İsim Vermek Benim Süper Gücüm

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 3 dk
Selina Bieber

“Bir kitapta şöyle bir şey okumuştum; gülün adı değişse bile kokmaz mı aynı güzellikte. Ama buna hiç bir zaman inanamadım. Gülün adı devedikeni veya leş çiçeği olsa aynı güzelliğe sahip olacağına inanmıyorum.” – L.M. Montgomery, Yeşilin Kızı Anne 

İsimin değeri nedir? Paha biçilemez.

Üzgünüm, Romeo.

Ama doğru, isim önemlidir –ortamı hazırlar, yolu gösterir, ilk izlenimdir ve (umarız ki) hatırlanır. Süper kahramanlara bakın. İsim çok önemli, değil mi? Hulk’ın adı Büyük Adam olsaydı mesela, veya Iron Man, Havalı Köstümlü Adam olsaydı?

Benim süper güçlerimden biri ve büyük olasılıkla en iyisi, bir şeylere isim verebilmek. Birileri şirketleri, ürünleri, grupları, bebekleri veya herhangi bir şey için isim bulmaya çalıştığında heyecanlanıyorum.

İsim verirkenki eğilimlerimlerinden biri alan adlarını almak. Kabul, alan adı almak konusunda küçük bir takıntım olabilir. Alan adı kütüphanem veri bazlı alan adlarından, komik isimlere ve bir gün kurmak istediğim şirketlerin isimlerine kadar uzanıyor. Aldıklarımı dengeleyecek kadar bir kısmını sattım. Fakat bu işin büyüsü benim için bir şeye isim vermek ve onu somutlaştırmak.

“İsimden daha güçlü çok az şey vardır. Bir varlığın tamamının simgesi olan tek bir ifade.” – Lance Conrad, The Price of Creation

Projenize isim verirken, size birkaç tavsiye:

  • Tescilli marka olabilir mi? Olmasına gerek var mı? İsminizi korumak önemli, tabii başkası tarafından hali hazırda korunup korunmadığını bilmek de. Marka ismi değiştimek tam bir kabusa dönüşebilir.
  • Alan adı mevcut mu?
  • .com uzantılı alan adı mi istiyosunuz/gerekiyor mu? Yoksa size daha uygun alan adı uzantıları mı var? Yeni alan adı uzantısı seçeneklerini takip etmeyi unutmayın.
  • Akılda kalıcı mı? İşin sırrı bu... hatırlanacak kadar cazibeli mi?
  • Açıklayıcı mı?
  • Yazması kolay mı? İnsanlar kendilerini aptal hissetmek istemez. Eğer şüpheniz varsa,olası yanlış imlaları da satın alın ve ana alan adınıza yönlendirin.
  • İsminiz logonuz olacak mı? Cevabınız evet ise, şekil ve harfleri gözden geçirin. Coca-Cola ve Facebook buna güzel örnekler.

İsimlerin, fontların ve markanın bir araya geldiği, muhteşem rüyalar diyarıma artık sizde girdiniz.

“İsim güçlü şeydir. Farklı kılar ve anlam katar.” – Jessica Khoury, Origin

Doğru bir isim bulmak için acele etmeyin. Önce kafanızda döndürün, sonra dilinizde. Söylemek hoşunuza gidiyor mu? İnsanlar duymaktan hoşlanıyor mu? Doğru isim fırsatlara – ve çoğu zaman başarıya – açılan kapının anahtarıdır. Deneyin, bulana kadar deneyin.

Peki, bulduğunuz isim doğru mu? Bunu nasıl anlayacaksınız? Bileceksiniz. Aşk gibi. Romeo gibi. Süper güç gibi. Bileceksiniz.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin