Babalar Günü için ilgi çekici pazarlama önerileri

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Brenda Barron

Babalar Günü’ne çok az kaldı! O zaman pazarlama materyallerinize bakıp işletmeniz için yeni ve yaratıcı Babalar Günü pazarlama fikirleri bulmanın vakti geldi. Doğru pazarlama yöntemleriyle mağazanız, babasına mükemmel bir hediye ile ne kadar özel olduğunu göstermek isteyen insanlarla dolup taşabilir.

Babalar Günü pazarlama istatistikleri

Sizin için hazırladığımız Babalar Günü pazarlama önerilerine geçmeden önce, bu günle ilgili bazı önemli istatistiklere ve eğilimlere göz atalım.

 • Ulusal Perakende Federasyonu tarafından yapılan bir ankete göre, her dört yetişkinden üçü Babalar Günü’nü kutluyor.
 • Babalar Günü için en iyi hediye seçenekleri arasında restoran deneyimleri, kıyafet ve hediye kartları bulunuyor.
 • PayTR'nin 2021 verileri, Babalar Günü özelinde yapılan online alışverişlerde bir önceki yıla kıyasla yüzde 126 artış olduğunu gösteriyor.

Bu istatistiklerin de gösterdiği gibi Babalar Günü için özel pazarlama kampanyaları oluşturarak işletmenizin satışlarını artırabilirsiniz.

babalar günü kravatlar

Babalar Günü için etkili pazarlama önerileri

Bu yazıda etkili ve yaratıcı Babalar Günü pazarlama kampanyaları yapabilmenize yardımcı olmak için 8 öneri paylaşacağız:

 1. Hikaye anlatımından faydalanın.
 2. Müşteri verilerinizden ipuçları alın.
 3. Sosyal medyada bir yarışma düzenleyin.
 4. Canlı bir etkinlik düzenleyin.
 5. Mağazanızda bir Babalar Günü bölümü oluşturun.
 6. Hediye rehberi tasarlayın.
 7. 1 alana 1 bedava fırsatları sunun.
 8. Kıtlık prensibi uygulayın.

Hadi hepsini yakından inceleyelim!

1. Hikaye anlatımından faydalanın

Hikaye anlatımının güçlü bir pazarlama tekniği olduğuna şüphe yok. Toyota gibi büyük markalar müşterileriyle bağlantı kurmak ve satışlarını artırmak için hikaye anlatımı tekniğini başarı ile kullanıyor. Örnek için, Super Bowl reklamı olarak başlayan ve daha sonra genişleyen 2015 My Bold Dad kampanyasına göz atabilirsiniz. Türkiye’den örnekler için ise bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Hikaye anlatımı yoluyla müşterilerinizin duygularına hitap edebilir ve markanızla daha kişisel bağlar kurmalarını sağlayabilirsiniz.

Dahası, bu pazarlama taktiğini şimdiden uygulamaya başlarsanız gelecekteki özel günler ve bayramlarda da tekrar kullanabilirsiniz.

2. Müşteri verilerinizden ipuçları alın

Tüm babalar doğal olarak aynı şeylerle ilgilenmezler. Bazıları arabalara, bazıları ise oyun veya bilgisayarlara düşkün olabilir. Bazıları ise büyük bir kitap tutkunu olabilirler.

Müşteri verilerinizi inceleyin ve erkek kitlenizi ilgi alanlarına göre bölümlere ayırın. Ondan sonra, bu ilgi alanları ile ilgili ürün ve hizmetleri tanıtan, hedefi iyi belirlenmiş pazarlama kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Editörün notu: GoDaddy E-posta Pazarlama ile kolayca mobil uyumlu e-postalar oluşturabilir, abonelerinize gönderebilir ve e-postalarınızı takip edebilirsiniz.

3. Sosyal medyada bir yarışma düzenleyin

Facebook veya Instagram’da bir sosyal medya yarışması düzenlemek de harika bir fikirdir. Babalar Günü’ne özel, markalı bir hashtag oluşturun ve takipçilerinizi yarışmaya katılmaya teşvik ederken bu hashtag’i kullanın.

