Alan adı uzantılı e-posta adresi nasıl alınır?

GenelKategori
Okuma süresi: 9 dk
Judith Kallos

E-postalarınız için özel bir alan adı kullanmak neden önemlidir? Markalaşma için tabii ki! Alan adı uzantılı e-posta adresi nasıl alınır ve kullanılır öğrenmek, bir işletmenin online varlığını oluştururken atması gereken ilk adımlardan biri. Bir web siteniz varsa ancak henüz alan adınızı e-posta adresiniz için kullanmıyorsanız, başlamanızın zamanı geldi!

Gmail veya Outlook gibi ücretsiz bir e-posta adresi kullanmak müşterilerinize o kadar profesyonel olmadığınız izlenimi verebilir. Sizce hangisi daha iyi? adiniz@gmail.com mu yoksa adiniz@isletmenizinadi.com mu? Sanırız bu sorunun cevabını zaten biliyorsunuz.

Profesyonel işletmeler itibarlarını artırmak ve güven oluşturmak için e-posta adreslerinde alan adlarını kullanırlar.

Gmail veya Outlook’da ücretsiz bir hesap oluşturmak sonra da kapatmak çok kolaydır. Bu nedenle spam e-posta gönderenler kötü amaçlı faaliyetleri için “kullanılıp çöpe atılan” bu hesapları kullanırlar.

Alan adı tabanlı bir e-posta adresi nasıl alınır ve kullanılır öğrenmek istiyor musunuz? Bu yazıda öncelikle kurulum sürecini ele alacağız sonra da yeni e-posta adresinizi işinizde nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz. Hadi başlayalım!

Alan adı uzantılı bir e-posta adresi nasıl alınır?

Bu yazı boyunca örnek olarak GoDaddy’yi kullanacağız. İşte, e-postanıza alan adı eklemek için izlemeniz gereken adımlar:

 1. GoDaddy hesabınızda oturun açın.
 2. Kurumsal E-posta’ya gidin.
 3. Bir plan seçin.
 4. Bir e-posta hesabı satın alın.
 5. E-posta ürününüze gidin.
 6. Alan adınızı girin.
 7. E-posta bilgilerinizi doldurun.
 8. Kurulumu tamamlayın.

Küçük bir aylık ücret ödeyerek Kurumsal E-posta ile hem güven oluşturabiliyor hem de kişilerin gelen kutularına düşen e-postalarımın tanındığından emin olabiliyorum. Ana e-ticaret sitem için ise Microsoft365 kullanıyorum.

Şimdi alan adı uzantılı e-posta adresini nasıl alınır, ayrıntılı bir şekilde görelim.

1. GoDaddy hesabınızda oturum açın

Bu oldukça kolay. tr.godaddy.com adresini ziyaret edin ve sağ üst köşedeki Oturum Aç yazısına tıklayın. Bilgilerinizi girdikten (veya yeni bir hesap oluşturduktan sonra) hesabınıza yönlendirileceksiniz.

2. Kurumsal E-posta’ya gidin

Halihazırda bir e-posta planınız yoksa ana sayfaya yönlendirilmek için sol üst köşedeki GoDaddy simgesine tıklayın. Simgenin yanında gördüğünüz ana menüde Daha Fazlası yazısına tıklayın, Pazarlama Araçları’nı seçin ve açılan menüde E-posta ve Microsoft 365’i tıklayın. Burada açılış sayfasında karşınıza çıkan Profesyonel E-posta düğmesine tıklayın. Halihazırda bir Kurumsal E-posta planınız varsa alan adı uzantılı e-posta adresi nasıl alınır aşamalarını tamamlamak için 5. adıma atlayın.

3. Bir plan seçin

Açılan sayfada işletmenizin ihtiyaçlarına göre bir plan seçin. Örneğin bir ekip ile iş birliği içinde çalışıyorsanız biz Ekip planını seçmenizi öneriyoruz. Planınızı seçtikten sonra ek ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Kullanıcı sayısı, plan süresi gibi özellikleri seçin.

4. Bir e-posta hesabı satın alın

Bundan sonra, hesabınızda zaten kayıtlı değilse, ödeme bilgilerinizi girin. Ve hazır olduğunuzda siparişinizi tamamlayın.

5. E-posta ürününüze gidin

Alışverişi tamamladıktan sonra Hesap sayfanızda ürünlerinizin altında E-posta ve Ofis adı bir seçenek göreceksiniz. Yeni e-posta ürününüze yönlendirilmek için Yönet’e tıklayın.

6. Alan adınızı girin

Burada sahip olduğunuz alan adları arasından bir seçim yapmanız istenecek. Henüz bir alan adınız yoksa öncelikle onu almanız gerektiğini hatırlatalım. E-posta adresinize bağlamak istediğiniz alan adını seçtikten sonra Devam’a tıklayın.

İlgili yazı: Domain nasıl alınır? 

7. E-posta bilgilerinizi doldurun

Yönlendirildiğiniz sayfada kullanmak istediğiniz e-posta adresini, tam adınız, şifreniz vb. gibi ek bilgilerinizi doldurun.

8. Kurulumu tamamlayın

Tüm bilgilerinizi doldurduktan sonra Oluştur’a tıklayın. İşte bu kadar. Alan adı uzantılı e-posta adresi nasıl alınır artık biliyorsunuz. Gerisini GoDaddy halledecek ve ürün tamamen kurulduktan sonra size bir e-posta gönderecek.

