İşlerini web siteleriyle büyütmek isteyen turizm şirketleri için 6 ipucu

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Selina Bieber

Farklı sektörlerden şirketler gibi turizm şirketleri de artık hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak için geleneksel yöntemlerin ötesine geçmek durumunda. Bu da internetin ve özellikle mobilin sunduğu fırsatları değerlendirmeyi gerektiriyor.

Dijital dünya, hızla gelişmeye devam ediyor ve online olmayan işletmelerin kullanıcılar tarafından keşfedilmesi daha zor oluyor. Turizm şirketleri, kullanıcı dostu bir web sitesi kurarak ziyaretçilerine onları nasıl bir deneyimin beklediğini gösterebilir, tatil planlamasını kolaylaştıracak ipuçları paylaşabilir ve bu sayede rezervasyonlarını artırabilir.

Turizm şirketleri için 6 ipucu

Web sitesi kurmak söz konusu olunca yanlış bilinen bir şey var: kurulum ve yönetim süreçleri illa ki pahalı olmak zorunda değil. GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi gibi ürünler tam da bu ihtiyacı karşılamak doğrultusunda tasarlandı. Hazır Web Sitesi ile diğer KOBİ’ler gibi turizm şirketleri de kolaylıkla, bir saatten kısa sürede profesyonel web sitelerini kurabilir, daha fazla müşteriye ulaşarak potansiyel müşterilerini rezervasyonlara çevirebilir.

Turizm şirketleri için işlerini web siteleri ile büyütmelerine yardımcı olacak 6 ipucu derledik:

1. Web sitenizin tüm cihazlarda kusursuz çalıştığından emin olun

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın verilerine göre 2022 itibarıyla Türkiye'de 70 milyon mobil genişbant internet abonesi bulunuyor. Buna ek olarak, Deloitte’un güncel Global Mobil Kullanıcı Araştırması’nda ise katılımcıların yüzde 61'i online satın alma işlemleri için cep telefonlarını kullandıklarını belirtiyor. Bu veriler doğrultusunda turizm şirketleri web sitelerini kurarken sitenin yalnızca masaüstü bilgisayarlarda değil, cep telefonları, tabletler gibi mobil cihazlarda da kusursuz görüntülenebildiğinden emin olmalı.

2. Ziyaretçilerinize nasıl bir deneyim sunacağınızı gösterin

turizm şirketleri web sitesi pansiyon

Belki bir otel veya pansiyon işletiyorsunuz, belki de bir restoranınız var. Hangisi olursa olsun, tatil planı yapanlar gidecekleri yerin kendilerine nasıl bir deneyim sunacağını görmek istiyor. Örneğin, potansiyel müşterilerinizin çoğu bulunduğunuz bölgeyi daha önce hiç ziyaret etmemiş olabilir. Turizm şirketleri, onlara nasıl bir deneyim sunacaklarını göstermek için web sitelerinde zengin bir fotoğraf galerisi oluşturabilir. Bir restoran işletiyorsanız, web sitenize menünüzü de ekleyerek onlara nasıl lezzetler sunacağınızı gösterebilirsiniz. Bunlara ek olarak, bulunduğunuz bölgede başka neler yapılabileceğine dair bir sayfa oluşturmanız da potansiyel ziyaretçilerinizin seçim yapmasını kolaylaştıracaktır.

3. Eylem çağrıları belirleyin ve formlar ekleyin

Ziyaretçilerinizin size rahatça ulaşabilmesi için web sitenize işletmenizin telefon numarası ve adresi gibi bilgileri girmeniz iyi olacaktır. Turizm şirketleri için önerebileceğimiz eylem çağrılarından bazıları şöyle:

  • Sorusu olanların arayabileceği bir telefon numarası eklemek
  • Rezervasyonlar için form eklemek
  • Promosyonlarınızı ve kampanyalarınızı duyurarak, sizinle iletişime geçmelerini istemek
  • Bültenlerinize üye olmalarını istemek

4. Müşteri görüşlerine yer verin

Bir işletme olarak müşterilerinizin hakkınızda iyi şeyler söylemesi, sizin kendinizi övmenizden çok daha etkili bir yöntem. Bu, turizm şirketleri için de geçerli.

Web sitenizi ziyaret edenler, başkalarının deneyimlerinin olumlu olduğunu görünce rezervasyon yaptırma ihtimalleri artabilir. Müşteri görüşlerini derlemek için müşterilerinizle direkt olarak iletişime geçip, onlara fikirlerini sorabilirsiniz. Sosyal medya yorumlarında işletmeniz hakkında şimdiye kadar yazılmış olanları gözden geçirerek, söz konusu yorumları yazanlarla iletişime geçerek başlayabilirsiniz. Ve tabii sonrasında izinlerini alarak bu yorumları web sitenize ekleyebilirsiniz.

5. Müşterilerinizin sizi unutmasına izin vermeyin

Müşterilerinizin sizi unutmaması lazım; bu konuda hemfikiriz, değil mi? Bu konunun ayrıntılarına girmeden önce, sizinle e posta pazarlamaya şans vermeniz gerektiğini gösteren gerçeklere göz atalım…

E posta pazarlamanın yatırım getirisi yüzde 3800 seviyelerinde ve bir Tweet’e oranla, e posta pazarlama mesajınızdan tıklama alma şansınız 6 kat daha yüksek.

E posta pazarlama, aynı zamanda ziyaretçilerinizin e posta adreslerini toplamanızı ve onlara özel mesajlar oluşturmanızı sağlıyor. Turizm şirketleri, pazarlama faaliyetlerine sadece sezonla sınırlı kalmamalı; yıl boyunca mevcut ve potansiyel müşterilerinizle iletişim kurmaya devam edebilirsiniz. GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi ile kolayca entegre olan e posta pazarlama aracı ile hemen mesajlarınızı göndermeye başlayabilirsiniz.

6. Sosyal medyayı unutmayın

Forbes’a göre, tüketicilerin yüzde 82’si sosyal medyada aktif olan markalara daha çok güveniyor. Turizm şirketleri de bu avantajdan faydalanmak için sosyal medya hesaplarını web siteleri ile entegre edebilir. Ziyaretçileriniz ve işletmeniz arasındaki güveni oturttuktan sonra insanlar sayfanızda “Beğen” butonuna basmaya başlayacaklardır ve bu sayede onlarla iletişime geçmek için yeni bir platforma sahip olabilirsiniz.

Sonuç

Turizm şirketleri için online dünyanın avantajlarından faydalanmalarını sağlayacak ipuçlarımızın faydalı olacağını umuyoruz. Unutmayın ki bunlar, göz önünde bulundurulması gereken en temel başlıklar. Web sitenizi kurarken SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) planı hazırlama, sitenize nasıl daha fazla trafik çekebileceğiniz, web sitenizi ve ziyaretçilerinizi nasıl koruyabileceğiniz gibi konulara da odaklanmanız gerekiyor.