WordPress + SSL: GoDaddy’nin WordPress Hosting’i ile çok kolay

GenelKategori
Okuma süresi: 4 dk
Geene Rees

GÜNCELLEME - 24 Temmuz 2018: Bugün Google, Chrome 68'i kullanıma sunmaya başladı. Artık Google'ın tarayıcısı, HTTPS ile korunmayan tüm web siteleri için adres çubuğunda "Güvenli Değil" uyarısı verecek.

Yaşadığımız dijital dünyada siber güvenlik olmazsa olmaz haline geldi. Ponemon Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre KOBİ’ler için siber saldırı riski 2016’da yüzde 55 iken, 2017’de yüzde 61’e yükseldi. İşletmenizin bir WordPress web sitesi varsa güvenlik, WordPress + SSL dahil, oldukça ciddiye almanız gereken bir konu. Neden mi?

Hackerlar en popüler sistemlere daha çok odaklanıyor.

Windows’a Mac’ten daha fazla virüs girmesinin sebebi de bu. WordPress’in popülerliği onu kötü niyetli hacker’ların ve spam e-posta gönderenlerin hedefi haline getiriyor. İnternet sitelerinin yüzde 30’undan fazlası WordPress tabanlı. Son istatistikler de web sitesi yöneticilerinin yüzde 28’inden fazlasının WordPress kullandığını gösteriyor.

Yani WordPress kullanıyorsanız, özellikle de WordPress üzerinden ticaret yapıyorsanız, güvenlik konusunu ciddi ciddi düşünmeniz gerekiyor.

Ayrıca, Temmuz 2018’den itibaren Google Chrome 68 tüm HTTP siteleri “Güvenli Değil” olarak işaretleyecek. Sadece bir blogunuz ya da online katalog siteniz olsa bile, web sitenizin ziyaretçilerinin “Güvenli Değil” uyarısıyla karşılaşmalarını önlemek için bir SSL sertifikasına ihtiyacınız var.

wordpress + SSL güvenlik https asma kilit

Neyse ki, sunucudan sunucuya aktarılırken tarayıcıya girilen verileri korumak için SSL sertifikaları ve Hyper Text Transfer Protocol Secure (HTTPS) gibi teknolojiler var. Bu teknolojiler aslen çok karmaşık olabilir ama GoDaddy WordPress Hosting kullanıcıları, web sitelerine artık kolayca ekleyebiliyor.

SSL teknolojisi şifreli bir siteye iki belirgin güvenlik göstergesi sağlıyor:

1. Yeşil Kilit Simgesi: Web siteniz bir SSL sertifikasıyla korunuyorsa, bu simge alan adınızın yanında görünür. SSL sertifikası, ağ üzerinde iletişim güvenliği sağlayan bir protokoldür.
2. HTTPS: Bu, bir web sitesi ve onun sunucusu için kimlik doğrulama sağlayan HTTP’nin korumalı bir sürümüdür.

Ancak, biri olmadan diğeri de olmuyor. Bu, her ikisi de uygulandığı anda, sunucular arası aktarılan verilerin mümkün olan en iyi şekilde korunduğu anlamına geliyor.

Eskiden WordPress + SSL protokolü, yani WordPress Hosting’inize SSL eklemek zordu, ancak şimdi işler farklı; GoDaddy SSL’si eklemek çok kolaylaştı. Artık bir tıkla her şeyi halledebiliyorsunuz.

WordPress + SSL: SSL sertifikası nasıl alınır?

WordPress için, ihtiyaçlarınıza göre değişen birçok SSL seçeneği vardır ama en çok tercih edilen SSL sertifikası türleri şunlardır:

Alan Adı Doğrulama (DV): Bu sertifika, alan adınızın sahibi olduğunuzu doğrular.

Kurumsal Doğrulama (OV): Alan adınızı doğrulamanın yanı sıra, bu sertifika kurumunuzun yasal olduğunu kanıtlar.

GoDaddy bu çözümlerin hepsini sunuyor.

Genel olarak, işlediğiniz veriler ne kadar hassassa onları korumak için ihtiyacınız olan güvenlik seviyesi de o kadar yüksektir. Ancak yüksek seviye güvenliğin ek bir maliyeti olduğunu unutmayın. Hangi seviyeye ihtiyacınız olduğunu belirlemek size kalmış, ancak müşterilerinizin finansal ya da sağlık verilerini elinizde bulunduruyorsanız, mümkün olan en yüksek seviye SSL sertifikasını kullanmanızı öneririz.

GoDaddy’nin, WordPress + SSL ihtiyaçlarınızı karşılayacak SSL sertifikası çözümleri:

Doğru, güvenilir SSL sertifikasını aldığınızdan emin olun.