Otomatik alan adı yenileme, gizli bir lütuf olabilir; işte nedenleri

YönetmekKategori
Okuma süresi: 6 dk
Jessica Ropolo

Bir web sitesi kurmadan önce, bir alan adına sahip olmanız gerekir. Bu, temelinde aynı evinizin adresi gibi, online ortamdaki adresiniz; insanların sizi internette ziyaret etmek için gittikleri, size özel yerdir. Genellikle, bir alan adını iki veya daha fazla yıllığına alabilir ve kullanmaya devam etmek istiyorsanız, süresi geçmeden yenileme yapabilirsiniz. Alan adınızı kaydettirdiğiniz aldığınız zaman , başka kimse o adreste web sitesi yayınlayamaz ancak bunun alan adı yenileme işlemini yaptığınız sürece geçerli olduğunu da unutmamalısınız.

Bitiş tarihi gelmeden alan adı yenileme işlemini yapmayı unutursanız, başka biri o adresi alarak, tamamen farklı bir işletme için web sitesi kurabilir.

Bir işletmeniz varsa ve web sitenizi müşterilerinizle online ortamda iletişim kurabileceğiniz bir satış kanalı olarak görüyorsanız, alan adınızı başka birinin alması felaketle sonuçlanabilir. Müşteriler, tutarlılık bekler ve marka sadakati, şirketin müşterilerine istedikleri zaman, istedikleri yerde hizmet sunabilmesiyle oluşur. Alan adı yenileme işlemini atlamanız nedeniyle bir başkasının o adresi alması ve bu nedenle web sitenizin URL’sini değiştirmeniz gerekmesi, müşterilerinizin beklentilerini karşılamadığınız anlamına gelir. Bu, hem kullanıcı deneyimi, hem de markalama ve SEO için kötü bir durumdur ve her ne olursa olsun bu duruma düşmekten kaçınılmalıdır.

Neyse ki, en büyük alan adı kayıt kuruluşları otomatik alan adı yenileme hizmeti sunuyor. Bazı insanlar alan adı için her yıl ödeme yaparak bütçelerini daha rahat kontrol ediyor ancak otomatik alan adı yenileme işleminin de göz önünde bulundurulması gereken avantajları var. Özellikle de online varlığınızı zedelemek istemiyorsanız.

İşletmeniz, erişilebilir olur

İnsanlar meşgul; özellikle de kendi işletmelerini yönetmekle ilgilenenler. Günleri, aynı anda yedi farklı konuya odaklanmalarını gerektiren, her daim büyüyen yapılacaklar listeleriyle dolu. Bu nedenle pek çok kişi kritik abonelikler söz konusu olduğunda otomatik ödeme seçeneğini tercih ediyor. Örneğin, su, elektrik ve telefon faturalarınızı her ay ödemeniz gerekiyor ancak tedarikçinin web sitesine girerek veya online bankacılık üzerinden manüel olarak ödeme yapmak zaman alıyor. Buna zaman ayırabilseniz de gündelik koşturmacada aklınızdan çıkabilir ve bu da son ödeme tarihi geçmeden önce ödeme yapmayı unutabileceğiniz anlamına gelir.

Temel abonelikleriniz için otomatik ödeme seçeneğini tercih etmeniz, bu ödemelerin ihmal edilmeyeceği, böylece hizmetlerinizin kesintiye uğramayacağı ve gecikme ücreti ödemeniz gerekmeyeceği anlamına geliyor. Bu, alan adınız için de geçerli. Otomatik alan adı yenileme seçeneğini tercih ettiğinizde, web siteniz kullanım dışı kalmayacak ve müşterileriniz sizi sürekli olarak aradıkları yerde bulabilecek. İşin en güzel yanı da, bunu elde etmek için ekstra bir adım atmanıza ya da daha fazla zaman harcamanıza gerek kalmayacak.

İçiniz rahat olur

Normal faturalarınızdan birini ödemeyi unutmanız, en sevdiğiniz diziyi kaçırmak, mobil hizmetinizin durdurulması veya elektriğin kesilmesi anlamına gelebiliyor. Dijital dünyada ise alan adı yenileme ödemesini unutmanızın sonucu, web sitenizi kaybetmenize kadar varabilir. Yerleşik, kişisel ve/veya profesyonel bir marka için bu felakete dönüşebilir.

Şöyle bir örnek verelim: akıllı bir mühendis, şirketini .com çağının başlarında kurdu ancak istediği .com adresi alınmıştı. WHOIS veritabanı sayesinde istediği alan adının kayıt bilgilerini kontrol edebildi ve kayıt süresinin ne zaman dolacağını takvimine not aldı. Ne olsa beğenirsiniz? Sahibi, alan adı yenileme işlemini yapmayı unutunca mühendis onu satın alabildi. Bu, mühendis için iyi bir haber olsa da alan adının orijinal sahibi için hiç de güzel bir haber değil. O artık alternatif seçenekleri değerlendirmek zorunda ve orijinal web sitesi trafiğini de kaybetmiş durumda.

Açık iletişim

Otomatik alan adı yenileme yöntemini de, manüel yenilemeyi de seçseniz, sürecin bir parçası da alan adı kayıt kuruluşu ile iletişimde olmak. ICANN’in koyduğu kurallar doğrultusunda, süresi dolmadan önce kayıt kuruluşunun alan adı yenileme süreci hakkında sizi en az iki kere uyarması gerekiyor. Alan adınızı yenileme zamanı geldiğinde, pek çok tedarikçi size sürenin ne zaman dolduğunu ve yenileme ücretini bildiren bir e-posta veya mektup yollar. Alan adı yenileme işlemini otomatik olarak yapmayı tercih ettiğiniz zaman bu iletişim söz konusu miktarın belirtilen tarihte kredi kartınızdan çekileceğine dair bir teyittir.

Pek çok durumda, alan adı kayıt kuruluşu yıl boyunca güncellemeler ve aboneliğinizle ilgili ayrıntıların yer aldığı bildirimler yapabilir. Ödemelerinizi otomatik olarak yapmanız, haberlerin dışında kalmanız anlamına gelmiyor. İletişim bilgilerinizi güncel tuttuğunuz sürece, alan adınız ve durumuyla ilgili gerekli bilgilerden haberdar olursunuz.

Otomatik alan adı yenileme zorunlu değil

Alan adınızın otomatik olarak yenileneceğine dair bir bildirim almanız, bunun bitmiş bir iş olduğu anlamına gelmiyor.

Her zaman seçenekleri yeniden gözden geçirme ve dilediğiniz zaman manüel ödeme seçeneğine geçiş yapma fırsatınız var.

Alan adı kayıt kuruluşlarından bazıları ayarlarınızı online hesabınız üzerinden düzenlemenize izin verir otomatik ödemeleri iptal etme seçeneği de burada bulunabilir. Çoğu şirket, çağrı merkezleri üzerinden de aboneliğinizi iptal etmenize yardımcı olacaktır.

Elverişli ve sürekli olmalarından dolayı otomatik ödemeler bugün sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Böylece ödeme yapmayı hatırlamanız, gecikmiş ödemeler için ek tutarlar ödemeniz veya hayatınızı kolaylaştıran hizmetleri kaybetmeniz gerekmiyor. Web sitenizin ve dolayısıyla işletmenizin kesintisiz yürümesi için otomatik alan adı yenileme seçeneğinin avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin