Blog yazarak para kazanmak için neler yapabilirsiniz?

GenelKategori
Okuma süresi: 13 dk
Erdal Kaplanseren

Blog yazarak para kazanmak mümkün mü? Kuşkusuz ki bu sorunun yanıtı “evet”. İşini ciddiye alan birçok blogger, bloglarından çeşitli miktarlarda gelir elde edebiliyor. Siz de blogunuzdan nasıl para kazanabileceğinizi merak ediyorsanız, işin püf noktalarına birlikte bakalım.

Blog yazarak para kazanmak hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Şimdi tüm maddelerden ayrıntıyla bahsedeceğiz. Hadi başlayalım!

Blog yazarak para kazanma yöntemleri

blog yazarak para kazanmak bozuk paralar

Bloggerlara gelir sağlayan birden fazla yöntem var ve çoğu blogger bunların birkaçını bir arada kullanıyor. Hangi yöntemin daha fazla para kazandıracağı, blogunuzun konusuna ve ziyaretçi kitlenize göre değişebilir. Şimdi blog yazarak para kazanmak için neler yapabileceğinize bir bakalım:

Görüntülü reklamlar

Bir emlak sitesini ziyaret ettikten sonra farklı sitelerde karşınıza sık sık emlak reklamları çıktığını fark etmişsinizdir. İşte o reklamlara “görüntülü reklam” diyoruz ve bu reklamların çoğu Google AdSense reklam ağından geliyor.

Siz de Google AdSense’e kaydolarak sitenizin belli alanlarına reklam alabilirsiniz. Bu durumda sitenizde görünecek reklamları Google otomatik olarak belirliyor.

Google AdSense, “tıklama başına ödeme” (PPC) reklamcılığı denilen bir yöntemle çalışıyor. Yani ziyaretçileriniz blogunuzdaki reklamlara tıkladıkça para kazanıyorsunuz. AdSense reklamlarından kazanacağınız para; blogunuzun konusuna, diline ve ziyaretçilerinizin konumuna (ülke) göre değişiyor. Turizm, sigortacılık, finans gibi rekabetin yüksek olduğu bazı sektörlerin daha çok kazandırdığı bilinen bir gerçek; ama sırf para kazanmak uğruna bilmediğiniz bir konuda blog kurmaya çalışırsanız hata edersiniz. Biz, yazarken keyif alacağınız konulardan şaşmamanızı öneriyoruz.

AdSense’ten reklam alabilmek için önce blogunuz bir incelemeden geçiyor. Programa kabul edilmek için kayda değer miktarda özgün içerik üretmiş olmalısınız. Dolayısıyla blogunuzu kurar kurmaz değil, birkaç ay sonra AdSense’e başvurmanız daha mantıklı olur.

AdSense reklamlarından tıklama başına 10 kuruşla 1 lira arasında bir para kazanabilirsiniz. Blogunuzun trafiğine göre, ilk aylarda kazancınız birkaç lirayla sınırlı kalırken zamanla binlerce lira kazanmaya başlayabilirsiniz.

AdSense reklamlarına benzer şekilde, blogunuza doğrudan firmalardan da reklam alabilirsiniz. Firmalara sabit bir ücret karşılığında blogunuzda kalıcı bir banner alanı kiralayabilirsiniz.

Görüntülü reklamlar düzenli bir gelir kaynağı olsa da “büyük” paralar kazandırmıyor. Başarılı bloggerlar, aşağıda sayacağımız yöntemlerle daha fazla para kazanabiliyor.

Sponsorlu içerik

Kayda değer bir okuyucu kitleniz oluştuğu zaman blogunuzda ve sosyal medyada sponsorlu içerikler oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Firmalar, marka bilinirliğini ve satışlarını artırmak için kendilerini ilgilendiren bir konuyla ilgili yazı yazmanızı isteyebilir. İş birliği yaptığınız firma, yazınızda firmadan bahsetmeniz, sitesine link vermeniz, belli bir ürün veya hizmeti takipçilerinize önermeniz karşılığında size ödeme yapar.

