Alan adı değeri nasıl belirlenir?

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Melanie Haber

Yüzlerce hatta binlerce dolara satılan alan adlarını duymuşsunuzdur. Peki, kendi alan adlarınızın değerinin ne olduğunu nasıl öğenebilirsiniz? Size harika bir haberimiz var! GoDaddy’nin size yardımcı olacak bir alan adı değeri belirleme aracı bulunuyor.

İlgili yazı: En pahalı alan adları hangileridir? 

GoDaddy alan adı değeri belirleme aracı

alan adı değeri belirleme tablet kullanan adam

Eskiden, alan adınızın değerini öğrenmek için, bir uzmanla irtibata geçmeniz ve size bir değer çıkarmaları için onların uzmanlıklarına güvenmeniz gerekiyordu. Ancak bu, değerlendirmeniz gereken çok fazla alan adınız varsa veya güveneceğiniz bir uzman bulamamanız gibi durumlarda pek de elverişli olmayabilir.

GoDaddy’nin kolayca kullanabileceğiniz aracı bu soruna çözüm sunuyor.

Artık alan adı değeri belirlemek için, güvenilir bir sektör liderine danışabilirsiniz.

Daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız? Bu yazıda ele alacağımız konular şöyle:

  • Bir alan adının değeri neden önemlidir?
  • Alan adının değeri nasıl hesaplanır?
  • Ücretsiz GoDaddy alan adı değeri belirleme aracı nasıl kullanılır?
  • Değerlendirme sonuçlarını nasıl yararınıza kullanabilirsiniz?

Hadi başlayalım.

İlgili yazı: Domain nedir, ne işe yarar, nasıl alınır ve kullanılır?  

Alan adı değeri neden önemlidir?

Tüm alan adlarının bir değeri vardır. Milyon dolarlık satışlar çok yaygın olmasa da, elinizdeki alan adı düşündüğünüzden daha değerli olabilir.

Alan adı, gerçek değeri olan bir varlıktır.

Sahip olduğunuz diğer şeyler gibi, alan adınız da çok değerli olabilir. Bir alan adının değerini online emlak olarak düşünebilirsiniz.

Bodrum’da deniz kenarı bir ev, Aydın’da deniz kenarı bir evden daha pahalı olacaktır, ya da İstanbul’daki bir dükkanın maliyeti Konya’daki bir dükkanın maliyetinden daha yüksek olacaktır.

Hepimiz bir evin değerini anlamanın neden önemli olduğunu biliyoruz. Başka bir şehre taşınmayı planlıyorsanız ya da sahilde bir eviniz olmasının hayalini kuruyorsanız, bir evin değerini otomatik bir araç ile kontrol edebiliyor olmak gerçekten önemlidir.

Belki de milyonlarca dolar değerinde olan o harika alan adlarından birine sahipsiniz. Ama böyle bir alan adına sahip olmasanız bile, elinizdeki alan adlarının değerini bilmeniz önemlidir. Çünkü düşündüğünüzden daha değerli alan adlarına sahip olabilirsiniz.

Konu alan adları olduğunda, farklı kullanım şekillerinin hepsini bilmiyor olabilirsiniz, ancak GoDaddy Alan Adı Değeri Belirleme aracı ile yapabileceğiniz bazı harika şeyler var.

Alan adı değeri nasıl hesaplanır?

GoDaddy’nin alan adı değerlemesi aracının algoritması, alan adlarının değerini tahmin etmek için tescilli makine öğrenimi ve gerçek pazar satış verilerini kullanıyor, böylece alan adlarınızı güvenle fiyatlandırabilmenize yardımcı oluyor.

Araç ayrıca, TLD (üst seviye alan adı) ve SLD’ye (ikinci seviye alan adı) dayanarak benzer alan adlarına da bakı karşılaştırıyor. Kafanız karıştıysa, cars.com örneğinde, cars bir SLD, .com ise bir TLD oluyor.

Her alan adı farklıdır ve alan adı değerleme aracı diğer şeylerin yanı sıra bir alan adının benzersizliğini de hesaba katar.

Araç alan adının uzunluğunu da inceliyor. Genel olarak 15 karakterden daha az bir alan adının değeri diğerlerinden daha yüksektir.

Temelde, bir alan adı ne kadar kısaysa değeri de o kadar yüksek olur.

Bu, özellikle sadece İngiliz alfabesinin 26 harfinin kullanılabildiği (sayı, tire ve IDN içermeyen) sınırlı sayıda alan adı için geçerlidir.

2013 yılında, WHOAPI.com, .com uzantılı dört harfli alan adlarının hepsinin kaydettirilmiş olduğunu onayladı.

Buna bağlı olarak, dört karakterden kısa alan adlarının çoğu, TLD ve SLD’lerine bağlı olarak binlerce, on binlerce ve hatta yüz binlerce dolar değerinde olabiliyor.

Alan adı değeri belirleme aracı nasıl kullanılır?

