor, engelliyor ve siliyor.

Bunlara ek olarak web sitenizi düzenli olarak denetlemeyi ve yazılım programlarında otomatik güncellemeleri açmayı unutmayın.

4. Gizlilik ve güvenlik için çok faktörlü kimlik doğrulama uygulayın

Güçlü şifrelerin nasıl oluşturulacağını ve bu şifreleri 60-90 günde bir düzenli olarak değiştirmeyi öğrenmek, daha önce de belirttiğimiz gibi, çalışanların güvenlik eğitiminin bir parçası olmalı. Şifreleri korumak ve güvenli oturum açılmasını sağlamak için kullanılan başka bir uygulama ise çok faktörlü kimlik doğrulama uygulamasıdır.

Çok faktörlü kimlik doğrulama, oturum açan kişinin kimliğinin doğrulanmasına yardımcı olur ve kullanıcı adı ve parolaya ek olarak başka bilgiler de isteyerek ekstra bir güvenlik koruması katmanı oluşturur.

Peki, çok faktörlü kimlik doğrulama tam olarak nedir? Diyelim ki çalışanlarınızdan biri iş portalına giriş yapmaya çalışıyor. Bunun için kullanıcı adlarını ve şifrelerini kullanıyorlar ancak oturum açma işlemini tamamlayabilmek için ek bir bilgi sağlamaları gerekiyor.

Çok faktörlü kimlik doğrulama örnek verecek olursak, cep telefonuna arama yapılması veya mesajla bir kod gönderilmesi sayılabilir.

İlgili yazı: İki faktörlü ya da iki adımlı doğrulama nedir? 

5. Güvenli bir Wi-Fi ağı kullanın

gizlilik ve güvenlik wifi

Çoğu küçük işletmede çalışanlar ve personel için bir Wi-Fi ağı bulunur. Bu ağın güvenli, şifreli ve gizli olması işletmenizin gizlilik ve güvenlik koruması için oldukça önemli.

Evden veya uzaktan çalışanlar ise iş verilerini ve diğer gizli bilgileri korumak için bir sanal özel ağ (VPN) kullanmaya dikkat etmeli.

İlgili yazı: WiFi güvenliği: Kablosuz ağınızı güvence altına almanızı sağlayacak 10 yöntem 

6. İşletmenizin gizlilik ve güvenlik korumasını sağlamak için verilerinizi düzenli olarak yedekleyin

Bilgisayarlardaki verileri düzenli olarak yedeklemeyi unutmayın. Bu veriler Word işlem belgeleri, elektronik tablolar, finansal dosyalar, alacak ve borç hesapları dosyaları, insan kaynakları dosyaları ve veritabanları gibi dosyalar olabilir.

Bu dosyaları otomatik olarak yedekleyin. Bulutta depoladığınız verileri de düzenli olarak yedeklemeyi atlamayın.

Önemli belgelerin basılı kopyalarını da tutuyorsanız bunları doğal bir afet veya işi potansiyel olarak etkileyebilecek herhangi başka bir sorun olması durumunda güvenli ve işletmeden ayrı bir yerde saklayın.

7. Siber sorumluluk sigortasına yatırım yapın

Veri ihlalleri ve siber sorumluluk amaçlarına yönelik sigorta seçenekleri de bulunur.

Küçük işletmeler, daha güçlü güvenlik ve gizlilik koruması sağlamak için bu sigorta şirketlerine ulaşıp teklif alabilir ve işletmelerinin ihtiyaçlarına göre bir poliçe alabilirler.

Gizlilik, küçük işletmeler için önemli bir konu ve gelecekte de önemli olmaya devam edecek. Bu yazıda bahsettiğimiz ipuçlarını uygulamak küçük işletmenizin daha güvenli bir hale getirmenize yardımcı olabilir.