KOBİ için 2016 başlarken atılması gereken 4 adım

YönetmekKategori
Okuma süresi: 3 dk
Stefano Maruzzi

Bir yıl daha sona ererken, yeni yılda olumsuz sürprizlere karşı tedbirli olmalarını desteklemek adına her KOBİ için atılması gereken 4 adımı sıraladık. Hedeflerinizi gözden geçirerek, yılsonu işlemlerinizi tamamladığınızdan emin olarak, eleman ihtiyacınızı değerlendirerek ve online varlığınızı gözden geçirerek yeni yıla hazırlıklı girebilirsiniz.

KOBİ iseniz, 2016 başlarken atmanız gereken 4 adım

Yeni yılda yeni başarılar elde etmeniz dileğiyle...

1. Yılsonu işlemlerini tamamladığınızdan emin olun

Yeni yıla girerken yapmış olmanız gerekenler arasında tüm muhasebe hesaplarınızı gözden geçirip, yıl sonu işlemleri tamamladığınızdan emin olun. Kayıtlarının girilmesi, ödenmemiş faturalar için Harcama Belgesi düzenlenmesi, çeklerin kapatılması, aylık KDV muhasebe işlem fişlerinin oluşturulması gibi işlemlerinizi kontrol ederek bir KOBİ olarak yeni yıla daha sağlıklı bir şekilde girebilirsiniz.

2. 2015’te koyduğunuz hedefleri gözden geçirin


Bir KOBİ olarak hedeflerinize ulaştınız mı, geri mi kaldınız diye yeni yıla girerken değerlendirme yapın. Örneğin, 2015 için satışlarınızı yüzde 50 artırma hedefi koyduysanız ve şu anda yüzde 20’lik bir artış varsa, bunu görmek, 2016 için daha gerçekçi, ulaşabileceğiniz hedefler koymanıza yardımcı olacaktır.

3. Eleman ihtiyacınızı değerlendirin

Özellikle işletmelerini tek başlarına yürüten girişimcilerin her şeyi kendi başlarına yapmaları gerekiyor. Eğer her şeye yetişemediğinizi, hepsini yapmaya çalışmanın sizi strese soktuğunu düşünüyorsanız 2016 için eleman almayı değerlendirin. Bu, tam zamanlı eleman almanızı da gerektirmiyor; part-time eleman alarak veya bazı işleri outsourcing yoluyla çözerek ana konunuza daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

4. Çevrimiçi varlığınızı gözden geçirin

Dijitalleşmenin artmaya hızla devam ettiği ve mobile kayışın da ivme kazandığı günümüzde bir web siteniz yok ise yeni yıla girerken bu konuyla ilgili çalışmalara başlayabilirsiniz. Eğer bir web siteniz varsa, sosyal medyadaki varlığınıza, sosyal medya hesaplarınızın web sitenizle entegrasyonuna, blog yazılarınıza, web sitenizin mobil uyumlu olmasına odaklanabilirsiniz.

KOBİ infografik yıl bitmeden yapılması gerekenler
İnfografik: KOBİ'lerin Yıl Bitmeden Atması Gereken 4 Adım