Ürün ve hizmet incelemeleri

Firmalar, blogunuzun konusuyla ilgili bir ürünü (kozmetik, giyim, teknoloji, oyun, kitap vb.) inceleyip görüşlerinizi yazmanız, ayrıca bunları sosyal medyada paylaşmanız karşılığında size ücretsiz ürün temin edebilir, hatta ek bir ödeme de yapabilirler. Ayrıca, düzenleyeceğiniz yarışmalarda takipçilerinize dağıtmanız için de ürün temin edebilirler.

Satış/Gelir ortaklığı (affiliate marketing)

Satış ortaklığı ya da gelir ortaklığı modelinde, bir markanın ürün veya hizmetini tanıtırken size özel bir linkle okurlarınızı o ürünün sitesine yönlendirirsiniz. Okurlarınız blogunuzdaki linke tıklayarak o ürünü satın alırsa siz de komisyon kazanırsınız.

Örneğin okuduğunuz bir kitap, kaldığınız bir Airbnb evi, teknolojik ürün veya kıyafetle ilgili blog yazısı yazarken, o ürünü satan siteye okurlarınızı yönlendirerek para kazanabilirsiniz. Birçok blog için bu gelir modeli görüntülü reklamlardan daha kazançlı olabiliyor.

Burada önemli olan nokta, okurlarınıza gerçekten değer katacak ve sizin de kalitesine inandığınız ürünlere yer vermek. Pazarlama amacıyla yazıldığı belli olan, samimi olmayan yazılar ters tepebilir.

Türkiye’de Hepsiburada, Çiçek Sepeti, Boyner, Teknosa, n11, THY, Mudo gibi birçok markanın gelir ortaklığı programları var. Bunların çoğuna gelirortaklari.com sitesi üzerinden kaydolabilirsiniz. Türkiye’de popüler olan Airbnb, AliExpress, Bitcoin borsaları ve hosting firmaları gibi yabancı firmaların da ortaklık programlarına katılabilirsiniz.

Ürün ve hizmet satışı

Blogunuz sizin vitrininizdir. Blogunuzu okuyarak bilgi birikiminizi gören kişilere ürün ve hizmet satmanız çok daha kolay olacaktır.

Blogunuzun konusuyla ilgili ücretli bir hizmet veriyorsanız uygun bir yerde bunu mutlaka belirtin. Mesela fotoğrafçılıkla ilgili bir blogunuz varsa ve profesyonel fotoğraf çekimi yapıyorsanız, pazarlama blogunuz varsa ve pazarlama danışmanıysanız, web tasarımı üzerine bir blogunuz varsa ve tasarım hizmeti veriyorsanız blogunuzu okuyan kişiler sizden hizmet almak isteyebilir.

Benzer şekilde, blogunuzun konusuyla ilgili hazırladığınız bir online eğitim varsa veya bire bir eğitimler veriyorsanız bunları da pazarlayabilirsiniz.

İçerik pazarlaması

Tüm markaların değerli ve özgün içeriğe ihtiyacı vardır. Kaliteli içerik üretmek, hem SEO stratejisi açısından hem de müşterilere kendilerini iyi anlatabilmek açısından önemli bir ihtiyaçtır. İşte bu noktada “içerik üreticisi” olarak siz devreye girebilirsiniz. Kurumsal firmalar, kendi bloglarında “konuk yazar”lara yer verebilir veya bloglarına/sitelerine düzenli içerik üretmeleri için blog yazarlarıyla anlaşabilirler.

Blog’unuz sayesinde iyi bir yazar olduğunuzu ve belli bir konuya hâkim olduğunuzu kanıtlarsanız farklı markalara içerik üreterek de para kazanabilirsiniz.

Blogunuzu satma

Belli bir noktaya getirdiğiniz blogunuzu tamamen satmayı da düşünebilirsiniz. Blogunuzun fiyatı, mevcut ziyaretçi trafiğine ve şu anda elde ettiği ortalama gelire göre değişecektir. Yeterli büyüklüğe erişmemiş bir blog ancak birkaç yüz liraya alıcı bulabilir ama kaliteli, marka değeri olan bir blog yüz binlerce lira edebilir.

Para kazanan bir blog sahibi olmanın püf noktaları

Blog yazarak para kazanmak ve başarılı bir bloga sahip olmak için mutlaka bilmeniz gereken birkaç püf noktası var.

