Karbonat: Dijital teknoloji ve yetenek ile beslenen hibrit reklam ajansı

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 5 dk
Selina Bieber

Boğaziçi Üniversitesi’nde tanışan Cenk Gümüşçüoğlu ve Melih Dinçer, yıllar sonra hayallerinin peşinden koşup şirketleri Karbonat’ı kurdular. Karbonat, a’dan z’ye her türlü hizmeti sunan, dijital teknoloji ile beslenen hibrit bir reklam ajansı. Cenk Gümüşçüoğlu, çalışmalarını şöyle anlatıyor:

“Karbonat’ta müşterilerimize dijital ve çizgi üstü hizmet veriyoruz. Televizyon kampanyalarından online iletişim aktivitelerine, sosyal medyada görünürlükten dijital kampanyalara, sunduğumuz hizmet tam teşekküllü.”

Gümüşçüoğlu ve Dinçer, turizm okudular ve sektörde deneyime sahipler. Ancak bu hayatın kendilerine yetmediğine karar verince yeni bir arayışa girdiler. Gümüşçüoğlu, bu süreç hakkında “Pazarlamadaki öğretmenlerimizden çok şey öğrendik, onların sayesinde pazarlama konusunda çok geliştik” diyor. Aldıkları eğitim, Karbonat’ın başarısına da yansıyor; Karbonat 5 yılda İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Kayseri’den 70’ten fazla markayla çalıştı.

dijital teknoloji karbonat kurucusu cenk gumuscuoglu

Heyecan verici markalar, yetenekli ekip

Gümüşçüoğlu, Karbonat’ın ilk beş yılını “hızlı büyüme süreci” olarak tanımlıyor. Gümüşçüoğlu’na göre, “Sektördeki 10 yıldan fazla deneyimim ve eski ajansımdayken birlikte çalışma şansını elde edemediğim markaların ilgisi kısa zamanda çok büyümemizi sağladı. Neredeyse her hafta yeni markalarla tanışıp, sunumlar yapıp fikirler üretiyorduk.”

Gümüşçüoğlu ve Dinçer, Karbonat için yüksek standartlarda hizmet ve yaratıcılık sunabilecek yetiye sahip çalışanları bulabilmek için insan kaynakları rolünü de kendileri üstlendi.

Cenk Gümüşçüoğlu, Karbonat’ın işe alım yaklaşımını şu şekilde açıklıyor: “Öncelikle iş tanımını yazıyor, çalışanları bunun üzerinden arıyoruz. Reklam ajansı olarak geleneksel reklam kanallarını diğer sektörler kadar çok kullanamıyoruz; bu yüzden tavsiyeler ve tanıştırılmalar doğru insanı bulmamız için çok önemli.”

Karbonat kuruluşundan bu yana büyüyerek 33 yetenekli çalışana sahip bir ekip oldu. Şimdiki hedefleri de 2016’nın sonuna kadar 40 çalışana ulaşmak. Gümüşçüoğlu, hedefleri hakkında şunları söylüyor:

“Ekibimize kendine özgü ve yetenekli insanları katmaya çalışıyoruz. Sektör sürekli değişim halinde ancak temelinde yetenek ve yaratıcılık yatmaya devam ediyor. Her geçen gün dijital teknoloji hayatımıza daha fazla dâhil oluyor ama aslında teknolojinin bizim için yapabileceklerini bize gösterip ilham verenler diğer insanlar.”

dijital teknoloji karbonat modern mimari

Gelişen hedefler, daha güçlü marka imajı

Gümüşçüoğlu, hedeflerinin de işlerine paralel bir şekilde gelişmesine dikkat ediyor. Karbonat ekibi yıllardır gelir, marka ve sektördeki başarıları açısından hedeflerine ulaşıyor ve deneyimlerinden öğrenerek büyüyor.

Gümüşçüoğlu’na göre, Karbonat’ın marka imajı açısından en önemli dönüm noktalarından biri ofislerini taşımak oldu. Eskiden, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan ofislerini iş dünyasının merkezlerinden Levent’e taşımak, önemli bir adımdı.

dijital teknoloji karbonat ofis

Dijital teknoloji ve reklam ayrılamaz bir ikili

Reklam dünyasında dijital teknoloji konusuna hâkim ve son gelişmelerden haberdar olmak ajanslar için çok önemli; ancak bu şekilde müşterilerine en etkili ve yenilikçi hizmeti verebiliyorlar. Karbonat bu ortamda, gelmiş geçmiş en dijital teknoloji odaklı endüstrilerden birinde rekabet etmeyi hedefliyor. Gümüşçüoğlu, bu alandaki faaliyetlerini şu şekilde anlatıyor:

“Müşterilerimize verdiğimiz tekliflerde ve müşteri ilişkileri yönetiminde dijital teknoloji, son çıkan platformları ve yazılımları kullanıyoruz. Cloud’un ve SaaS pazarının gelişmesi, bizim gibi büyüyen markaların hem ihtiyaçlarını karşılamalarına, hem de yazılımları yasal olarak kullanmalarına imkân verdi. Aynı zamanda kullanıcı olarak bizlerin bu teknolojilerin gelişiminin bir parçası olmamızı sağladı.”

Karbonat’ın şirketle birlikte 2010’da açılan web sitesi de markanın dijital duruşunun en önemli parçalarından biri.

dijital teknoloji karbonat web sitesi

“Web sitemizin bizim için değeri tarif edilemez.” – Cenk Gümüşçüoğlu

Gümüşçüoğlu, web sitesini müşterilerle tanışmak için yaptıkları görüşmelerde kolaylık olması için kullandıklarını belirtti. Gümüşçüoğlu, “Web sitemizin bizim için değeri tarif edilemez; sürekli güncel olduğu için adeta yıllık işlevi görüyor. Bazı ajanslar havalı web siteleri kurmakla çok uğraşır ama biz sitemizi bütün işlerimizin görülebileceği bir nevi portföy olarak kullanıyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana olabilecek en etkili şekilde kullandık.”

GoDaddy’de küresel bir iş ortağı buldular

Gümüşçüoğlu, karbonat.com’un haricinde farklı alan adları da kaydettirdi. Karbonat’ın online stratejisi, şirketin esnek olmasını ve yeni gelişen fırsatları kaçırmamasını sağlıyor. Gümüşçüoğlu’na göre, alan adları nasıl kullanıldıklarına göre anlam kazanıyor.

Gümüşçüoğlu, birden fazla alan adı kaydettirip alan adı portföylerini rahatça yönetebilmek için Karbonat’ın GoDaddy’yi seçtiğini belirtiyor. Karbonat’ın GoDaddy ile ilişkisi yedi yılı aşkın süredir devam ediyor. Neden Karbonat’ın online yolculuğuna eşlik etmesi için GoDaddy’yi seçtiğine dair de Gümüşçüoğlu’nun cevabı çok net: “Alan adı almaya, satmaya ve transfer etmeye geldiğinde GoDaddy dünya standardını temsil ediyor.”

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin