Twitch nedir? Twitch ile para kazanmak için neler yapabilirsiniz?

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Leticia Calvo

Canlı yayın özelliği sunan sosyal platformların sayısı gün geçtikçe artsa da Twitch’in bu alanın öncülerinden olduğunu söyleyebiliriz. Başlarda sadece video oyunu yayınları yapılabilen Twitch, artık çok çeşitli sektörlerden sayısız markalar ve profesyoneller tarafından canlı yayın yapmak için kullanılıyor. Bu yazıda Twitch nedir sorusunu cevaplamanın yanı sıra bu platformda nasıl para kazanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Twitch nedir?

Twitch şu anda mevcut olan en iyi canlı yayın platformlarından biri.

2011’de Justin.TV’ye paralel bir platform olarak ortaya çıktı ve çok iyi karşılandığından kullanıcı sayısı katlanarak arttı.

Daha sonra 2014 yılında Amazon tarafından yaklaşık 1 trilyon dolara (970 milyon dolar) satın alındı.

Şu anda günlük 17,5 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlıyor ve dünya çapında 4 milyondan fazla kanal bu platform üzerinden canlı yayın yapıyor.

Twitch, başlangıçta video oyunları için tasarlandı. Dünyanın dört bir yanındaki gamer’ların kitleleri için yayın yaptıkları bir platformdu.

Bugün Twitch platformunu bu kadar popüler yapan nedir diye sorarsak, çok çeşitli sektörler tarafından benimsenmesini söyleyebiliriz. Artık platformda müzik, spor hatta pazarlama alanında uzmanlaşmış yayıncılar olmasının yanı sıra son zamanlarda gördüğümüz gibi politikacılar bile popüler yayıncıların programlarına konuk olabiliyor.

Twitch nasıl çalışıyor?

Twitch platformunun çalışma prensibi nedir? Aslında oldukça basit. Yayıncılar platform üzerinden canlı yayın yaparken kullanıcılar da onları gerçek zamanlı olarak izleyebiliyor ve sohbet yoluyla etkileşime girebiliyor.

Yani aynı YouTube veya Instagram üzerinden yapılan canlı yayınlar gibi işliyor.

Twitch, platforma kaydolmanıza gerek kalmadan canlı yayınları izlemenize de olanak sağlıyor.

Ancak üye olursanız en sevdiğiniz kanalları takip edebiliyorsunuz. Buna ek olarak, bir kullanıcı ek avantajlara erişmek için en sevdiği kanallara abone de olabiliyor.

Twitch Prime Gaming nedir?

Eskiden Twitch Prime olan şimdiki adıyla Prime Gaming, Twitch’in ödeme seçeneğine deniyor. Bu platformun bir freemium modeli bulunuyor.

Prime Gaming, Amazon Prime’a dahil olan bir hizmet. Yani bir Amazon Prime hesabınız varsa platform için ek bir ödeme yapmanıza gerek kalmıyor.

Ancak hâlihazırda bir Prime üyeliğiniz yoksa ayda 7,90 TL ödeyerek erişebileceğiniz avantajlar şöyle:

 • Her ay ücretsiz oyunlar.
 • Oyunlarınız için aksesuarlar (araçlar, karakterler, dış görünüşler, güçlendirmeler, yükseltmeler ve daha fazlası)
 • Seçtiğiniz Twitch kanalına ücretsiz abonelik.
 • İçerik üreticisiyseniz, depolama yükseltmesi.
 • Sohbet içinde etkileşim kurabileceğiniz özel içerikler.

Artık Twitch’in nasıl çalıştığını bildiğinize göre, Twitch kanalınız ile para kazanma yolları nedir, ondan bahsedelim.

Twitch kanalınız ile para kazanma yolları nedir?

Geçtiğimiz yıl birçok yayıncı YouTube’dan Twitch’e taşındı. Bunun dikkat çeken sebeplerinden biri, Twitch’in içerik üreticilerinin para kazanması söz konusu olduğunda daha avantajlı koşullar sunması…

İlgili yazı: YouTube’dan nasıl para kazanılır? Bu ipuçlarını deneyin. 

Dahası, bu platformdaki aktif kanal sayısı da gün geçtikçe artıyor. Özellikle de insanların küresel pandemi nedeniyle daha fazla evde kaldıkları bu dönemde bu sayı neredeyse ikiye katlandı.

Farklı para kazanma seçenekleri ve gittikçe büyüyen izleyici kitlesi, içerik üreticilerinin Twitch platformuna geçmesindeki iki önemli faktör.

Şimdi Twitch ile para kazanma seçenekleriniz nedir, ona bakalım. Tabii bunun kolay para kazanmak için bit yol ya da her derde deva bir seçenek olduğunu düşünmemelisiniz.

Canlı yayın yaparak para kazanmak kolay bir iş değildir. Hedef kitlenizi iyice tanımadan ve içeriğiniz üzerinde çalışmadan başarılı olamazsınız.

Öncelikle düşünmeniz gerekenler

Twitch platformunda para kazanabilmek için öncelikle takipçi sayınız ve kanalınızdaki canlı yayın süresi gibi bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu nedenle kanalınızdan para kazanabilmek için çaba sarf etmelisiniz.

