Seslendirme sanatçısı Melis Deniz Yolcu, WordPress site ile dijital kimliğine kavuştu

WordPressKategori
Okuma süresi: 4 dk
Simay Yıldız

Seslendirme sanatçısı, radyo programcısı Melis Deniz Yolcu ile tanıştığımızda fark ettim ki ses gerçekten her yerde; televizyonda karşımıza çıkan reklamlarda, radyoda, arabayla geçerken tünelde duyduğumuz anonslarda, çağrı merkezlerinin otomatik yanıtlarında… Sesle olan yolcuğu yedi yaşında, ailesinin yönlendirmesiyle TRT Ankara radyosuna girişiyle başlayan Yolcu, o günden bugüne çeşitli marka ve radyoların sesi olmaya devam ediyor. Yolcu, GoDaddy ile tanışmasının ardından da artık internette daha görünür olmak ve daha fazla kişiye ulaşmak için bir WordPress site sahibi.

Sosyoloji mezunu olan Yolcu, bugün faaliyet gösterdiği sektörde çok fazla radyo-televizyon mezunu olmadığını, okullarda teknik bilgilerin verildiğini ancak işin aslen “alaylı” olarak öğrenildiğini dile getiriyor. Her zaman bir okul ve “disiplin timsali” olarak gördüğü TRT gibi bir kurumda, çok küçük yaşlarda, ailesinin de büyük desteği ile başladığı için kendini şanslı hissediyor. Asıl mesleği radyo programcılığı olan Yolcu, hem bu alanda, hem de seslendirme alanında okumanın, araştırmanın ve müzikal anlamda yelpazenin geniş tutulmasının önemli olduğunu vurguluyor.

Her ölçekte şirket, seslendirme hizmetinden faydalanıyor

wordpress site melis deniz yolcu seslendirme sanatçısı radyo programcısı

Melis Deniz Yolcu’ya göre, espri gibi gözükse de aslında “overlok makinesi ayağınıza geldi” de halka hitap eden bir reklam…

Nasıl bir arabada giderken korna sizi uyarıyor ses de öyle, hem radyoda hem televizyonda. Küçük büyük her türlü işletme sesten yararlanıyor.

Müşteri kitlesi söz konusu olduğunda da Yolcu kendini şanslı hissediyor. Bu alanda fiyat politikası ve yapılan işin kalitesinin de önem taşıdığını belirten yolcu, genellikle kurumsal firmalarla çalışsa da kendisi de yerel bir radyoda başladığı için seslendirme talebi aldığı yerel mecraları da kıramadığını belirtiyor. Genel olarak bakıldığında ise network’ünde genelde rüştünü ispatlamış, kurumsal firmalar yer alıyor.

Sektörde, aynı işi yapanlardan nasıl farklılaştığını sorduğumuzda ise Yolcu, avantajının her alanda okuma yapabilmek olduğunu söylüyor.

Birlikte çalıştığım firmalar inanmasa da şarkı söyleyemiyorum; böyle bir yeteneğim olmadığı için jingle işlerini kaçırıyorum örneğin. Ancak bir yandan haber spikerliği de yaptığım için her kategoride reklamda okuma yapabiliyorum; gerek kurumsal bir firmanın eğlenceli bir seslendirmesi olsun, gerek ciddi.

WordPress site kurulumuyla gelen dijital kimlik

melis deniz yolcu wordpress site web sitesi
melisdenizyolcu.com WordPress site

“Teknolojiyle aranız nasıl?” diye sorduğumuzda samimi bir şekilde cevap veriyor Yolcu; teknoloji söz konusu olduğunda sadece işine yarayan bilgileri öğrendiğini ve daha fazla teknolojik bilgiye sahip olmak doğrultusunda kendini geliştirmeye çalıştığını söylüyor. Yolcu, bir dijital kimlik sahibi olmanın “artık bir lüks değil, ihtiyaç olduğuna” inandığında ise yaptığı araştırmalar sonucunda GoDaddy ile çalışmakta karar kılmış.

Yolcu, WordPress site kurulumu noktasında kendini bir web geliştiricinin ellerine bıraktı:

Bu noktada güven de çok önemli; ben kendimi onlara bıraktım. Ne istediğimi söyledim ve web geliştirici arkadaşım da beni son derece mutlu edecek işler çıkardı. Ben sadece istediklerimi söylüyorum; onlar da beni benim kadar düşünüyorlar.

WordPress site kurulum yolculuğu, melisdenizyolcu.com alan adının alınmasıyla başladı. İnternetteki adresinin belirlenmesinin ardından ise WordPress site kurulumunun kolay ve hızlı olmasını sağlayan, GoDaddy’nin Yönetilebilir WordPress ürünü kullanıldı.

melis deniz yolcu wordpress site web sitesi
melisdenizyolcu.com WordPress site - Çalışmalar, Referanslar ve İletişim Bölümleri

Kendisiyle görüştüğümüz sırada web sitesi henüz yeni yayına alınmış olan Yolcu, artık bir dijital kimliği olmasıyla ilgili düşüncelerini de şöyle paylaşıyor:

Bir web sitesinin, hele ki günümüzde önemli olduğunu düşünüyorum. Tabii ki kurumsal kimliğinize de birçok artı sağlıyor. Bir “vitrin” oluşturmak, pek çok sektörde olduğu gibi bizimkinde de önemli. Popüler bir iş yapıyoruz, bu nedenle yaptığınız seslendirmelerin, hakkınızda bilinmesi gerekenlerin bilgisayar ve mobil cihazlar başındaki kişilerin elinin altında olması önemli.

Yolcu, sahip olduğu WordPress site ile ilgili gelecek planlarına dair de ihtiyacına göre blog gibi özellikler ekleyebileceğini belirtiyor.

Hem biz gelişiyoruz, hem de yaptığımız iş her geçen gün evriliyor. Yeni özelliklere ihtiyaç duyduğum zaman yine çalacağım kapı belli galiba bu konuda.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin