Kazanan web sitesi tasarımı için 10 temel

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 7 dk
Maxym Martineau

Eğer sizde birçok küçük işletme sahibi gibiyseniz web sitesi tasarımı uzmanlık alanınıza girmiyordur. Ancak, muhteşem bir web sitesi yaratmak için bir tasarım uzmanı olmanıza gerek yok. Yanar dönerli numaraları ve karmaşık özel kodları unutun... Sadece temel web sitesi tasarımı esaslarına sadık kalarak tam bir web sitesini oluşturacak kaynak ve zamanı buluncaya kadar işletmenizin işini görecek bir site yaratıp işler hâle getirebilirsiniz.

İşte işinizi görecek bir site oluşturmak için bilmeniz gerekenler:

Web sayfası navigasyonu

Online dünyaya sadece tek sayfalı bir web sitesiyle bile adım atıyor olsanız navigasyon temellerden biridir. İşinizi doğal gelişim gidişatını düşünün. Hangi bilgileri öne çıkarmak istiyorsunuz? Sitenizi ziyaret edeceklerin ilk neyi görmesini istiyorsunuz? Akış anlamlı mı?

Tasarımcılar web sitenizin ayrıntılı planlaması olan bu bölüme “wireframing” der (bir nevi temel kurgu tasarımı).

Uzman tavsiyesi: Dikkatlice planlanmış bir arama sonuç sayfası oluşturmak, sitenizi ileride geliştirmeyi kolaylaştıracaktır.

Gelişmeye müsait bir şematik formüle ederek dijital varlığınıza sağlam bir başlangıç yapın. İşinizin gelişimine ayak uyduramayarak size dar gelecek bir web sitesi en son isteyeceğiniz şey olacaktır! Eksiksiz bir web sitesine sahip olmaya hazır olduğunuzda ek sayfalar için net ve özlü navigasyon etiketleri kullandığınızdan emin olun.

web sitesi tasarimi bionluk.com ana sayfa yapisi
İyi tasarlanmış bir web sayfası işinizin ömrü boyunca web sayfanıza ziyaretçi çekecektir.

Web sitesi renk paleti

Web sitesi tasarımınızı için işinizin kurumsal renk skalasıyla uyumlu bir renk paleti seçin. Tonlarınızı henüz seçmediyseniz problem yok. Web siteleri, işler iyi gitmezse devamlı parçalayabileceğiniz beyaz kanvaslara benzer. Değişik seçenekleri deneyerek hangi renk tonlarının birlikte en iyi şekilde duracağına bakın.

Uzman tavsiyesi: Renkler konusunda işin ucunu kaçırmayın; anahtar ölçülü davranmaktır.

Genelde web sitenizin çoğunu kaplayacak tek bir renginiz, dikkat çekici kontrastlar için ikinci bir renginiz ve vurgular için üçüncü bir renginiz olacaktır.

Öne çıkan görseller

Web sayfanızı tonlarca görselle boğmak istemezsiniz.

İşiniz ve genel olarak markanıza hitap eden görsel ve fotoğrafları dikkatlice seçin.

Elinizde hiç görsel yok mu? Sorun değil. Muhtemelen bu işi yapabilecek havalı bir kamerası olan bir akıllı telefonunuz vardır.

Web sitesi ziyaretçilerinizin sayfanızdan ayrılamamasını sağlayacak gözalıcı görseller kullanın.

Sosyal medya varlığı

İnternette başarılı ve güncel bir iş olmak istiyorsanız sosyal medyada da güçlü bir varlığınız olmalı. Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest gibi platformları kullanmak online iş dünyasına adım atacak tüm işler için bir zorunluluk. Web sayfanızdan sosyal medya profillerinize linkler vermek sayfanızdaki içeriklerin paylaşılabilir olmasını sağlayarak müşterilerinizle daha fazla bağlanmanıza ve web sitesi trafiğinizi arttırmaya yardımcı olur.

Sosyal medya dünyasını bir kenara bırakarak işinizin gelişimini yarım bırakmayın. Neredeyse herkes fikirlerini paylaşmak ve işlerine ait bilgileri keşfetmek için bu tip networklere başvurur.

Eylem çağırısı

Şimdi sıra en önemli eylem çağırısına geldi. Beğendiğiniz bir iskelet oluşturdunuz ve renklerinizi seçtiniz...Artık fikirlerinizi kağıda dökme vakti. Tek bir sayfayla başladığınıza göre içeriğinizin göz alıcı ve etkili olması lazım. İş stratejinizi veya uzun dönem hedeflerinizi tartışacağınız sayfalarınız olmayacak, iyi bir etki bırakmak için tek bir şansınız var.

Korkutucu değil mi? Stres yapmanıza gerek yok. Gerçekten tek yapmanız gereken net olmak. Söylemek istediklerinizi onlara aktarırken pasif bir dil kullanmayın, tüketiciler daha en baştan kendileri için doğru olanı hemen anlarlar.