  1. Blog yazarak para kazanmak için konu seçimi çok önemli. Daha önce hiç yazılmamış bir şey hakkında yazmak zorunda değilsiniz. Yazmak istediğiniz konuya tutkuyla bağlı olmanız da şart değil ama blogunuzun konusunu seçerken bunu yalnızca bir “iş kararı” olarak görmeyin. Örneğin muhasebe dünyası pek eğlenceli sayılmaz, ama bu alanda belli bir birikiminiz varsa ve bildiklerinizi yazıya dökmek sizi sıkmıyorsa muhasebecilikle ilgili bir blog kurabilirsiniz. Bir konuda “uzman” olmanız da şart değil ama en azından konuya ilgi duymalısınız. Örneğin sağlıklı beslenmeyle ilgili bir blog kurmak için diyetisyen olmanız gerekmiyor. Sağlıklı beslenme “yolculuğunuzu” ve deneyimlerinizi anlatan bir blog da ilgi çekecektir.
  2. Okur beklentilerini dikkate alın. Yalnızca yazmak istediğiniz konular, satmak istediğiniz ürünler, başkalarının işine yaramayacak deneyimleriniz hakkında yazarsanız yazılarınız yeterince okura ulaşamayabilir. İnsanlar ya bir ihtiyaçlarını karşılayan ya da kendilerini eğlendiren yazıları okumaya meyillidir. Blogunuzun konusu belli ama insanlar bu konuyla ilgili neleri merak ediyor? Hangi ayrıntılarla ilgili Türkçe kaynak eksiği var? İnsanlar hangi soruları sorup cevap bulamıyorlar? Akıllara takılan sorulara yanıt olacak, merak edilen konularda bilgi verecek yazılar yazarsanız başarı oranınız artar. Örneğin “çağdaş muhasebenin doğuşu” size ne kadar ilginç gelirse gelsin, böyle bir yazıdan para kazanmanız zor. Oysa “Şahıs firması nasıl kurulur?” gibi bir yazının ilgi çekme ve para kazandırma olasılığı çok daha fazla.
  3. Yazarlık deneyiminizin olması gerekmiyor. Bloglar çoğu kişinin yazarlığa ilk adımı attığı, acemice yazıların kabul gördüğü yerlerdir. Yazım ve dilbilgisi kurallarına olabildiğince uymanız elbette önemli ama her şeye bir gazeteci veya edebiyatçı titizliğiyle yaklaşmanız gerekmiyor. Konuşma diliyle, doğal bir üslupla yazılmış yazılar okurlarınızı tatmin edecektir.
  4. Blog yazarak para kazanmak uzun bir süreç. Bunu baştan kabullenmeniz önemli. İlk aylarda ziyaretçi sayınız düşük olacak ve muhtemelen hiç para kazanmayacaksınız. Bunlar sizi yıldırmasın. Blogunuzu geliştirmeye devam edin.
  5. Blog yazmak zaman alır. Kaliteli bir yazıyı yazmak birkaç saat, hatta birkaç gün sürebilir. Blogunuza en azından haftada bir, mümkünse daha sık içerik eklemelisiniz. Böyle bir tempoya nasıl ayak uydurabileceğinizi baştan planlayın.
  6. Plan yapın. “Ne yapacağıma yolda karar veririm.” düşüncesiyle yola çıkarsanız hiç para kazanmaya başlamadan blogunuzu terk etmeniz yüksek bir olasılık. Blogunuzu kurarken neleri başarmak istediğinizi, kimlere hitap edeceğinizi, içerik stratejinizi önceden belirlemelisiniz.

Kimler blog yazarak para kazanabilir?

Herkesin hayalinde blog yazarak para kazanmak olabilir ama bunun bir “kısa yoldan köşeyi dönme” yöntemi olmadığını baştan kabul etmek gerek. Başarılı blog yazarları; azimli, çalışkan, bilgili ve araştırmaya meraklı kişilerdir. Siz de bu özellikleri taşıdığınız düşünüyorsanız doğru planlama ve bıkmadan çalışmayla blogunuzu bir gelir kaynağına dönüştürebilirsiniz.

Kendini kanıtlamış ve hâlihazırda para kazanan çok sayıda yerli ve yabancı blog var. Örnek olarak inceleyip ilham alabileceğiniz Türkçe bloglardan bazılarını aşağıda sıraladık:

Nelere ihtiyacınız var?

