GoDaddy otomatik alan adı yenileme: nedir, nasıl işler, ne işe yarar…

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Selina Bieber

Artık şunu hepimiz biliyoruz: web sitesi kurulum serüveni, bir alan adı almakla başlıyor. Özellikle bir işletme sahibiyseniz, isletmeminismi.com gibi bir alan adını tercih etmeniz uygun olacaktır. Hatta ve hatta benzer veya aynı isimli başka bir işletmenin online platformlarda sizin adınızla varlık göstermesini istemiyorsanız, isletmeminismi.net, isletmeminismi.istanbul ve isletmeminismi.co gibi uzantıları da almanızı tavsiye ediyoruz her zaman. Ancak şunu da hatırlatmamız gerekiyor ki, “oh, istediğim alan adı benim oldu, rahatladım” süresi, ne kadar süreliğine ödeme yaptığınıza göre değişiyor. Nasıl derseniz…

Alan adı alırken süresine dikkat edin

Kişiler ve işletmeler, alan adı alırken çoğunlukla temkinli davranarak, bir veya iki yıllık kayıt yaptırmayı tercih ediyor. Kimi de alan adını uzun vadeli kaydettirmek istiyor. Bu, tabii ki sizin tercihiniz ancak unutmayın ki süresi bitmeden alan adı yenileme işlemini yapmayı unutursanız, başka biri sizin adresinizi kullanarak, tamamen farklı bir web sitesi kurabilir.

Alan adınız, süresi dolduğu ve yenileme yapmayı atladığınız için başkasının eline geçerse çok talihsiz bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Telefon ve elektrik faturalarınız için otomatik ödemeyi halihazırda kullanıyor olabilirsiniz. Bu sayede zamanı gelince ödemeniz yapılıyor ve hizmette kesinti yaşamıyorsunuz. Alan adınız ve web siteniz de işletmenizin önemli varlıkları arasında ve bunlarda kesinti yaşamanız, işinizi olumsuz etkileyebilir. İşte, bu nedenle GoDaddy de dâhil olmak üzere pek çok alan adı sağlayıcısının sunduğu otomatik yenileme hizmeti, pek çok nedenden dolayı gizli bir lütuf olabilir.

Peki, otomatik yenileme tam olarak nasıl işliyor, şimdi ona bakalım…

GoDaddy panelinde ürün yenileme ayarları

Öncelikle, alan adınızı alırken kayıt süresini siz belirliyorsunuz; 1 ile 10 yıl arasında bir seçim yapabilirsiniz. Diğer yandan, alan adınızı GoDaddy’den aldıysanız, yenileme için size iki seçenek sunuluyor: 1) Otomatik yenileme, 2) Manual yenileme. GoDaddy’den bir alan adı aldığınızda, otomatik olarak “Otomatik yenileme” tercih edilecektir. Bunu daha sonra değiştirmek için öncelikle GoDaddy hesabınıza giriş yapın:

alan adı otomatik yenileme godaddy hesabına giriş

GoDaddy’den sahip olduğunuz ürünlerin bir listesini göreceksiniz. “Alan Adları” sekmesinin sol üst köşesindeki yeşil oka tıkladığınızda, alan adlarınız sıralanacaktır.

alan adı otomatik yenileme godaddy hesabı ürünler

Dilediğiniz alan adının yanındaki “Yönet” tuşuna basın.

alan adı otomatik yenileme godaddy hesabı alan adlarını yönet

Bir sonraki ekranda seçtiğiniz alan adına ilişkin bilgileri görüntüleyebileceksiniz.

alan adı otomatik yenileme godaddy hesabı alan adlarını yönet

Eğer otomatik yenilemeyi tercih etmek istiyorsanız, bu noktadan sonra bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Ancak manuel yenileme seçeneğine geçmek istiyorsanız, sağ üst köşede, hesaptaki isminizin yanında yer alan oka basarak “Hesap Ayarları”na gidin.

alan adı otomatik yenileme godaddy hesap ayarları

Ayarlarını değiştirmek istediğiniz ürünü (veya mevcut tüm ürünlerinizi) seçip, sağ üstteki tuşları kullanarak işlem yapabilirsiniz.

alan adı otomatik yenileme godaddy hesap ayarları

İşte, artık yenileme seçeneklerinizi belirlediniz!

Otomatik alan adı yenileme yeterli mi?

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı pek çok kişi otomatik alan adı yenileme seçeneğini tercih ediyor. Ancak tabii ki otomatik yenilemeyi seçmek tek başına yeterli değil. Yazımızı sonlandırmadan önce, konuyla ilgili bir önemli hatırlatma yapalım:

GoDaddy hesabınızdaki kart ve iletişim bilgilerinizin güncel olduğundan emin olun.

Tıpkı otomatik yenileme süresinin yaklaştığında yaptığımız gibi, kayıtlarımızdaki ödeme yönteminizle ilgili bir sorun olduğunda da sizinle sorun düzelene kadar e-posta üzerinden iletişime geçeceğiz. Bunu demişken, bir hatırlatma daha:

GoDaddy hesabınızda güncel, sıklıkla kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi olduğundan emin olun ve ne olur, ne olmaz Spam klasörünüzü de kontrol etmeyi unutmayın.

Sonuç

GoDaddy olarak, müşterilerimizin izni olmadan kesinlikle tahsilat yapmıyoruz. Eğer “haberiniz olmadan” kartınızdan ödeme alınmışsa, bunun nedeni otomatik yenileme olabilir. Unutmayın; otomatik yenileme seçeneği, sadece alan adı ürünleri için değil, dilediğiniz tüm GoDaddy ürünleri için kullanılabiliyor. “Otomatik yenileme” seçtiyseniz, faturalama sistemimiz seçmiş olduğunuz ödeme yöntemini kullanarak önceden belirlenmiş süre için ürünü otomatik olarak yeniliyor.

Kayıt süresi bittiğinde alan adınızın başkalarının eline geçmesini ve/veya hosting, kurumsal e-posta gibi ürünlerle kesinti yaşamanızı engellemenin en kolay yolu, otomatik yenilemedir.

Seçim sizin; “istemiyorum” der ve manuel ödemeye geçmek isterseniz de yukarıda ayrıntılarını paylaştığımız adımları izleyerek, ürün ve hizmet yenilemelerini yönetebilirsiniz.