Web form güvenliği nasıl sağlanır? Küçük işletme web siteleri için ipuçları

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Bryan Caplan

Bir küçük işletme sahibi ya da yöneticisi olarak, müşterileriniz web sitenizde form doldurup e-posta adresleri, telefon numaraları ve fatura adresleri gibi bilgileri girdikleri zaman bu bilgilerin güvenliğinden siz sorumlu olursunuz. Kişiyi tanımlayabilir bilgiler (PII, personally identifiable information) olarak bilinen bu tür veriler hacker’lar tarafından oldukça yüksek talep görür, bu nedenle web sitenizde paylaşılan verileri koruyabilmek için web form güvenliğine önem vermelisiniz.

Hacker’lar bu veriler ile ne yapıyor?

Hacker’lar (ya da bilgisayar korsanları) genellikle müşterilerinizin kişisel bilgileriyle doğrudan ilgilenmezler. Ancak verileri kayıt başına ortalama bir fiyatla, online karaborsa olarak da bilinen karanlık web’de sattıklarında kâr ederler.

Örneğin bir hacker, bir kiralık mülk yöneticisinin veritabanından müşterilerin kredi kartı bilgilerini alabilir. Siber hırsızlar daha sonra bu bilgileri inceleyip araştırır ve bunlar aracılığıyla daha fazla hesaba ulaşmaya çalışırlar. İnternet kullanıcılarının çoğunun güçlü şifre oluşturmaya ve şifre güvenliğine yeterince önem vermemesi de işlerini kolaylaştırır.

Daha korkutucu olan ise, müşterilerinizle ilgili fotoğraflar, adresler, doğum tarihleri gibi bilgileri birden fazla kaynaktan toplayıp bir araya getirmeye çalışanlar da var.

Yaşadığımız dijital çağda, bu bilgileri toplamak ve kullanmak oldukça kolay.

İşletmenizde bir güvenlik ihlali veya siber saldırı olursa, web sitenizde form doldurmuş olan her müşteri risk altında olabilir, bu da sizi büyük bir sorumluluğun altına sokar.

Web form güvenliği nasıl sağlanır?

web form asma kilit
Görsel: John Salvino, Unsplash aracılığıyla.

Potansiyel müşteri çekmek, etkileşim kurmak ve dönüşüm oranlarını artırmak için web sitenize büyük olasılıkla zaman, emek ve para harcadınız. Ancak güzel bir web sitesi bir denklemin sadece yarısıdır.

Ziyaretçilerinizin bilgilerinin güvenli olmasını da sağlamanız gerekir.

İşte, web sitenizde form dolduran ziyaretçilerinizin bilgilerini koruma altına almak için yapabilecekleriniz:

  • Bir SSL sertifikası yükleyin.
  • Güvenilir bir hosting sağlayıcısı kullanın.
  • Web sitenizi ve kullandığınız eklentileri düzenli olarak güncelleyin.

Ziyaretçilerinize daha güvenli bir web sitesi sunarak, verilerinin güvenliğine önem verdiğinizi gösterebilirsiniz.

1. Web form güvenliği için bir SSL sertifikası yükleyin

Kredi kartı ya da ödeme bilgileri toplamasanız bile, web sitenize bir SSL sertifikası yüklemeniz önemlidir.

SSL, Secure Sockets Layer, yani Güvenli Yuva Katmanı’nın kısaltmasıdır ve internette giderek daha fazla karşımıza çıkan “https” protokolünü web sitenize ekler. SSL sertifikaları, müşterilerinizin tarayıcısı ile web sunucunuz arasında güvenli ve şifreli bir bağlantı kurarak web sitenize girilen bilgileri korur.

SSL sertifikaları giderek daha gerekli hale geliyor çünkü Google gibi arama motorları artık algoritmalarında SSL’i de bir sıralama sinyali olarak kullanıyor. Google’ın Chrome tarayıcısı SSL sertifikası olmayan tüm web sitelerini “güvenli değil” olarak işaretliyor.

Hem güvenlik hem SEO avantajı sunan GoDaddy SSL sertifikaları <  > web siteniz için akıllı bir yatırım olabilir.

İlgili yazı: Web siteniz için SSL sertifikası gerekli mi? 

2. Güvenilir bir hosting sağlayıcısı kullanın

Hosting sağlayıcınız, web sitenizin güvenliği çok önemli bir etkendir. En iyi hosting şirketlerini ararken göz önünde bulundurmanız gereken yedi ana faktörü şöyle sıralayabiliriz:

  • Depolama
  • Bant genişliği
  • Ölçeklenebilirlik
  • Güvenilirlik
  • Güvenlik
  • Yedeklemeler
  • 7/24 teknik destek

Bu yazıda özellikle hosting sağlayıcısı güvenliğine değineceğiz. Çoğu sağlayıcı web sitenizi korumak için alacakları önlemleri sizin için listeler. Eğer bu bilgilere halihazırda ulaşamıyorsanız sağlayıcınızı arayıp sormaktan çekinmeyin.

Örneğin GoDaddy, günlük güvenlik taramalarını ve web sitenizden siber güvenlik tehditlerinin temizlenmesini de içeren, Sucuri tarafından desteklenen kapsamlı bir web sitesi güvenliği hizmeti sunuyor.

Böyle bir hizmete yatırım yapmak, web sitenizde form dolduran müşterilerinizin verilerinin meraklı gözlerden korunmasına yardımcı olur ve içinizin rahat olmasını sağlar.

3. Web sitenizi ve kullandığınız eklentileri düzenli olarak güncelleyin

Web sitenizin içerik yönetim sistemine (CMS) bağlı olarak, yeni çıkan yamaları yüklemeniz ve eklentileri güncellemeniz gerekebilir.

CMS, dijital içerik oluşturmak ve yönetmek için kullanılan bir yazılım uygulamasıdır. En yaygın CMS, yani içerik yönetim sistemi platformlarından biri ise, neredeyse düzenli olarak güncelleme gerektiren WordPress’tir. WordPress genellikle en son güvenlik sorunları ve açıklarını gidermek için çekirdek dosyalarında güncellemeler yayınlar.

Çekirdek dosyalara ek olarak, WordPress temanızın ve eklentilerinizin de düzenli güncellemelere ihtiyacı vardır.

Web form güvenliği sağlamak için, web sitenize bir WordPress güvenlik eklentisi yüklemeyi de düşünmelisiniz. Ücretsiz WordPress eklentileri, güvenlik denetimi, kötü amaçlı yazılım taraması, kara liste takibi, güvenlik sağlamlaştırma, hack’lenme sonrası güvenlik eylemleri ve güvenlik bildirimleri gibi çeşitli özellikler sunar.

Bu proaktif adımları atmak, müşterilerinizin kişisel bilgilerini korumanıza ve hacker’ları web sitenizden uzak tutmanıza yardımcı olur.

İyi bir web sitesi güvenli bir web sitesidir

Hacker’lar, müşterilerinizin kişisel bilgilerinin peşinde olsalar da, web sitenizi korumanın ve kendinizi olası güvenlik ihlallerinden korumanın yolları neyse ki var.

SSL sertifikası yükleme, GoDaddy gibi güvenilir hosting sağlayıcılarını kullanma ve web sitenizin CMS’sini güncel tutma gibi güvenlik adımlarını takip ederek, müşterilerinizin web sitenizde form doldurarak size emanet ettikleri bilgilerin yanlış ellere geçmesini engelleyebilirsiniz.