Onlardan babalarının fotoğraflarını paylaşmalarını, babalarını en iyi yapan özelliğini kısaca açıklamalarını ya da daha önceki Babalar Günü kutlamalarının fotoğraflarını paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Ödül olarak hediye kartı veya gelecek alışverişleri için indirim kuponu, kazanan takipçi ve babası için bir akşam yemeği, sinema, tiyatro ya da maç biletleri verebilirsiniz.

4. Bir etkinliğe ev sahipliği yapın

Mağazanızda ya da iş yerinizde babalar ve çocuklarının katılacağı bir etkinlik de düzenleyebilirsiniz. Bu, aileleri bir araya getirmenin yanı sıra, etkinliği sattığınız ürün veya hizmetlerle birleştirmeyi başarırsanız sizin satışlarınızı da olumlu etkiler.

Ancak etkinliğinizin ürünlerinizle doğrudan ilgili olmak zorunda olmadığını da unutmayın. Örneğin bir barbekü ya da piknik düzenleyebilir ya da babaların çocuklarına karşı yarıştığı bir oyun gününe ev sahipliği yapabilirsiniz.

babalar günü etkinlik

5. Mağazanızda bir Babalar Günü bölümü oluşturun

Mağazanız ister fiziksel ister online (ya da ikisi birden) olsun, babalara yönelik ürünler içeren bir Babalar Günü bölümü oluşturmak harika bir fikirdir. Böylece hediye almak için mağazanıza gelen müşterilerin ilgilendikleri ürünleri bulmalarını kolaylaştırabilirsiniz.

6. Bir hediye rehberi hazırlayın

Bir hediye rehberini çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Rehberinizi bir blog yazısı haline getirip Babalar Günü’nden birkaç hafta önce yayınlayabilir ve ardından sosyal medya platformlarında ve e-posta bülteninizde paylaşabilirsiniz.

Ayrıca hediye rehberini PDF halinde kaydedebilir ve okuyuculara e-posta adresleri karşılığında ücretsiz indirmeleri için sunabilirsiniz. Ya da rehberdeki ürünlerin bir kolajını oluşturabilir, bunu sosyal medyada reklam olarak çıkabilir ve web sitenize link verebilirsiniz.

Rehberi oluşturmak için, babaların seveceği en popüler ürünleri araştırın, çekici bir isim bulun, bu ürünlerin babalar için neden mükemmel hediyeler olduğunu açıklayın ve ürün fotoğrafları eklemeyi ihmal etmeyin.

7. Bir alana bir bedava fırsatları sunun

Erkeklere yönelik en popüler ürünleriniz için “1 alana 1 bedava” kampanyaları oluşturmayı düşünün. Bu ziyaretçileri satın almaya teşvik etmenin yanı sıra, fırsattan kendileri için de yararlanmak isteyen erkek çocuklar da olabileceğinden satışlarınızı artırmaya yardımcı olabilir.

8. Kıtlık prensibi uygulayın

Sizin için son Babalar Günü pazarlaması önerimiz ise kıtlık prensibini uygulamanız. Araştırmalar, insanların sınırlı miktardaki öğeleri daha değerli olarak algılamaya meyilli olduklarını ortaya koyuyor.

Geri sayım sayaçları kullanmak, aciliyet duygusu yaratmanın ve satışları artırmanın yanı sıra, insanlara Babalar Günü’nün düşündüklerinden daha yakında olduğunu hatırlatmanın harika bir yoludur.

Geri sayım sayaçları kullanmanın yanı sıra, sadece Babalar Günü’ne kadar geçerli olan indirimler gibi süreli fırsatlardan da yararlanabilirsiniz.

Babalar Günü ile satışlarınızı artırın

Babalar Günü yaklaşırken Haziran ayına pazarlama faaliyetlerinizle hızlı bir giriş yapabilirsiniz. Bu yazıda bahsettiğimiz ipuçları ile ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanın yanı sıra, müşterilerinize babaları için mükemmel bir hediye bulmaları için de yardımcı olabilirsiniz.