Web sitesi güvenliği testi ve hacker’ları uzak tutmak için güçlü güvenlik izleme araçları

GüvenlikKategori
Okuma süresi: 6 dk
Sebastian Shepard

Web sitesi güvenliği için güvenlik izleme araçlarına neden ihtiyacınız var? Duymuş ya da duymamış olabilirsiniz ancak bu yıl haberlere yansıyan siber saldırılar arasında HBO’ya yapılan saldırının yanı sıra BTK’nın açıklamalarına göre Mayıs ayında zararlı yazılım siber saldırısı, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 74 ülkeye yayıldı. Hem Türkiye, hem de diğer ülkelere baktığımızda, 2017’nin siber saldırılar açısından çok iyi bir yıl olmadığını söyleyebiliriz.

Web siteleri güvenlik riski altında olanlar yalnızca büyük kuruluşlar değil. Dünya genelindeki siber saldırıların neredeyse yarısı küçük işletmeleri hedef alıyor. Veri ihlalinin ortalama maliyetinin 30 bin dolar civarında olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu gibi durumların yalnızca baş ağrıtmakla kalmayıp, işletmeleri büyük risk altına soktuğunu söyleyebiliriz.

Bu nedenle web sitesi güvenliği güvenlik testi yapmanız, saldırıları önlemeniz ve yeni izleme araçları ile güvenlik durumundaki değişiklikleri izlemeniz her zamankinden çok daha önemli.

4 güçlü web sitesi güvenliği izleme aracı

Bu yazımızda, güvenlik ihlalini tespit etmenize ve engellemenize yardımcı olacak web sitesi güvenliği izleme araçlarını ele alacağız. İşletmeniz için test edebileceğiniz, en iyi 4 aracı şu şekilde belirledik:

  • GoDaddy Website Security, powered by Sucuri.

  • Wordfence Security.

  • Vega. 

  • McAfee SECURE. 

Web sitesi güvenliği ile ilgili çalışmalar, aktif bir şekilde yürütülen çalışmalar olmalı. Potansiyel tehlikelerin sistemlerinize sızmasını istemezsiniz ve belirlediğimiz araçlar bu konuda yardımcı olabilir.

1. GoDaddy Website Security, powered by Sucuri

Web sitesi güvenliği ürünleri kapsamında yakın zamanda Türkiye’de de kullanıma sunulacak olan GoDaddy Website Security, powered by Sucuri, güvenlik çalışmalarınızı bir sonraki adıma taşımanıza yardımcı olabilir.

web sitesi güvenliği GoDaddy

GoDaddy’nin tüm web sitesi güvenliği planları gelişmiş güvenlik izlemesi, sınırsız kötü amaçlı yazılım ve hack temizliği ile Google kara liste izlemesi ve temizliği barındırıyor. Bu, önemli bir ayrıntı çünkü Google bir web sitesinin kullanıcılar için tehlikeli olduğunu hissettiği zaman, söz konusu siteyi ziyaret etmelerine izin vermiyor. Ziyaret etmeye çalışanlara aşağıdaki ekranı gösteriyor:

web sitesi güvenliği Google malware

GoDaddy Web Sitesi Güvenliği, kötü amaçlı yazılımların bulaşması veya Google’ın web sitenizi yukarıdaki şekilde işaretlemesi durumunda temizlik yapmanıza yardımcı olur. GoDaddy’nin garantili kötü yazılım temizliği, kaç tarama ve temizleme işlemi gerekirse gereksin, otomatik temizleme sistemlerinin tersine amacına ulaşana kadar pes etmiyor. Sonrasında, Web Sitesi Güvenliği ekibi web sitenizi Google ve Bing gibi sitelere sizin adınıza gönderiyor ve kara listelerden çıkarılmasını sağlıyor.

2. Wordfence Security

web sitesi güvenliği wordfence security

Milyonlarda yüklemesiyle Wordfence en popüler WordPress web sitesi güvenliği eklentilerinden biri. Hacker’ları bloklayan bir firewall’a sahip olmasının yanı sıra iki adımlı kimlik doğrulama fırsatı sunuyor, kötü amaçlı yazılımlar için tarama yapmanıza olanak sağlıyor ve trafiği izleyerek tehlikeleri gözlemliyor.