Öncelikle, GoDaddy Alan Adı Değerlemesi sayfasına gitmeniz gerekiyor. Sayfa açılınca karşınıza gelen kutuya değerini belirlemek istediğiniz alan adını yazın.

alan adı değeri belirleme aracı godaddy

Adı girdikten sonra araç, benzer alan adlarının fiyatına, kullanılan anahtar kelimelerin değerine, anahtar kelimelerin popülerliğine ve kullanılan uzantı türüne göre bir değer çıkarıyor ve size bunu açıklamasıyla birlikte sunuyor. Aşağıda bir .com örneği görebilirsiniz.

alan adı değeri sonuçları

Kısacası araç, diğer sektörlerdeki değerlendirme araçlarına benzer bir şekilde çalışıyor. Bu araçlar da, daha önce satılan diğer mallardaki benzerlikleri arıyorlar ve ardından sizinkinin onlara ne kadar benzer veya onlardan ne kadar farklı olduğunu belirleyip tahmini bir fiyat sunuyorlar.

GoDaddy’nin ücretsiz alan adı değerlemesi aracı sahip olduğunuz ya da kaydettirmek istediğiniz alan adlarının değerlerini belirlemenize yardımcı olur.

Araç ayrıca sunduğu raporu e-posta ile göndermenize veya sonradan yazdırmak için indirmenize de olanak tanıyor. Bir alan adı arayışındaysanız, sorguladığınız alan adının kullanılabilir olup olmadığını ve fiyatını da belirtiyor.

Sorguladığınız alan adı bir kişi tarafından satılıyorsa, araç size istenen fiyatı ve satın almak için neler yapmanız gerektiğini de söylüyor. Alan adı kullanılabilir durumdaysa (yani başkası tarafından kayıt ettirilmemişse) perakende fiyatından siteden satın alabilmeniz için direkt sepete ekleme seçeneği de sunuyor.

Değerlendirme sonuçlarını nasıl yararınıza kullanabilirsiniz?

Artık sorguladığınız alan adının değerini bildiğinize göre sıra onunla ne yapacağınıza karar vermeye geliyor. Sizinse saklayacak mısınız, satacak mısınız, kullanacak mısınız ya da sizin değilse satın alacak mısınız?

Alan adınızı kendinize saklamak isteyebilirsiniz

Alan adlarınızı yenileme zamanı geldiğinde hangisinin ne kadar değerli olduğunu bilmek işinize yarayabilir.

Sahip olduğunuz alan adlarının değerini anlamak, onları silmek ya da yenilememek gibi kararları verirken yeniden düşünmenizi sağlar.

Alan adlarınızı otomatik yenilemeye açarsanız, yenilemeyi unuttuğunuz için onları kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmazsınız.

Alan adınızı elinizde tutmaya karar verdiyseniz, ona fiziksel bir mülk gibi davranmayı ve mümkün olan tüm güvenlik önlemlerini almayı da ihmal etmeyin. Alan adı gizliliği ve hesabınız için iki adımlı doğrulama gibi ek güvenlik önlemleri, değerli alan adlarınızı daha iyi korumaya yardımcı olabilir.

Alan adınızı satmak isteyebilirsiniz

Bir alan adının gerçek değerini görmek onu satmak istemenizi de sağlayabilir.

Değerleme raporu, alan adınızı açık artırmada veya kişisel satışlarda nasıl fiyatlandırabileceğiniz konusunda size fikir verir.

İyi bir alan adınız varsa, bir noktada alan adınızı özel olarak satın almak için size teklif verenlerle de karşılaşabilirsiniz. GoDaddy Alan Adı Değeri Belirleme aracını daha önce kullandıysanız, size sunulan tekliflerin yerine olup olmadığını anlamanız daha kolay olacaktır.

Alan adınızı kullanmak isteyebilirsiniz

Profesyonel e-posta gibi kişiselleştirilmiş hizmetler ya da web sitesi için alan adı kullanmak oldukça yaygındır. Alan adınız e-posta için kullanacaksanız, ne kadar kısa ve hatırlanması kolay olursa o kadar iyi olur. Web siteniz için bir alan adına ihtiyacınız varsa, adres için kullanabileceğiniz piyasa değeri yüksek bir alan adı bulmaya çalışın.

Uzman tavsiyesi: Alan adı değeri başka şeylerin yanı sıra çoğunlukla anahtar kelimelere dayandığından, daha iyi bir SEO için web sitenize bağlayacağınız alan adının mümkün olduğunca yüksek bir anahtar kelime değeri olmasına dikkat edin.

Alan adı satın almak isteyebilirsiniz

Alan adı değerlemesi aracı, alan adı satın almaya karar verirken de kullanılabilir. Yeni kaydettirilmiş bir alan adına bakıyorsanız, gelecekteki değeri hakkında size bir fikir sunabilir.

Açık artırmadan ya da bir şahıstan alan adı almaya çalışıyorsanız, bu ücretsiz araç alan adının piyasa değerinin ne olduğunu öğrenebilmenizi sağlar – ancak unutmayın ki kişiler piyasa değeri fark etmeksizin ellerindeki alan adlarını istedikleri fiyattan satışa çıkarabilir.

Alan adınızın değerini öğrenin

GoDaddy’nin alan adı değeri belirleme aracı, sahip olduğunuz veya satın almak istediğiniz alan adları hakkında size hızlı ve verimli bir şekilde bilgi sağlar.

Tedbiri elden bırakmamak için, herhangi bir alan adının değerini belirlemeden önce kendi analizinizi de yapmak isteyebilirsiniz, ancak elinizde bu otomatik, verimli ve ücretsiz aracın bulunması başlamanızı oldukça kolaylaştırabilir.

Hadi şimdi alan adınızın değerini öğrenin.