Dijital pazarlama danışmanlığı veren Zeo Agency, bu alanda öğretici bir altyapı oluşturmaya odaklanıyor

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Simay Yıldız

Zeo Agency kurucusu Yiğit Konur, 7 yaşında bilgisayar ile tanışan, 28 yaşında bir girişimci. 1999 yılında evlerine internetin gelmesiyle web sitesi kurulumunu hobiye dönüştüren Konur, Bilkent Üniversitesi’nde okurken hobisini daha da ileri taşıyıp, Zeo Agency’yi kurarak girişimciliğe adım attı. Yani, dijital pazarlama hizmetleri sunan Zeo Agency’nin kuruluş hikâyesinin ardında Konur’un ileri teknoloji merakı yatıyor.

2012 yılında, Ankara Cyberpark’ta kurulan Zeo Agency’nin bugün aralarında sahibinden.com, hepsiburada.com, yemeksepeti.com, Anadolu Jet, Acıbadem ve MediaMarkt gibi büyük markaların yanı sıra henüz yolun başında olan startup’ların da yer aldığı 80’in üzerinde müşterisi bulunuyor. Pek çok marka Zeo Agency’yi bir SEO ajansı olarak değerlendirse de 2017 yılının Mayıs ayında web sitesinin tasarımı ve yapısıyla birlikte imajını yenileyerek, zeo.org adresinde faaliyetlerini sürdüren ajans, verinin ve makine öğrenmenin gücünü kullanarak firmalara dijital pazarlama hizmetleri sunuyor.

“MENA Bölgesinin En Büyük SEO Ajansı” ödülü

dijital pazarlama zeo.org yiğit konur
Zeo Agency Kurucusu Yiğit Konur

Zeo Agency, yalnızca İstanbul değil, Ankara ve Londra’daki ofislerinden de dijital pazarlama hizmetleri sunuyor. Ankara ofisinde yazılım çözümlerine ağırlık verirken, Londra ofisinde Avrupa’daki pazar payını artırmak için iş geliştirme faaliyetlerine odaklanıyor. Konur, yaptıkları işi şu şekilde özetliyor:

SEO’nun yanı sıra AdWords tarafında özel script’ler yazarak da çözümler sağlıyoruz. Bunun yanı sıra Makine Öğreniminin yeteneklerini kullanarak, potansiyel ziyaretçilerin dönüşüm sağlayıp sağlamadıklarını kontrol ederek, onlara özel mesajlar oluşturulmasını sağlayan çözümler de oluşturuyoruz.

Zeo Agency, dijital pazarlama faaliyetlerine ek olarak Doğu Avrupa’nın en büyük dijital pazarlama konferansı olan Digitalzone’u da düzenliyor. Katılımcılarına uluslararası dijital pazarlama deneyimi sunan konferansın 6’ncısı bu yıl 18-19 Ekim tarihlerinde gerçekleşiyor. Zeo Agency, bunlara ek olarak her ay ücretsiz düzenlediği Digitalzone Meetups etkinliklerinde de dijital pazarlama konusuna ilgi duyan katılımcıları bir araya getiriyor.

dijital pazarlama zeo.org digitalzone

Zeo Agency, dijital pazarlama alanındaki faaliyetleri ile 2017 yılında Dubai’de gerçekleştirilen, sektörün en prestijli arama yarışmalarından MENA Search Awards’da aralarında “MENA Bölgesinin En Büyük SEO Ajansı” da bulunan 4 ödüle layık görüldü.

2018’de ise EU Search Awards’da 13 farklı finalistle 8 kategoride finale kalarak, tüm Avrupa içinde yarışmada en çok kampanyayla finale katılan ajans oldu.

Uçtan uca dijital pazarlama danışmanlığı

Her müşterinin farklı ve özel ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Konur, Zeo Agency’nin bu görüşü savunarak dijital pazarlama alanında tüm müşterileri için özel stratejiler belirlediğini, ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra kaçırılan fırsatları da tespit ederek onların gelişmelerine yardımcı olmayı hedeflediğini belirtiyor:

Hazırladığımız öneriler ve raporlara ek olarak sektördeki yeni gelişmeleri takip ediyor ve alınması gereken yeni aksiyonları iletiyor, müşteriden gelen sorulara detaylı yanıtlar veriyoruz. Müşterilerin ihtiyacına göre ilgili ekiplerine içerik eğitimi veriyoruz. Uçtan uca danışmanlık hizmetimiz kapsamında ister SEO, ister diğer dijital pazarlama kanalları olsun, Zeo’dan hizmet alan bir müşterinin temel performans göstergeleri neyse, biz onları gerçek kılabilmekle sorumluyuz.