3. Vega

Firewall’unuz ve kara liste korumanız olsa da bir zafiyet tarayıcınız da olması gerekiyor.

Bir zafiyet tarayıcısı, web sitesi güvenliğinizi test etmenizi sağlar.

Bir zafiyet tarayıcısı, firewall’un diğer yüzü gibidir. Firewall, kötü amaçlı kişileri uzak tutmanın yeni yollarını ararken, zafiyet tarayıcısı bu kişilerin düşündüğü gibi düşünür.

Ağınızda, aynı bir hacker’ın yapacağı gibi zafiyet taraması yapar. Hacker’ların tersine, bunları belirlediği zaman ne yapmanız gerektiği konusunda yol gösterir. Bu sayede ağınız ve değerli verileriniz güvende kalır.

web sitesi güvenliği vega

Vega, Subgraph tarafından geliştirilen ücretsiz bir zafiyet tarayıcısıdır. Web sitesi güvenliği testi yapabilmeniz için ihtiyacınız olan tüm araçları sunar. Otomatik tarayıcı özelliğini kullanarak işi tamamen Vega’ya devredebilir veya ağınızı manuel olarak test edebilirsiniz.

Vega, SQL saldırıları ve çapraz site betik saldırısı gibi sıkça rastlanan zafiyetleri test ederek, size sorunları nasıl çözeceğiniz konusunda yardımcı olur. Mac OS, Windows ve Linux uyumlu olması sayesinde hangi platformu kullandığınız fark etmeksizin Vega’dan faydalanabilirsiniz.

4. McAfee SECURE

web sitesi güvenliği mcafee

Web sitenizin güvenliği büyük önem vermeniz gereken konulardan biri ancak müşterilerinizin güvenliğini de göz önünde bulundurmalısınız. Siteniz güvenli olsa da, yukarıda bahsettiğimiz araçları kullanıyor olsanız da müşterilerinizin bundan haberi olmayabilir.

Gerçek şu ki, Amazon gibi büyük bir site değilseniz, ziyaretçiler web sitenizin yeteri kadar güvenli olmadığını düşünebilir ve bu da daha az satış yapmanıza neden olabilir. McAfee SECURE, tam bu noktada işe yarıyor. Diğer hizmetlerle benzer şekilde McAfee SECURE da hack’lenme, phishing, kötü yazılım ve web sitenize zarar verebilecek diğer tehlikelere karşı koruma sağlıyor. Buna ek olarak, ilgili bilgi aşağıdaki gibi web sitenizde gösterildiği için ziyaretçileriniz de güvenlik konusunu ciddiye aldığınızı görebiliyor.

Bu güvenlik mührünü gören ziyaretçiler, kendilerini güvende hissedecek ve müşteriniz olacaklardır. GoDaddy artık tüm SSL planlarıyla birlikte McAfee SECURE güvenlik mührünü sunarak, siber güvenlik hizmetlerini güçlendiriyor.

web sitesi güvenliği mcafee güvenlik damgası

Devamlı web sitesi güvenliği

Web sitesi güvenliği testi yapmak ve izleme araçlarını kullanmak, web sitenizin güvenliğini sağlamak açısından önemli adımlardır. Bahsettiğimiz dört araç, işletmenizi online ortamda korumanız için atmanız gereken ilk adımı temsil ediyor. Bunlar, temel ihtiyaçları karşılayan araçlar ancak web sitesi güvenliği konusunun devamlı ilgi isteyen bir konu olduğunu da unutmayın. Güvenlik ihtiyaçlarınız konusunda uyanık olun ve müşterilerinizi güvende tutun.

Not: Bazı sektörler, diğerlerinde göre web sitesi güvenliği konusunda daha hassas. Bunlara göz atmak için Web Güvenliği: Güvenliği göz ardı edemeyecek 5 sektör başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.