Alan adı uzantılı e-posta adresi nasıl alınır: Sonraki adımlar

E-posta pazarlamanın hâlâ en etkili pazarlama yöntemlerinden biri olduğunu öğrenmek çoğu küçük işletme sahibini şaşırtabiliyor. İşte sizi ikna etmeye yardımcı olabilecek birkaç istatistik:

Gerçek şu ki, e-posta pazarlama, işletmelerin müşterileri ile bağlantı kurmalarının en ekonomik yollarından biri. Bu çabalarınızın etkili olması için de profesyonel bir e-posta adresine sahip olmanız gerekiyor.

e-posta adresi nasıl alınır posta kutusu

Bir mesajın e-posta ile görülme olasılığı Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında görülme olasılığından 5 kat daha fazla.

Bu nedenle müzisyenler performans programlarını hayranları ile paylaşmak için, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar bağış almak için, fotoğrafçılar portre hizmetlerini tanıtmak için ve aklınıza gelebilecek daha birçok sektör müşterileriyle iletişime geçmek için e-posta yazılımı kullanıyor. Çünkü e-posta pazarlama tüm sektörlerde işe yarıyor.

Alan adı uzantılı e-posta adresi nasıl alınır: E-posta pazarlama fikirleri

E-posta pazarlama potansiyel müşteri oluşturmanın ve sürekli müşteri edinmenin en etkili yollarından biri. Potansiyel müşterilerinizle ve kişi listenizdekilerle uzun süre devam eden ilişkiler kurmak ve işletmenizin tanıtımını yapmak için profesyonel e-postadan faydalanabilirsiniz.

Nasıl yapacağınızdan emin değil misiniz? İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç örnek:

 • Ücretsiz e-kitaplar veya raporlar, insanların e-posta listenize katılmaları için teşvik sağlar. E-postalarınızda sağladığınız bilgilerin abonelerin işlerine yarayacak konular üzerine olduğundan emin olun ve fazla reklam yapmaktan kaçının. Bilginizin ve deneyiminizin sizin adınıza konuşmasını sağlayın.
 • “Abonelere özel” indirimler ve fırsatlar sunun. Sadece e-posta pazarlama abonelerinizin kullanabileceği promosyon kodları ekleyin.
 • Site ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek ipuçları ya da SSS paylaşın. Müşterilerinizin bilmek istedikleri konuları anlatan “nasıl yapılır” rehberleri veya ipuçları listesi ekleyin. Tabii ki, eylem çağrıları ile web sitenize bağlantı eklemeyi de unutmayın.
 • Blogunuzda veya web sitenizde herkese açık olarak yayımlanmayan özel içerikleri e-posta pazarlama mesajlarınıza ekleyin. Belki yalnızca bülten abonelerinizin erişebileceği özel “nasıl-yapılır” içerikleri veya PDF’ler oluşturmayı düşünebilirsiniz.
 • Bir müşteri anketi oluşturun. Ankette bülten içeriğinden hangi ürünlerinizde fırsat sunabileceğinize kadar aklınıza gelen her şeyi sorabilirsiniz. Abonelerinizi ankete katılmaya teşvik etmek için, anket dolduranların ürünleriniz veya hizmetlerinizde kullanmak üzere hediye sertifikası kazanacağı bir çekiliş düzenleyebilirsiniz. Bu, işletmeniz ile ilgili müşterilerinizden geri bildirim alabilmenizin etkili bir yolu olabilir.

Burada dikkat etmeniz gereken, gönderdiğiniz her mesaj ile abonelerinizin gelen kutularında işletmenizin alan adı ile eşleşen bir e-posta bırakmış olacaksınız. Böylece gönderdiğiniz her e-posta güvenilirliğinize ve markanıza katkıda bulunacak.

Alan adınızla eşleşen e-posta nasıl alınır sorusu ile birlikte bir e-bültenin de nasıl hazırlanacağını merak ediyorsanız “30 dakikadan kısa sürede e bülten oluşturmaya hazır mısınız?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Alan adı uzantılı e-posta adresi nasıl alınır: Etkili e-posta pazarlama mesajları oluşturmanız için ipuçları

e-posta adresi nasıl alınır laptop defter

Artık e-posta pazarlama içerikleri hazırlamak için aklınızda bazı fikirler olduğuna göre aşağıdaki ipuçları daha etkili mesajlar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

 • Gönderen adresinde “Destek” veya “Satış” gibi genel terimler yerine adınızı kullanın. Sonuçta siz de markanızın bir parçasısınız, değil mi?
 • E-postalarınıza şahane başlıklar atın. Kısa ve spesifik olsun, abonelerinizi okumaya teşvik etsin.
 • E-postalarınızı bir grup yabancıya konuşuyormuş gibi değil de her bir aboneyle ayrı ayrı konuşuyormuş gibi oluşturun. Kişiliğinizi göstermekten korkmayın.
 • Tüm e-postalarınızın gönderme amacına sadık, odaklı mesajlar içerdiğinden emin olun. Abonelerinize daha fazla bilgi vermek için web sitenizdeki alakalı alanlara bağlantı eklemeyi unutmayın.
 • Güçlü, net ve göze çarpan bir eylem çağrısı ekleyin. Abonelerinizin ne yapmalarını istediğinizi açık açık belli edin.
 • E-posta mesajlarınızın kopyala-yapıştır şablonlar gibi görünmelerinin önüne geçmek için giriş ve kapanış yazılarını ve görselleri düzenli olarak değiştirin.

Artık alan adı uzantılı e-posta nasıl alınır sorusunun cevabını ve yeni profesyonel e-postanızı ne gibi amaçlar için kullanabileceğinizi bildiğinize göre bir sonraki adımı da atabilirsiniz. GoDaddy E-Posta Pazarlama’ya göz atın ve işletmenizin bu yatırım getirisinden faydalanmasını için hemen kullanmaya başlayın.