Twitch içeriklerinizden para kazanabilmek için düzenli olarak canlı yayın yapmanız ve izleyicilerin ilgisini çekecek içerikler oluşturmanız gerekiyor.

Böylece kitlenizi ve topluluğunuzu zamanla büyütebilir ve içeriğinizden başarılı bir şekilde para kazanabilirsiniz.

Şimdi, Twitch platformunun içerik üreticilerine para kazanabilmeleri için sunduğu farklı seçeneklerin ne olduğundan bahsedeceğiz.

Twitch Partner Programı nedir?

Twitch partneri olmak, bu platformun içerik üreticileri tarafından en çok istenen şeylerden biri.

Ancak başvuru yapabilmek için karşılamanız gereken bazı kriterler var:

 • Son 30 gün içinde 25 saat canlı yayın yapmış olmak.
 • 12 farklı günde yayın yapmış olmak.
 • Yayın başına ortalama 75 izleyiciye sahip olmak.

Bu kriterlerin hepsini karşılasanız bile bir Twitch partneri olacağınız kesin değildir. Başvurular Twitch tarafından tek tek incelenir ve cevap almanız 7 iş gününü bulabilir.

twitch nedir oyun oynayan adam

Twitch partneri olursanız nasıl para kazanabilirsiniz?

Twitch partneriyseniz kanalınızdan para kazanma seçenekleriniz şöyle:

 • Kanal abonelikleri: İzleyiciler farklı ödeme seçeneklerinden biri ile kanalınıza abone olabilir – 4.99$, 9.99$, 24.99$ veya ücretsiz Prime Gaming aboneliği.
 • Kanalınızda Bitler’in etkileştirilmesi: Bitler, izleyicilerin yayınlarınızda sohbet içinde etkileşim yapabilmek için satın aldıkları ve doğrudan yayıncıları destekleyebildikleri sanal bir üründür.
 • Kanalınızda oynayan reklamlar: Partnerler kanallarından oynayan reklamların uzunluğunu ve sıklığını belirleyebilirler ve oynatılan her reklamın gelirinden pay alırlar.

Twitch partneri olmanın başka faydaları da var. Bunlar arasında kanal özelleştirme seçenekleri, genişletilmiş depolama süresi, partnerlere özel fırsatlara erişim ve öncelikli destek olanağı sayılabilir.

Ancak partner olmak için gerekli koşulları henüz karşılayamıyorsanız para kazanmak için başka seçenekleriniz de bulunuyor.

Twitch İştirak Programı nedir?

twitch nedir iştirak programı

Twitch İştirak Programı, genellikle bir Twitch partneri olmadan önceki adımdır.

Bu programa dahil olmak için de karşılamanız gereken bazı koşullar var:

 • Son 30 gün içinde toplamda en az 8 saatlik yayın ve 7 farklı günde yayın yapmış olmak.
 • En az 50 takipçiniz olması.
 • Yayınlarınızın ortama 3 veya daha fazla eş zamanlı izleyicisi olması.

Gördüğünüz gibi bu koşulları karşılamak Partner Programı’ndakiler kadar zor değil. Aslında bu, daha az izleyicisi olan kanalların da sürdürülebilmesi ve platformu terk etmelerini önlemek için tasarlanmış bir program.

Twitch İştirak Programı’nda da aboneliklerden ve Bitler’den para kazanabilirsiniz.

Ancak, kanalınızda oynatılan reklamlardan gelir elde edemezsiniz.

Kanalınız için bir sponsor bulun

Twitch platformunun kendi sunduğu programlar dışında para kazanma seçenekleriniz nedir? Aynı diğer sosyal ağlarda ve online platformlarda olduğu gibi, Twitch’teki içerik üreticileri de marka sponsorluklarından para kazanabilir.

Geniş ve iyi tanımlanmış bir kitleniz varsa, kanalınızda başka markaların reklamını yaparak gelir elde edebilirsiniz.

İçerik üretici, bu platformda bir influencer gibi hareket edebilir.

Diğer kullanıcılardan gelen bağışlar

Birçok yayıncı, kanala bağış yapılmasına olanak sağlayan Streamlabs ya da Patreon gibi üçüncü taraf hizmetleri kullanır.

Twitch, canlı yayınlara bağış butonunun konmasına izin veriyor böylece izleyiciler de beğendikleri yayıncılara bağışta bulunabiliyorlar.

Kanalınızın, içeriğinize değer veren ve sadık bir kitleye sahip olması durumunda bu sistem para kazanmak için çok iyi bir yol olabiliyor.

Twitch nedir ve Twitch’te nasıl para kazanılır üzerine son sözler

Artık Twitch’in ne olduğunu ve bu platformda para kazanmak için neler yapabileceğinizi biliyorsunuz. Bunların amacınıza (ya da işletmenizin amacına) uygun olduğunu düşünüyorsanız, şimdi işe koyulabilirsiniz. Nişinizi seçin ve topluluğunuzu oluşturmaya başlayın. Tutarlı olmaya özen gösterin ve her zamanki gibi “içerik kraldır” sözünün önemini atlamayın.