Tabii ki bir blog’a! Blog kurmak pek de zor bir iş değil. Günümüzde popüler blog’ların neredeyse hepsi WordPress altyapısını kullanıyor. Oldukça düşük bir maliyetle ve çok az teknik bilgiyle siz de WordPress tabanlı blogunuzu kısa sürede kurabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için “Blog nasıl açılır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

blog yazarak para kazanmak masaüstü bilgisayar

Ücretsiz blog açmak para kazandırır mı?

Kısaca cevap vermek gerekirse, evet, yukarıda bahsettiğimiz yöntemler ile ücretsiz bir blog açarak da para kazanabilirsiniz. Ancak seçeneklerinizin sınırlanacağını bilmenizde fayda var. Örneğin, blogger'lar için genellikle ana gelir kaynağı olan Google Adsense görüntülü reklamlarını WordPress gibi platformların ücretsiz sürümlerinde kullanamazsınız, bu da gelir akışınızı ciddi oranda sekteye uğratabilir.

Ne zaman para kazanmaya başlayabilirsiniz?

Kaliteli bir blog ortaya çıkarmak zaman alan bir iştir. Blogunuza içerik üretmek için haftada en az birkaç saat ayırmanız gerekir. Gelir elde etmeye başlamanız için de en azından birkaç ay geçmeli. Yeni bir blog, ortalama 3 ila 6 ay sonra küçük miktarlarda gelir elde etmeye başlayabiliyor. Düzenli güncellenen bloglar 1-2 yıl sonra daha anlamlı miktarlarda para kazanmaya başlıyor.

Tabii ki istisnalar var ama bugün bir blog kurup, iki üç ay içinde blogunuzdan bir “maaş” kazanmayı beklemeniz pek de gerçekçi olmaz. Blog yazmanın inceliklerini öğrenmek, içerik arşivinizi geliştirmek, okurlarınızla iletişim kurmak ve güvenilir bir yazar olduğunuzu kanıtlamak için zamana ihtiyacınız var.

Ama tüm bunlar şevkinizi kırmasın! Tam zamanlı bir işte çalışıyor olsanız bile muhtemelen blogunuza ayırabileceğiniz birkaç saatiniz vardır. Bu zamanı iyi değerlendirerek, bir süre sonra blogunuzdan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Blog yazarak ne kadar para kazanılır?

Eminiz ki “Blog yazarak kaç para kazanabilirim?” sorusu kafanızı kurcalamaya başlamıştır. Genelleme yaparsak, günde 1.000 kişinin ziyaret ettiği bir blog, ayda 400-600 TL kazanabilir. Amatör bir ruhla hazırlanan kaliteli blogların çoğu bu düzeyde gelir elde eder. Günde ortalama 3.000 kişinin ziyaret ettiği bir blog ayda 1.500-2.000 TL kazanabilir. Günde 10.000 ziyaretçiye ulaşmayı başarırsanız ayda 4.000-5.000 TL gibi tatmin edici paralar kazanabilirsiniz. Ancak bu düzeye ulaşmak için birkaç yıl boyunca yoğun çaba göstermeniz şart. Günde 100 civarında kişinin ziyaret ettiği, yeni açılmış ve henüz gelişmemiş blogların ise fazla bir gelir beklentisi olmamalı.

Aslında konu blog yazarak para kazanmak olduğunda bir alt ve üst sınır söz konusu değil. Yalnızca blog yazarak hayatınızı sürdürmeniz bile mümkün. Genel kural olarak, sitenizde içerik miktarı arttıkça trafiğiniz artar, trafiğiniz arttıkça geliriniz de artar. Zaman içinde markalaşan bloglar ve kendini kanıtlamış blog yazarları, markalarla yaptıkları özel iş birlikleri sayesinde on binler ve hatta yüz binlerce lira kazanabiliyor.

Blog yazarak para kazanmak için harekete geçin

Anlayacağınız üzere, blog yazarak para kazanmak bir hayal değil. Blog’unuzdan kazanacağınız ilk 1.000 TL, belki de en zor kazandığınız, en çok zaman ve emek harcadığınız para olacak. Ama bunu bir yatırım olarak düşünün. Bu yazıda bahsettiğimiz ipuçlarını dikkate almak ve istikrarlı bir şekilde iyi içerik üretmeye devam etmek, gelirinizi artırmanıza yardımcı olabilir.