Yapmayın: Bültenlerimizi almak için aşağıdaki formu doldurup iletin.

Yapın: Ürünlerimizle ilgili önceden haberdar olmak için bugün kaydolun

İlk örnek pasif ve belirsizdir. Müşterilere kaydolmanın faydalarından bahsetmez ve “iletin” gibi bir nevi “sindirici” bir buyruk içerir (kimse iletmek istemez –“tamamlayın” gibi herhangi farklı bir seçenek bile görsel olarak daha iyi duracaktır.). Unutmayın eylem çağrıları pratik gerektirir. İyi bir tane bulanan kadar tekrar tekrar denemeye korkmayın.

web sitesi tasarimi bionluk.com eylem cagrisi
Kısa ve net eylem çağrıları ile web site ziyaretçilerinizi yönlendirin

İşinizle dair önemli bilgiler

Temelleri unutmayın. Burada işinizden bahsediyoruz –web sayfanızda işinize ait hayati bilgilerin hepsine yer verdiğinizden emin olun. Yapmak isteyeceğiniz son şey çok güzel bir web sitesi hazırladıktan sonra önemli detayları eklemeyi unutmanızdır. Dükkanınız Pazar günleri açık mı? Tatil günlerinde erken kapatıyor musunuz? Özel siparişleri sadece yüz yüze mi alıyorsunuz? Bu bilgilerin net ve görünür olduğundan emin olun. Ne kadar az karışıklık o kadar iyi.

İletişim Bilgileri

Göz alıcı bir web sitesi yaratmak için kolları sıvayıp sonra kollarınızı bağlanmış bulabilirsiniz. Parlak renkler, müzik, flash dosyaları...Ama numaralarla ilgili söylediklerimi unutmayın. Bir web sitesini öne çıkarmak için tüm bu numaralar zorunlu değil.

Bir web sitesini öne çıkarmak için yanar dönerli numaralara ihtiyacınız yok.

Adres ve iletişim bilgilerinizi bir görsel üzerinde vermeyin. Arka plana akıllıca saklamayın. Önemli bilgileri web sitesi ziyaretçilerinizin bulmasını zorlaştırmayın ve mümkünse müşterilerinize güven vermek için profesyonel bir e-posta adresi edinin.

Mobil dostu web sitesi

Sizi bilmem ama benim telefonum her zaman yanımdadır. Elimde, çantamda, kotlarım cepsizse erkek arkadaşımın cebinde... Uyurken komidinimin üzerinde ve sabahları ilk olarak elimde (bir işkolik olabilirim). Demek istediğim telefonunu yanından ayıramayan tek insan ben değilim.

web sitesi tasarimi bionluk mobil sitesi

Bu yüzden Google’ın da bunu fark etmesi çok sürpriz değil.

American Express’in Open Forum bloğunda Anthonia Akitunde’un işaret ettiği gibi:

<blockquote> “Google, akıllı telefon arama sonuçlarında mobil optimizasyonu olan web sitelerine öncelik vererek mobil-dostu siteleri (örneğin, telefonlarda kolayca yüklenen ve tepkisel tasarımları olan vs) teşvik ediyor ve olmayanları alt sıralara gönderiyor” </blockquote>

Bunda bir sürpriz yok. Web sitesi tasarımınız mobil-dostu olmalı. Ayrıca, web sitenizi öne çıkarmak istediğinizde bu arama motorlarında yukarılara tırmanmaya başlamanız için süper bir yol.

Güvenilir web hosting

Bir ev inşa ederken öncelikle temelin sağlam olduğundan emin olmak istersiniz. Bir web sitesi oluşturmak için de aynısı geçerlidir. Hem mevcut hem de gelecek ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir web hosting planı gerekir. Ya sizinle birlikte büyüyebilecek yada güncelleme potansiyeli olan bir plan istersiniz. Araştırmanızı yapın ve iyi bir hosting platformu seçin, uzman müşteri hizmetleri olan. Temelinizde bir çatlak olduğunu fark ettiğinizde etrafta bir çözüm sunabilecek kişi olmaması en son isteyeceğiniz şey olacaktır.

Web güvenliği

Bir ürün satmaya henüz hazır olmasanız da web güvenliğine yatırım yapmanız müşterilerinize bilgilerinin koruma altında olduğunu gösteren önemli bir yol olacaktır. SSL’nin temellerini iyi öğrenin. İşiniz büyüdükçe başka opsiyonları da değerlendirmek zorunda kalabilirsiniz ama kendinizi ve müşterilerinizi korumak için hiçbir zaman için erken değildir.

İşte bu kadar – Kazanan bir web sitesi yaratmak için 10 kolay yol. Şimdi tek yapmanız gereken şirketinizi tanıtmak ve müşterileri sıraya dizmek.