Web sitesi, en değerli kaynağı

dijital pazarlama zeo.org web sitesi

Zeo Agency, üç ana projesi olan zeo.org, icerik.com ve zeomind.com için GoDaddy’den çeşitli hizmetler alıyor. Yiğit Konur, ilk alan adını kaydettiği günden bu yana GoDaddy’nin pazarda güçlü bir konuma sahip olduğunu dile getirerek şunları söylüyor:

Hosting, sunucu, SSL gibi hizmetlerdeki hatalar her ne kadar tolere edilebilir olsa da alan adı kaydı bambaşka bir noktada. Bir girişimin alan adıyla ilgili bir problem yaşaması e-posta trafiğinden, web iletişimine kadar her şeyini baştan sona durdurabilir. Bu yüzden en çok güvendiğimiz sağlayıcı olan Godaddy ile uzun yıllardır Zeo Agency'nin çeşitli projeleri için çalışıyoruz.

Konur’un GoDaddy ile çalışmayı tercih etmesinde şirketin alanında sunduğu hizmetlerde başarılı olması, global bir şirket olması, müşteri hizmetlerinin ulaşılabilirliği, daha çok alan adını daha uygun fiyatlara sunuyor olması etkin olmuş.

İnternette var olmaya başladığımız ilk zamanlarda Godaddy her anlamda alternatifi çok sayıda olmayan ve bariz rakipsiz bir şirketti. 2018’in rekabetli dünyasında bile hâlâ bu konumunu koruyor olması gerçekten büyük bir başarı.

Alan adlarının büyük çoğunluğunu GoDaddy’de tutan Zeo Agency, aynı zamanda bazı alan adlarında GoDaddy’nin Alan Adı Gizliliği hizmetinden de faydalanıyor. GoDaddy’nin ayrıştırıcı, güçlü yönlerinden birinin de dâhili DNS yöneticisinin oldukça iyi çalışıyor olması olduğunu dile getiren Konur, Google Apps veya Office 365 gibi ürünlere kolay kurulum imkânı sağlamasının pek çok web yöneticisi için çok faydalı olduğunu söylüyor. GoDaddy’nin Alan Adı Satın Alma Hizmetinden de  sıkça faydalandıklarını belirten Konur, kimseyle iletişime geçmeden, transfer işlemleriyle uğraşmadan alan adlarını satın alıp, hemen kullanmaya başlayabilmenin “mükemmel bir ayrıcalık” olduğunu vurguluyor.

dijital pazarlama zeo.org digitalzone

Dijital pazarlama adına faydalı içerikler

Zeo Agency, önümüzdeki dönemde web sitesinde bulunan sayfa tiplerini çoğaltarak, sektörün ihtiyaçlarına daha fazla yanıt verebilmeyi, ücretsiz sunduğu araçların sayısını artırmayı hedefliyor. Dijital pazarlama ve SEO hakkında videolar yayınladığı YouTube kanalını da geliştirmeyi hedefleyen Zeo Agency, yalnızca SEO ajansı olarak ön plana çıkmayı değil, bu alanda öğretici bir altyapı oluşturmayı amaçlıyor.

Dijital pazarlama alanında uzman bir isim bulunca pek çok küçük işletmenin web sitesine ihtiyaçları olmadığını veya bir web sitesi kurmalarının çok zor ve/veya maliyetli olacağını düşündüğünü dile getirerek, Konur’a bu konuda ne düşündüğünü de sorduk. Sosyal medya profillerinin sağladığı ara yüzlerin işletmelerin kendilerini ifade etmelerine ve SEO gibi kanalları kullanarak ek trafik elde etmelerine engel olduğunu düşünen Konur, bu platformların tek başına kullanılmasının yetersiz kaldığını düşünüyor.

Küçük, büyük her işletmenin günümüzde aktif bir web sitesine sahip olması gerekiyor. Dijital çağda hem marka imajı oluşturmak, hem de ulaşılabilir olmak adına web sitesi büyük bir önem taşıyor. Site kurmak günümüzde GoDaddy gibi firmaların sunduğu hizmetlerle beraber oldukça kolaylaştı. Yazılım bilgisine ya da dışarıdan desteğe ihtiyaç olmadan kolayca web sitesi oluşturabiliyor ve bunu oldukça uygun fiyatlara gerçekleştirebiliyoruz.