Web sitenizin hız testi sonuçları iyi değilse, CDN zamanı geldi

HaberlerKategori
Okuma süresi: 5 dk
Bob Dunn

Şunu hepimiz kabul edelim: fiziksel mağazanızı, online mağaza haline getirdiğinize global pazara girmiş oluyorsunuz. Erişiminiz artıyor ve bununla birlikte dünyanın dört bir yanından müşterileriniz olabiliyor. Gelecek parlak gözüküyor yani! eMarketer’ın raporuna göre e ticaret satışlarının 2020 yılında dünya genelinde 4 trilyon USD’ye ulaşmış olması bekleniyor. Bu büyümenin bir parçası olmak istiyorsanız, hızlı ve güvenli bir web sitesine ihtiyacınız var. Yani, web sitenizin hız testi sonuçlarının iyi olması önem taşıyor.

Hız testi ihtiyacı

Eğer bir web sitesinin yüklenmesini beklediyseniz, insanların ne kadar sabırsız olduğunu biliyorsunuz demektir. Pek çok insan yüklenmesi birkaç saniyeyi geçerse web sitesini terk edecektir. İşte, hız testi bu nedenle web siteleri için önemli. Hız testi sonuçlarına bakarak, web sitenizi insanlar için daha çekici hale nasıl getirebileceğinize dair bilgi edinebilirsiniz.

web sitesi hız testi yükleme süresi

Web sitenize hız testi yapmak için pek çok seçeneğiniz var. Bu testlerin çoğu, iki ana konuda ölçümleme yapıyor:

  • Web siteniz görselleri, dosyaları ve diğer kodları yüklemek için hangi kaynaklara ihtiyaç duyuyor
  • Web sitenizin ne kadar sürede yüklendiği ve yüklenme hızının ziyaretçilerinize göre optimize edilmiş olup olmadığı

Web sitesinin performansı, kullanıcının sunucudan ne kadar uzakta olduğuna göre değişeceği için hız testi genellikle farklı lokasyonlardan yapılarak, size istatistiksel bir ortalama veriliyor. Test sonuçlarında genellikle bu iki ana alanda web sitesi performansının nasıl iyileştirilebileceğine dair öneriler de yer alıyor.

Sorun olduğunu nasıl anlarsınız?

Online mağazanızın hız testi sonuçlarını iyileştirmek için web sitenizi ziyaret edenlerin bu süreçteki davranışlarına dikkat etmelisiniz. Bunu, müşteri geribildirimleri ve istatistikler üzerinden yapabilirsiniz.

Diğer bir gösterge, müşterilerinizin “web siteniz yavaş yükleniyor” demek için sizinle iletişime geçmesi olabilir. Sorun, görsellerinizin boyutunun büyük olması, beklenmedik trafik yoğunluğu, vs. olabilir.

Google’ın PageInsights ve Google Anaylitcs gibi araçlardan faydalanarak site trafiğinin yanı sıra kullanıcının hangi sayfalarda ne kadar süre kaldığı gibi verilere ulaşabilirsiniz.

Hız testi sonuçlarınız ne kadar iyi olursa, satışlarınızı o kadar artırabilirsiniz; bu, doğruluğu kanıtlanmış bir bilgi. Şunu da unutmamak gerekiyor ki Google web sitenizi değerlendirirken yüklenme hızına da bakıyor ve bu aramalardaki sıralamanızı etkiliyor.

CDN nedir?

İçerik Dağıtım Ağı (CDN), en basit tanımıyla farklı coğrafyalarda yer alan sunuculardan oluşturulan bir ağdır.

Örneğin, sizin web siteniz İstanbul’da yer alan bir sunucuda barınıyor. Londra’dan birisi web sitenizi ziyaret ederek, sayfadan sayfaya geçiyor ancak biraz yavaş yüklendiğini fark ediyor. E, veri bu kadar yolu hızlı kat edemeyebilir!

hız testi cdn nedir infografik01
hız testi cdn nedir infografik02

CDN ile web siteniz Londra’dan yüklendiğinde oraya yakın bir sunucudan yüklenir ve bu sayede yüklenme hızı da artar. İyi, değil mi?

Bir de güvenlik konusu var…

Hız testi sonuçlarınızın iyi olmasını istiyorsanız, güvenlik konusunu da göz ardı etmemelisiniz. Tüketiciler, kredi kartı, kimlik, vs. bilgilerinin güvende olduğundan emin olacak şekilde online alışveriş yapmak istiyor. CDN, e ticaret sitenizi bu konuda destekler ve hız testi sonuçlarınızın iyileşmesine yardımcı olur.

Sucuri ile olan işbirliğimiz kapsamında e ticaret siteleri ve güvenlik konusunda bir podcast serisi oluşturma fırsatını yakaladım. Bir bölümünde güvenlik uzmanı Dre Armeda ile CDN’ler ve onların güvenlik üzerindeki etkisi hakkında konuştum.

Armeda, CDN ve web güvenliği arasındaki bağlantıyı şu şekilde açıkladı:

Güçlü bir CDN’ye sahip olmanın en büyük avantajı, asıl sunucunuzu koruyabilmeniz. Bu, dış saldırıları bertaraf etmenin en etkili yöntemlerinden biri çünkü web sitenizin yayında kalabilmesi oldukça önemli. Eğer CDN kullanıyorsanız, web sitenizi çevrimdışı olma riski azalıyor.

E ticaret siteleri söz konusu olduğunda güvenlik ve hız ayrılamaz bir ikili. Bu kapsamda da hem güvenlik, hem de hosting planınızda CDN’in yer aldığından emin olmanız önem taşıyor.

Hız testi dediğin nedir ki!

Hem güvenlik, hem de hız konularında iyileştirmeler yapmanız hem müşterilerinize daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmanızı, hem de gece daha rahat uyumanızı sağlar. Bu alanda güvenilir bir iş ortağına ihtiyacınız varsa GoDaddy’nin Web Güvenliği ürünlerine göz atmanızı tavsiye ederim.