Alan adı sorgulama nasıl yapılır? İstediğiniz alan adı alınmışsa ne yapabilirsiniz?

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Simay Yıldız

İşletmenizi ya da kişisel markanızı doğru bir şekilde yansıtacak bir alan adına sahip olmak oldukça önemli. Bunun için alan adı seçimi yaparken, sektörle ilgili anahtar kelimeler araştırmaktan, aile ve arkadaşların fikirlerini sorup onaylatmak dahil çeşitli değerlendirme aşamalarından geçiyorsunuz. Bunların sonucunda, aklınıza yatan bir alan adı bulduğunuzda kullanılabilir olup olmadığını öğrenmek için alan adı sorgulama yapmanız gerekiyor. Peki, bu işlemi nasıl yapabilirsiniz ve düşündüğünüz alan adı başkasına ait olsa bile ona sahip olabilir misiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Alan adı sorgulama nasıl yapılır?

Aklınızdaki alan adının müsait olup olmadığını GoDaddy’nin domain sorgulama aracı ile kolayca öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken karşınıza çıkan arama çubuğuna istediğiniz alan adını yazmak. Sorgulama sonucunda alan adınızın kullanılabilir olduğunu öğrenirseniz, harika! Hemen sepetinize ekleyip hayalinizdeki alan adına sahip olabilirsiniz. Peki, aklınızdaki alan adı alınmışsa ne yapacaksınız?

Buradan sonra iki seçeneğiniz var. Aracın size alternatif olarak sunduğu alan adları ve uzantılarından birini seçip, aklınızdakine yakın bir alan adına sahip olabilirsiniz. Yeni uzantılar ile birlikte aslında düşündüğünüzden daha fazla olanağınız bulunuyor.

Ancak illa tam olarak aklınızdaki alan adını ve uzantısını almak istiyorsanız, o zaman ikinci seçeneğe yönelmelisiniz: Sahipli bir alan adını almaya çalışmak.

Başkasına ait bir alan adına nasıl sahip olunur?

İnternette alan adlarını bir yatırım olarak gören, yani daha sonra satma amacıyla alan adı alan çok fazla insan var. Bu yüzden başkasına ait bir alan adına sahip olmaya çalışmak pek de sıra dışı bir işlem değil aslında. Sadece nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. İşte alan adı sorgulama sonrası istediğiniz alan adının başkasına ait olduğunu öğrendiyseniz yapmanız gerekenler:

  1. İkinci el alan adı pazarlarına bakın.
  2. WHOIS alan adı sorgulama yapın.
  3. Alan adı değerini araştırıp pazarlık etmeye hazır olun.
  4. Ücreti ödeyip transferi gerçekleştirin.

Şimdi her adıma daha yakından bakacağız.

1. İkinci el alan adı pazarlarında istediğiniz alan adının satışta olup olmadığını kontrol edin

Alan adları ikinci el alan adı pazarlarında satışa çıkarılır. Bu yüzden aklınızdaki alan adına kavuşmak için direkt olarak sahibiyle iletişime geçmeye çalışmadan önce, halihazırda satışta olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. İkinci el pazarlarda satışa sunulmuş alan adlarının çoğunu GoDaddy Açık Artırmalar’da bulabilirsiniz.

Ancak istediğiniz alan adı ikinci el pazarlarda satışta değilse, o zaman alan adının sahibiyle iletişime geçmeniz gerekiyor.

2. WHOIS alan adı sorgulama yapın

Alan adı sorgulama yaparak aradığınız alan adının kullanımda olduğunu öğrendiniz. Peki, iletişime geçmek için sahibinin kim olduğunu nasıl öğreneceksiniz? Tabii ki WHOIS veritabanını kullanarak.

Alan adları söz konusu olduğunda WHOIS, eskiden telefon numaraları için kullandığımız sarı sayfalara benzer. Çoğunlukla bu veritabanını kullanarak bir alan adını kaydettiren kişinin ismine, telefon numarasına ve e-posta adresine ulaşabilirsiniz.

Ancak KVKK ve GDPR gibi kanunların kişisel bilgilerin paylaşılması konusunda yeni düzenlemeler getirmesinin yanı sıra, insanlar WHOIS bilgilerini gizlemeyi de tercih edebiliyor. Böyle bir durumda, aradığınız alan adı GoDaddy’den kaydettirilmişse alan adı sorgulama sayfasının en altına inip “Alan Adı Sahibiyle İletişime Geçin” seçeneğini tıklayarak iletişim kurmayı deneyebilirsiniz.

alan adı sorgulama talep formu

GoDaddy tabii ki sizinle bilgilerini gizlemeyi tercih etmiş birinin e-posta adresi gibi bilgilerini paylaşmaz, ancak Alan Adı Sahibi İletişim Talep Formu ile aradığınız kişiyle iletişime geçmenin bir yolunu sunar.

3. Alan adı değerini araştırıp pazarlık etmeye hazır olun

Alan adı sahibine ulaştıktan sonra sıra pazarlık aşamasına geliyor. Tabii öncesinde bütçenizi belirleyebilmeniz için istediğiniz alan adının tahmini değerini araştırmanızda da fayda var. Bunun için GoDaddy’nin Alan Adı Değerlemesi aracından faydalanabilirsiniz.

Yalnız burada unutmamanız gereken, aracın size kriterlere göre tahmini bir değer sunacağıdır. Alan adının sahibi tahmini değerin üzerinde fiyat da talep edebilir. Yani sonuç olarak iş biraz da sizin pazarlık yeteneğinize kalıyor.

İlgili yazı: Alan adı değeri nasıl belirlenir? 

4. Ücreti ödeyip transferi gerçekleştirin

Alan adı sahibiyle iletişime geçtiniz ve pazarlık yapıp bir fiyatta anlaştınız, harika! Aklınızdaki alan adına sahip olmaya çok yakınsınız. Şimdi sadece ücreti ödeyip transferi gerçekleştirmek kaldı. Bu işlemi mümkün olduğunca güvenli ve kolay bir hale getirmek için, siz ödeme yaptıktan sonra transfer işlemi sonuçlanana kadar parayı tutan Escrow gibi üçüncü taraf hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Sonuçta bu aşamaya gelmek için çok uğraştınız, ücretini ödediğiniz alan adının gerçekten elinize geçeceğinden emin olmakta fayda var.

Bunlarla birlikte, alan adı sorgulama sonrasındaki adımların hepsini kolaylaştıran bir seçeneğiniz daha bulunuyor: GoDaddy Alan Adı Aracılık Hizmeti. İkinci el pazarlar ya da alan adı sahibiyle iletişime geçmeye çalışmak gibi şeylere zaman ayıramıyorsanız, işi profesyonellere de bırakabilirsiniz. Alan Adı Aracılık Hizmeti ile GoDaddy temsilcileri alan adı sahibiyle sizin yerinize iletişime geçer ve belirttiğiniz bütçe içinde istediğiniz alan adını almaya çalışır.

alan adı sorgulama GoDaddy aracılık hizmeti

Hizmete, Alan Adları sayfasında Alan Adı Bul sekmesi altından ya da alan adı sorgulama yaptıktan sonra sunulan seçenekler içinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Aklınızdaki alan adına sahip olmak için bugün harekete geçebilirsiniz. GoDaddy, işinizi kolaylaştıracak araçlar ile size yardımcı olmaya hazır.